Çörekotu,çörekotu yağı,kanser,kanser tedavisi,faydalı bitkiler, şifalı bitkiler, besinler, gıdalar, otlar, kutsal, alternatif tedavi,brahim saraçoğlu, hamileyken soğan suyu içilirmi, ibrahim adnan saraçoğlu Çörek otu, ibrahim adnan saraçoğlu Çörek otu faydaları, ibrahim saraçoğlu Çörek otu, ibrahim saraçoğlu Çörek otu,Çörek otu kürü,Çörek otu etkisi,Çörek otu kullananlar, Çörek otu yağı, Çörek otu faydalari,sivilceler için Çörek otu kürü,Çörek otu yağı faydaları,Çörek otu ile zayıflama,Çörek otu yağı tarifi, Çörek otu zayıflatırmı,Çörek otu mucizesi,Çörek otu nasıl,Çörek otu ile zayıflayanların yorumları,Çörek otu zayıflatırmı,Çörek otu yemek,Çörek otu yararları,
İşte çörek otunun faydaları:

Eklenti 18134


Çörek otu inanılmaz bir şekilde bütün hastalıklara şifa olabiliyor. Peygamber Efendimiz Aleyhisselatuvesselam bunu asırlarca önce bildirmesine rağmen çörek otunun kıymeti daha yeni yeni anlaşılıyor. Bütün araştırmalar ve deneyler hep aynı sonucu veriyor. Çörek otu hakikaten ölümden başka her şeye faydalıdır.


•Çörek otu kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirir.

•Cancer ImmunoBiology araştırma merkezi tarafından yapılan çalışmada, Nigella sativa da kemik iliği ve bağışıklık hücrelerini artırıcı bir madde tespit edilmiştir.

•Antioksidan özelliği vardır.

•İltihap oluşumunu engelleyici etkisi vardır.

•Çörek otunun içindeki iltihap önleyici madde eklem iltihabı için yararlıdır.

•Prostat ve meme kanserini yavaşlatıcı etkinliği bulunur.

•Karaciğeri koruyucu özelliği çörekotu faydaları içindedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırma karaciğer kanserine karşı koruyabileceğini göstermiştir.

•Kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır.

•İnsülin salgılamasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlemlenmiştir.

•Almanya’da yapılan bir araştırma çörek otunun alerjik rahatsızlıklarda kullanılabileceğini göstermiştir.

•Almanya’daki araştırmada bronşitli astım, allerjik astım, bahar nezlesi rahatsızlıklarına yönelik yapılan çalışmada çörektonun ciddi oranda fayda sağladğı gözlemlenmiştir.

•Mide zarını tahriş eden etkenlere karşı mide zarını korur.

•Çörek otunun kullanımı nefes borusu adalesini genişletme etkisinden dolayı nefes darlığında yararlıdır.

•Kalp sağlığını koruyucu etkisi çörekotunun faydaları arasındadır. Çörekotu içinde bulunan timokinon ‘un kalp rahatsızlıklarına yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlenlenmiştir.

•Vücutdaki homosistein düzeyi, besinlerle alınan folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin dışında genetik faktörlere ve hormonların etkisine bağlı olarak düzenlenir.

• Homosistein seviyesi yüksek olan kişilere, folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin kullanımı öneriliyor. Deneysel çalışmalar çörekotu tohumları ve uçucu yağın homosistein üzerindeki etkisinin folik asitten daha fazla olduğunu göstermiştir.AİDS

Son zamanlarda AİDS için yapılan çörek otunun faydaları konusundaki çalışmalar, bitkinin doğal katil hücre aktivitesini arttırırken aynı zamanda yardımcı ve bastırıcı t-lenfosit hücre miktarını da olumlu etkileyerek, bağışıklık sistemi üzerinde meydana getirdiği inanılmaz faydalı sonuçları gözler önüne sermiştir.

Alerji

Alman bilim adamları aralarında alerjik burun iltihabı, astım ve egzama belirtileri gösteren yüzü aşkın alerjik hasta üzerinde uyguladıkları çörekotu tedavisi sonucunda çörek otu yağının anti-alerjik etki göstererek terapötik etkisinin olduğu sonucuna varmışlardır.

Hindistan’da yapılan bir araştırma ise çörek otundaki nigellon bileşiğinin anti-histaminik etki göstererek histamin salgılanmasını baskıladığı görülmüştür.

Antioksidan Etkisi


Journal of Clinical Psychology in Medical Setting Dergisinde bilim adamlarının karbontetraklorid ile deneysel olarak toksisite oluşturulan farelerin çörekotu yağıyla beslendikleri takdirde bitki yağının anti oksidan etki göstererek denek hayvanlarının toksin etkilerden korunduğuna yer vermiştir. Drug and Chemical Toxicology Dergisinde benzer bir araştırmaya; yani çörek otu yağında anti oksidan maddelerin bulunduğuna yer vermiştir.

Bağışıklık Sistemi

Amerika’da bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda bitki tohumlarının bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkisi olduğu ortaya koymuşlardır. Denekler tarafından günde alınan 2 gr. çörekotu, deneklerde yardımcı T-lenfosit, baskılayıcı T-lenfosit ve doğal katil hücre sayısını artırıcı etki göstermiştir.

Başka bir araştırmada uzmanlar ise bitkinin bağışıklık sistemi hücreleri üzerinde uyarıcı etkisi olduğu sonucuna varmışlardır.

Bakteriler

Mısırlı uzmanlar Gr (+) ve Gr (-) bakteriler üzerinde yaptıkları çalışmalarda bitkinin bazı bakteri türlerine karşı anti-bakteriyel etki gösterdiği bildirmişlerdir.

Böbrek

Ezher Üniversitesinden bilim adamları kemoterapide kullanılan bir ilaç olan doksorubisin verdikleri ve çörekotu ile besledikleri farelerde, bu ilacın yan etkisi olabilen nefrotoksisitenin yani böbrek üzerindeki zehirleyici etkinin görülmediği ve çörek otunun vücudu bu ilacın yan etkilerinden koruduğu sonucuna varmışlardır.

Diyabet

100. Yıl Üniversitesi bilim adamları deneysel olarak Streptozocin enjekte ile diyabet oluşturdukları ve çörek otu yağı ile besledikleri farelerde, çörek otu yağının anti-diyabetik etki göstererek kan şekerini düşürdüğünü ve insülin salgılanmasını artırdığını gözlemlemişlerdir. Yine aynı üniversitede tavşanlar üzerinde yapılan aynı deneyde aynı sonuca varılmış, bununla birlikte çörek otunun tavşanlardaki damar sertliğine de faydalı etkileri görülmüştür.

Fransa da ve Japonya da fareler üzerinde yapılan iki çalışmada çörek otunun kısmen de olsa insülin salınımını uyardığı sonucuna varılmıştır.

Hindistan da diyabetik fareler üzerinde yapılan bir araştırmada çörek otunun antioksidan etkisinin diyabetik komplikasyonları kontrol altında tuttuğu sonucuna varılmıştır.

Kanada da fareler üzerinde yapılan bir çalışmada ise çörek otunun azda olsa iştah ta azalma meydana getirdiği ve hücrelere gönderdiği iki önemli sinyal ile insülin hormonu reseptörlerine uyum sağlanmasını zorlayarak, insülin duyarlılığını artırdığı sonucuna varılmıştır.

İltihap

İngiltere King’s Üniversitesinden bilim adamları yaptıkları çalışmalar sonucu çörek otundaki uçucu yağların anti-mikrobiyal, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuvar etki göstererek bazı mikropları yok edip aynı zamanda iltihap önleyici bir özelliğe sahip olduğu sonucuna varmışlardır.

Kalp ve Damar

Suudi uzmanlar, deneysel olarak kandaki homosistin seviyesini yükselterek, kalp ve beyin damar sistemlerini bozdukları fareler üzerinde uyguladıkları çörekotu tedavisin homosistin ve diğer toksik maddelerin düşmesine neden olduğu tespit etmiş, bununda kalp-damar sistemi için faydalı olduğu sonucuna varmışlardır.

Kanser


Etno Medicine dergisinde; bir araştırmaya göre çörek otu tohumundan elde edilen etanolün bazı kanser hücreleri üzerinde anti-kanserojen etki gösterdiği ve bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı ve aktifleyici etkisi olduğu yayımlanmıştır. Yine aynı dergi bitkinin Timokinon bileşiğinin deneysel olarak fankoni ve kanser oluşturulan farelerde terapötik etki gösterdiğini yayımlamıştır.

Başka bir araştırmada ise çörek otu kullanan kanserli hastaların kan ve doku testlerinde; kullanmayanlara nazaran daha fazla antikor ve lenfosit hücre tespit edilmiştir. Cancer Dergisi ise deneysel olarak tümör oluşturulan hayvanlar üzerinde, çörek otunun hücre DNA hasarlarını onararak tümör gelişimini durdurduğuna yer vermiştir.

Bir başka araştırmada çörekotu özünün meme - göğüs kanseri, prostat kanseri ve cilt kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatmayı başararak anti-kanser ve anti-tümör etki gösterdiği ortaya konmuştur.

Amerika Kanser Araştırma Laboratuvarında, saf çörekotu yağı tümör tedavisinde denenmiş ve olumlu sonuç alınmıştır. Bununla birlikte bitki kimyasal tedavide görülen yan etkileri göstermemiş ve kemik iliği oluşumunu da uyararak iki katına çıkarmıştır.

Kan Sulandırıcı Özelliği

Suudi uzmanlar, çörek otlu un ile besledikleri farelerde kanın pıhtılaşmasında yer alan maddelerin arttığı ancak bulunla birlikte kanın pıhtılaşma zamanının uzadığı sonucuna varmıştır.


Karaciğer Kanseri

Sri Lankalı bilim adamları deneysel olarak dietilnitrozamin ile karaciğer kanseri oluşturdukları fareler üzerinde yaptıkları deneyde çörek otu karışımı ile beslenen farelerin diğer farelere göre; bu kanserojen maddeden daha az etkilendiklerini görmüşlerdir. Aynı deneyi karbon-tetraklorit adında başka bir zehir kullanarak gerçekleştiren Dr. El-Ğamidide aynı sonuca ulaşmıştır.

Kolon Kanseri

Mısırlı Uzmanlar, deneysel olarak kolon kanseri oluşturmak için ilaç verdikleri farelerin bir kısmını 14 hafta boyunca çörekotu yağı ile beslemişlerdir. Deneyin sonunda çörek otu yağı ile beslenen farelerin bu ilaçtan etkilenmeyip, kolon ve kolonla birlikte aynı zamanda karaciğer ve böbreklerinin de etkilenmediğini görmüşlerdir.

Mantar

Pakistanlı bilim adamları deneysel olarak kandida enfeksiyonu bulaştırılan fareler üzerinde çörek otunun anti-fungal etki göstererek kandida albikans mantar türü gelişimini etkili bir biçimde sekteye uğrattığı ortaya koymuşlardır.

Meme Kanseri

Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada çörek otunun göğüs kanseri hücrelerini yavaşlatmadaki etkisini ortaya koymuşlardır.

Mide Kanseri

Avrupa da yapılan bir çalışmada çörek otunda bulunan timokinon bileşiğinin farelerde mide kanserini önleyerek güçlü bir anti-oksidan olduğu ispatlanmıştır. Yine başka bir çalışmada çörekotunun mideyi tahrişlerden koruduğu da görülmüştür.

Nefes Darlığı

Riyad'lı uzmanlar ve Dr. Cilani yaptıkları ayrı deneyler sonunda aynı sonuca varmışlardır. Sonuçlar çörek otunun nefes borusunu açıcı ve adalelerini gevşetici ve ayrıca solunum yolu iltihaplarına da faydalı olduğunu göstermiştir.

Son yıllarda yapılan deneyler, çörek otunda bronşları genişletici, anti bakteriyel, kan basıncını kontrol edici ve safra ifrazatını artırıcı özellikler olduğunu göstermiştir.

Romatizma ve Eklem Hastalıkları

Pakistanlı bilim adamları çörek otunun vücutta nitrik oksit üretimini baskıladığı ve bu sayede romatizmalı kişilerde mafsal iltihabını kısmen de olsa giderdiğini ortaya koymuşlardır. Dr. El-Ğamidi’ye göre bitkinin yağının ve özellikle Timokinon bileşiğinin romatoid artrit gibi iltihaplı eklem rahatsızlıklarını hafifletmede ve yatıştırmada bir etkisi bulunmaktadır.

Tansiyon Yüksekliği ve Kolesterol

Kazablankalı uzmanlar günlük 1 mg. Çörekotu özütü uyguladıkları fareler üzerinde, çörek otu özütünün tansiyon ilaçlarına nazaran daha etkili bir biçimde tansiyonu düşürdüğü ve diüretik etki göstererek idrarı artırdığı sonucuna varmışlardır. Yine aynı uzmanlar on iki hafta süresince günlük 1 mg. Çörek otu yağı ile besledikleri farelerde bitki yağının kolesterol, trigliserit, kanda şeker miktarı ve hemoglobin sayısını olumlu yönde etkilediği sonucuna varmışlardır. Burak Eriçek ise yaptığı deneylerde aynı sonuca varmış ve çörek otu denek tavşanlarında kolesterol oranını 4 hafta içerisinde yarı yarıya düşürmeyi başarmıştır.

Sitomegalo

Medikal Bağışıklık Dergisi deneysel olarak sitomegalo virüsü enfekte edilmiş farelerde çörek otunun çeşitli faydaları ve anti-virüs etkisi sayesinde; vücudun, virüsün neden olduğu CMV enfeksiyonuna karşı direnç gösterdiğine yer vermiştir.Çörek Otu Yağının Diğer KullanımlarıÇörek Otu ile Zayıflama:

Önceki yazımda çörek otunun anti obezite ve müshil etkisinin bilimsel dokümanlarda belirtildiğini söylemiştim. Bu yöntemle kilo verebilen arkadaşlardan gelen haberlere sevindiğimi ifade etmeliyim.

Bilimsel dokümanlarda ise özet olarak şu bilgiler yer almaktadır:

1- Kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 0,7 gr. (yaklaşık 200 adet tohum) yeni öğütülmüş veya çiğnenerek 1 bardak su ile birlikte yutulacak.

2- Veya kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 5 damla çörekotu yağı 1 bardak su ile yutulacak.

Çörek otunun zayıflatma etkisini şu şekilde gösterdiği düşünülmektedir.

1- İştahı kapatarak,
2- Karaciğeri temizleyerek sindirimi hızlandırarak.
3- Lubricant (yağlayıcı) özelliği ile bağırsakları kaygan hale getirerek, yani müshil etkisi göstererek, besinlerin daha hızlı geçmesini sağlayarak.


Çörek Otu ile Zayıflamak, Kilo Vermek

Çörek otu ile Zayıflamak Mümkün!

Bir genç kıza bunu 1 ay önce söylemiştim. Geçen gün kendisi ile karşılaştım. Bir ayda 4 kilo vermiş olduğunu söyledi. Çörek otunu her yemekten yarım saat önce çiğneyerek tüketmelisiniz. Eğer bu kullanım şekli rahatsız ediyorsa, benim yaptığım gibi kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce yarım çay kaşığı kadar yağını biraz suyla yutmalısınız. Son 2 ay içerisinde pantolonlarım 2 beden küçüldü. Çiğnenmeden yutulan çörek otunun midede açılması, şişmesi ve tok tutması mümkün olmayabilir. Ve şunu da belirtmek gerekir ki, nasıl olsa çörek otu beni zayıflatacak diye yemek miktarını arttırmamalısınız.

Çörek Otu Yağı Saçta Kullanımı

a-Çörek otu yağını saç diplerinize dökünüz ve parmaklarınızala masaj yaparak derinin iyice emmesini sağlayınız.Bu işlemlden sonra 3 saat kadar saçınızı yıkamayınız

b-Saç tellerinize bir bez yada eliniz yardımıyla sürünüz ve emilmesini sağlayınız.Bunu dipten uca doğru yapınız ve en az 2 saat kalmasını sağlayınız

c-Kullandığınız şampuanın her 400 Ml sine 100 Ml çörek otu yağı dökünüz çalkalayarak karışmasını sağlayın ve yıkanırken bunu kullanın


Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır

1-Bir çay bardağı suya 4 damla damlatılarak günde 3 defa alınır.

2-Kuru cilde ve saça masaj yaparak uygulanır. Saç diplerine friksiyon şeklinde kullanılır.

3-sabah-akşam burna 1-2 damlatılır. Ayrıca cilde masaj yapılarak kullanılır.Kaynak :derleme çöreklen.com