Azerbaycan'a nasil gidilir, Azerbaycan'a ne zaman gidilir, Azerbaycan'a ne kadar harcanir?,

Eklenti 33987
Vize

Azerbaycan Türklere vize uyguluyor, biz Azerilerden istemiyoruz. Buna karşın Azerbaycan Ruslara, Ukraynalılara, Belarus’a vb bir sürü millete vize uygulamıyor. Kardeş kazığı bu mudur?

Azerbaycan’a havayolu ile giderseniz havalanında vize alabilirsiniz. Uçaktan çıkınca vize kuyruğuna girmeden önce pasaport kontrolüne gidiyorsunuz. Pasaportuz damgalanınca geri dönüp form dolduruyorsunuz. Sonra 2 vesikalık fotoğraf ve 10 dolar karşılığı vizenizi alıyorsunuz.

Karadan girmeniz gerekiyorsa ya Türkiye’de vizenizi alacaksınız ya da Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te sabah başvurup öğleden sonra saat dörtte vizenizi teslim alıyorsunuz.


Uçak Bileti
THY’nin Bakü’ye günde dört seferi var. Azerbeycan havayollarının da İstanbul’a hergün seferleri var. Bodrum-Bakü seferleri de başlamış.

Tren
Bakü’den Tiflis’e otobüs, minibus ve tren var. En rahatı yataklı gece treni. 25 Manat karşılığında dört kişilik bir kompartımanda yatarak Tiflis’e varabilirsiniz. Çarşaflar kuru temizleme edildikten sonra açılmayan plastic torbalara konulmuş, tren hareket edince görevli getiriyor. Lokanta vagonu var ama zayıf: siz kendi suyunuzu ve yiyeceğinizi getirin. Tren yolculuğu 16 saat sürüyor. Bunun üç saati sınırda kontrolde geçiyor.


Otobüs
Bakü’den İstanbul-Ankara-Trabzon gibi büyük şehirlere giden bir çok Türk otobüs firması var. Gürcistan’a ve diğer yerlere giden yerel firmalar yavaş ve iyi değil.


Ne zaman gitmeli?
Bakü için Mayıs, Eylül ve Ekim aylarının ideal. Diğer aylarda sıcaklık, nem, rüzgar keyfinizi bozabilir.


Ne kadar harcarim?
Bakü’ye ülkenin petrol parası akıyor ve kendini fiyatlarda belli ediyor. Fiyatlar İstanbul ayarında.