GUVERCINLI NISAN SEPETI ,Kına Nişan Sepet Modeli,KINA ve NISAN SEPET ÇEŞİTLERİ,KINA ve NISAN SEPETLERİ,Kina ve Nişan Sepeti Modelleri,Nişan Sepet Modeli ,Nişan Sepet Modelleri ,Nişan Sepeti Modelleri 2013 ,Nişan Sepeti Modelleri Somon,Nişan Sepeti Modelleri ,Nişan Sepetleri ve Modelleri,2013 Nişan Sepeti Modelleri,Nişan ve Kına Sepeti ModelleriNişan ve Kına Sepeti Modelleri


Evlilik denen kutsal aile kurumunu tahsis edilmesi öncesi toplumlarda şekil ve muhteva açısından farklılık göstermesine rağmen belli adetler ve uygulanan ritüeller vardır. Anadolu coğrafyasında da düğün öncesi dönemde kız ve erkek tarafları karşılık bir birine içinde hediyelerin olduğu bohçalar hazırlarlar bu bohçalara nişan bohçası denir. Bu bohça uygulaması zamanla görünüm ve sunum güzelliği açısından özenle hazırlanmış sepetlere yerini bırakmıştır. Yine bir bohça içinde hazırlanan hediyeler nişan sepeti adı verilen özel sepetlerle sunulmaya başlamıştır. Bu sepete konulacak hediyeler alınmaya çıkılırken gelin ve kayın valide bazı yerlerde de daha kalabalık çıkılır. İç Anadolu’da bu alışverişin adına kayıt görme denir.


Erkek tarafının kız tarafına hazırlayacağı nişan sepetinin içinde genelde; iç çamaşırı, gecelik sabahlık, makyaj seti, bir takım kıyafet, terlik, ayakkabı, çanta, sabunluk, nevresim ve hamam takımları. Gümüş aynalar ve taraklarda vazgeçilmezlerdendir.

Kız tarafı damada hazırlanacak nişan sepetine neler koyarlar; pijama takımı, iç çamaşırı, gömlek, kravat, kemer, traş seti, parfüm ve kumaş mendil.

Düğün öncesinde nişanın bozulması durumunda, bir tarafın bohça atması olayı ise bu hazırlanan nişan sepetinin eksiksiz ve düğün öncesi takılan takılarla birlikte iade edilmesidir. Bundan dolayıdır ki bu sepetle gelen hediyeler düğünden önce kullanılmaz.