+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  4.865

  Sponsonlu Bağlantılar
  beyin geliştirme oyunları, beyin geliştirme teknikleri, beyin geliştirme yöntemleri, zeka geliştirme, beyin geliştirme kitapları,
  leonore fleischer beyin geliştirme, beyin geliştirme kitap, beyin geliştirme belgeseli  BEYNİ GELİŞTİRME SIRLARI


  İşte, beyninizi geliştirmenin onu canlı tutmanın ayrıntıları. “Beyninizin kontrolünü sık sık yapın, onu besleyin” diyor Prof. Dr. Nevzat Tarhan.

  “Dinazorların tükenme nedeni fazla zırhları, az beyinleri idi. Bilgi çağında hakimiyet kol gücünün değil beyin gücünün eline geçti. O halde beynimizi doğru kullanmalıyız” diye de ekliyor. Peki nasıl doğru kullanacağız, nasıl geliştireceğiz beynimizi?

  1. AMACIN BELLİ OLSUN

  Uğrunda yaşanmaya değer bir amacı, çile çekmeye değecek hedefi olmayanlar kendilerini harekete geçiremezler.  2. STRATEJİK DÜŞÜN

  Hedef piramidinin tepesine en önemli şeyleri koy, soyut hedeflerini hiç bir zaman unutma. Hayatının sonunda nasıl anılmayı istiyorsun, nasıl bir insan olmak istiyorsun iyi düşün. Amaç belirlemek kendi kendini kodlamak stratejik düşünmek yol haritanı çizmek gibidir. Öncelik sıralamana göre zaman yönetimini geliştir.


  3. SPOR YAP

  Düzenli spor veya hafta da bir terleyecek kadar spor ruh halimize de iyi gelir, olumlu düşünmemize katkı sağlar, yaşlanan beynin zinde kalmasını kolaylaştırır. Spor beyinde büyüme faktörü salgılatarak beyni genç tutar.


  4. BEYNİNİ ZORLA

  Zihinsel egzersizler beyinde sinirsel bağlantı havuzunu zenginleştirilir. Beynin banka hesabını kabartırlar. İleri yıllarda ekilenler toplanır. Beyinde bağlantı sayısını en çok artıran şey yorum yapmak, tekrar yapmak, yeni şeyler öğrenmek, yeni deneyimlere açık olmak, alışkanlıkları terk ederek rutini değiştirmektir. Özel bilgi kırıntılarına yeniden erişilir, yani hatırlama gücü artar.


  5. 5 N 1 K

  Hafızanın altı sadık hizmetçisi olarak bilinen ‘Kim, Ne, Nerede; Ne zaman, Nasıl, Niçin’ sorularını sorarak beyne kaydedilen bilgiler altı bağlantı ile kaydedildikleri için kolay hatırlanır ve unutulmazlar. Bir olayı kolay hatırlamak için Süflör yani Prompter gibi bir hatırlatıcı ipucu geliştir. Burnu büyüktü, kulağı sincaba benziyordu gibi sıralamaları kullanabilirsin.


  6. GÖZLEMCİ OL

  Araba kullanan sürücü aktif gözlemcidir yan koltukta oturan kişi pasif gözlemcidir. Yolları öğrenmek gibi bir derdin varsa şoför koltuğuna oturman gerekir. Dikkati ve algılama gücünü artıran en kestirme ve kalıcı öğrenme aktif gözlem ve pratik yapmanın birlikte olmasıdır. Kolay ve kalıcı öğrenmenin bu yolu dedektif tekniği uygulamaya benzer. Her şeyin önce büyük fotoğrafı alınır sonra ayrıntılar kaydedilir.


  7. GÖZDEN GEÇİR

  Bilgileri kaydet, hatırla ve gözden geçir (Read, Recall, Rewiev) tekniğinde bilgi beyin bağlantılarında iz bırakıcı biçimde yazılır. Yaşantımız boyunca yeni şeyler öğrenip beynimizi sürekli zora koşarak yaptığımız tekrarlar güçlü hafıza oluşturur. Beyin kitaplığında tozlanan bağlantılar işler, paslanan çarklar canlanır.


  8. ÖĞRENMEYİ DURDURMA

  Sihirli kelime beyinde bağlantı fazlalığı sağlamak, sihirli uygulama sürdürülebilir öğrenmedir. Artık kurumlar bile öğrenen örgütler olurlarsa ayakta kalabiliyorlar.


  9. BASİT OL

  Mutluluk parfüm gibidir kendine bulaştırmadan başkasına veremezsiniz.


  10. SOSYAL TEMAS

  Fareler üzerinde yapılan deneylerde, manipüle edebilecekleri ayna, top ve benzeri oyuncakların yer aldığı, karmaşık ortamlarda yaşayan erişkin sıçanların beyinleri daha sıradan ortamlarda yaşayan sıçanlara göre, mikroskop altında gerçekten farklı bir görünüm sergiledi. Bebekler üzerinde gerçekleştirilen, yapıdan çok fonksiyona dayalı testler bunun doğruluğunu ispatladı; zengin ve uyarıcı ortamlarda büyüyen çocukların yalın ortamlarda yetişen çocuklara göre test performansları daha başarılıydı.


  11. KİN DUYGUSUNU SİL

  Öfke, kin, nefret, düşmanlık gibi duygular, asit özellikli kimyasallar salgılatarak beyni yaşlandırıyor


  12. BEYİN DOSTU BESLENME

  Genel beslenme kurallarından çok farklı değil. Ancak beyin vücuda giren oksijen ve glikozu en çok tüketen organımızdır. Temiz hava, antioksidan beslenme, balık yağı, ceviz, badem, fındık gibi uzun ömürlü ağaçların tohumları temel beyin ihtiyaçları arasında  Kaç Yaşında Olursanız Olun, Beyninizi Geliştirmenin 10 Yolu
  Suzan DUNN

  “Tulumlulardan Ascidiacea sınıfına ait genç bir deniz canlısı, yapışıp ömrünü geçirebileceği uygun bir kaya ya da mercan arayarak denizde yüzer. Bunu yapmak için, ilkel sinir sistemini kullanır. Aradığı yaşam alanını bulup da oraya kök salınca, beynine artık ihtiyacı kalmaz ve onu yer! Bu, kısa süreli bir ayrıcalığa sahip olmak gibidir.”

  Beyninizi yemeseniz bile dikkatli olmazsanız, körelmesine yol açabilirsiniz. Aşağıda, beyninizi ömrünüz boyunca aktif tutmanın ve geliştirmenin yollarını bulacaksınız.

  1. MİT: Doğduğunuzda tek beklentiniz, beyin hücrelerinizi (aka nöronlar) yıldan yıla ve düzenli olarak kaybetmektir.

  GERÇEK: İnsan beynindeki “kök” hücreler, süresiz olarak yeni nöronlar yaratabilir ve nispeten yararsız olan nöronlar, uygun koşullar altında ve süresiz olarak, diğer nöronlarla sinyal alışverişi sağlamak için dallanıp budaklanır.


  2. MİT: Yaşlandıkça daha zeki olamayız.

  GERÇEK: İlginç oyuncaklar ve oyun arkadaşları ile dolu bir ortamda bulunan fareler (Farelere benziyor muyuz… Takdir sizin!), beyinlerinin hippocampus bölgesinde (Bellek ve öğrenme açısından kritiktir) 4.000 yeni nöron geliştirmiştir. Öte yandan, hiçbir oyuncağın ya da oyun arkadaşının bulunmadığı kontrol grubunda, bu rakam 2.400 olmuştur. Ayrıca, yaşlı farelerin beyinleri de hızla büyüyüp gelişmiştir! (Diamond ve Rosenzweig, Elizabeth Gould, Princeton)


  3. MİT: Yaratıcılık, yaşla birlikte azalır.

  GERÇEK: “Bir Yaşamınız Olsun: İyi Durumda Emekli Olmak İçin Çok Paraya İhtiyacınız Yok” kitabının yazarı Ralph Warner’a göre, “yaşlı ressamlar, genel olarak gayet güzel işler yapar; 65’inden sonra, sürekli ve heyecan verici bir yaratıcılık patlaması yaşarlar”.


  4. MİT: Alzheimer hastalığından kaçınmak için yapabileceğiniz fazla bir şey yoktur.

  GERÇEK: “Keyifle Yaşlanmak” kitabının yazarı Dr. David Snowden’a göre, çalışkan beyinler (yaşam boyu yeni şeyler öğrenmek için kullanılan beyinler) gayet iyi çalışır; çünkü, uyarılmış hücreleri, sık sık dallanıp budaklanır ve milyonlarca yeni bağlantı (sinaps) kurar. Böylece, beyin daha da büyür. Daha büyük bir beyin, Alzheimer’s ve inme gibi beyin hastalıklarının etkileriyle daha iyi başa çıkar. Teorik olarak, daha çok aktif dokusu vardır ve bu yüzden, hastalıklı ya da zarar görmüş alanlarda etkili olmanın daha fazla yolunu bulur.


  5. MİT: Şu anda elinizde ne varsa, gelecekte de o kadarı olacaktır.

  GERÇEK: Rutgers Üniversitesi Nörobilim Uzmanı Paul Tallal’a göre, “Beyninizi, bilgiyle besleyerek yaratırsınız”. Başka bir deyişle, zihinsel uyarılma, beyni güçlendirir; çünkü, yaşamın normal akışı içinde, beynimiz sürekli olarak kendini yeniden düzenler. Buna “nöroplastisite” denir. Bu işlem, beynimize giren yeni bilginin miktarı ve karmaşıklığı ile birlikte hızlanır.


  6. MİT: Yaşlandıkça yeni şeyler öğrenmek çok zorlaşır; bu yüzden, bildiklerinize sıkı sıkıya tutunun.

  GERÇEK: UCLA Beyin Araştırma Enstitüsü Başkanı Arnold Scheibel’e göre, beyindeki akson ve dendritler (mesajları gönderen ve alan uzantılar), yeni malzemeyle birlikte müthiş bir hızla büyür. Golden ve Tsiaras, “Daha İyi Bir Beyne Sahip Olmak” kitabında, “Önemli olan, size tamamen yabancı alanlarla aktif bir biçimde ilgilenmektir” diye yazmaktadırlar. “Zihinsel açıdan sizi zorlayan bir şey, dendritik büyüme için bir tür katalizör görevi görebilir. Bu da beyninizdeki hesaplama rezervlerini artırır.” Şahsen bana, yeni bir sabit sürücü oluşturmak gibi göründü, öyle değil mi?


  7. MİT: Discovery Channel’ı seyretmek, uyarılmak için yeterlidir.

  GERÇEK: Dr. Robert Friedland, beyni uyaran hobilere sahip 70 yaş üzeri yetişkinlerin Alzheimer hastalığına yakalanma risklerinin, boş zamanlarını çoğunlukla TV seyrederek geçiren yaşıtlarına göre 2,5 kat daha az olduğunu belirtmektedir.


  8. MİT: Beyni uyarmak ve geliştirmek için, temel eğitimden geçmeniz gerekir.

  GERÇEK: Warner’a göre, geleneksel akademik konular, tek yanıt değildir. İşin sırrı, sizin için yeni ve zorlayıcı bir şey bulmaktadır. Warner, şöyle yazmaktadır: “Bir Latince profesörü, Cicero’nun konuşma sanatını ayrıntılarıyla ele alan akademik bir makale yazmak yerine, meyve ağaçlarını nasıl budayacağını, arabanın frenine nasıl basacağını veya zor bir yap-bozu nasıl çözeceğini öğrense daha iyi eder.”


  9. MİT: Bir süre için onu görmemezlikten gelebilirim; ama geri döndüğümde o hâlâ orada olacak.

  GERÇEK: Yanlış! Nörolog Oliver Sacks’e göre, beyin çok fazla enerji ve kan kullanır. Bu da amaçsız yere “karşılayabileceğimiz” bir durum değildir. Belli bir beceriyi yerine getirmeye adanmış nöronlar kullanılmıyorsa, ya körelirler ya da başka bir fonksiyonu yerine getirmekle görevlendirilirler.


  10. MİT: Zihinsel uyarılma yeterlidir.

  GERÇEK: Marion Diamond’a göre, yüzme ve hafif koşu gibi aerobik egzersizler, yaşlı insanlarda beyin fonksiyonu açısından özellikle yararlı olabilir; çünkü kan damarlarının daha iyi bir durumda olmasını sağlar. Salk Enstitüsü’nün çalışmasına göre, dönen bir tekerlek üzerinde sürekli egzersiz yapan fareler, diğer farelerin iki katı kadar yeni beyin hücresi (yine hippocampus bölgesinde) geliştirmiştir.

  İşte böyle! Yeni oyuncaklar ve oyun arkadaşları edinmek için harekete geçin; daha sağlıklı bir beyne ve daha güzel bir yaşama kavuşun! Şimdi başlarsanız, asla geç kalmış sayılmazsınız.

  ALINTIDIR

 2. #2
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  4.865
  Beyin Sağlığı İçin

  Deneyin………..

  Aşağıdaki resimde kahve taneleri içinde bir adamın başı var.

  Adamın başını 3 saniyede bulursanız, bir dahisiniz ve medikal araştırmalara göre beyninizin sağ tarafı diğer insanlara göre daha çok gelişmiş demektir.
  Eğer adamın kafasını 1 dakikada bulursanız, beyninizin sağ tarafı normal bir insan gibi çalışıyor demektir.

  Eğer 1 ile 3 dakika arasında bulursanız beyninizin sağ tarafı normalden yavaş çalışıyor demektir. Bu durumda daha çok protein almanız gerekir.

  Eğer 3 dakikadan daha fazla bir surede bulursanız beyninizin sağ tarafı acınacak durumda demektir.

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Benzer Konular

 1. Bebeğinizin beyin gücünü artırın
  By KAPTAN in forum Hamilelik ve bebek bakımı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-02-2015, 18:06
 2. Beyin kanaması ve tedavisi
  By KAPTAN in forum Genel Sağlık Bilgileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-02-2015, 13:17
 3. Beyin ve hafıza nasıl güçlendirilir
  By KAPTAN in forum NLP-Kişisel gelişim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-10-2014, 17:01
 4. Kendine güveni geliştirme,kendine inancı geliştirme
  By meltem in forum NLP-Kişisel gelişim
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 30-08-2013, 21:11
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04-04-2013, 21:14

Giriş

Giriş