+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1
  KAPTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  4.647

  Sponsonlu Bağlantılar
  ARAÇ MUAYENE SORGULAMA

  http://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx  Her yıl Aralık ayı içinde T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile araç muayene ücretleri belirlenir.

  Fiyatlar aşağıdaki gibidir:

  2017 Yılı Araç Muayene Fiyat Listesi
  Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 267,86 TL
  Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 198,24 TL
  Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 101,48 TL

  Yukarıda yer alan araç muayene ücretlerine KDV dahildir. Dikkat tüm araç muayene istasyonlarında ödemeler nakit olarak kabul edilmektedir.

  Yukarıda kategorileri belirtilmiş araç sınıfları dışında kalan taşıtların, hangi kategoriden ücretlendirilecekleri T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıca belirlenir.

  2918 sayılı "Karayolları Trafik Kanunu"nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen beher ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.

  Muayene raporu sonucuna göre "Ağır Kusurlu" veya "Emniyetsiz" olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz.
  Sabit muayene istasyonlarında muayeneleri onaylanmayan araçlar muayene tekrarını aynı sabit istasyonda,
  Gezici muayene istasyonlarında muayeneleri onaylanmayan araçlar muayene tekrarını aynı gezici muayene istasyonunda veya aynı ildeki sabit araç muayene istasyonlarında,
  Gezici traktör muayene istasyonunda veya gezici muayene istasyonunda muayeneleri onaylanmayan traktör cinsi araçlar ise, muayene tekrarını aynı ildeki sabit araç muayene istasyonlarında, gezici muayene istasyonlarında veya gezici traktör muayene istasyonlarında,
  bir ay içerisinde ücretsiz yaptırabilirler.

  Muayene tekrarı yapılmış olan veya bir aylık süre içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.

  - - - Updated - - -

  Araç Muayene Ön Hazırlık Listesi:  Araç Muayene Ön Hazırlık
  Bu sayfada yer alan bilgiler “Araç Periyodik Muayene'œ Araç Zorunlu MuayeneSݬ ve Araç Tadilat Sonrası Muayene¬ ile ilgilidir.

  Araç muayenesinin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi ve aracınızın muayeneye kabulü için, aşağıda belirtilen kontrollerin tarafınızca yapılması, işlemlerinizin hızlıca ve kolaylıkla hayata geçmesini sağlar. Muayene öncesi belirtilen hususları kontrol etmenizi ve belirtilen tüm belgelerin asıllarını yanınızda bulundurmanızı öneririz.

  ÜCRETSİZ RANDEVU ALIN, BORÇ DURUMUNUZU KONTROL EDİN!

  1. Mutlaka ücretsiz randevunuzu alın! Muayene zamanı gelen araç sahipleri, TÜVTÜRK muayene istasyonlarına gitmeden, belirledikleri gün ve saat için randevu alabilmektedir. Randevular, www.tuvturk.com.tr internet sitesinden ve Çağrı Merkezinden ücretsiz olarak alınabilmektedir. Bu hizmet istasyonların çoğunda bulunmaktadır.

  2. Randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılmaktadır ve trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları sorgulanmaktadır. Borcu olan araçların randevu alınsa dahi, muayenesi yapılamamaktadır. Bu nedenle, randevu alımı sırasında borç durumunu öğrendikten sonra eğer borç varsa mutlaka ödeyerek araç muayene istasyonuna gidiniz.

  3. Büyükşehir merkezlerindeki yoğun istasyonlara randevu alıyorsanız, tüm muayene süreci için en az 2 saat ayırın, zaman planınızı buna göre yapın...

  İSTASYONA GELMEDEN ÖNCE BELGELERİNİZİ KONTROL EDİN!

  4. Muayeneye gelirken araç ruhsatınızı yanınızda getiriniz. (Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noterler tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noterlerce verilen EK-44 Araç Tesciline ilişkin Geçici Belge (geçerlilik tarihi dolmamış) muayene sırasında yanınızda olmalıdır.)

  5. T.C. Kimlik No'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

  6. Muayeneye getireceğiniz araç size ait değilse, vekalet durumunu gösterir belgeleri mutlaka beraberinizde getirin. Gerçek kişiler ve şirketler için farklı durumlarla ilgili detaylı bilgi için www.tuvturk.com.tr , den bilgi alabilirsiniz.

  7. Trafik sigortanızın tarihi, muayene öncesi kontrol edilmelidir. Tarihi geçmiş sigortaların yenilenmesi ve sonrasında muayene işlemine gelinmesi gerekmektedir.

  8. Geçerli Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünün olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Bu hizmet araç muayene istasyonlarının tamamında da uluslararası standartlarda verilmektedir.

  Aracınızda LPG/CNG takılıysa....

  9. LPG'li araçların tank ve regülatörlerinin marka ve seri numaralarının yer aldığı etiketin okunabilir durumda olması gerekmektedir. Bu bilgilerin okunamaması ve LPG tankının bir önceki muayenede kayıtlı tanktan farklı bir tank olduğunun tespit edilmesi halinde ayrıca Montaj Tespit Raporu gerekmektedir. Gaz Sızdırmazlık Raporu'nun bulunmaması hafif kusur olarak değerlendirildiğinden muayenenizin yapılmasına engel değildir. Ancak, LPG sisteminde bir kusur tespit edilmesi halinde muayene tekrarında bu rapor mutlak suretle temin edilmelidir. Eğer aracınızdaki LPG ruhsata işli değilse, bir sonraki maddede anlatıldığı gibi Tadilat Muayenesi süreciyle ruhsata işlenmiş olmalıdır.

  Araçta Tadilat Varsa...

  10. Aracınızda tadilat yapılmış ise, bu tadilatın proje ve hesaplarının onaylatılmış ve tadilatın ruhsata işlenmiş olması gerekmektedir. Eğer bu işlem yapılmadıysa, Tadilat Muayenesi'ne başvurulmalı ve yukarıdaki belgelere ek olarak yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları, TŞOF'a bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi; LPG/CNG takılan araçlarda ayrıca Gaz Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Tespit Raporu istenmektedir. Aracınızın Tadilat Sonrası Muayenesi  ve Periyodik Muayenesi birlikte tamamlanacak ve bu iki işlem için tek ücret alınacaktır.

  KENDİ KENDİNİZE ARACINIZI KONTROL EDİN!

  11. Araç cinsine uygun, kullanılabilir durumda yangın tüpü, ilk yardım çantası (içeriği tam), 2 adet üçgen reflektör gibi Araç Donanımları'nın tam olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca; traktör römorkları ile kamyonların arkasına ve motorlu bir araç ile çekilen römorkların arkasına uygun arka işaret levhası takılı olmalıdır. Ayrıca, motorlu bir araç ile çekilen römorkların yan tarafında aracı çevreleyen uygun renkte reflektif şeritler bulunmalıdır.

  Ayrıca tüm araç cinslerine göre değişen ekipman listesi için "lütfen tıklayınız" veya www.tuvturk.com.tr internet sitesinden ve Çağrı Merkezinden bilgi alabilirsiniz.

  12. Aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller ve iç aydınlatma sistemleri çalışır durumda olmalıdır.

  13. Emniyet kemerlerinin, ilgili yönetmeliklerde belirtilen özelliklere haiz, tam ve çalışır durumda olması gerekmektedir.

  14. Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları ise eksiksiz olmalıdır.

  15. Minibüs ve otobüs araç sahipleri, araçlarda, acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelidir.

  16. Aracınızın genişlik, yükseklik ve uzunluk gibi boyut bilgilerinin Karayolları Trafik Yönetmeliği'ne uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yönetmelik gereği frigorifik araçlarda maksimum genişlik 2.600 mm'ye kadar kabul edilirken diğer araçlarda 2.550 mm'dir. Maksimum yükseklik 4.000 mm'dir ve bu sınırın üzerindeki araçların muayenesi onaylanmaz.

  17. Trafik ve Tescil Belgeleri'nde belirtilen Şasi Numarası'nın aracın gövdesi üzerinde belirtilen numaralarla aynı ve tam olması gereklidir. Aracınızın şasi numarasının kaza, tadilat, tamir, çürüme veya eskime sonucunda orijinalliğini kaybetmesi veya okunamaması halinde yetkili kurumlardan orijinallik raporu alınmalıdır.

  Yetkili kurumdan alınacak raporun sonucuna göre, şasi numarası orijinalliğini kaybetmiş ise, tescil kuruluşu tarafından aracın şasi numarası yeniden şasi gövdesine vurularak mühürlenmelidir. Şasi gövdesi veya şasi numarasının bulunduğu parça orijinalliğini kaybetmiş ise, ilave olarak ayrıca yetkili mühendisler tarafından çizilmiş, onaylı tadilat projesi ve hesapları ile bu durumun teknik olarak uygun olduğu onaylatılmalıdır.Bu onayın ardından, tadilat projesi ve hesapları ile birlikte TÜVTÜRK Araç Muayene istasyonları'na gelinerek aracın Tadilat Sonrası Muayene'sinin yaptırılması gereklidir.

  - - - Updated - - -

  Araç Muayene Sırasında Yapılması Gerekenler


  Aracınızı araç muayene istasyonuna getirdiğiniz zaman yapmanız gerekenler aşağıda sırasıyla anlatılmaktadır. Bunları dikkatli bir şekilde inceleyerek araç muayene istasyonuna geldiğinizde neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.


  Araç Muayene Sırasında Yapılması Gerekenler

  1 - ARACINIZI PARK EDİN
  Aracınızı otoparkta gösterilen yere trafiği aksatmayacak şekilde park edin.

  2 - MÜŞTERİ KABUL ALANINA GİDİN
  Araç kabul işlemleri için müşteri kabul alanına gidin.

  3 - SIRA NUMARASI ALIN
  Randevulu iseniz plakanızı girerek bilet makinesinden randevu biletini basın. Hem randevulu hem de randevusuz hizmet veren istasyonlarda muayene olacak iseniz randevu ya da sıra numarası alın. Randevulu araç sahipleri randevu saatinden en geç 15 dakika sonrasına kadar istasyonda olmalı ve sıra biletini almalıdır. Aksi halde randevunuz iptal edilecektir.

  4 - EVRAKLARINIZI GÖREVLİYE TESLİM EDİN
  Sıranız gelince müşteri kabul görevlisine beraberinizde getirdiğiniz evraklarınızı, kimliğinizi ve aracın ruhsatını teslim edin. Aracınızın vergi borcu, ödenmemiş trafik cezası veya OGS borcu olmamalı ve aracın geçerli bir Trafik Sigortası bulunmalıdır.

  5 - ARAÇ MUAYENE ÜCRETİNİ ÖDEYİN
  Araç muayene ücreti nakit olarak alınır.

  6 - ARACINIZI TESLİM ETMEDEN ÖNCE EMNİYET KEMERLERİNİ TAKIN
  Ön ve arka koltuktaki emniyet kemerlerini görünür ve takılı şekilde bırakın.

  7 - TRAFİK GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ EKİPMANLARI YERLEŞTİRİN
  Araçlarda bulundurulması zorunlu olan ilk yardım çantası, üçgen reflektörler ve yangın tüpü gibi ekipmanları muayene teknisyeninin görebileceği şekilde bulundurun.

  8 - DEĞERLİ EŞYALARINIZI ALIN
  Değerli eşyalarınızı araçta bırakmayın.

  9 - ARACINIZI TESLİM EDİN
  Sıranız geldiğinde aracınızı ilgili kanal önünde Araç Muayene Teknisyeni'ne teslim edin. Aracınızı görevli personelimiz dışında kimseye teslim etmeyin!

  10 - MUAYENE ALANINA GİRMEYİN
  Can güvenliğiniz için, muayene alanına girmeniz yasaktır.

  11 - KANAL ÇIKIŞ KAPISINDA BEKLEYİN
  Aracınızı yaklaşık 15 dakika sonra istasyonun kanal çıkış kapısından alabilirsiniz. Aracı sadece kayıt esnasında iş emrinde ismi yazan kişinin teslim edebileceğini ve alabileceğini unutmayın!

  12 - MUAYENE RAPORUNUZU TESLİM ALIN
  Muayene raporunuzu ve diğer evraklarınızın tamamını kontrol ederek teslim almayı unutmayın. Teknisyenimizin muayene sonuç raporu konusundaki açıklamalarını dikkatlice dinleyin. Muayene Raporunuzda yazan aracınızın kilometresini kontrol edin.

  Aracınız muayeneden kalırsa 30 gün içinde aynı istasyonda ücretsiz muayene tekrarına gelmeniz gerekir.

  - - - Updated - - -

  Araç Muayene Sonrası / Araç Muayene Raporu Sonuçları


  1 - ARACINIZIN MUAYENE SONUCUNU KONTROL EDİN
  Araç Muayene Raporu'na göre aracınız; kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak değerlendirilebilir.

  arac muayene
  Araç Muayene Raporu

  2 - MUAYENE RAPORU
  Aracınızın muayenesi kusursuz veya hafif kusurlu olarak tamamlandı ise muayene raporunuzu bir sonraki muayeneye kadar saklayın. Aracınız ağır kusurlu veya emniyetsiz olarak muayeneden kaldıysa 1 ay içinde gerekli tamiratları yaptırıp, ilk muayeneyi yaptırdığınız istasyonda ücretsiz olarak muayene tekrarına girmelisiniz.

  3 - MUAYENE TEKRARI ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER
  Muayene tekrarına gelmeden önce ağır ve emniyetsiz kusurların giderildiğinden emin olun, aksi takdirde muayeneniz onaylanmaz. Bir sonraki muayeneye geldiğinizde muayene süreciniz en baştan başlar ve yeniden muayene ücreti ödemeniz gerekir. Muayene tekrarına gelirken Muayene Raporu'nu da mutlaka yanınızda getirin.

  4 - MUAYENE TEKRARI İÇİN RANDEVU ALIN
  Muayenenizi tam randevulu istasyonlarda yaptırdıysanız tekrar muayenesi için de randevu almayı unutmayın. Muayene Raporu'nuzu ve Muayene Tekrarı Raporu'nuzu bir sonraki muayeneye kadar saklayın.

  Periyodik Araç Muayene Değerlendirmesi

  TÜVTÜRK Muayene İstasyonları nda, periyodik muayenesi tamamlanan aracınızı, muayene raporu ile birlikte araç muayene uzmanımızdan teslim alabilirsiniz. Muayene raporu, aracın tesciline esas bilgilerle yapılan muayene sonucunda varsa tespit edilen kusurların belirtildiği belgedir. "Araç Muayene Raporu"na göre aracınız; "Kusursuz", "Hafif Kusurlu", "Ağır Kusurlu" veya "Emniyetsiz" olarak değerlendirilir.

  Kusursuz:
  Yapılan muayene sonrasında araçta herhangi bir eksikliğin bulunmaması halidir.
  Bu durumda, aracın ön bölümünde yer alan plakaya muayenenin geçerlilik süresini belirleyen etiket yapıştırılır.
  "Trafik Belgesi" onaylanarak hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
  Detaylı bir muayene raporu verilir.
  Muayene raporunun bir sonraki muayene tarihine kadar saklanması gerekmektedir.
  Hafif Kusurlu:
  Yapılan muayene sonrasında aracın, yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halidir.

  Bu durumda, aracın ön bölümünde yer alan plakaya muayenenin geçerlilik süresini belirleyen etiket yapıştırılır.
  "Trafik Belgesi" onaylanarak hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
  Detaylı bir muayene raporu verilir.
  Muayene raporunun bir sonraki muayene tarihine kadar saklanması gerekmektedir.
  Ağır Kusurlu:
  Yapılan muayene sonrasında aracın, tamire ihtiyaç duyulacak derecede eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

  Bu durumda, aracın muayene raporuna "Geçici Kusurlu" araç etiketi yapıştırılır.
  Muayene raporu onaylanmaz ve bu araçlar için muayene tekrarı, bir ay içinde aynı muayene istasyonunda (gezici istasyonlarda yapılan muayenelerde aynı gezici istasyon ya da gezici istasyonun bağlı bulunduğu ildeki tüm sabit istasyonlarda) ücretsiz olarak yaptırılabilir.
  Muayene tekrarında kusuru giderilmediği tespit edilen ya da bir ay içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.
  Bir sonraki muayeneye bu raporla gelinmesi zorunludur.
  Eksikler giderilmediği sürece muayene tamamlanmış sayılmaz.
  Emniyetsiz:
  Yapılan muayene sonrasında aracın, can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlike oluşturacak derecede kusur ve eksiklerinin tespit edilmesi halidir.

  Bu durumda, aracın durumu en yakın "Trafik Zabıtası"na bildirilir.
  Aracın "Emniyetsiz" olduğuna dair rapor verilir.
  Muayene raporu onaylanmaz ve bu araçlar için muayene tekrarı, bir ay içinde aynı muayene istasyonunda (gezici muayene istasyonlarda yapılan muayenelerde aynı gezici muayene istasyonu ya da gezici muayene istasyonun bağlı bulunduğu ildeki tüm sabit istasyonlarda) ücretsiz olarak yaptırılabilir.
  Muayene tekrarında kusuru giderilmediği tespit edilen ya da bir ay içinde muayene tekrarına gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak alınır.
  Bir sonraki muayeneye bu raporla gelinmesi zorunludur.
  Eksikler giderilmediği sürece muayene tamamlanmış sayılmaz.
  Muayene tekrarı için verilen 30 günlük süre; izin verilen azami tamir süresidir. Bu süre, araç sahibine veya kullanan kişiye trafikte serbest olarak dolaşma hakkı vermemektedir. Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz bulunan tüm araçların, mümkün olan en kısa sürede bu kusurları gidermesi gerekir. Ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş araçlardan muayenesi Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz sonuçlanan araçların muayene raporlarına "Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz" ifadesi yazılır.
  Konu KAPTAN tarafından (13-02-2017 Saat 21:15 ) değiştirilmiştir.
  Paylaşım aleminin tüm çabası sizin memuniyetiniz için olacaktır.

  Bu sitenin sahibleri burada paylaşım için bulunanlardır.

  Burada bulundugunuz ve paylaşım alemini yaşattıgınız için sizi tebrik ederiz. 2. #2
  KAPTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  4.647

  TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları -Gezici İstasyon Ziyaret Programı


  Ücretsiz Araç Muayene Randevusu


  Aracınız için Tüvtürk' den "Ücretsiz Randevu" almak için telefonla Tüvtürk Çağrı Merkezini arayabilir veya Tüvtürk internet sitesinden online işlem yapabilirsiniz. Bu yollardan birini kullanarak yeni randevu alabilir, alınmış randevunuzu güncelleyebilir veya randevunuzu iptal edebilirsiniz.

  Araç Muayene Randevu

  Araç Muayene Randevu ALMAK İÇİN TIKLA (Tüvtürk - Ücretsiz) >>


  Tüvtürk Çağrı Merkezi : 0850 222 88 88

  Tüvtürk Çağrı Merkezi pazar günü hariç haftanın 6 günü 08:00-20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatler içinde arayarak telefonla da randevu alabilirsiniz.

  Randevu alırken araç ruhsatınızın yanınızda bulunmasına dikkat ediniz. Randevu alırken ruhsat bilgileri lazım olacaktır.

  Muayene Tekrarı Bilgileri:

  Karayolları Trafik Kanunu'nun değişik 35. maddesi gereğince çıkarılmış olan Araç Muayene İstasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç muayenesi hakkındaki yönetmeliğin 8'nci maddesinde belirtilen esaslara göre, muayenesi yapılan araçlar muayeneden geçemedikleri taktirde, kendilerine tanınan 1 aylık süre içinde aynı muayene istasyonuna gelerek muayene tekrarını yaptırmak zorundadırlar. Bu süre içinde gelinen ikinci muayene, muayene tekrarı olarak sayılacağından ücret tahsil edilmeyecektir. 1 aylık zaman dilimi içinde gelinen ikinci muayene tarihi veya bir aylık sürenin dolmasından sonra gelinen muayenelerde muayene ücreti tam olarak alınmaktadır.
  Gezici istasyonlarda yapılan muayenelerin tekrarları, aynı gezici istasyonda yapılabildiği gibi gezici istasyonun bağlı bulunduğu ilin sabit istasyonlarında da muayene tekrarı yapılabilmektedir.
  İlgili yönetmelikte muayene tekrarı için verilmiş hak 30 günlük süreyi kapsamaktadır ve herhangi bir şekilde bu sürede değişiklik yapılamamaktadır.

  Muayene Tekrarı İçin Hangi İstasyona Gidilmeli?

  Muayenesi yapılan araçlar muayeneden geçemedikleri takdirde kendilerine 1 aylık süre tanınmaktadır. Aracın 1 aylık süre içerisinde eksikliklerini tamamlayıp gelmesi gerekmektedir. 1 aylık süre geçirildikten sonra muayene tekrarına gelindiği takdirde, ücretsiz muayene tekrar hakkını kaybetmiş olacak, dolayısıyla yeniden ücretli-genel muayene yaptırmak durumunda kalınacaktır.

  Muayenesi yapılan araçlar, muayeneden geçemedikleri takdirde ücretsiz muayene tekrarı hakkı için ilk muayenesinin yapıldığı istasyona gitmek zorundadırlar.

  Sadece; gezici (mobil) istasyonlarda yapılan muayenelerin muayene tekrarları, aynı gezici istasyonda yapılabildiği gibi, gezici istasyonun bağlı bulunduğu ilin sabit istasyonlarında da yapılabilmektedir.

  Engelli araçlarına öncelik var mı? Muayene ücreti alınıyor mu?

  TÜVTÜRK Muayene İstasyonlarında, engelli vatandaşlarımıza ait araçlara muayene sırasında öncelik tanınmakta olup, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 35'nci maddesine göre, engelli araçları dahil tüm araçlardan muayene ücreti tahsil edilmektedir.
  Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Listesi (Tüm Araçlar İçin):

  Araç Muayene Gerekli Belgeler
  Aracın Ruhsatı:
  (Trafik Tescil Belgesi ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi) Aracınızın ruhsatı muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır. Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noter tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noter tarafından verilen "EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge" (geçerlilik tarihi dolmamış) muayene sırasında yanınızda olmalıdır.

  Aracın Trafik Sigortası:
  Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin. "Trafik Sigortası" insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir.

  Aracın Geçerli Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü:
  Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle muayeneye gelmeden önce egzoz gazı emisyon geçerlilik tarihini kontrol ediniz. Bu hizmet TÜVTÜRK istasyonlarından da alınabilir.

  Muayeneye Gelenin Vekalet Durumu:
  Muayeneye getireceğiniz araç size ait değil ise bu konudaki esaslara uyunuz. Detaylar için lütfen tıklayınız.

  Kimlik:
  T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

  LPG/CNG'li Araçlar :
  Muayeneye gelirken LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan bilgi etiketindeki bilgilerinin okunur şekilde gelmesi gerekmektedir. LPG/CNG Tadilatı sonrası muayenelerde "Montaj Tespit Raporu" ve "Gaz Sızdırmazlık Raporu" zorunlu evraktır. LPG/CNG'li aracın, "Sıvı Gaz Sistemi onaysız" kusuru varsa Muayene Tekrarına veya yeni bir Muayeneye gelirken yeniden düzenlenmiş Montaj Tespit Raporu ve sızdırmazlık raporu getirilmesi zorunludur (İlk muayenesinde getirilen rapor geçerliliğini yitirmiştir).

  İlk muayenelerinde LPG/CNG sistemi ile ilgili olarak "Sıvı Gaz Sistemi Onaysız" kusuru dışında LPG/CNG sistemine ait başka bir Ağır Kusur almaları durumunda, muayene tekrarına veya bir sonraki muayenesine gelirken YENİ TARİHLİ GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU getirmek zorundadırlar. Bu evrakı olmayan araçlara hizmet verilemez.

  ÖNEMLİ NOT:
  Üzerinde tadilat yapılan ve tadilat sonrası muayenesi yapılacak araçlar için yukarıdaki belgelere ek olarak:

  1. Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları
  2. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'na bağlı odalardan EK-1 belgesi (Trafik Tescil müracaat ve işlem formu)
  3. Yukarıda belirtilen tüm belgelerin asılları getirilmelidir.  Aracınızda bulundurulması gereken zorunlu ekipmanlar listesi:

  trafik seti
  Trafik Seti


  Aracınızı muayeneye götürürken araçta bulunması gereken zorunlu ekipmanları/malzemeleri aşağıdaki listeden kontrol ederek, eksikleri tamladıktan sonra aracınızı muayeneye götürünüz.

  İlk Yardım Çantası
  Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet.
  Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m), 2 Adet
  Hidrofil gaz steril (10x10 cm 50’lik kutu), 1 Kutu
  Üçgen sargı, 3 Adet
  Antiseptik solüsyon (50 ml), 1 Adet
  Flaster (2 cm x 5 m), 1 Adet
  Çengelli İğne, 10 Adet
  Küçük makas (paslanmaz çelik), 1 Adet
  Esmark bandajı, 1 Adet
  Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden), 1 Adet
  Yara bandı, 10 Adet
  Alüminyum yanık örtüsü, 1 Adet
  Tıbbı eldiven, 2 Çift
  El feneri, 1 Adet

  Üçgen Reflektör
  Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.

  Yangın Söndürme Cihazı
  Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir.

  Binek araçlarda, kamyonet ve minibüslerde 1 adet 1 kg
  Yolcu sayısı 26 ya kadar olan otobüsler için 2 adet 2 kg
  Yolcu sayısı 26 dan fazla olan otobüsler için toplam 6 kg kapasiteli (örn: 1 adet 4 kg, 1 adet 2 kg)
  Azami ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlarda toplam 4 kg kapasiteli
  Azami ağırlığı 12 tondan büyük olan kamyon ve çekicilerde toplam 6 kg kapasiteli
  Araç tehlikeli madde taşıyor ise toplam 12 kg kapasiteli (sürücü ve motor bölümündeki yangınlar için en az 1 adet 2kg olmak üzere toplam 12 kg olmalıdır. Yangın söndirme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)
  Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 7500 kg ise toplam 8 kg kapasiteli (Yangın söndirme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)
  Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 3500 kg ise toplam 4 kg kapasiteli

  Stepne
  Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.

  Araç Sınıfına Göre Bulunması Gereken Diğer Zorunlu Ekipmanlar:

  Taksi Otomobiller
  Her zaman kullanılır durumda taksimetre.
  Taksi levhası
  İç aydınlatma lambası

  Otobüsler
  Tekerlek takozu,
  Pencere halindeki güvenlik çıkışlarının her birinin yanında en az bir adet kırma çekici
  İç aydınlatma lambası

  Traktörler
  Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası.

  Şehirlerarası Yük veya Yolcu Nakliyatı Yapan Otobüs, Kamyon ve Çekiciler
  Her zaman kullanılır durumda takograf.
  Tekerlek takozu

  Römorklar (Traktör Römorkları Dahil) ve Kamyonlar
  Uygun boyutlarda ve yeterli sayıda arka işaret levhası ile aracın genişliğini ve uzunluğunu belli eden geri yansıtıcılı şerit. (E veya e onaylı)
  Arkadan çarpmaya karşı koruma çerçevesi (traktör römorkları hariç)

  Yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlar
  Her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi.

  Motosikletler ve Motorlu Bisikletler
  Kask ve koruyucu gözlük.
  Konu KAPTAN tarafından (13-02-2017 Saat 21:37 ) değiştirilmiştir.
  Paylaşım aleminin tüm çabası sizin memuniyetiniz için olacaktır.

  Bu sitenin sahibleri burada paylaşım için bulunanlardır.

  Burada bulundugunuz ve paylaşım alemini yaşattıgınız için sizi tebrik ederiz.+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Benzer Konular

 1. 2017 yılında nasıl bir tunik seçmeliyim
  By meltem in forum Kadın Tesettür Trendleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-02-2017, 10:35
 2. 2014'de yılında kaybettiğimiz ünlüler
  By master in forum Biyografiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-01-2015, 18:31
 3. Araç muayene istasyonları,araç muayene öncesi
  By KAPTAN in forum Otomobil-Araç-Ehliyet Bilgileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-09-2014, 15:13
 4. 2013 yılında en çok satan parfüm
  By KAPTAN in forum Erkek Moda
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-10-2013, 12:34
 5. Araç takip,araç takip sistemi nasıl çalışır
  By yaseminabla in forum Otomobil-Araç-Ehliyet Bilgileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-04-2013, 23:08

Bu Konudaki Etiketler

Giriş

Giriş