gaziantep yemek tarifleri,antep yemekleri,antep mutfagı,gaziantep mutfağı,gaziantep yemek kültürü, gaziantep yöresel yemekleri, gaziantep mutfak kültürü, gaziantep in kendine has yemekleri, gaziantepte eski mutfak kültürü, gaziantep in kendine özgü yemekleri, gaziantepe özgü yemek ve tatlıları,en güzel antep yemekleri,gaziantep yemekleri nasıl yapılır,gaziantep yemekleri resimli,Antep Yemekleri Tarifi

Gaziantep mutfağı genel olarak doğu ile batı kültürünün ortasında çıkmış kendine özgü bir yere sahiptir. Tarihin en eski şehirlerinden biri olan Gaziantep, Müslüman Araplara, Yahudilere, Ermenilere ve en son Türklere ev sahipliği yapmıştır. Şehir ticaret kervanlarının geçtiği güzergahta olması sebebi ile çok sayıda kültürün birleştiği bir yer olmuştur. Bu çok kültürlülük en çok mutfağa yansımıştır. Gaziantep mutfağı bu sebeple kültürler sentezinden oluşmaktadır.

Gaziantep mutfağı, daha çok ete dayalı bir yemek kültürüne sahiptir. Yemekler bol yağlı ve bol baharatlı olarak yapılır. Daha çok koyun eti tüketilmektedir. Bunun yanında tavuk, hindi son zamanlarda deve kuşu eti de tüketilmektedir. Balık yemeklerinin tüketimi nerede ise yok denecek kadar azdır. Tek başına sebzen ile yapılan yemek azdır. Sebzeli yemekler de etle yapılır.

Gaziantep yemek kültürünün en güzel yemekleri Ramazan ve bayram sofralarında kendisini gösterir. Kendine özgü yöresel yemekleri Gaziantep dışında bulmak çok zordur.Yemeklerin lezzetini oluşturan baharatlar, Gaziler caddesindeki, Elmacı pazarındaki baharatçılardan özenle seçilerek alınır. Gaziantep de baharatın envai çeşidi ve en hası bulunur. Her seviyedeki aile evine mutlaka köftelik simit ( köfte yapımında kullanılan ince bulgur) alır.

Etli yemekler; Ekşili Taraklık, et kızartma, Et Sarması, Kuveysal, Darap Gatel, et Paça, Mardındella, Rulo Köfte, Yufkalı Paça, terbiyeli Köfte, Ciğer kavurması, Ciğetavası diye sıralayabiliriz. Üzerinde özel olarak durulması gereken bol baharat ve sarımsaklı Beyran tadılması gereken bir yemektir.

Gaziantep’te sebzeli yemek azalmasına rağmen, etteki kolesterolün fazla olması son dönemlerde Gazianteplileri sebzeli yemeklerini yapmaya yöneltmektedir. İftar sofralarında kilo almaktan korkanlar sebzeli yemekler yiyorlar. Doğrama, Domates Doğraması, Kabaklama, Kabak Oturması, Kabak Mıkşısı, Patlıcan Musakkası, Hızmalı Patlıcan Musakaksı, Haylan Kabağı Musakkası, Kazan Kebabı, Kamış Yahnisi, Zerdali Aşı, Çir Yahnisi ( Kaysı ve Zerdali Kurusu) Ebegümeci Buğulaması gibi yöreye özgü sebzeli yemekler vardır.

Yoğurtlu Yemeklerin başında Yuvarlama gelir, Yuvarlama hem Ramazan için hem de bayram için hazırlanır. Hazırlanışı zor olduğu için mahalle kadınları bir araya gelip yardımlaşarak Yuvarlamayı hazırlarlar. Yuvarlama iftar sofralarını süslediği gibi Bayramda her evde mutlaka yapılan bir baş yemektir.Yuvarlama yanında yoğurtlu yemek olarak; Sarımsak Aşı, Şiveydiz, Acur Muntaniyesi, Yoğurtlu Keme, Yoğurtlu Bakla gibi yemekleri de görmemiz mümkün.Kebaplar ise Gaziantep mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Ciğer ve Izgara Piliç Baharatı, Terbiyeli tike Kebabı, Altı Ezmeli Tike Kebabı, Patlıcan Kebabı, Torbada Patlıcan Kebabı, Kıyma Kebabı, Sebze Kebabı, Patates Kebabı, Sarımsak Kebabı, Frank Kebabı, İslim Kebabı, Koç Kebabı, Bamya Kebabı,Simit Kebabı, Keme Kebabı belli, Soğan kebabı başlı kebaplardır.

Başka bir yerde göremeyeceğiniz Gaziantep yöresinde yapılan meyveli kebaplarda vardır. Gazianteplilerin kebap yapmalarını damak zevkine mal etsek de, asıl meselenin meyve yemek olmadığı meyvelerin et yemek için bir bahane olduğunu görürüz. Bakın sofralara hangi meyveler yemek olarak giriyor. Elmam Kebabı, Armut Kebabı, Yenidünya Kebabı,Vişne Kebabı, Armut Kebabı, Şeftali Kebabı.

Yemeklerin yanında Gaziantep pilavları da iftar sofrasının vazgeçilmezlerindendir. Etli Pilav, Firik Pilavı, İç Pilav, Sebzeli Pilav, Meyveli Pilav, Mercimekli Pilav, Kıtmalı Bulgur Pilavı, Sebzeli Bulgur Pilavı, Lolazlı (börülce) Pilav yörenin güzel pilavlarındandır.

Özellikle köylerde Bulgurdan yapılan pilavlar sofraların vazgeçilmezlerdendir. Aynı şekilde Firik Pilavı tadına bakılması gereken pilavlardandır.

İftar sofralarının soğuk olarak yenilen ve vazgeçilmezlerinden biriside köftelerdir. İçli Köfte, Sini Köftesi, Topaçlı Köfte, Maltıhalı Köfte( Kırmız Mercimek) Ekşili Ufak Köfte, Haveydi Köftesi, Omaç yörenin en güzel köftelerindendir.

Yemekler yanında salatalar olduğu gibi piyazlarda vardır. Mevsimi ise hazmı kolaylaştırması için turp sofralarda mutlaka bulunur. Sofranın baş köşesinde biberiye olarak adlandırılan küçük biber turşuları mutlaka vardır.

Gaziantep dolmaları kendine has bir tat ve özellik taşır. Karışık Antep Dolması, Firikli Acur dolamsı, Bulgurlu Kabak Dolaması, Yoğurtlu Kabak Dolması, Haylan Kabağı Dolması bunlardan bazılarıdır. Özellikle kurutulmuş biber dolması çok acı olduğundan acıyı sevmeyenler için dikkatli olunması gereken yemeklerdendir.

Gaziantep tatlıları ile de meşhur bir şehirdir. Özelliklede tereyağlı fıstıklı baklavası ile her yerde bilinir. Bu tatlı kültürü mutfaklara da yansımış. Ramazan tatlıları artık evde yapılmak yerine daha çok çarşıdan alınır. Ama evde özel yapılanlarda vardır. Haytalla, Sütlaç, Zerde, Peynirli Un Helvası, Guymak tatlıları evde yapılanlardan bazılarıdır.
KIYMA KEBABI


MALZEME;
400 gr kebaplık et
100 - 150 gr. kuyruk yağı
Arzuya göre kırmızı biber
Karabiber ve tuz.

TARİFİ:
Et kuyrukla birlikte zırhla kıyılır. veya makinasında çekilir, İçerisine tuz, karabiber ve kırmızı biber atılır, karıştırılır ve yoğrulur. Bu karışım eşit olarak 6 - 7 parçaya ayrılır. avuç yardımı ile şişe geçirilir. Orta harlı odun kömürü ateşinde çevrilerek pişirilir. Sıcak sıcak servis yapılır.PATLICAN KEBABI
MALZEME;
1.5 kg. iri Kemer patlıcan
1 kg. az yağlı kıyma
5-6 adet domates
5-6 adet yeşilbiber
Karabiber
Tuz

TARİFİ;
Patlıcanlar yıkanıp sapları kesildikten sonra 2.5-3 cm. uzunluğunda enine kesilir.Bu arada kıyma,tuz ve karabiber iyice yoğrulur.Ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılır.Şişlere bir patlıcan bir yuvarlanmış kıyma saplanır,elle biraz yassılaştırılır. Domates ve biberler ayrı ayrı şişlere saplanıp orta harlı ve alevsiz mangal ateşinde çevrilerek pişirilir.Pişen patlıcanlar sırası bozulmadan düzgün bir şekilde tepsiye çekilir.Üzerine pişmiş olan domates ve biberler konur ve ağzı kapatılarak ateş üzerinde demlendirilir.5-10 dakika sonra servis yapılır.GAZİANTEP USULÜ LAHMACUN


MALZEME;
1 kg. azyağlı kıyma
1,2 kg. domates
5 bağ maydanoz
200 gr. dolmalık yeşilbiber
100 gr. sarımsak
1 yemek kaşığı biber salçası
Karabiber,tuz

TARİFİ:

Taze maydanozlar yaprak yaprak ayrılır temizlenir. .Sarımsaklar temizlenip biberlerin çekirdekleri çıkartılır.Temizleme işi bittikten sonra bütün malzemeler zırkla doğranır veya robotta kıyma halini alıncaya kadar çekilir ve içine kıyma konarak iyice karıştırılır.Elde edilen harç pide fırınında fırıncı tarafından yapılır.EKŞİLİ UFAK KÖFTE
MALZEME;

Çorbası için;
750 gr. parça et
1.5 su bardağı nohut
1 yemek kaşığı domates Sal.
3-4 diş sarımsak-1 yemek kaş. biber salçası
2 limonun suyu-Yeterince su
Köftesi için;
500 gr. yağsız kıyma-500 gr. simit
2 adet kurusoğan-Tuz,karabiber,kırmızıbiber
Yağ,nane

TARİFİ:
Simit önce su ile biraz ıslatılır.Soğanlar ufak ufak doğranır.Karabiber,kırmızıbiber ve tuz eklenerek iyice yoğrulur, (15-20 dk.) içine kıyma ilave edilir,köfte iyice yumuşayıncaya kadar yoğrulur.Köfteden bilye büyüklüğünde parçalar alınarak avuç içinde yuvarlanır.Diğer taraftan bir gece önceden ıslatılmış nohut ve et ,halka şeklindeki soğan ile yumuşayıncaya kadar pişirilir.Salçası ve ekşisi konur.2-3 taşım kaynatılır.Ayrı bir tencerede kaynatılan suya tuz konur ve bu suda yuvarlanmış köfteler pişinceye kadar kaynatılır.Pişen köftelerin suyu süzülür.Servis yapılacağı zaman köfteler,et ve nohutlu karışımın içine konur,biraz ısıtılır ve üzerine kızdırılmış yağ ile nane dökülüp servis yapılır.EZOGELİN ÇORBASI

MALZEME;
500 gr. mercimek
1 ilikli kemik yada 1tablet et suyu-1 kuru soğan
1 adet patates-8 bardak su
Yarım limon suyu-Tuz
Sos için;50 gr. un
50 gr. ince doğranmış soğan
25 gr. dövülmüş sarımsak
50 gr. domates salçası
20 gr. pul biber-10 gr. kuru nane
Margarin-4 bardak su

TARİFİ:
Mercimekler iyice yıkandıktan sonra bir tencerede kemik yada et suyu,soyulmuş patates (bütün olarak),soyulmuş soğan (bütün olarak),limon suyu,tuz ve 8 bardak su ile ocağa alınır. Kaynamaya yakın üzerine toplanan kefi alınır ve ağzı kapalı olarak 40-45 dk. pişirilir.
Sosun Hazırlanması;Bir tencerede margarinle,ince kıyılmış soğan ve sarımsak soldurulur.Üzerine un ilave edilerek pembeleşinceye kadar kavrulur.Daha sonra salça ve kırmızıbiber eklenerek kavrulmaya devam edilir.Karışıma 4 bardak su ilave edilince sos hazır olur.Diğer tencereye konarak 10-15 dk. pişirilip servis yapılır.SÜZME MERCİMEK ÇORBASI

MALZEME;
250 gr. kırmızı mercimek
25 gr. un
50 gr. margarin
50 gr. küçük doğranmış
kızarmış ekmek
1 adet patates
1 adet soğan-1 adet limon
2 adet ilikli kemik
50 gr. tereyağı
5 bardak su-Tuz,kimyon,kırmızıbiber

TARİFİ:
Bir tencereye yıkanmış olan mercimek ve ilikli kemik konur. Soyulmuş patates ve soğan tüm olarak ve tuz ile 5 bardak su ilave edilip ocağa konur.Kaynatılırken üzerindeki kefi alınır. Kaynarken ara sıra çırpılır.Karışım 45 dk. piştikten sonra tel süzgeçten geçirilir.Tencereye yağ konur ve eritilir.Daha sonra yağa un ilave edilip çırpılır,un hafif pembeleşinceye kadar kavrulur.Kavrulduktan sonra su ve hazırlanan mercimek aktarılır.İçine kızarmış ekmek ve kimyonu ilave edilir.Ayrı bir tavada yakılan tereyağının üzerine kırmızıbiber atılıp buda çorbanın üzerine dökülür.Çorba servise hazırdır.


MERCİMEKLİ PİLAV

MALZEME;
500 gr. mercimek
50 gr. bulgur
2 yemek kaşığı biber ve domates salçası
1 yemek kaşığı kırmızı biber
Yarým su bardağı zeytinyaðý
2 lt. su
Biraz tuz

TARİFİ:
Mercimek bol suda 5-6 kez yıkanır.Kaynamakta olan suya atılır 15 dk. kaynatılırr.Salça ve tuz ilave edilip 3-4 dk. daha karıştırılarak pşirilir ,bulgur suyu çekene kadar kaynatılır.Ayrı bir tavada zeytinyağı kızdırılır.Yemeğe kırmızı biber ve yağ dökülerek karıştırılır.Turşu,ayran,salata ile servis yapılır.MALTIHALI KÖFTE

MALZEME;
6 bardak kırmızı mercimek
3 bardak simit (ince bulgur)
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
2 tane kuru soğan
1 bardak sıvı yağ
2 demet maydanoz
250 gr. yeşil soğan
250 gr. yeşil sarımsak
Tuz,karabiber,su

TARİFİ:
Kırmızı mercimek üzerine 2 parmak geçecek şekilde su ile ocağa konur.İçerisine biraz tuz ve biber attıktan sonra pişmeye bırakılır.Pişmeye yakın salçalar ilave edilir ve simit eklenerek 2-3 dk. daha pişirilir.Kuru soğanlar incecik doğranıp yağda kızartılır,ateşten alınarak kırmızıbiber ilave edilir.Diğer tarafta sebzeler doğranarak bir tarafa konur. Pişen mercimek ve simit karışımı biraz soğuyunca 5 dk. kadar yoğrulur.Yağ ve soğan karışımı buraya boşaltılır ve karışana kadar yoğrulur.Daha sonra maydanoz,soğan ve sarımsak katılarak küçük sıkmalar şeklinde yada kaşıkla yenecek şekilde tabaklara konularak servis yapılır.KISIR KÖFTESİ

MALZEME;
1 yemek kaşığı domates salçası
2 su bardağı ince bulgur (simit)
2 su bardağı sıcak su
1 yemek kaşığı biber salçası
1 demet maydanoz
4 adet taze soğan,4 adet taze sarımsak
1 adet kuru soğan,1 çay kaşığı karabiber
2 yemek kaşığı nar ekşisi
1 tatlı kaşığı kuru nane,1 yemek kaşığı pul biber
1 su bardağı zeytinyağı,tuz

TARİFİ:
Kabın içine simit ve tuz konur.Kaynar su ile karıştırılarak üzeri kapatılır,10-15 dk. dinlenmeye bırakılır.Diğer tarafta kuru soğan ince ince bir kaba kıyılır,başka bir kaba yeşil soğan,sarımsak ve maydanoz incecik doğranır.Dinlenmeye bırakılan simidin içine salçaları,baharatları ve kıyılmış kuru soğan konur ve çok az yoğrulur.Yoğurma işi bittikten sonra içine doğranmış olan yeşil soğan,sarımsak ve maydanoz ile nar ekşisi,yağ ilave edilerek iyice harmanlanıp karıştırılır.Tabaklara konan köfte marul,turşu ve ayranla servis yapılır.YAĞLI KÖFTE

MALZEME;
500 gr. köftelik ince bulgur
1 adet kuru soğan,1-2 adet domates
4-5 diş sarımsak,2 adet yeşil biber
2 adet taze kırmızı biber
1 yemek kaşığı biber salçası
1 yemek kaşığı domates salçası
Yarım çay kaşığı yeni bahar,tarçın,karabiber
Yarım yemek kaşığı tatlı toz biber
1 yemek kaşığı sade yağ veya margarin
Yarım çay bardağı zeytinyağı,Az su ve tuz

TARİFİ:
Geniş bir kaba köftelik bulgur konur.Soğan,sarımsak,yeşil ve taze kırmızı biberler doğranır.Domateslerin kabuğu soyulup,küp şeklinde doğranır.Bir kısmı köftenin üzerine atılır.Diğer malzeme (yağ hariç) ilave edilerek yoğrulur.Köfte yoğrulurken suyu çekildikçe domates ilave edilir.Yumuşayıp yenecek gibi olunca yağ ilave edilir.En sonunda tuz ve yumuşaklığı az bulunursa su konarak kıvamlandırılır.Çiğköfte gibi avuç içinde sıkılarak şekil verilir.Marul,maydanoz gibi şeylerle süslenerek servis yapılır.ANTEP SALATASI

MALZEME;
5 adet domates
3 adet kurusoğan
1 baş sarımsak
1 baş maydanoz
3 adet yeşilbiber
1 adet limon
1 adet salatalık turşusu
Pulbiber,kuru nane,tuz,sumak ekşisi
Nar pekmezi

TARİFİ;
Domates,kurusoğan,sarımsak,maydanoz ve yeşilbiber ince ince doğranır.İçine tuz,limon,biber,nane,sumak ekşisi ve nar pekmezi konarak servise hazır hale getirilir.