1. #1
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  4.861

  Sponsonlu Bağlantılar  Erasmus ile İtalya'ya Gidecekler İçin Bazı Tavsiyeler

  Türkiye - İtalya Ulaşım
  Arkadaşlar yeni bir gelişme olmadığı sürece uygun fiyatla iki ülke arasında kullanacağınız 2 havayolu var: Pegasus ve Blu-Express. Pegasus İstanbul merkezli Roma, Milano ve Bologna'ya uçuyorken, Blu-Express Bodrum-Roma, İstanbul-Roma hatlarında çalışıyor. Pegasus'un sefer saat ve günleri daha stabil iken, Blu-Express'in sefer saatleri değişiklik gösterebilmekte. Bu iki firmanın dışında, THY de İstanbul-Napoli arasında uçuşlarını devam ettirmekte, daha güneye gidecek arkadaşlar bu uçuşları da düşünebilir. THY'nin italyan karşılığı Alitalia'nın biletlerine de bakılabilir. Öncelikle bilet alması gereken arkadaşlara bir uyarım olacak; Pegasus ve Blu-Express gibi firmalarda uçuş günü yaklaştıkça bilet fiyatının artması stratejisi doğru orantılı değil. Yani siz uçuşa 2 ay kala bilet almanıza rağmen 1 ay kala da kesin olmamakla birlikte daha ucuza bilet bulabilirsiniz. Bu firmaların gördüğüm en ucuz uçuşu 50 euro idi, ancak günümüzde sanırım bu fiyatlara bulmak pek mümkün olmayabilir. THY'nin Napoli ve Bologna uçuşlarını kontrol etmekte fayda var. Pegasus yolcularına el bagajı + 20 kg bagaj hakkı tanımakta iken, Blu-Express sadece el bagajı hakkı tanımaktaydı ben kullandığımda. Blu-Express'ten ayrıca bagaj başına 10 euro olmak üzere maksimum 2 bagaj hakkı (toplam 30 kg) satın alabilmektesiniz. Ne olursa olsun, eğer fazla bagajınız varsa bunu önceden hesaba katıp internetten biletinizi alırken bagaj hakkı satın almayı ihmal etmeyin. Ayrıca bagaj taşıma kurallarını mutlaka önceden inceleyin. Örneğin Pegasus yolcuları dizüstü bilgisayar çantalarının içinde bilgisayar var ise, el bagajı hakkında saymıyor, yani bilgisayar çantanızın boş kalan kısımlarına özellikle küçük ve ağır eşyalarınız doldurabilirsiniz. Blu-Express yolcularına ise ayrı bir uyarı; ben bu firmayla Roma'dan İstanbul'a gelmiştim. Firmanın uçakları eski, herhangi bir ikramları yok, kısıtlı bir menüleri var ve ücretli. Benim şansıma, herhangi bir iptal yaşamadım ancak bu firma sık sık sefer iptali yapmasıyla ünlü, benden sonra sefer iptali nedeniyle mağdur olan ve mağduriyeti giderilmeyen, çok yüksek fiyata son anda başka biletle gitmek zorunda kalan da tanıyorum. Küçük farklar için riskli tercih.  Mısır Müzesi'nden Bir Kare (Torino)


  Güncel tarifelerini bilmiyorum ancak Türkiye-İtalya arasında İzmir Çeşme Limanı'ndan feribot seferleri yapılmaktaydı. Önceden fiyatları 250 euro civarındaydı ve 2-3 günü sürmekteydi. Pek mantıklı olmasa da, 1 yıl kalan ve valizi çok olan arkadaşlar bu seçeneği de araştırabilir.  Free-Shop Alışverişleri / Gümrük Kuralları


  İtalya'da bulunduğunuz sürede, hele 1 yıl kalıyorsanız muhtemelen Türkiye'ye gideceksiniz. E tabi haliyle giderken ne götürsem, gelirken ne getirsem düşünceleriyle halet-i ruhiyeniz değişecektir. Free shop kuralları devlet politikaları doğrultusunda değişim göstermekte ancak son olarak Türkiye ile İtalya için alkol ve sigara sınırı aynı: %22 alkol oranından fazla içkiler için max 1 litre, az olanlar için 2 litre. Sigara içinse 3 karton. Ancak valizinizde soktuğunuz ürünlerde, ticaret şüphesi oluşturmadığı sürece bir kısıtlama yok. Yani valizinizde 5 şişe de içki götürebilirsiniz. Gelelim bu konuda ki naçizane tavsiyelere. Arkadaşlar, ben sigara kullanıcısı değilim, ancak isteyen arkadaşlarım için Türkiye'ye giderken sigara almaya niyetlendim. Roma'da free shoplarda sigaralar Türkiye'nin piyasa fiyatından daha pahalı idi. Türkiye free shopları ile piyasa fiyatları arasında ise karton başına 5 TL gibi komik farklar mevcuttu. İtalya'nın piyasasında ve free shoplarında alkol fiyatları aşağı yukarı aynı ve Türkiye fiyatlarının çok altında. Örneğin Tükiye'de asla bulamayacağınız tekilaların 100lük şişelerini 20 euro gibi fiyatlara bulabilirsiniz. Benin gördüğüm en pahalı market tekilası 23.5 euro ile Olendain idi, Olmeca çok daha ucuz. Çeşit çeşit ürünleri değerlendirebilir, etrafınızda varsa içicisi, en iyi viskilerden birini içme fırsatını sunabilirsiniz. Benim önerim giderken alabileceğiniz maksimum bagaj hakkını satın alıp, valizinizde kalan yeri İtalya'dan götüreceğiniz ürünlere ayırmanız olacaktır. Farklı pasaport sahiplerine (yeşil vs.) farklı kurallar uygulanmıyor. Herkesin götürebilecekleri yasada tanımlı.  İtalya İçi Ulaşım - Tren

  İtalya içinde kullanacağınız tüm trenleri bu adresten (resmi demiryolları- Trenitalia) öğrenebilirsiniz. Araştırdığınız tüm sitelerde İtalya'da 3 çeşit tren olduğundan bahsedilecek, külliyen yalan. Birçok çeşit tren mevcut olsa da biz fiyat grubu olarak 3.5 trenle sınırlı tutalım. Frecciarossa, Frecciargento, Intercity ve Regionale.

  Bu sıralama aynı zamanda büyükten küçüğe fiyat sıralaması ve konforu; küçükten büyüğe yolculuk süresini belirtmektedir. Intercity ve Regionale birbirine özdeş trenler olsa da, Regionale trenlerin daha eski, ucuz olduğunu ve yolcu kitlesinin daha göçmen ve fakirlerden oluştuğunu göreceksiniz. Öyle ki trenleri içindeki kokudan ayırt eder hale geleceksiniz. Regionale trenlerini gündüz kullanırsanız problem yaşamazsınız ancak gece yolculukları biraz sıkıntılı ve heyecanlı geçebilir. Salerno'dan Roma'ya 03.00 civarında giden 2 farklı Regionale tren vardı ve birini kullandım. Biletime ait kompartmanda Hintli bir aileye denk geldim. Perdeleri çekili kompartmanın kapısını açtığımda ilk karşılaştığım yoğun bir koku oldu. Kafamı içeriye uzattığımda ise, beni görünce yer açmak için hareketlenen yerlerde çocuklardan koltuklarda yetişkinlerden oluşan yaklaşık 12-13 kişilik bir aile gördüm. Mecburen arka taraflara giderek boş bir kompartman buldum, ancak tenha bir vagonda kompartmanın dışında dolanan, camdan içeri gözlerini diken ve içeridekileri yoklayan kişiler insanı rahatsız ediyor. Montumun içine gömülerek ve biraz iri yarı olmamın da belki etkisiyle bir sorun yaşamadım. Gelelim uygun bilet nasıl bulunur ve biletlerin özellikleri nelerdir. Öncelikle yine tüm aramalarınızda göreceğiniz sonuç "bileti aldınız mı hemen sarı makinalardan tarih bastırın"dır. Bu da külliyen yalan demeyi isterdim ancak, kısmen doğru. Biletlerinizi her garda bulunan otomatlardan alın, bu makinaların dil seçenekleri mevcut. Gişeden bilet almanız durumunda ücrete 1-2 euro daha eklenebilir. Eğer otomattan aldığınız biletin üzerinde tarih-saat tren numarası gibi tüm detaylar basılı ise bu bileti sarı makinalarda onaylatmanıza gerek yok aslında, çoğu bilet de bu şekilde. Tüm biletlerime tarih bastırsam ne olur diye sorarsanız, hiçbir şey olmaz. Hiç bir biletime bastırmazsam ne olur diye sorarsanız, alırsınız verirsiniz İtalyan ekonomisine can verirsiniz. O sebeple, detaylarını öğrenene kadar aldığınız tüm biletlerinize bu sarı cihazlardan tarih bastırın, aksi halde ceza ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bu arada bu sarı cihazları büyük kola ya da kahve ya da abur cubur otomatları şeklinde bekleyen arkadaşların var olduğunu ve kar canavarı gibi bir şey beklediklerini öğrendim; yok öyle bir şey, her kolonda asılı duran 20*20*10 cm boyutlarında küçük cihazlar.

  İtalya içi seyahatlerinizde, Trenitalia'nın sitesinde ki promosyonları takip ederseniz daha uygun bilet bulabilirsiniz. Eğer İtalya içinde en az birkaç şehri içinde alan ve uzun süren bir seyahate çıkmayı düşünüyorsanız, yapmanız gereken şey Interrail bileti almak. Benim gittiğim dönemde İtalya demiryolları 3.sınıf ülkeler arasında yer aldığından interrail bileti daha ucuzdu. Şimdi 2.sınıfa yükselmiş ve 2.mevki 1 ay içinde 3 gün kullanılabilen bileti fiyatı da 123 euroya (Eskiden 77 Euro idi sanırım) yükselmiş. Peki Interrail bileti nasıl kullanılıyor?

  1. Seyahate başlayacağınız tarihi ve rotanızı planlıyorsunuz. Bir travel agency bularak pasaportunuzu gösterip almak istediğiniz bileti söylüyorsunuz. (1 ay içinde 3 gün, 4 gün vs.). Size verilen interrail biletinin üstünde, mesela eğer 1 ay içinde 3 gün ise, 3 tane tarih boşluğu olacak.

  2. Daha sonra seyahat edeceğiniz trenin biletinizi almak için bilet otomatına gidiyorsunuz. Otomatta seçtiğiniz trenin ödeme türünü seçerken en altta yer alan "Global Pass" seçeneğini seçiyorsunuz.

  Rezervasyon ücretleri tren türüne göre değişiklik gösteriyor. Bir yolculuk esnasında kullandığınız her hızlı tren için (Frecciarossa-Frecciargento) 10 euro, her Intercity için 3 euro rezervasyon ücreti ödüyorsunuz. Regionale trenler ise ücretsiz. Bu fiyatlar güncelliğini yitirmiş olabilir, bilmiyorum. Örnek vermek gerekirse;

  Salerno'dan Torino'ya gideceksiniz. Normal şartlarda fiyatı 120 euro olan (Milano aktarmalı hızlı tren+intercity tren) seferi, Interrail biletiniz + 13 euro (10 euro hızlı tren+3euro intercity tren rezervasyon ücreti) karşılığında kullanabilirsiniz. Daha bitmedi! Üstelik bu seferi 1 ay içinde 3 gün kullanabilirsiniz ve normalde ayda 3*120=360 euro ödeyerek gidebileceğiniz yolu 123+13*3=162 euro ödeyerek gidebilirsiniz. Gideceğiniz mesafeye seferlere göre tasarrufunuz artabilir ya da azalabilir.

  3. Interrail biletiniz hazır, kullanacağınız ilk trenin rezervasyon bileti de hazır. Trene bindiniz, tükenmez bir kalemle trene biner binmez ilk aldığınız interrail biletinin üstünde ki boş tarih alanlarından ilkine, o günün tarihini atıyorsunuz. Bu adım önemli, çünkü atmadığınız tarih ya da yanlış attığınız tarih için kontrol sırasında ceza ödüyorsunuz. Burada başka fikirler de verebilirim ancak ben yasalara saygılı bir birey olduğumdan o fikirleri vermiyorum, ama inanıyorum bazı arkadaşlarımız anlamıştır. İpucu: Asetat Kalemi.

  4. 1 ay içinde 3 gün bileti aldınız diye sadece 3 trene binmek zorunda değilsiniz. Interrail biletinize attığınız tarihin günü içinde istediğiniz kadar trene binebilirsiniz. Ancak her bindiğiniz tren için rezervasyon biletini almanız şart. Ayrıntılı bilgiler Interrail bileti ile verilen pakette ya da TCDD sitesinde mevcut.


  İtalya İçi Ulaşım - Otobüs ve Carsharing

  İtalya içinde otobüs ile de ulaşım mümkün ancak Türkiye'de ki gibi bir yapılanma ve konfor beklenmemeli. Yer yer hiçbir avantaj olmasa da yer yer çok uygun bilet bulunabilmekte. Örneğin, Salerno-Pisa arasında 48 eurodan ucuz tren bileti yokken, kampanyalı olarak 15 euroya otobüs bileti bulabildim. İtalya içi otobüsleri BusWeb sitesinden kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte ülkelerarası ve İtalya içi ulaşım sağlayan Eurolines firması Avrupa'nın en büyük otobüs firmalarından birisi. Hatta bu firmanın, Interrail tarzında kendi avantajlı biletleri var. Otobüs biletlerini yine bir travel agency bularak temin edebilirsiniz.


  İtalya'da kullanabileceğiniz bazı otobüs siteleri:

  Roma-Sicilya hattı için:

  saistrasporti.it

  Napoli-Roma-Bologna-Firenze-Milano hattı için:

  leonettibus.it/index

  saj.it/autolineenazionali.htm

  curcioviaggi.it/pagina.php

  Ayrıca Avrupa'da yaygın olarak kullanılan carsharing siteleri de var. Bu siteler arabasıyla bir yere gidecek olan kişiyle, yine aynı güzergahı kullanacak bir yolcuyu buluşturuyor. Araba sahibi, diğer kişiyi götürüyor, diğer kişi de benzine yardım ediyor. Bu şekilde mutual bir yaşam söz konusu. Kimisi, sadece yolda yalnız gitmemek için bile birisini arıyor ve ücretsiz götürebiliyor. Küçük şehirlerde birini bulmak zor olabilir ancak büyük şehirler arasında rahatlıkla birileri denk gelebilir. Kullanımı basit, kalkış ve varış şehirlerinizi, tarihini seçiyorsunuz ve sonuçlar sıralanıyor. Kişilerle site üzerinden iletişime geçiyorsunuz.  İtalya İçi - Uçak
  İtalya'nın en büyük havayolu şirketi Alitalia, en geniş destinasyon ağına sahip firma aynı zamanda ancak en ucuzu değil. RyanAir ve EasyJet İtalya içinde de uçuş yapmakta. Özellikle Milano-Roma hattı bu şehirlerin görülmek istenmesi durumunda tercih edilebilir, ben kullanmıştım.

  Salerno'ya gelecek arkadaşlar; işte size nimet! Her Pazartesi-Çarşamba-Cuma günleri Roma Fiumicino Havaalanından 15:20'de kalkan ve doğrudan 15 euro karşılığında Salerno'ya gelen BuonoTourist firmasına ait bir otobüs mevcut. Otobüsün güncel bilgilerini teyit edebilirseniz daha iyi olur. Biletinizi otobüsün içerisinden alıyorsunuz. Bu otobüs zaman, kolaylık ve özellikle maddi olarak çok avantajlı. Roma Havaalanı T3 terminalinden çıktığınızda sağa dönüp 100 metre ilerlediğinizde otobüs parkını göreceksiniz. Bu otobüsün dışında 2 alternatifiniz var;

  1. Shuttle Bus ile Roma Termini'ye (Roma'nın ana tren garı, 8 euro, 1 saat), Termini'den Salerno'ya (en az 25 euro).

  2. T3 terminali karşısında yer alan gardan Leonardo Express ile Termini'ye (14 euro, 22 dakika), oradan Salerno'ya.


  Tur Tavsiyeleri

  İtalya'da Napoli'nin aşağısında kalan arkadaşlara İtalya turu için şunu tavsiye edebilirim. 5 kere tura çıkıp 5 yeri göreceğinize, 1 kere tura çıkıp 5 yeri görün. Çünkü İtalya'nın turistik merkezleri ağırlıklı olarak Orta ve Kuzey İtalya'da. Güneyden kuzeye gitmek her seferinde artı yol masrafı yaratacaktır. O yüzden ilk bakışta göz korkutan 300 euro harcamak yerine, parçalar halinde 500 euro harcayabilirsiniz. Ancak kuzeyde olan arkadaşlar için durum farklı, sindire sindire, cılkını çıkara çıkara geziniz. İtalya'nın bilenen yerlerinin yanında, Verona-Portofino-Como-Garda-Lucca-Capri-Positano (Amalfi sahilleri)-Modena-Siena gibi küçük yerleri de görmekten büyük keyif alınacak yerler. Özellikle Siena'da Polo şöleni, yaz güneşinde Portofino'nun insanı kendine aşık eden havası görüldüğünde çok farklılık yaratacak yerler.

  Como gölü güzel bir doğaya sahip ancak çok pahalı. Ayrıca, turist gibi gittiğinizde keyif alamayacağınızı düşünüyorum. İtalyan arkadaşlarınızdan yardım isterseniz, ya da iyi bir tur planı yaparsanız keyif alabilirsiniz. Aslında Como, en fazla Michelin yıldızına sahip restaurantların olduğu bölgelerden birisi. Como yerine, bugün bir arkadaşım, Garda gölünü tavsiye etti. Daha renkli bir yaşam olduğundan bahsetti, belki orası da plana dahil edilebilir. Türkiye'de 3 yaşında çocukların bile bildiği Pisa ise, namını hak etmeyen bir yer, görmeseniz kaybedeceğiniz tek şey kuleyle çekilecek fotoğraf olacaktır. İlla giderseniz de, yakınında bulunan, Atatürk'ün en sevdiği opera Tosca'nın bestecisi ünlü Puccini'nin doğdudu kasaba olan Lucca'yı görmeden gelmeyin. Firenze, olağanüstü bir şehir. Ancak benim en etkilendiğim yer Torino'ydu. Şöyle özet geçebilirim; bence Roma'da tarihi ve devleti görürsünüz. Firenze'de sanatı görürsünüz, marketlerde alışveriş arabasını tıka basa peynir ve şarapla dolduran saçı başı birbirine karışmış amcaları görürsünüz ve düşünürsünüz ki o adam eve gidince oturup şiir yazacak,belli. Milano'da lükse hayran kalırsınız, mağazaların önünde bodyguard olarak duran elemanları gördükçe aynada sırtınızda ki travel çantanıza bakar ve düşünürsünüz! Bologna'yı yaşatan gençliğidir. Torino ise hepsidir.

  İtalya dışına geziye gitmek isteyen arkadaşlar, İtalya'da Ryanair ve EasyJet'in yoğun olarak yaptığı seferleri kullanabilir. Barcelona'ya gitmek isteyen arkadaşlar dikkat etsinler, Ryanair Barcelona'da 3 farklı havaalanını kullanıyor, 3 havaalanı için de bilet kontrol etmekte fayda var. Ryanair'ın Paris'te uçtuğu havaalanı ise şehrin çok dışında ve sorunla karşılaşan arkadaşlarım var, bu nedenle 15 euro fazla verip EasyJet tercih sebebi olabilir. Amsterdam'a gitmek isteyen arkadaşlar; Amsterdam biletleri çok pahalı olabilir. Bu durumda, RyanAir'ın Brüssel uçuşunu kullanmak ve böylece hem Belçika birasını içmek hem de yakın olan Amsterdam'a makul fiyatlı otobüslerle ulaşmak alternatif bir seçenek. Almanya'yı görmek isteyen varsa, Avrupa'nın en pahalı ulaşım fiyatlarının Almanya'da olduğunu düşünmeli. Berlin'i görmek isteyen varsa EasyJet bileti bakmak zorunda, bununla birlikte AirBerlin, GermanWings gibi bazı Alman firmaları da kontrol edebilirler. İtalya'dan doğrudan tren seferleri ve otobüslerle kolayca Avusturya, İsviçre ve Fransa'ya geçebilirsiniz. Hatta Doğu Avrupa ülkelerine de sık sık otobüs mevcut. Gezmek isteyen arkadaşlara naçizane bir tavsiye olabilir; Türkiye'de iken biri size "Avrupa'da hangi şehirleri görmek istersin?" diye sorsa, en çok İtalyan şehirlerini sayarsınız. Ancak İtalya'ya geldiğinizde yurtdışına çıkma hevesi bastırmakta. Tercih meselesi olmakla birlikte, ileride bir turla yine Paris'i görebilirsiniz ama Verona'yı görmek için İtalya'ya gelmek çok zor bir ihtimal. O nedenle İtalya'ya gelecek arkadaşların öncelikle İtalya şehirlerini görmeleri daha hoş olabilir.  Kaynak:Özgür akman
  Konu master tarafından (25-09-2017 Saat 10:59 ) değiştirilmiştir.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Benzer Konular

 1. Londra gidecekler için Seyahat Rehberi
  By master in forum Yurt Dışı Seyahat rehberi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-09-2017, 10:33
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 24-03-2014, 19:17
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23-02-2013, 16:08
 4. Cep tel oparatör Turkcell Rehber Yedekleme
  By master in forum Cep ve araç telefonu
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-02-2013, 22:41
 5. İyi bir uyku için tavsiyeler-Uyuyamayanlar için
  By master in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-12-2012, 22:56

Bu Konudaki Etiketler

Giriş

Giriş