1. #1
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  5.330

  Sponsonlu Bağlantılar
  Siber zorbalık makale, Siber zorbalık eba, Siber zorbalık nedir kısaca,

  Siber zorbalık çeşitleri, Siber zorbalık örnekleri, Siber zorbalık nedir,


  Siber zorbalık, bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak bir birey ya da gruba yapılan teknik ya da ilişkisel tarzda zarar verme davranışlarıdır.

  İki çeşit siber zorbalık bulunmaktadır:
  Birincisi daha çok teknik yönünü içeren elektronik zorbalık (electronic bullying), diğeri ise psikolojik yönünü içeren elektronik iletişim (e-iletişim) zorbalığıdır (e-communication bullying).

  Elektronik zorbalık kişilerin şifrelerini ele geçirmek, web sitelerini heklemek, spam içeren mailler göndermek ya da bulaşıcı e-postalar göndermek gibi teknik olayları içerir. Elektronik zorbalık, bireysel yapılabileceği gibi birçok kişi tarafından organize bir şekilde aynı anda da yapılabilir. DDoS denilen bu tür saldırıların hedefi sistemi kullanılamaz hale getirmektir. Bu tür saldırılar kişilerin sahip olduğu web sitelerine yapılabildiği gibi büyük kurum ya da devletlere ait yazılım ya da sitelere de yapılmaktadır. Bu saldırılar donanım ve yazılımlara direkt olarak etkide bulunurken, dolaylı olarak kişilerin duygularına da etki etmektedir.


  İletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte bireylerin sanal dünya deneyimleri de gün geçtikçe gelişiyor ve çatallaşıyor. Bu bağlamda normal hayatın bir parçası haline gelen şiddet de şekil değiştiriyor ve sanallaşıyor. Sanal şiddetin bir parçası olan siber zorbalığa da maruz kalanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki nedir bu siber zorbalık?
  İlk olarak bir tanımlamayla başlanması gerekirse siber zorbalık, "bir ya da birden fazla kişinin, elektronik iletişim araçlarını kullanarak, belirli bir süre içerisinde sürekli olarak, kendisini savunmayan bir bireye yönelik olarak uyguladıkları kasıtlı saldırgan davranış ifadeleriyle tanımlanabilir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar ortamından kasıtlı olarak tehdit, küfür ve buna benzer birçok mesajın daha yüksek seviyelerde paylaşıldığının hepimiz farkındayız. Bununla birlikte siber zorbalığın birer alt dalı olarak nitelendirebileceğimiz, iftira, online kavga, başkasının bilgilerini illegal olarak internette kullanma ve tehdit gibi içeriklerin gün geçtikçe yaygınlaştığını söylemek de yanlış olmaz.

  Bilimsel olarak da inceleme altında olan siber zorbalığın özellikle ülkemizde lise ve ortaokul düzeyinde eğitim gören çocuklar üzerinde büyük tehlike yarattığı biliniyor. Yapılan araştırmalar yukarıda da belirttiğimiz gibi özellikle 13 yaş ve altındaki çocuklar üzerinde etkili olmaktadır. Bunun nedeni olarak da bu yaş dönemindeki çocukların internet ve sanal iletişimle ilk olarak tanışmaları gösterilebilir. Bu duruma bağlı olarak siber zorbalığı uygulama eğiliminde olan bireylerin eli kolaylaşmaktadır. Bu durumla ilgili toplumsal muhafazakarlığın verdiği etki ve çocukların psikolojik durumu da siber zorbalığın ortaya çıkarılmasının önüne geçmektedir.


  Peki Siber Zorbalığa Karşı Nasıl Önlem Alınır?
  Burada tahmin edeceğiniz üzere en büyük rol çocuğun geleceğinin ve yaşamının tayini konusunda çok önemli bir konumda bulunan aileye düşmektedir. İlk olarak aileler çocukları bu tip sanal şiddetlere karşı gözetim altında tutmalıdır. Çocuklar özellikle aileleri tarafından iletişim teknolojileri ve mahremiyet konusunda bilgilendirilmelidir. Sosyal medya konusunda hhem okulda hem de aile arasında önemli bir eğitim verilerek bu kullanımın bağımlılık haline gelmesini önlenmesi gerekiyor. Çocukların başkaları tarafından kullanılabilecek bilgilerinin sosyal medyada paylaşımının önğne geçilmesi gerekiyor. Diğer yandan bu konuların hepsinin aslında önkoşulu olan aile ve çocuğun arkadaş olması gerekiyor. Bunun yanı sıra yine yukarıda belirttiğimiz gibi çocuğun sosyal medya bağımlılığı düzeyine gelmesini engellemek için özellikle son dönem İskandinav ülkelerinin uyguladığı metoda benzer bir uygulama geliştirilebilir. Çocuğun okul sonrası hayatının daha verimli bir hale getirilmesi anlamına gelen, sanat ya da spor gibi faaliyetlerde bulunması sağlanabilir.


  Araştırmalar Her 100 Kişiden 41'nin Mağdur Olduğunu Gösteriyor
  Pew Research şirketi tarafından yapılan Çevrimiçi Taciz 2017 raporuna göre Amerika bazında her 10 kişiden 4'ü sanal bir şiddete uğradığını belirtti. Öte yandan mobil internette yaşanan ilerleme bu oranın şüphesiz daha da yükseldiğini ortaya koymaktadır.


  Araştırmaya göre sanal şiddetin türleri şöyle sıralanabilir:

  • Çevrimiçi lakap takma (%27)
  • Birisini mahcup etme çabaları (%22)
  • Fiziksel tehditler (%10)
  • Sinsice takip Stalklama (%7)
  • Sürekli olarak taciz (%7)
  • Cinsel taciz (%6)
  Konu master tarafından (15-12-2017 Saat 10:57 ) değiştirilmiştir.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Benzer Konular

 1. Kayak nedir nasıl yapılır,kayak nasıl öğrenilir
  By master in forum Diğer spor dalları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 23-05-2015, 15:15
 2. Abs, asr, esp ,nedir nasıl çalışır
  By okuryazar in forum Otomobil-Araç-Ehliyet Bilgileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-05-2014, 11:28
 3. Siber suç nedir,Kredi kartımdan harcama yapılmış,
  By KAPTAN in forum Satın Alma Rehberi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-02-2014, 18:31
 4. Trojan Nedir, Nasıl Kaldırılır ,Bilgisayarda Varmı Nasıl Anlaşlır.?
  By okuryazar in forum Bilgisayar teknolojisi Haberleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-01-2014, 18:38
 5. Konut kredisi nasıl alınır,masrafı nedir, nasıl hesaplanır?
  By okur in forum İş dünyası -İşçi Memur alımları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13-11-2013, 21:49

Bu Konudaki Etiketler

Giriş

Giriş