1. #1
  okur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  1.802

  Sponsonlu Bağlantılar
  cep telefonu,PDA,kılıf & kapaklar,batarya,piller,kulaklık,Cep telefonu alırken dikkat,Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler,Cep telefonu alırken nelere dikkat edelim,Akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz,cep telefonu alırken nelere dikkat etmeliyiz,cep telefonu alırken hepimizin,cep telefonu alırken nelere dikkat edelim,cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler,ikinci el cep telefonu alırken,iyi cep telefonu,ucuz cep telefonu,cep telefonu alan kodu

  Eklenti 39317

  Cep Telefonu Satın Alma Rehberi  Bu rehber, cep telefonu satın alırken ihtiyacınız olan özellikleri belirlemeniz ve bütçenize en uygun telefonu satın almanız konusunda size yardımcı olacaktır.

  Cep Telefonu Özelliklerini Keşfedin

  "Cep telefonumda sadece temel özellikler olsun, ihtiyacımı karşılasın yeter" diyorsanız pahalı modeller yerine arama kriterinizde fiyat aralığı tercihinizi belirterek daha ucuz modelleri aratabilirsiniz. Fiyat aralığı sizin için önemsiz bir ayrıntı ise ve Nokia, Samsung, Sony Ericsson, iPhone, Motorola, Anycool, Blackberry gibi dünyaca ünlü markaların son teknoloji ürünü cep telefonu, PDA/Avuç içi bilgisayar modeli telefon ve aksesuarlarına meraklıysanız aradığınız teknoloji parmağınızın ucunda!

  Cep telefonu satın alırken size sunulan farklı seçenekler arasından doğru tercih yapmak gün geçtikte zorlaşıyor. Değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün cep telefonlarına yeni özellikler ve farklı fonksiyonlar ekleniyor. Tüm bu özellikler arasında kaybolmadan aradığınız cep telefonunu bulmak için aşağıdaki soruları sormak size yardımcı olabilir:

  Cep telefonunuzda en çok hangi özelliklerin olmasını istiyorsunuz?
  Cep telefonu satın alırken ihtiyaçlarınızı çok iyi belirlemelisiniz. Örneğin fotoğraf çekme, müzik dinleme, multimedya, internet, video/ses kaydı, oyun, 3G, kablosuz internet bağlantısı(WLAN) gibi ayrı ayrı özelliklerden hangisi sizin için daha öncelikli? Bu özelliklerin hepsinin bir arada olduğu cep telefonları da bulabilirsiniz ancak her biri aynı kalitede olmayabilir. Bu nedenle örneğin cep telefonunda müzik özelliği öncelikli tercihiniz ise bu konuda başarılı olan modelleri tercih etmelisiniz.

  Cep telefonunuzu Türkiye dışında da kullanmak istiyor musunuz?
  Cep telefonunuzu yurt dışında da kullanabilmeniz için öncelikle standart GSM özellikli bir telefonunuz olmalıdır. Telefonunuzun yurt dışı görüşmelerine açık olup olmadığını öğrenmek için servis sağlayıcınızla (Turkcell, Avea, Vodafone vb.) görüşünüz.

  İnternet özelliği veya e-postalarınıza cep telefonunuzdan ulaşmak mı istiyorsunuz?
  Artık cep telefonu modellerinin yanı sıra servis sağlayıcıların da çoğu e-posta ve internet erişim özelliklerini destekliyor. Eğer bu özelliği sık kullanacaksınız araştırmanızı bu yönde genişletebilir, farklı markaların internet ve e-posta erişim özelliklerini karşılaştırabilirsiniz. Bunun yanında araştırmanızı renkli ekran, dokunmatik ekran, kamera, PDA, Wi-Fi, Bluetooth, bas-konuş, GPS, MP3 çalar, radyo, multimedya oyun, QWERTY klavye gibi farklı özellikleri ekleyerek genişletebilirsiniz.

  Alacağınız telefonun boyutları ve ağırlığı sizin için ne kadar önemli?
  Günümüzde cep telefonları farklı şekil ve boyutlarda üretilmektedir. Örneğin kapaklı(clamshell), sürgülü, candybar veya PDA telefonlardan birini tercih edebilirsiniz. Örneğin kolay taşınabilen kapaklı modeller ekranın çizilmesini ve hatalı aramaları önleyen kullanışlı modeller arasındadır. Daha geniş ekranlı PDA telefonlar ise sunduğu özellikler açısından sade ve küçük modellerden daha başarılıdır. QWERTY klavye ise telefon tuşlarının bilgisayar klavyesi özelliğinde olmasıdır.

  Cep Telefonu & PDA/Avuç İçi Aksesuarları, Yedek Parçaları

  Cep telefonu aksesuarları:
  Farklı markaların Batarya & Pilleri, Kapak & Tuş Takımı, Bluetooth Aksesuarları, Kılıf & Askılar, Şarj Cihazı, Stand, Araç Kitleri, Data Kablosu, Kamera Eklentileri, Kulaklık cep telefonu aksesuarlarıdır

  PDA/Avuç içi aksesuarları:
  Sadece PDA/Avuç içi telefonlara özel PDA Kalemi (Stylus Pen), Kılıf & Kapaklar, Şarj Cihazı, Data Kablosu, Batarya & Piller, Klavye & Mouse gibi aksesuarları .

  Yedek parçalar:
  Cep telefonunuzun eskiyen veya yenilemek istediğiniz ekran camı, LCD ekran, film flex cable, tuş takımı, kasa, kapak gibi yedek parçaları.

  Sim Kart/Hat: Turkcell, Avea, Vodafone gibi servis sağlayıcıların kontörlü ve faturalı özel numaralarını satın alabilirsiniz.


  1) SATICININ KULLANDIĞI FOTOGRAFLAR: Satıcının ilanında kullanmiş olduğu fotograflar çok önemlidir. Genel olarak birçok satıcı özellikle çift hatlı dokumatik ekranlı telefonlarda yanıltıcı fotograf kulanmaktadırlar. Bu yanıltıcı fotograflar bazen orijinal iphone fotografları bile olabiliyor ya da 4 farklı ürüne aynı aynı fotografları kullanabiliyorlar. Bu nedenle ürün alacağinız satıcının kullandiği fotografları kendisinin çekip çekmediğine özellikle dikkat ediniz. Hazır sitelerden indirilen fotograflı ilanlardan ürün satın alırken dikkat etmelisiniz. Bir satıcı eger ki kendi satacaği ürünün -yani para kazanacaği bir ürünün- zahmet edip bir fotografini çekmiyorsa ya da çektirmiyorsa emin olun yarın öbür gün ürününüzde çıkabilecek bir arızada da hiçbir zahmette bulunmaz...

  2) İLAN METNİ (ürün tanıtımı): İyi bir satıcı, işinin ehli olan bir satıcı asla ve asla kopyala,yapıştır bir yazı metni kullanmaz. Bir satıcı neden başkasının ilanını kopyalar? O satıcı kesinlikle ve kesinlikle ya telefoncu değildir oradan buradan birer adet alıp ürünün ne olduğunu bile bilmeden başkasının ilanını alır kopyalar ve sallama bir model ismi ile bunu yapar. Örnek .v999 compact diye bir ilan açar ama gönderdiği ürün yani size göndereceği ürün v1100 modelidir. Aralarında 110 ytl gibi bir fiyat farkı vardır ancak bunu siz bile farkına varmiyorsunuz çünkü genel olarak alıcılar ürün tanıtımına bakmadan sadece model ismine bakarak ürünü alırlar.

  3) ALMADAN ÖNCE BÜTÜN İLAN METNİNİ OKUYUNUZ: Ürünü almadan önce muhakkak bütün ilan metnini okuyunuz, en fazla sizin 10 dakıkanızı alacaktır. Diğer modellerle aralarındaki farka dikkat ediniz .

  4) KARAR VERİN: Ürün almadan önce araştırın ve tek bir model üzerinde karar verin. Ürünün önemli özelliklerini okuyun, sonra da satın alacağiniz ürünün ilanını okuyun ve mutlaka tamamını okuyun, çünkü bazı satıcılar, ellerinde tek bir model olmasına rağmen, 5/6 model ismi ile ürünlerini tanıtmakta ve sadece ürünün başlığını değiştirip ilan içeriğine de bir iki ufak fark yazıp "bu üst modeldir" diye ilan açmakta.

  5) KULLANICI PROFİLİ: Ürün alacağiniz satıcının muhakkak kullanıcı profiline bakınız. Daha önce almiş oldukları puan ve yorumlara bakınız.

  6) SATICIYA SORU SORUN: Bu da çok önemlidir, satıcıya sattiği ürünle alakalı birkaç özellik sorun size gerçek cevaplar mı veriyor yoksa kaçamak klasik cevaplar mı veriyor test edin.


  Cep telefonu alırken öncelikle dikkat etmeniz gereken ilk şey markası olmalı. Eğer markası o ne olduğu belirsiz Çin malları ise, bu tür telefonları tercih etmemenizi tavsiye ederim. Çünkü çok çabuk bozuluyor ve arıza çıkartıyorlar üstelik şarjları da uzun gitmiyor. Kullanımı çok kaba ve zor oluyor. Ucuz telefon alayım derken paranızı çöpe atmayınız. Daha çok Avrupa malı olan markaları tercih ediniz.

  3g telefonlar artık daha çok tercih ediliyor. Diğer telefonlar pek satılmıyor. Ama her 3g telefon iyi olmayabilir. Bazı 3g telefonların renk sayısı düşük oluyor. Örneğin; 256bin renk oluyor ve konuşma yaparken görüntü çok kötü oluyor. 3g telefon alacaksanız renk sayısı 16milyon olan telefonları tercih ediniz. Ayrıca bunlar fotoğraflarınıza bakarken ve video izlerken de size lazım olacak.

  Telefon alırken ayrıca kamerasının flaşlı olması ve auto focus özelliğinin bulunmasına dikkat etmekte fayda var. Eğer görüntünün net olmasını istiyorsanız...

  Görüntü ve kamera için: Nokia

  Ses için: Sony Ericsson

  Tarz için: Samsung telefonlarını öneririm...


  Kaçak telefonlara dikkat!

  Lütfen cep telefonu alırken ürünün kaçak olmamasına sonradan imei atılmış olmamasına dikkat ediniz sonradan imei atılan cihazlar ilerleyen günlerde mutlaka kapanacaktır

  Telefonunuzun kaçak olup olmadığını anlamanın iki yolu vardır

  Birincisi telefonunuzdan *#06# yi tuşlayarak çıkan imei numarası ile telefonunuzun arka kısımında pataryanın takıldığı yerde kasada yazan imei numarısı tutuyorsa bu ürün yasaldır kaçak değildir.

  İkinci yolu *#06# yaparak ulaştığınız imei numarasını ****://***.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden sorgulatınız eğer

  İthalat yoluyla kaydedilen IMEI ve almış olduğunuz telefonun marka ve modeli yazıyorsa bu ürün yasaldır

  YUKARDA AÇIKLAMA YAPTIĞIMIZ İKİ MADDEYE UYMAYAN TÜM TELEFONLAR KAÇAKTIR VE HERAN KAPANABİLİR

  TELEFON ALIRKEN MUTLAKA BU İŞLEMLERE KONTROL EDİNİZ EĞER İMEİ FARKLI BİR TELEFONA AİTSE İLERLEYEN GÜNLERDE KAPANACAKTIR O NEDENLE TELEFON ALMADAN ÖNCE MUHAKKAK BU HUSUSA DİKKAT EDİNİZ..


  Cep telefonu alırken satıcıların açıklamalarını gerçekten iyi okumanızı öneriyorum. Israrla 100 ve üzeri olumsuz olan satıcılar var. Ürün açıklamalarını okumadan ürünün fiyatı cazip diye satın alıyoruz. Orijinal resimler konuluyor ama resimle gelen ürün bazen aynı olmayabiliyor bu da hayal kırıklığı yaratıyor. Bu nedenle telefon alacaksınız öncelikle ürünün kendi resminin olup olmamasına dikkat edin. Gerekirse satıcıdan ürünün orijinal resmini isteyin. Ayrıca satıcıların olumsuz puanlarının sebebini de öğrenmeye gayret edin. Satıcının kullanıcı profilindeki yorumları okuyabilir ve emin olduktan sonra ürünü satın almaya karar verebilirsiniz.


  Sık sık telefon mu değiştiriyorsunuz? O halde gelin ne istediğimize bakalım


  Teknoloji almış başını gidiyor; gün geçmiyorki her markadan yeni bir model çıkmasın. Telefonun görünüşüne bakıyoruz, alıyoruz, kullanamıyoruz sonra büyük zararlarla satıp yerine başkasını alıyoruz tabi ne istediğimizi bilmediğimiz için yeni aldığımız cihazın da akibeti aynı oluyor.

  Öncelikle ne istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Telefonu ne amaçla kullanmak istiyoruz? Kimimiz tarz ister kimimiz uzun süre şarj ister. Kimimiz cihazı zaman geçirmek için özelliklerinden faydalanmak ister kimimiz internetinden faydalanmak ister. Kimimiz gps amaçlı kimimiz de bunun bir haberleşme aracı olduğunun hala bilincindedir ve teknolojinin bu büyüsüne kendini kaptırmamıştır.

  10 yıllık kullanım ve satış deneyimimi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

  Cep Telefonunda Tarza Önem Verenler

  İlk önce tarz sahiplerine uygun telefon deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Telefonu arka cebinizde taşımayı seviyorsanız sürgülü ve dokunmatik telefonlardan uzak durmanız gerekiyor çünkü bu tarz cihazlar arka cebinizde sıkışmadan dolayı kısa süre içinde arızalar vermeye başlar ve size maddi açıdan zarar ettirmeye başlarlar bu durumda çelik kasalı telefonları öneririm.

  Telefonda Şarja Önem Verenler

  Uzun süre şarj isteyelenler telefon seçimlerini ekranı küçük kamera gibi ekstra özellikleri olmayan klasik telefon tercihinde bulunmalı.

  Telefonda İnternet Özelliğine Önem Verenler

  İnternet amaçlı mail okuma gönderme ve nette sörf gibi amaçlara hizmet verecek cihaz arıyorsanız ilk önce size en uygun işletim sistemine karar vermeniz gerekiyor. Windows Mobile yazılımlı telefonların kullanımı diğer sistemlere oranla zordur. Blackberry os ve Android sistemleri de zordur ancak Windows Mobile'e oranla daha kolaydır. Belki de size en rahat gelebilecek işletim sistemi Symbian ya da Bada işletim sistemidir. Tabi bir de sistemin yanında telefonunuzun dokunmatik ekran mı yada klavyelimi olmasına yine siz karar vereceksiniz. Klasik telefonlar bu işler için pek uygun sayılmaz.

  Telefonda Farklı Özellik Beklentisi Olanlar

  "Hem telefon olsun hem de yanında bir sürü özellik olsun, ben telefonla oyalanmak istiyorum" diyorsanız o halde kendinize dokunmatik bir telefon alın. Bu tarz cihazların 3g desteklemesine, yüksek çözünürlüklü kamera, wifi, gps kaliteli ve büyük ekranlı olmasına özen gösterin; ancak unutmayın bu tarz cihazlar da kısa sürede batarya bitiriyor.

  Telefon Satın Alırken Uzak Durmamız Gereken Başlıca Durumlar

  İlk önce Çin malı kelimesine açıklık getirelim: İphone, Blackberry, Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Motorola, Lg, Htc gibi bu işin uzman firmaları dahil cihaz üretimi %70 gibi yüksek bir oranla Çin'de yapılmaktadır. Bunun başlıca sebebi Çin'deki ucuz işçilikten kaynaklanmaktadır; ancak piyasada halk dilinde Çin malı diye tabir edilen replika yani taklit telefonlar da almış başını gitmektedir. Eğer telefondan fazla anlamıyorsanız yanınızda mutlaka anlayan biriyle satın almaya gidiniz. Replika ürünlerin yanısıra menülerinde ve özelliklerinde tv barındıran antenli telefonların da kısa sürede arıza verebileceğinin bilincinde olarak ucuz ve özellikli cihaz alabilirsiniz.

  Garanti Konusuna Dikkat Edin

  Satın alacağınız telefonun garantisini kimin verdiğine dikkat edin; özellikle garantisi Türkiye distrübütörleri tarafından sağlanan cihazları satın almaya özen gösterin. Aksi takdirde başınız ağrıyabilir.

  2. El Telefon Satın Alacaksanız

  2. el telefon satın almak istiyorsanız kasasının görüntüsüne aldanmayın, cihazı açıp özelliklerini kontrol edin. Kontrol etmeniz gereken başlıca ve en önemli özellikler sırasıyla; şebeke, bluetooth, kulaklık, zil, ekran, hafıza, kart soketi ve şarj soketidir bunların hepsini test edin ve emin değilseniz cihazdan uzak durun. Özellikle şebeke ve bluetoth çünkü bu arızaların tamiri de mümkün değildir. Şebekeyi test etmek için görüşme esnasında telefonun anten kısmını elinizle kapatıp şebekenin düşüp düşmediğine dikkat edin. Bunun yanında cihazın vidalarını da kontrol edin, özellikle siyah vidalarda yapılan boya hilesine aldanmayın. Şüphelenirseniz ıslak bir mendille üzerini silin, boyası hemen çıkacaktır. Satın alacağınız 2. el telefonun vidalarının sökülmemiş olmasına özen gösterin...

  Umarım sizinle paylaştığım bu bilgi ve deneyimlerin size faydası olmuştur. Sevgiyle kalın...


  İnternetten derleme
  Alıntıdır...

 2. #2
  okur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  1.802
  Cep telefonu satın aldınız, peki kayıtlı mı?

  Tercihiniz sıfır bir telefonsa diyebileceğim tek şey satıcının sıfır bir telefonu nereden temin edip, ürünün kayıtlı olup olmadığını öğrenmeniz ve cihazın garantisinin nasıl onaylanacağını öğrenmek. Yetkili servis mi yoksa şahıs mı?

  Hayır, ikinci el bir telefonsa alacaksanız iki defa düşünmenizi öneririm. Zira her ne kadar sıfırlanmış bir ürün denilmişse bile öncelikle ürünü elinize aldığınızda şok olmamanız açısından aşağıdaki noktalara dikkat ediniz:

  Ürün fotoğraflarının orijinal, alacağınız ürüne ait olmasına dikkat etmelisiniz, herhangi bir yerden kopyala yapıştır olmaması çok önemli. Farklı birçok açıdan çeşitli kısımları zoom 'lu fotoğraflar satıcının ürününe güvendiğinin bir göstergesidir.
  Ürünün orijinal bir ürün olup olmadığını anlamak için parçalarının (tuş takımı, kapağı vs..) ağırlığı olması gerektiğinden hafif olması, ekranındaki çizilmemesi için yapıştırılan şeffaf çıkartmanın şekline dikkat etmelisiniz.

  Son olarak ürünü; inceleyip, beğendip kargolanmasını isteyip elinize aldığında da hasar yoksa hemen "TAMAM, ÖDEMEYİ ONAYLA" demeyin önce cihazda * # 06 # yaparak "IMEI NUMARASI"sorgusunu yapın, sonra bataryayı çıkartıp arkasında yazan IMEI numarasıyla karşılaştırın.Tutmuyorsa bu numarayı ****://***.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden "IMEI NUMARA SORGULAMA" yaparak hangi telefona ait olduğunu öğrenin. Belki de bu işlemleri tamamlayarak -muhtemel çalıntı ya da kayıtlı olmaması durumunda- ilerleyen günlerde cihazınızın kilitlenerek kullanılmaz hale gelmesinin önüne geçebilirsiniz.
  Distribütör firma garantisi ne demektir?


  Hangi firmaların ürünleri distribütör garantisi altındadır?

  GENPA-KVK-DORA-TELPA-BAŞARI-MOBİTEL firmalarının ürünleri distribütör garantisi altındadır. Nokia modelleri için herhangi bir dist firmanın ürününü almış olursanız olun servis ve garanti kapsamı durumunda bütün dist. firmalardan destek ve yardım alabilirsiniz. Örneğin: nokia 5800 aldınız size dora firmasının ürününü yollandı ve cihazının 1 sene sonra arızalandı ve garanti kapsamında tamir edilmesi için dora yetkili servisi aramanız veya kargolamanız gerekmez şöyle ki size en yakın dist firmanın yetkili servisi hangisiyse misal Genpa yakınsa bu ürünü oradan servis ettirebilirsiniz. O yüzden sattığımız ürünlerde dist firma farkı yoktur.
  Cep Telefonu Alma Rehberi II


  -İşletim sistemi türü olarak çoğunlukla Android, Windows Mobile ve Symbian işletim sistemleri arasından seçim yapılabiliyor.

  -Wi-Fi özelliği sayesinde Kablosuz modemin bulunduğu ortamda kolayca Smartphone ve PDA´ler sayesinde internete girilebiliyor.

  -PDA telefonlar gerek ergonomi gerekse kullanım kolaylığı açısından oldukça başarılı ürünler.

  -Cep bilgisayarlarında dikkat edilmesi gereken önemli kriterlerden biri İşlemci hızı. bu hızın yüksek olduğu ürünler haliyle işlemlerinizi daha kolay gerçekleştirmenizi sağlıyor.

  -Ürünlerde dahili olarak sunulan depolama alanı da yine göz önünde bulundurulması gereken etkenlerden.

  -Smartphone/PDA´larda dahili olarak gelen lityum iyon pilin kapasitesi de büyük önem taşıyor. Çünkü bu Kapasite cep bilgisayarınızı tek şarjda saatler boyunca kesintisiz kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

  -Bir diğer kriter ise ekranların boyutu. Taşınabilirliği ön planda tutuyorsanız ufak ekranlı modellere yönelebilirsiniz.
  Akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz?


  Akıllı telefon:

  Tıpkı bilgisayarınızda olduğu gibi işlemcisi, RAM’i, hafıza alanı olan bu telefonlar, Apple'ın iOS, Google'ın Android veya Microsoft'un Windows Phone işletim sistemiyle çalışıyorlar. Akıllı telefonların öncüsü Nokia olmasına rağmen popülerleşme sebebi iPhone. Bu telefonlara yükleyebileceğiniz ücretsiz ve ücretli yazılımlar mevcut. Bilgisayarla yaptığınız çoğu şeyi onlar da yapabiliyor. Sanal klavyeleri ile video izlemek için de oyun oynamak için de uygunlar.


  Satın alırken hangi kriterleri göz önüne almalısınız?

  1. Ekran boyutu: Ekran boyutlarından bahsederken tıpkı TV’ler için olduğu gibi telefonlarda da inç ile ölçü söylüyoruz. İnç, ölçü olarak kafanızı karıştırıyorsa şöyle düşünün: 7 inç demek, standart bir kitap büyüklüğü demek. Akıllı telefonların geniş ekranlı modellerinin boyutları 4.7 inçten 5.5 inçe kadar değişiyor (bir kitaptan küçük). Samsung Galaxy Note II (5.5 inç) ve LG Intuition (5 inç), akıllı telefon ailesinin en büyükleri. Ekran büyüdükçe video izlemek daha rahat hale gelebilir ama cihazı tek elle kontrol etmek de güçleşebiliyor.


  4 veya 4.5 inçlik modeller, orta büyüklükte ekrana sahip olan modeller. Motorola Droid Razr M ve iPhone 5, orta büyüklükteki telefonlardan bazıları. Ekran çözünürlükleri hem yüksek hem de tek elle rahatça kullanılabilirler.


  HTC One V gibi 4 inçten küçük ekranlı telefonlar, gerçekten cebinize sığabilen ve büyüklüğüyle rahatsız etmeyen modeller.

  2. İşlemci:Tıpkı bilgisayarınızın hızı gibi, telefonunuzun hızı da işlemcinin hızına bağlı. Şu anki en üst modeller dört çekirdekli işlemciye sahip. İki çekirdekliler de oldukça hızlı sayılabilir. İşlemcinin gücü, telefonun fiyatını belirleyen en önemli etmenlerden biri.

  3. Kameraaha fazla megapiksel olması, daha iyi bir kameranız olacağı anlamına gelmiyor. Bazen 5MP’lik bir kamerayla 8MP’lik bir kameranın çektiğinden daha keskin renkli bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Kamera söz konusu olduğunda, kullandığı lens ile iddialı olan markalar Nokia, iPhone ve Samsung. Otomatik odaklanma ve hız konusunda ise HTC ile Nokia’nın yarıştığı söylenebilir.

  4. Pil Ömrü:Pili çabucak biten bir akıllı telefonun hiçbir faydası olmaz. Telefon bataryaları 1,700mAh’den 3,300mAh’ye kadar çıkıyor. Birçok üretici pil ömrünü açıklamak için video izleme süresi, kesintisiz konuşma ve internete bağlanma süresi gibi ölçütler de kullanıyor. Telefonunuzla en çok ne yapacağınızı düşünüp, buna uygun pil ömrü olan bir model tercih edebilirsiniz.

  5. İletişim protokolleri:

  CDMA: Genelde ABD, Japonya ve Kore’de kullanılan bir tür GSM sistemi. Bu ülkelere gitmeyecekseniz, bu özelliği destekleyen bir modele ihtiyacınız yok demektir.

  GSM (Global System for Mobile Communications): Bütün dünyada kullanılan veri iletim sistemi.

  HSPA+ (High Speed Packet Access): 3G standardı olan mobil iletişim protokolü.

  LTE (Long Term Evolution): 4G’nin teknik ismi. 4G cihazların indirme hızı 15 - 20Mbps civarında. Ancak henüz dünyanın her yerinde 4G sinyali mevcut değil.

  6. Ekran özellikleri

  LCD: 4.7 inçe kadar olan telefonlarda 1280x720 piksellik çözünürlük sağlayan LCD ekranlar, aydınlatma ve ekranın köşelerinde görüntünün netliği açısından AMOLED ekranların gerisinde kalıyor.

  Retina: Apple’ın iPhone’da kullandığı Retina görüntüleme özelliği, iPhone 4/4S ve iPhone 5’te mevcut. Bu kelime aslında sadece bir pazarlama taktiği. iPhone’daki LCD ekranda inç başına 326 piksel görüntü var.Samsung Galaxy S III, 306 ppi ile iPhone’un gerisinde ama ekran boyutu daha büyük ve çözünürlüğü daha yüksek.

  AMOLED: LCD ekranın yerini alan AMOLED ekranlar, ışığı yansıtmak için organik kimyasallardan yararlanıyor. AMOLED ekranlarda çok daha yüksek kontrast ve renkleri daha net yakalamak mümkün oluyor.

  7. İşletim sistemleri ve uygulamalar

  iOS: iPhone ilk çıktığı günden beri, kendi işletim sistemini kullanıyor ve Macintosh dahil Apple’ın ürettiği bütün cihazlarda da aynı işletim sistemi mevcut. iTunes Store’da Apple cihazlarınıza indirebileceğiniz ücretli ve ücretsiz uygulamalar bulunuyor. Yazılım adedi olarak Android’in daha geniş bir mağazası olduğu rahatça söylenebilir.

  Android: Apple’ın aksine Google’ın Android işletim sistemi, açık kaynaklı bir kod olduğundan, bağımsız yazılımcılar tarafından geliştiriliyor. Uygulama mağazası çok daha geniş ve Apple mağazasına oranla çok daha fazla ücretsiz uygulama mevcut.

  Windows Phone: Akıllı telefon pazarına biraz geç adım atan Microsoft, Android’e alışamayan veya Apple’dan hoşlanmayan kullanıcılara, telefonlarını bilgisayarlarıyla aynı işletim sisteminde kullanmayı öneriyor. Siz de Windows ile rahat ediyorsanız pek çok marka Windows Phone 8 işletim sistemli model üretmeye başladı. Uygulama mağazası ise henüz emekleme aşamasında.

  BlackBerry: BB10 modeli ile yeniden çıkış yapmaya hazırlanan BlackBerry, mesajlaşma meraklılarının ve kurumsal firmaların en sevdiği marka. BlackBerry de Apple gibi telefonlarında kendi işletim sistemini kullanıyor ve bu yüzden uygulama mağazası da biraz sınırlı.

  Akıllı telefonların geleceği

  Şu sıra piyasaya sürülen akıllı telefonlardan bazıları, çığır açan özellikleriyle akıllı telefonların hangi yöne doğru ilerleyeceği konusunda fikir veriyor.

  NFC (near field communication) özelliği, kısa mesafedeki cihazların birbirleri arasında hızlıca veri transferi yapabilmesini sağlıyor.

  Kablosuz şarj özelliği şu sıra sadece Nokia Lumia 920’de mevcut. Aslında kablosuz şarj çok da yeni bir keşif değil. Pek çok ev aleti uzun zamandır kablosuz şarj özelliğine sahipti. Nokia Lumia 920, özel yastığı veya matı üzerine yerleştirilince şarj edilebiliyor.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen aşağıdaki boşluğa "421kt" yazın.

Benzer Konular

 1. Test için kan alırken hastanın hazırlanması
  By okuryazar in forum Laboratuvar testleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 24-12-2015, 17:08
 2. Marketlerden Taksitle cep telefonu alınamayacak
  By master in forum İş dünyası -İşçi Memur alımları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-01-2014, 18:39
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-01-2014, 16:31
 4. Bacak Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli
  By yaseminabla in forum Cilt Bakımı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26-12-2013, 17:08
 5. Şifalı taş alırken dikkat edilecekler
  By meltem in forum Alternatif tıp
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-12-2013, 11:01

Giriş

Giriş