Sponsonlu Bağlantılar
compactflash,memory stick,sd,mmc,xd,hafıza kartı fiyatları,hafıza kartı oyunları,hafıza kartı kurtarma,hafıza kartı biçimlendirme,hafıza kartı şifre kırma,hafıza kartı nedir,hafıza kartı sorunları,hafıza kartı koruma kaldırma,


Eklenti 39318
Hafıza Kartı Satın Alma Rehberi
Hafıza kartı, eskiden kullandığımız filmlerin dijital versiyonudur. Yani dijital film diyebileceğimiz bir şeydir. Hafıza kartı hemen hemen her dijital makinelerde bulunur. Değişik formatlarda, boyutlarda ve büyüklüklerde bulunmaktadır. Dijital makinelerde görüntülerin kayıt edildiği ortam hafıza kartlarıdır. Küçük makinelerin hafıza kartı küçük, büyük profesyonel makinelerin hafıza kartı ise büyük boyutta olur genellikle. Bu hafıza kartlarının boyutu ne kadar büyük olursa içine o kadar çok görüntü sığdırır. Yani 200 MB lik bir hafıza kartı içerisine 50 tane resim sığdırabiliyorsa 1 GB lik bir kart ise ortalama 200 resim sığdırabilir.

Hafıza kartlarını bilgisayarda okutmak için her zaman makineyi bilgisayara kablo ile bağlamak iyi bir çözüm değildir. Bunun için hafıza kart okuyucu küçük boyutlu cihazlar vardır. O cihazlar vasıtasıyla hafıza kartımızı bilgisayara okutabiliriz.

Cep telefonu, PDA, MP3 oynatıcı, oyun konsolu veya fotoğraf makinesi sahibiyseniz, doğru hafıza kartına sahip olmalısınız.
Hafıza kartı seçerken dikkat etmeniz gerekenler bu yazıda.

Piyasada birçok markanın farklı modelde ve kapasitelerde seçenekleri bulunuyor. Eğer kullanacağınız cihazınız için doğru kartı seçmediğiniz takdirde hafıza kartınızdan alacağınız verim oldukça düşük olacaktır. Bu da ödediğiniz bedelin boşa gittiği anlamına gelir.

Öncelikle kullandığınız cihazın teknik özelliklerini bilmenizde fayda var. Hangi tür hafıza kartı kullanıyor? İşte bu soruya verilen cevap satın almanız gereken hafıza kartı için ilk adımı belirliyor.

Daha sonra satın alacağınız hafıza kartını kullanacağınız cihazın en fazla kaç GB kapasiteyi desteklediğini kontrol etmelisiniz. Mümkünse cihazın yazılımını güncelleyin. Genellikle yazılım güncellemelerinden sonra desteklenen hafıza miktarı artış gösterebiliyor. Kapasiteyi belirledikten sonra alacağınız hafıza kartının hızına karar vermelisiniz.Hız oldukça önemli bir konu. Hafıza kartını kullanacağınız cihazın yazma ve okuma hızlarını kontrol etmelisiniz. Benimki hızlı olsun, derseniz hataya düşebilirsiniz. Çünkü hız açısından üst seviye bir hafıza kartının fiyatı oldukça yüksek. Hafıza kartına yazma ve okuma işlemini gerçekleştirecek olan kullandığınız cihazdır. Bu yüzden cihazınızın yazma ve okuma hızı ayarında bir hafıza kartı almalısınız.

Mesela çok hızlı bir hafıza kartı aldınız ama cihazınızın okuma ve yazma hızı düşük. Bu durumda cihazınız çalışırken yapabildiği en iyi performansı gösterecektir. Ama hafıza kartının arta kalan hızına boşuna para vermiş olacaksınız. Cihazınızın okuma ve yazma hızından düşük bir hızda hafıza kartı alırsanız, bu sefer kullandığınız cihaz gerçek performansına ulaşamayacaktır. İş böyle olunca kullanılacak cihazın önemi artıyor. Cep telefonu kullanıcılarına tavsiyem fazla yüksek hızda bir hafıza kartı almamaları yönünde, çünkü cep telefonlarının hafıza kartına transfer hızları oldukça düşük. PDA'larda iş değişiyor, bazı PDA cihazların transfer hızları düşük, bazılarının ise oldukça hızlı. Bu durumda cihazın teknik bilgilerine göre hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Fotoğraf makinenize hafıza kartı alacaksanız, kullanılan kart standardına göre hareket etmeniz gerekiyor. Compact Flash bir kart alacaksanız mümkün olduğu kadar hızlı bir ürünü tercih etmelisiniz. Çünkü bu standardı kullanan cihazların hemen hemen hepsi profesyonel kullanıcılara yönelik ve bu yüzden transfer hızları oldukça yüksek. İsterseniz gelin bu kart standartlarını tanıyalım ve nerelerde kullanıldıklarını görelim.CompactFlash

En eski hafıza kartlarından biri olan CompactFlash özellikle profesyonel dijital fotoğraf makinelerinde kullanılırlar. Profesyonel kullanıcılar bu standardı oldukça beğeniyor olsa gerek. Çünkü kart uzun yıllardır kullanılmasına rağmen farklılık göstermemiştir. CompactFlash kartlar diğer hafıza kartlarının yanında kolayca ayırt edilebilirler.

Fiziksel olarak diğer kartlara göre daha büyüktürler. 43 x 36 mm boyutlarında olan kart iki standarda ayrılır. Bunlar CompactFlash ve CompactFlash II. Bu iki kart arasındaki farklılık ise kartların kalınlığından anlaşılabilir. CompactFlash 3,3 mm kalınlığındayken, CompactFlash II is 5 mm kalınlığındadır. Her iki kartın güç gereksinimi 3.3V ve 5V arasındadır.Bu kartların profesyonel fotoğraf makinesi kullanıcıları tarafından tercih edilme sebeplerinin başında yüksek kapasite ve hıza sahip olmaları gelir. CompactFlash'ın boyutu portatif aletler için bir sakınca gibi görünebilir. Buna karşın CompactFlash'ın birçok avantajı vardır. CompactFlash standartı, PCMCIA standardının güç gereksinimiyle aynıdır.

Ufak bir adaptörle dizüstü bilgisayarlarda PCMCIA arayüzü üzerinde kullanılabilirler. Ayrıca CompactFlash yuvası üzerinde bir adaptör ile SD kart kullanılabilir. Tersine kullanmak fiziksel olarak imkansızdır. Ürünün hızına baktığımızda 3.0 standart desteği bulunan cihazlarda 66MBps hıza kadar çıktığını görüyoruz ki bu gerçekten iyi bir değer.Memory Stick

Sony firmasının standardı olarak bilinen Memory Stick, 1998 yılında geliştirildi. Firmanın kendi ürünlerinde kullandığı bu hafıza türünün ilk örnekleri 50 x 21 mm boyutlarda üretiliyordu. Genellikle Sony Ericsson cep telefonlarında kullanılmaya başlayan bu hafıza 128 MB'ı geçemeden şekil değiştirdi.

Çünkü çok hızlı ilerleyen mobil sektörü (özellikle cep telefonları) boyut açısından giderek ufalmaya başladı. Memory Stick artık küçülmeliydi. Yeni modelin adı Memory Stick Pro olarak belirlendi. Bu modelin ömrü de pek fazla sürmedi. Sony'nin yeni pazarlara (mobil oyun konsolları) yönelmesi kartın daha da küçülmesine yol açtı.Günümüzde PSP ve Sony Ericsson cep telefonlarında bu yeni standart Memory Stick Pro Duo kullanılıyor. Bu ufacık hafıza kartının 4 GB'a kadar yükselen kapasitesi oldukça sevindirici. 80 Mbps hıza sahip olan hafıza kartı 31 x 20 x 1 mm boyutlarında. Güç tüketimi açısından da oldukça cimri olan hafıza kartı, sadece Sony ürünlerinde kullanılıyor.

Bu kartın seçimi sırasında kullandığınız cihazın maksimum kapasite desteğine bakmalısınız. Bu değerden yüksek bir kart almayın. Ama kapasite gereksinimi bu değerden düşük ise sorun yok. SD ve MMC

Multimedya dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan SD ve MMC kartlar dünyada en çok kullanılan hafız kartlarının başında geliyor. MMC Standardı 1997 yılında Siemens'in yan kuruluşu olan Intgenix tarafından geliştirildi. 24 x 32 x 1,4 mm ölçülerine sahip olan kartlar yedi pine sahiptirler. Hafıza kapasiteleri 2 MB ila 4 GB arasındadır.

Veri aktarım hızı ise 2,5 MB/s civarındadır. MMC'lerin yaygın kullanım alanları dijital kameralar, MP3 oynatıcılar, cep telefonu ve PDA'lardır. Multimedia kartlar ebat olarak SD kartlar ile uyumludurlar. Genellikle SD hafıza kartı için uyarlanmış aygıtlarla problemsiz çalışırlar. Tam tersi ise genellikle mümkün değildir.SD kartlar günümüzde MMC kartların yerini almış olmasına rağmen, 2004 yılında MMCA (Multimedia Card Association) tarafından yeni bir standart olan MMC 4.0 kullanıma sunulmuştur. Bu standart 4 veya 8 bit'lik daha yüksek veri yolu genişliği ve dolayısı ile daha yüksek bir okuma ve yazma hızı (ideal durumda 52 Mbyte/s) sunmaktadır. SD hafıza kartı ise "Secure Digital"' isminin kısaltmasıdır. İlk SD kart 2001 yılında üretilmiştir.

Kendinden eski bir standart olan MMC hafızaların geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. SecureDigital ismi, donanımsal olarak içerdiği Digital Rights Management (DRM) fonksiyonundan ileri gelmektedir. İçindeki kullanıcı tarafından görünemeyen bir hafıza alanı, yasal olmayan dosyaların kullanımını engellemek için ayrılmıştır.

Kartın boyutu (32 x 24 x 2,1 mm) MMC hafızalara göre biraz daha büyüktür. 8 MB ila 32 GB arasında değişen depolama kapasitesine sahip olabilirler. Ayrıca kartlar üzerinde bir adet yazma koruma tırnağı mevcuttur. İstenildiğinde bu tırnak kapatılarak kartın üzerine yazma işlemi engellenebilir. Mobil cihazların boyutları ufaldıkça SD kartlar da küçülmeye başladı. Performanslarından fazla bir şey kaybetmeden küçülen kartların ilk örneği mini SD adı verilen ve 20 x 21,5 x 1,4 mm boyutlarındaki karttı. Bu hafıza kartı normal SD kartların yarısı kadardır. Küçük bir çevirici yardımıyla normal SD slotlarına takılabiliyorlar.

Bu ufak kartlar 32 MB ila 4 GB kapasiteye sahipler. İlerleyen teknoloji bu kartı daha da küçük boyutlara taşıdı ve MicroSD kartlar piyasaya çıktı. 11 x 15 x 1 mm boyutlarındaki bu kart 2005 yılında dünyanın en küçük hafıza kartıydı. En çok kullanılan hafıza kartı çözümüne giren SD kartları satın alırken, kullanılacak cihazın teknik özelliklerine bakılması gerekiyor.Eğer fotoğraf makinesi veya oyun konsolu gibi cihazlara alacaksanız hızlı, cep telefonunuza alacaksanız normal hızda bir ürün sizin işiniz görecektir. Mümkünse kart almadan önce kullanılacak cihazın yazılımını güncellemekte fayda var. Güncel yazılım çoğu zaman hafız kartı desteğini olumlu yönde etkiliyor.

SD kartlar ilk çıktığı günlerde ortalama 3,6 MB/s okuma ve 0,8 MB/s yazım hızına sahip iken, günümüz kartları 2 MB/s ile veri aktarabiliyorlar. Highspeed olarak nitelendirilen kartlar ise gerekli ortam sağlandığında 40 MB/s hızında okuma ve yazım işlemini gerçekleştiriyorlar.

Tabii ki bu değerler üreticiye ve kullanılan cihaza göre değişiklik gösterebiliyor. Cihazların teknik özellikleri içinde aktarım hızı doğrudan verilmiyor. 1X, 5X veya 55X gibi değerler veriliyor. Burada X değeri ortalama 150 kB/s değerini temsil ediyor. Yani 55X hızındaki bir hafıza kartı yaklaşık 8.25 MB/s yazma hızına sahip. Günümüzde 267X hızına kadar SD kartlar mevcuttur. Kartların teknik özelliklerinde göze çarpan bir diğer konu ise Class diye belirtilen derecelendirmelerdir. Bunlar Class 2, Class 4 ve Class 6 olarak üç hız sınıfını belirtiyor. Bu sınıflar sırasıyla 2, 4, 6 MB/s garanti edilen en düşük yazma hızlarını desteklediğini belirtiyor. SD kartlar genellikle dijital kameralar, MP3 oynatıcılar, PDA'lar ve Nintendo DS oyun konsolları üzerinde kullanılıyor.

Tüm bu SD ürünlerin yanında bir de SDHC (SD High Capacity) yüksek kapasiteli SD kart teknolojisi yer alıyor. Maksimum 32 GB depolama kapasitesine sahip olan bu SD kartlar profesyonel kullanıcılara özel bir çözüm oluşturuyor. XD

XD hafıza kartı Olympus ve Fujifilm tarafından geliştirilen bir depolama birimidir. Bundan dolayı sadece Olympus ve Fujifilm'in fotoğraf makinelerinde depolama amaçlı kullanılırlar. 20 x 25 x 1,78 mm boyutlara sahip XD hafıza kartı kısıtlı kullanım alanına sahiptir. Maksimum 4 GB kapasiteye sahip olan bu kartlar 5 MB/s hız desteğine sahipler.

Kullanıcıların veri depolama ihtiyaçları sürekli artıyor. Buna karşın hafıza kartları da yerinde durmuyor. Ve sürekli geliştirilen ürünler alıcılar için cazip çözümler oluşturuyorlar. Özellikle dijital fotoğraf makinesi ve cep telefonu sektörünün olmazsa olmazları arasına giren bu ufacık donanımların üzerlerine aldıkları yük oldukça büyük.


Ipod, Mp3, Mp4, Flash Bellek Benzeri Dijital Hafıza İçeren Ürünler

Giriş:

Dijital olan hiçbir şey güvenilir değildir. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Şu anda piyasada 8/16/32 hatta 64 Gb hafızası olduğunu iddia eden yüzlerce ürün dolaşıyor. Mp3/Mp4 playerlar, usb bellekler, hafıza kartları vs. Genellikle Çin malı olan sahte hafızaya sahip bu ürünler sadece sizi değil, bilgisayarınızı da kandırıyor. Bu tür bir ürün aldığınızda kontrol etmek için ilk yaptığınız şey bilgisayarınıza takıp özelliklerinde hafıza boyutuna bakmak ve sonra kullanmaya başlamaksa yanıldığınızı anladığınızda biraz geç olacaktır.

Almadan Önce:

Bu tür bir ürünün sahte olduğunu almadan anlamak pek mümkün değil. Ancak ürünün Çin malı olduğunu biliyorsanız en baştan bir adım geri atın. Eğer ulaşabilirseniz en az 4-5 gün önce ürünün aynısından alıp yorum yapmış kullanıcılardan bilgi almaya çalışın. Burada kullanıcıların ürün için 5 yıldız vermesi sizi yanıltmasın çünkü birçok kişi ürünün sahte hafızaya sahip olduğunu anladığında muhtemelen 5 yıldızı vereli günler geçmiş olacaktır.

Aldıktan sonra:

Her şeyi göze alıp ürünü aldınız, çünkü piyasadan yarı fiyatından bile ucuza geldi. Peki ekonomik olsun derken paranızın çöpe gitmediğinden nasıl emin olabilirsiniz. Henüz araştırmalarım devam ediyor, yakında bu tür hileli sahte hafızalar için kullanılabilecek bir program bulacağımı umuyorum. Ancak şimdilik %80 oranında doğru sonuç verecek bir yöntemi denemenizi tavsiye edicem. Unutmayın ki bu tür sahte hafızaya sahip ürünler kendini olduklarından daha fazla hafızaya sahipmiş gibi tanıtır. 3-5 dosya/şarkı/film yükleyerek denemeye kalkarsanız muhtemelen gerçek kapasitesini aşmayacağınız için herhangi bir sorun olmayacaktır. Şöyle bir deney yapın. Bilgisayarınızda bir klasör hazırlayın. İçerisine 5-6 farklı klasör daha açın. Bu klasörlerin içine de toplamı aldığınız ürünün kapasitesine yakın dosyalar ile doldurun. Burada önemli iki nokta var:

1. Aldığınız ürün 32GB olarak tanıtıldıysa asıl bilgisayar veri hesaplama sistemine göre ortalama 29GB olacaktır ve bu normaldir. Bu konuyu burada uzun uzun açıklamaya gerek duymadım. Dikkat etmeniz gereken 32GB kapasiteli ürünün 29GB olarak görünmesi normaldir.

2. Bu tür ürünlerin dosya sistemi büyük çoğunlukla FAT32 olacağından içerisine 4GB dan daha büyük tek parça halinde dosya koyamazsınız. Örneğin winrar ile sıkıştırılmış 4,7GB bir DVD filmi bu tür bir ürünün içerisine atmaya çalıştığınızda yeterli kapasite olmadığı uyarısı alırsınız. Ancak dediğim gibi bu aslında yeterli kapasite olmadığından değil ürünün dosya sistemi tek parçada en fazla 4GBlık bir dosya kabul edeceğindendir. Bu sebeple bu tür bir ürünü test ederken 4GB daha küçük boyutlara sahip birden fazla dosya kullanmanız daha doğru olacaktır.Son olarak hazırladığınız klasörü aldığınız ürüne aktarın. Mutlaka ürünü bilgisayarınızdan çıkarın şöyle 1-2 dakika bekleyin. Mümkünse başka bir bilgisayarda değilse kendini bilgisayarınızı kapatıp açtıktan sonra, ürüne aktardığınız dosyaları kendi bilgisayarınızda farklı bir konuma tekrar aktarmaya çalışın. Başarılı olursa son olarak üründen aktardığınız dosyaları çalıştırmayı deneyin, bunda da başarılı olursa büyük ihtimalle sorun yok demektir. Eğer bu işlemler sırasında "dosya bulunamadı" "dosya bozuk" "bilgisayar sonsuz döngü içerisine girdi" vb. hata iletisi alırsanız birkaç kez daha deneyin. Yine de başarılı olamadıysa aldığınız ürünün hileli olduğuna inanabilirsiniz.Yol gösterin:

Aldığınız ürünün hileli, sahte hafızaya sahip olduğunu tespit ettiyseniz, bunu mutlaka satıcıya verdiğiniz yıldızlarda yorum olarak yazın. Belki satıcılar üründe böyle bir hile olduğunu bilmiyordur ancak satıcının aynı üründen başkasına satmayacağından emin olmalıyız.Son olarak: Taklitler daima orjinalini aratır.Micro SDHC alırken nelere dikkat etmeli?


Micro SDHC kartlar, günümüzde birçok elektronik cihazda kullanılmaktadır. Bunların başında akıllı telefonlar gelmektedir. Piyasada 2, 4, 8, 16 ve 32 Gigabayt kapasitelerde bulunmaktadır. Dosya sistemi olarak FAT32 kullanırlar. SDHC teknolojisi maksimum 32GB seviyesine çıkmaktadır. Gelecekte SDXC ailesi ile de karşılaşabilirsiniz. 2 Terabayt boyutuna kadar destek sağlanacak bu yapı, sadece SDXC destekli cihazlarda kullanılabilir olacaktır; çünkü SDHC ve SDXC ayrı iletişim protokolleri kullanmaktadır.

Micro SDHC kartlar, Class adı verilen kategorilere ayrılmıştır. Class değerlerini, kartların üzerinde, yuvarlak içine alınmış sayılar şeklinde görebilirsiniz. Mevcut Classlar 2, 4, 6 ve 10'dur.

Class kategorizasyonu, okuma/yazma (read/write) hızını belirleyen etmenleri belirtir.

Class 2: 2 Megabayt/saniye

Class 4: 4 Megabayt/saniye

Class 6: 6 Megabayt/saniye

Class 10: 10 Megabayt/saniye

Okuma/yazma performanslarına sahiptir. Aldığınız ürünlerin Class seviyesi, fiyatlarını da direkt olarak etkilemektedir. Class arttıkça, fiyat da doğru oranda artmaktadır.

Bir diğer önemli nokta da, alınan ürünün markasıdır. Sektörce tanınan markaların ürünlerini almanız, olası bir sorun halinde tamir/değişim anlamında büyük destek sağlar. Türkiye'de distribütörü olan markalar, yurtdışı ile iletişim kurma sorununuzu da ortadan kaldıracaktır.


alıntıdır