Sponsonlu Bağlantılar
iphone 4,önemli,püf noktalar,dikkat,iphone alırken nelere dikkat edilmeli,iphone alırken dikkat edilmesi gerekenler,iphone alırken forum,ikinci el iphone alırken,iphone destek yardım,ürün inceleme alırken dikkat edilmesi gerekenler,iphone inceleme


İPHONE4 Alırken Dikkat Edilmesi Gereken ÇOK ÖNEMLİ Noktalar


DİKKAT 1

Bildiğiniz gibi Apple sattığı ürünlerde problem çıktığında tamir yapmamakta ve birebir ürün değişimi yapmaktadır. Değişimden aldığı ürünler de refurbished olarak uzakdoğu'da satılmaktadır. Benim elimdeki cihazın ülke kodu KESİNLİKLE HONGKONG(ZP) VEYA SİNGAPUR(ZA) değildir. Cihazın hangi ülke kodu olduğunu anlamak için kutunun arkasındaki

(1P)Part No. Kısmını bulun ve MC ile başlayan ve /A ile biten kodda /A önündeki harfler ülke kodunu gösterir. Örneğin bendeki cihaz MC604B/A dır. Yani iNGİLTEREDİR. /A önündeki harfler ZP olursa Hongkong, ZA olursa Singapurdur.

Bu tip cihazlarda problem yaşama olasılığı kesin olmamakla birlikte yüksektir.

Bazı cihazlarda yine Avrupadan gelmekte fakat simkilitli olup sonradan 6 aylığına havalimanından çıkarken simkilidi geçici olarak kaldırılmaktadır. Örneğin Almanya'dan gelen cihazlarda bu tip problemler olmakta. İlk 6 ay kadar simkilitsizmiş gibi kullanırsınız fakat 6 ay sonunda kilitlenir. Bu tip problemler yaşamamak için İngiltere cihazı almanızı tavsiye ederim.

DİKKAT 2

2. dikkat edilmesi gereken konu da ambalajın daha sonradan tekrar yapılmamış olmasıdır. Avrupa olarak satılan ve tekrar ambalajlanan cihazlar piyasada mevcut. Bunu anlamanın 2 yolu vardır: 1. Kutunun arkasındaki ambalajın kenarları tırtık tırtık olmalı. Bu sadece orjinal ambalajlarda olur. 2.Ambalaj çıkartıldıktan sonra kutu üzerinde tozlar kalmakta ve tekrar ambalajlanarak sıfırlanmaktadır. Ambalajın altındaki kutunun üzerinde toz ve kir bulunmamalıdır. Bunlar Refurbished cihaz göstergesidir.

DİKKAT 3

Bazı uyanık satıcılar cihazı satarken düşük fiyat belirtmekte fakat müşteri mağazaya geldiğinde 5 tllik kılıfı 50 tlye 4 TL'lik mat ekran koruyucu 40 TL'ye satmaktadır.

Veya bazılarıda "yok bu ilandaki fiyat refurbished cihaz fiyatı sana 100 TL fiyat farkı ile daha iyisini vereyim" diye ağız cambazlığı yapıyor. KANMAYIN.

VE son moda olarak bazı satıcılar Apple firmasının yetkili servisi olduklarını (Örneğin ufak bir cep telefoncu) ve kendilerinin 1 yıl garanti vermeye yetkili olduklarını beyan ederek alıcıyı kandırmaya çalışıyorlar. Yurt dışından yolcu beraberi gelmiş olan Apple İphone 4 cihazın sadece uluslararası garantisi mevcuttur, fakat TÜRKİYE'DE BU GARANTİYİ

KUL-LA-NA-MAZ-SI-NIZ. (FATURASI OLSA DAHİ)


i phone 4 nasıl bir telefondur?

Yaklaşık iki aydır i phone 4 kullanıyorum, cihaz gercekten isteklere cevap veriyor. Foto ve hd video çekimi mükemmel sadece tek bi kötü özelliği var görüntülü konuşma için bu cihazı tercih edecekler etmesin bence. Sadece diğer i phone 4 lerle görüntülü konuşma yapılabılıyor o da wi-fi yani kablosuz internete bağlıyken yapılıyor bunun dışında hiçbir cep telefonuyla görüntülü konuşma yapılamıyor aslında bu çok büyük bi eksiklik turkcell'den bunu duyduğumda şok oldum siz bunu bilirseniz en azından sonradan şok olmazsınız.İphone 4 Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde çok yaygınlaşan ve bu nedenle ikinci el pazarı her geçen gün büyüyen iPhone 4 alırken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi öneririm;

1 - O kadar çok çin menşeili kopya iphone çıktı ki, iPhone 4 alacaksanız ve daha önce hiç iphone kullanmadıysanız; yanınızda mutlaka iphone kullanan tecrübeli bir arkadaşınızı ya da itunes yüklü bir notebook götürün. Alacağınız cihazı pc ye bağlayın. Itunes cihazı tanırsa orjinaldir.

2 - Cihazın Kutu ve Kutu içeriğinin tam ve orjinal olup olmadığını kontrol edin. Apple iphone aksesuarlarının yedeğini üretmez. Bu nedenle genelde satıcılar orjinal kutu ve kutu içeriğini kullandıklarından yada ayrıca satmak istediklerinden bire bir üretilen çin malı aksesuar içeriğini vermek isterler. Aksesuarların orjinal olduğunu anlayabileceğiniz net bir ayrıntı yok, ancak kablolarının yumuşaklığı ve kulaklığı ise müzik dinlediğinizde sesi en son seviyeye getirerek bozulma olmadan en küçü tiz ve bası net dinlemenizden anlayabilirsiniz.

3 - Cihazın pasaport kaydı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Son olarak ikinci el cihaz alırken satınalma işlemini mutlaka Gitti Gidiyor üzerinden; profili 50 işlem ve üzeri olan, %100 olumlu profili sahip kullanıcılardan, ilanı dikkatlice okuyarak, kargo geldiğinde ise ürünü kargo görevlisi yanında kontrol ederek almanızı tavsiye ederim.


İnternetten İphone Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Bilindiği gibi İphonelar ya da şöyle söylemek daha uygun olur; tüm Apple Ürünleri sağlamlıklarını iddia ederek piyasaya sürülen teknolojik haberleşme ve bilgi işleme aygıtlarıdır, bununla birlikte herhangi bir arıza yada fasılalı çalışma durumunun ise çok zor giderildiği yada kronik olarak kaldığı cihazlardır. Bu vesile ile sıkı bir İphone kullanıcısı ve İphone un bir çok modelini kullanmış biri olarak bu ürünü alırken dikkat edilecek hususları şu şekilde sıralıyabilirim;

1-) Özellikle internetten alımlarda bitmiş bile olsa cihazın garantili olmasına dikkat edilmelidir, zira cihazda hiç bir sorun olmasa bile garanti kapsamı tüm kullanıcıları kapsadığı için ne alan ne de satan kişi bilerek yada bilmeyerek maddi bir zarar mağduru olmayacaktır. Garanti bitmiş ise oda cihazın garantisi sayılır eğer bi problem yaşanmış ise eski kullanıcı zaten garanti kapsamında bu problemin çözümüne gitmiş demektir. Eğer garanti bitiminden sonra bir problem yaşanmış ise bunun için yapılacak bir durum olmadığından cihaz alırken garantinin çok uzun zaman önce bitmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

2-) İphone Cihazlarda çizik, çatlak, kırık gibi, kötü kullanımdan kaynaklanan belirtiler size o telefonun ne kadar iyi olduğu hakkında bilgi verecektir, ha bu şu demek değildir; "çizik olan iphone kullanılmaz.", fakat şöyle de bir durum var eğer siz bir telefonu kırık olarak alıyorsanız daha sonrada başınıza başka bir problem çıkartıyorsa bu cihaz kusura bakmayın problem sizin alım yaparken takındığınız cesur tavırda..

3-) İphone alırken hangi model olursa olsun, Dış kontrol tuşlarının(Volume Control, ON/OF, MUTE, HOME) %100 çalışır olduğuna emin olun çünkü bu dış kontol tuşlarının çalışmaması yada fasılalı çalışması o cihazla ilgi bir problemin göstergesidir, bunun yanında 160 milyon pikselle denenmiş ekrandada hiç bir ölü nokta bulunmaması sizin özellikle dikkat edeceğiniz hususlardan sonuncusudur, zira piksel kaybı tümör gibi zamanla artan ve önüne geçilemeyen bir elektronik arızadır..

Artık telefonların akıllı olmasını geçtik, havasının görüntüsünün de olması lazım. Ve popüler kültürün bir getirisidir iphone. iphone 3g 'nin ömrü tamamen tükenmiştir, ancak iphone 3gs için çok iyi bir parça aracıdır bu yüzden 2. elleri kaçırılmamalıdır. İphone 3gs ise ön kamerası olmaması dısında iphone 4 ten 4s den dahi fazla farkı yoktur. Çok ucuz fiyatlara alınabilir ve yaptırılabilir hatta satılabilir. iphone 4'leri ise cok ama cok kelepir fiyata düşerse alın, düşük değilse beklemenizi öneririm,


iPhone 4 Nereden Alınır?

iPhone 4 mükemmel bir telefon fakat İngiltere'den alınmışlarını tercih ediyoruz. Deneyimlerimiz bize bunu gösteriyor. Çünkü İngiltere'den alınanlarda sim kilidini kırmak gerekmez, gönül rahatlığıyla garantisi olarak kullanılır.

iPhone 4, Android'ler den daha zarif bir telefondur ve daha kullanışlıdır. Artı olarak daha hızlıdır. Şu anki en iyi Android'i "Samsung i9000 Galaxy S" kabul ediyorum fakat o bile iPhone 4 ile boy ölçüşemez...

Ufak tefek fabrika hataları bulunabilir o da her telefonda değil abartı olan şeyler sadece ürünün adını lekelemek içindir.
Büyük ithalatcılardan almanız pek tercih edilmez çünkü çok büyük kar eklemişler kendilerine.

Ben dış ticaret uzmanıyım ayrıca çok telefon ithal ettim. Bu telefon yani iPhone4 vergileri kargo masrafları dahil cihaz başı en fazla 1000 liraya geliyor ve de bakarsanız en ucuzu mağazalarda avm'lerde vs. 2400TL.Telefon aynı telefon; çıktığı fabrika aynı fabrika, ithalatcı firmadan garantili ise, ithalatcı firma da ürün bozulduğunda cihazı tamir için Apple'ın fabrikasına geri gönderiyor. Teknosa da, Gold da, Turkcell de, Vodafone da fabrikaya geri gönderiyor; hiçbiri Türkiye'de tamir edilmiyor.

İstediğiniz yerden alabilirsiniz, seçim sizin; ister büyük ithalatcıdan pahalıya alırsınız ister küçük ithalatcıdan ucuza.
Fakat özellikleri, zerafeti ve kullanışı açısından hiç pişman olmayacağiniz bir telefondur. Paranızın karşılığını yüzde 100 olmasa da yüzde 90 veren bir cihazdır iPHONE 4.

ABD'den alacaklar içinse en eski sürümünü almaları tavsiye edilir; çünkü her yeni sürüm için yeni bir kilit kırma programı gerekir. Şu an 4.0.1'in kilidi kırılabiliyor fakat 4.0.2'nin kilit kırma programı için bir ay kadar beklemek gerekir. 4.1 sürümü içinse baya bi beklemek gerek. Onun için en iyi yolu "factory unlock" olan cihazları almaya özen göstermek.
Satın almış olanlara hayırlı olsun, yeni alacak olanlara da hayırlı alışverişler dilerim.


2. el iPhone alırken nelere dikkat edilmelidir?


2.el-iphone-alirken-nelere-dikkat-edilmeliSayın arkadaşlar eğer bir gün olur da 2. el bir iphone almaya karar verirseniz bu makaleyi okumadan 2. el iphone almayın derim.

2. El iPhone almadan önce aşağıdaki açıklamaları dikkatle okuyunuz.


Diyelim ki 2. el bir iphone almaya karar verdiniz ve bir telefoncudan içeri girdiniz peki iphone'unun neyine bacaksınız bu kavun yada karpuz değilki alına iki şaplak vurun... Bu nedenle size bir kaç maddede alacağınız 2. el iphone alırken nelere dikkat edeceğinizi anlatacağım.

Öncelikle 2. el iphone alırken Fiziksel Özelliklere deyinelim;

Öncelikle alacağınız iphone'un her tarafında çizik olup olmadığını kontrol edin. Çünkü bu çizikler siz daha sonra telefonu satıp daha üst bir model alırken yada herhangi bir satışta fiyatı düşürecektir.
Arka kapakta bulunan şarz yuvasına yakın çatlak veya kırılma varmı kontrol edin. Çünkü bu kırılmalar öncelikle şarz yuvasına sonra arka kapağa zamanla hasar verecek ve telefonun tamir görmesine yol açacaktır. Bu kırılma ve çatlamalar genelde 3G ve 3GS iphonelarda sıkça rastlanmaktadır. Bunun en net belirtisi, bu iphone'un düşmüş, yada bir yere çarpmış olmasından kaynaklanır. Buda iphone hasarlı anlamına gelir. Sonrasında başınıza bela olur demedi demeyin!

Home butonunun ve açma/kapama butonlarının düzgün çalıştığından emin olun. Bazı iphonelarda home tuşu çok sert basılmaktadır. Bu da iphoneunuzun tamir görmesine bir nedendir.
Ses açıp kapatma düğmesinden sesin açılıp kapandığına emin olun.
Sim kart yuvasının telefona tam oturup oturmadığını kontrol edin.Kullanım Kontrolleri

Telefonun içine hattınızı takığ muhakkak şebeke olup olmadığını kontrol edin. Hatta mümkünse şebeke barını gözden geçirin. Normalde açık bir mekanda 5 diş çekmesi gerekiyor ve sizin elinizde 2-3 diş çekiyorsa bir sıkıntı var demektir.
Mümkünse 3G veya EDGE bağlantısı kurmayı deneyin.
Muhakak telefon ile bir arkadaşınızı arayın ve sesin gelip gittiğini kontrol edin. Hatta hoparlörü açıp hoparlörden ses gelip gelmediğini de kontrol edin.
Şarj kablosunu telefona bağlayıp telefonun şarj alıp almadığını kontrol edin. Şarj çubuğu ibresi oynadığında veya şarj olma işareti çıkana kadar bekleyin.
İsterseniz bir iPhone kulaklığı temin edin veya telefoncudan isteyin ki (aldığınız telefon ile size bir adet kulaklık vermesi gerekmektedir.) kulaklıkla tekrar arkadaşınızı arayıp, sesin gidip gitmediğini kontrol edin.
iPhone kamerasını açıp kamera ile bir fotoğraf çekin ve görüntü çirkinliği resimde buhu veya renk kayması olup olmadığına bakın.

iPhone Güvenlik Kontrolleri

****://***.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden cihazın pasaport kaydı olup olmadığını test edin (yurtdışı cihazları için). Bu bölümden ayrıca ürünün çalıntı olup olmadığını da test edebilirsiniz. (Not: Bu sorgulama bilgilendirme amaçlıdır, kesinleşmiş kayıt anlamına gelmemekte olup ispat hukuku açısından geçerliliği bulunmamaktadır)
iPhone u alan ve satan kullanıcılar, kimlik fotokopilerinin bulunduğu kağıda kendi el yazıları ile iPhone nun imei numarasını , cihazı satan ve satın alan kişilerin adı/soyadı ve iletişim bilgilerini yazarak, bu alış-verişi imza altına almalıdır.

İnternetten derlemedir:Alıntıdır