1. #1
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  5.436

  Sponsonlu Bağlantılar
  Takım Elbise Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
  Ceketin etek ve kol boyuyla pantolonun boyunun olması gerekenden daha uzun olmamasına dikkat edin. Üst kısmı fazla bol olup paçalarda daralan pantolonlar uzun paçalı olursa paçalar ayakkabıların üstüne kat kat yığılıyor ve ortaya kötü bir görünüm çıkıyor.

  Koyu renkli takım elbiseler açık renklilere göre daha ince-uzun gösterir ve daha ağır, daha karizmatik bir havaları vardır. Bu yüzden en çok tercih edilen takım elbiseler lacivert ve siyah olanlarıdır. Alternatif renkler ise daha enerjik bir hava verir. Seçiminizi bu durumun ışığında yapın.

  Kravat takacaksanız kravatın genişliği ceketin yaka dökümünün genişliği kadar olmalı.

  Takım elbiseyle ince kemer kullanın ve kemeriniz ayakkabınızın renginde olsun.

  Takım elbise için ayakkabı seçerken özellikle ilk alışverişinizi yapıyorsanız bir çift siyah ayakkabı alın. Siyah ayakkabılar kahverengi olanlar hariç her renkteki takım elbiselerle uyar. Lacivert, kahverengi ve gri takım elbise altına siyah ayakkabı giyebilirsiniz. Kahverengi ayakkabılar ise kahverengi, gri ve lacivert takım elbise modellerine yakışır. Deriden yapılmış kösele tabanlı ve bağcıklı ayakkabılar daha şık, özenli ve klas görünmenize yol açar.

  Modern bir görünüme bürünmek istiyorsanız çift yırtmaçlı ve klapası, yani yaka dökümü ince olan ceketleri tercih edin. Geniş yakalı ceketlerin daha eski tarz bir havası vardır.

  Takım elbise seçerken öncelikle cekete odaklanın. Bel kısmı bedeninizi saran, omuzları omuzlarınıza tam olarak oturan ceketleri tercih edin. Ceketin düğmeleri kapalıyken de içinde kendinizi rahat hissetmelisiniz. Bunu kollarınızı yukarı kaldırarak deneyebilirsiniz.  Yelekli takım elbise alacaksanız yeleğin boyunun pantolonun kemer kuşağını örtmesine dikkat edin. Yeleğin göğüs kısmı vücudunuza oturduğunda bel kısmında bir gevşeklik olmamalı. Bir de, yeleğin en alt düğmesini kapatmayın.

  Takım elbiseden ayaklarınız görünmemeli. Takım elbisenin altına kısa, beyaz, çizgili, uyumsuz renkte, üstünde esprili desenler veya marka ya da çizgi film karakterleri olan çoraplar giymeyin. Çoraplarınız elbisenizle veya ayakkabılarınızla aynı renkte olursa şıklığınız garantilenir. En garantili yöntem budur fakat kravat veya gömlekle uyumlu çoraplar da giyebilirsiniz.

  Saatiniz ayakkabınız ve kemerinizle uyumlu olmalı. Çanta kullanacaksanız çanta da kıyafetinize ve aksesuarlarınıza uyumlu renkte olmalı. Mükemmel bir şıklık yakalamak istiyorsanız cüzdana varan kadar her parçanın birbirini tamamlamasına, birbirine uymasına dikkat edin.
  İş ortamında takım elbise giydiğiniz zaman üstünde çizgi film karakterleri vb. hafif, esprili desenler olan bir kravat takmayın.

  Takım elbise giyip çanta kullanacaksanız omuzdan asılan spor çanta modellerini değil deri evrak çantalarını tercih edin.

  Gömlek yakasının ceketinkinin altına girmemesine de, ikisinin yakaları arasında çok fazla boşluk olmamasına da dikkat edin.

  Siyah takım elbise modellerini günlük hayatta kullanmasanız daha iyi. Avrupa’ya seyahat yapma durumunuz varsa siyahtan özellikle uzak durun çünkü düz siyah renk Avrupa’da otel, restoran gibi tesislerde hizmet veren personeli veya matemi çağrıştırıyor. Gri veya odun kömürü rengi elbiseler günlük hayat için daha uygun.  Bir iş toplantısı veya görüşmesi söz konusuysa lacivert çok iyi bir seçimdir. Size garantili bir lacivert takım elbise kombini örneği verelim; gök mavisi tonunda bir gömlek giyip lacivert, kahverengi veya bordo rengi kravat takın. Kemer ve ayakkabılar da kahverengi olsun.

  Takım elbise seçerken ceketin kol boyunu şu şekilde test edebilirsiniz: Kolunuzu kırın, bunu yaptığınız zaman ceketin kolu dirseğinize kadar çıkmamalı. Düz durduğunuz zaman ise bilekten 1-2 parmak aşağıda olmalı.

  Yaka mendili kullanacaksanız mendil kravat veya gömlekle uyumlu olsun. Desenli kravat takacaksanız kravatın en baskın rengi hangisiyse o renkte bir mendil olabilir mesela. Mendilin deseni ve kumaşı kravatınkiyle aynı olmamalıymış bu arada.

  Geniş omuzlu bir erkekseniz vatkalı ceket giymeyin.


  Tek düğmeli ceketlerin daha gündelik bir havası vardır. Resmi bir görüşme söz konusuysa 2 düğmeli ceketleri tercih edin. 2 düğmeli ceketin üst düğmesinin göbeğe veya göbeğin çok az üstüne gelmesine dikkat edin. 3 düğmeli takımlarda orta düğme için geçerli bu.

  Kravat takım elbiseden ve gömlekten daha koyu renkte olmalı.

  İyi bir görünüm için kravatın kemerin hemen üstünde, ceketin de fermuarın bitiş noktasında bitmesi gerekiyor.

  Orta boylu bir erkek düğme sayısı az olan bir ceketin içinde daha uzun görünür. Uzun boylu erkeklerse düğme sayısı fazla olan ceketleri tercih etmelidir.

  Takımın ceketinin yırtmacı kapalı olmalı ve yere dikey bir şekilde durmalı.

  Kareli veya çizgili takım elbise giydiğiniz zaman düz renk gömlekleri tercih etmelisiniz.

  Kıyafete uygun kol düğmeleri şıklığınızı tamamlayacak güzel bir ayrıntıdır.


  Pantolon seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine gelince: Takım elbisenin pantolonunun bel kısmı rahat olmalı ve pantolon vücuda tam olarak oturmalı. Ütü çizgisi ayakta olduğunuz zaman diz kapağı hattını dikey olarak ortalamalı. Boyunuz kısaysa moda olsa veya canınız istese bile paça boyu kısa bir pantolon giymeyin. Boyu ve/veya bacakları kısa olan erkekler bol kesim, duble paça pantolon modellerinden ve pileli pantolonlardan da uzak durmalı. Pileli pantolonlar zayıf erkekleri daha kilolu gösterir, ancak pantolon aşırı bol olmamalı. Erkeklerin çoğu geniş basenli değildir, pantolonun arkasının çok bol olmamasına dikkat edin. Cepli pantolonlarda ceplerin açılıp gerilmemesi gerekir. Alışverişe tok karnına çıkarsanız pantolon seçiminiz daha isabetli olabilir. Göbekliyseniz kemeriniz pantolonun renginde olsun. Daha uzun görünmek istiyorsanız çorap da pantolonu renginde olmalı.


 2. #2
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  5.436

  TAKIM ELBISE SEÇERKEN NELERE DIKKAT EDILMELIDIR?
  Erkek takım elbise modellerinde en sık tercih edilenler nelerdir?

  -takim-elbisejpg
  Takım elbiseler erkeklerin günlük iş yaşamında ve özel zamanlarda en iyi tercihleri arasında yer almaktadır.

  Aksesuarları, uyumlu kol düğmeleri, birbirinden farklı tasarımlarda ayakkabı modelleri ile farklı zamanların şıklığına en iyi tercih olmaktadır.

  Özel zamanlarda tercih edilen klasik modeller, yerini daha çok slim kesim tam dar ve vücudu ön plana spor halde çıkaran modeller olmaktadır.

  Günlük iş yaşamı içerisinde tercih edilen takım elbise modelleri, gömlek, kemer, kravat ve pantolon tasarımları ile muhteşem kombinlere yer verilebilmektedir.

  Standart gömlek modelleri son zamanlarda en trend karışık renklere hakim olarak, kemer ve pantolon kombini ile sık olarak kullanılmaktadır.

  Takım elbise seçimi modellerinde özel zamanların kombini nasıl gerçekleşmektedir?

  Stil yelek modelleri ile özel gün ve toplantı durumlarının en şık tasarımı elde edilebilmektedir. Takım elbiselerde ceketlerin iç kesimlerinden kullanılan modelleri ile birçok alanda tercih edilmektedir. Son zamanlarda damatlık modellerinin de keten olarak tercih edilmesi ile gömlek üzerine yelek kombinleri tercih edilebilmektedir.

  Süet ve slim kesimlere hakim olarak şıklık tercih etmek isteyenlere özel olarak kol düğmeleri ve kemerler uyumlu tercih edilebilmektedir. Süet takım elbiselerin altına tercih edilecek en uygun ayakkabılar rugan ve yine süet uyumlu modeller olarak tercih edilebilmektedir. Drop kesim ve vücuda tam oturan tasarımları ile erkek vücuduna estetik bir şekil vererek daha dik ve spor duruş sergilemektedir.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen aşağıdaki boşluğa "421kt" yazın.

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24-04-2014, 18:32
 2. 2014 sarar takım elbise modelleri
  By KAPTAN in forum Damatlıklar ve Takım Elbise Modelleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-03-2014, 15:51
 3. 2013 Sarar Erkek Takım Elbise Modelleri
  By KAPTAN in forum Damatlıklar ve Takım Elbise Modelleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-05-2013, 13:53
 4. Takım elbise kravat uyumu ve birbirine tezat durumu
  By KAPTAN in forum Damatlıklar ve Takım Elbise Modelleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31-01-2013, 18:20
 5. Lider Nasıl olmalı
  By MaEsTrO in forum Egitim Bilimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-01-2013, 12:17

Bu Konudaki Etiketler

Giriş

Giriş