+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son
 1. #1
  bilgedede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  62
  Mesajlar
  5.321

  Sponsonlu Bağlantılar


  Bayrak ve Fetih Şairi Arif Nihat Asya'nın kaleminden...


  Yılbaşı neyimiz olur? Ramazan Bayramımız mı? Kandilimiz mi? Kurban Bayramımız mı?

  Biz, Muharremlerle, Martlarla başlayan yıllar da bilirizki, hiçbiri böyle şımarıklıkla, böyle ayyaşlıkla, böyle kumarbazlıkla açılmazdı. Hepsi, efendi yıllardı.

  Bu bahsi bu kadarla geçiyor ve Noel Baba'ya geliyorum: Memleketimize, herhalde, Beyoğlu'ndan giren, Haliç'i atlayarak Fatih'lere, Aksaray'lara, sonra Rumeli'ye ve Boğaz'ı aşarak önce Kadıköy'lere, Moda'lara ve sonra Üsküdar'lara ve oradan Anadolu'ya geçen bu bunak, neyimiz olur: Babamız mı, dedemiz mi, amcamız mı, yoksa Avrupalılıktan pîrimiz mi?

  İstanbul'un Tepebaşı'ndan Adana'nın Tepebağı'na kadar her yeri bilen, her yere uğrayan bu moruk kimdir, necidir?

  Bir resmine bakarsanız Havarîlere, öteki resmine bakarsanız Rasputin'e benzeyen bu iskambil papazı, aramızda neyin nesidir, bunu merak etmediniz mi? Siz bırakın da ben söyleyeyim onun kim olduğunu:

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: noel baba filmleri, noel baba kimdir, noel baba nereli, noel baba çizgi film, .jpg
Görüntüleme: 42
Büyüklüğü: 31,0 KB (Kilobyte)
ID:	469

  O,Haçlı Seferleri'nden kalma bir kılınç artığıdır. O zaman silâhla giremediği yerlere, şimdi beyaz sakalıyla saygılar ve sevgiler toplayarak girebiliyor.

  O,evimize girerken eşeğini kapımızın halkasına bağlayan bir Piyer Lermit'tir...Kardeşlerini Mukaddes Savaş'a hazırlamaktan geliyor.

  O, adıyla sanıyla bir misyonerdir ki, kılığını değiştirmiş ve bizi avlamaya, kucağında getirdiği oyuncaklarla en can alıcı noktamızdan çocuklarımızdan başlamıştır. Bu cömertliğinin karşılığını istemeyecek mi sanıyorsunuz, fedâkarlığının sebebini düşünmediniz mi?

  Bırakın, onun hakkından ben gelirim: İşte sakalını çekince gördünüz...sakalı elimde kaldı ve altından Lücifer (şeytan) çıktı.

  Bilirsiniz ki, câsuslar da kıyâfetlerini ekseriyâ değiştirirler. Bu, mezar beğenmeyen hortlağa ya mezarını gösterin, yahut bırakın: Haç'ın da çarmıha gereyim onu!

  Tehlikeyi sezer de kendiliğinden gitmeye kalkarsa çıkarken ceplerini yoklamayı unutmayınız: Muhakkak, bir şeyinizi çalmıştır!

  Noel Baba neyimiz olur?-arif_nihatasyalijpg

  ARİF NİHAT ASYA KİMDİR?


  Türk Edebiyat Tarihi'ne "Bayrak Şairi" olarak adını yazdıran Arif Nihat Asya, 7 Şubat 1904'te Çatalca'da doğdu. İstanbul'da Yüksek Öğretmen Okulu'nu bitirdi. Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara ve Kıbrıs liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. 5 Ocak 1975'te Ankara'da öldü.

  Fikrin ağır bastığı şiirlerinde milliyetçilik konusu büyük bir yer tutar.

  Çok renkli ve değişik biçimli şiirler yazmış olan Asya, son şiirlerinde biraz da mistisizme yönelmiştir. Şiirinde daima bir yenileşme çabası içinde olan şair, etkilerden uzak kalarak kendine özgü bol renkli şiir dünyasını yaratmıştır.

  Tarihimizin muhteşem ve şanlı sayfalarını şiirleştirdiği de görülür. Rubai türünün yeni Türk edebiyatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralarında en usta anlatıcısını bulmuştur.

  ESERLERİ

  Şiir kitapları: Heykeltıraş (1924) , Yastığımın Rüyası (1930) , Ayetler (1936) , Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor (1946) , Kubbe-i Hadra (1956) , Kökler ve Dallar (1964) , Emzikler (1964) , Dualar ve Aminler (1967) , Aynalarda Kalan (1969) , Rubaiyyat-ı Arif (1956) , Kıbrıs Rubaileri (1964) , Nisan (1964) , Kova Burcu (1967) , Avrupa'dan Rubailer (1971)
  Konu bilgedede tarafından (26-12-2017 Saat 00:27 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  bilgedede - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  62
  Mesajlar
  5.321

  Noel Baba saçmalığı nereden geliyor?


  Hıristiyan bir papazın çocuklara hediyeler dağıttığı hikayesinden uydurulan “noel baba” efsanesi bu gün tüm dünyada hıristiyanlık propagandası amacıyla kullanılmaktadır. Maalesef bizim Müslümanlar da bu saçmalığa sahip çıkmaktadır. Bu konuya dikkat çeken Ahmet Tomor Hoca Hıristiyanların dinlerini terk etmesinden bahsediyor:

  Otuz yaşında peygamber olan Hazreti İsa, sadece üç yıl peygamberlik görevini yaptı ve otuz üç yaşında göğe kaldırıldı. Bu üç yıllık görevini de yahudilerin aşırı baskısından dolayı gizlilik içinde yaptığından, gerçek İncil gereği gibi yazılamadı ve ezberlenemedi.

  Hz. İsa’dan sonra havârîleri (sahâbeleri) çeşitli ülkelere dağıldılar ve o dönemde hak din olan hıristiyanlığı Roma Devletinin baskısına rağmen gizlice yaymaya çalıştılar. Ancak hiçbiri İncil’in tamamını ezbere bilmediğinden, onların döneminde de gerçek İncil yazılamadı ve hıristiyanlık sağlam temeller üzerine oturtulamadı.

  O günün koşullarında, mahzenlerde ve karanlık yerlerde havârîlerin sohbetlerini dinleyenler ve onlardan sonra gelenler, havârîlerin her sözünü incil sanıp birbiriyle çelişkili kitaplar yazdılar ve o dönemde Roma’da yaygın olan çeşitli hikâyeleri ve efsâneleri de bunlara karıştırdılar. Örneğin;4- Esinleme

  “B. Çocuk doğuran kadınla düşman (1-6)”

  Gökte ulu bir belirti göründü. Güneşi kuşanmış bir kadın, ayaklarının altında ay. Başında oniki yıldızdan bir taç. Karnında çocuk taşıyor, doğum sancılarıyla kıvranarak bağırıyor.
  Türkçe “Kitabı Mukaddes” denilen incil’den alıntı yaptığım ve sadece bir paragrafını aldığım bu ve buna benzer bölümler, peri masallarını da aştığı, akıl ve mantıkla bağdaşmadığı halde, “Dünya dönüyor” dediği için Galileo’yu aforoz edip Engizisyon mahkemelerinde yargılayan papazlar tarafından incil diye kiliselerde okunuyor ve çağın fanatik hıristiyanları da onları dinliyor.

  Yüce Allah buyuruyor:
  Hak’tan sonra, sapıklıktan başka ne var ki! (Yunus, 32)

  Ana sermayesini yitirip borç, kredi ve faizlerle ayakta durmaya çalışan bir tüccar, çamura batan bir araba gibidir. Sürücü gaza bastıkça patinaj yapan araba daha fazla battığı gibi borç, kredi ve faiz bataklığına batan tüccar da çırpındıkça daha fazla batar ve sonuçta iflâs eder.

  Hak din de böyledir. Hak dinin ana kaynağı olan ilâhî kitabın aslını yitirip hikâye ve efsânelerle ayakta durmaya çalışan bir din de, hikâye ve efsâne bataklığına daldıkça hak dinden daha fazla uzaklaşır ve sonuçta hak din olma özelliğini yitirir.

  Ve Noel Baba efsânesi
  Milâdî 350 yıllarında Myra (Demre-Antalya) yöresinde yaşadığı ileri sürülen Aya Nikola yani noel baba denilen hıristiyan azizi, Hz. İsa’dan yaklaşık 300 küsür yıl sonra ortaya çıktığına göre, gerçek İncil’de Aya Nikola hakkında tek bir kelimenin olmaması doğaldır.
  Roma İmparatoru Konstantin’in emriyle mîlâdî 325 yılında İznik’te toplanan papazlar kurulunda yüzlerce incil arasından seçilen Matta, Markos, Luka ve Yuhanna incillerinde de noel baba ile ilgili tek bir kelimenin olmaması yine doğaldır.

  Ancak doğal olmayanı, akla, mantığa, bilime ve hak dine ters düşeni, çağımızdaki hıristiyanların güncel incillerde bile adı geçmeyen ve tarihsel bir bulguya dayanmayan noel baba efsânesini daha da abartıp onu kutsallaştırmaları ve dinlerini hikâye ve efsânelerle ayakta tutmaya çalışmalarıdır. İngiliz Durkan Başpiskoposu Dr. David Jenks ve St. Albans Başpiskoposu John Gummer gibi sağduyu sahibi hıristiyan din adamları bile, noel
  babanın “Bir peri masalı ve efsâne olduğunu” söylüyor ama,

  Ne yazık ki gerçek hikâyeler, peri masalları ve efsâneler gerçeklerden daha hoş geldiği için, uyuşturucu bağımlıları gibi gerçekleri araştırmaya gerek duymuyor ve hayal duygularını tatmin etmekle yetiniyorlar.

  Yüce Allah buyuruyor:
  (Ya Muhammed!) Dinlerini bir oyun ve eğlence edinen ve dünya hayatı kendilerini aldatan kimseleri (sen bana) bırak. (En’âm, 7)

  Okun yaydan fırladığı gibi dinlerinden fırlayan ve geçici dünya hayatına aldanan hıristiyanlar, içkili gazinolarda, barlarda, pavyonlarda, gece kulüplerinde, kumarhanelerde ve plajlarda oynayıp eğlendikleri gibi,

  Yılbaşı, noel baba ve noel yortularını kutlama adı altında dinlerini de
  oyun ve eğlenceye çevirdiklerinden, Allah (Celle Celalühü): “Ya Muhammed! Sen onları bana bırak, onların cezasını ben vereceğim” buyuruyor.

  Ya hıristiyanlardan aşağı kalmayan zavallı müslümanlar!
  Mîlâdî takvime göre hıristiyanların yılbaşı gecelerinde, kimliğini, benliğini ve dinini unutup günah işlemede hıristiyanlarla yarışanlara, içki içenlere, kumar oynayanlara, kadere îmanı unutup şansını denemek için en azından bir millî piyango bileti alanlara, o geceye özel hindi eti yiyenlere, evlerini ve mağazalarının vitrinlerini noel baba denilen üç boyutlu putlarla süsleyenlere, Yüce Allah’ın “Ya Muhammed! Sen onları bana bırak, onların cezasını ben vereceğim” buyruğunu hatırlatır, gaflet uykusundan uyanıp hidayete ermeleri için dua eder, tecdîd-i îman ve tecdîd-i nikâh yapmalarını tavsiye ederiz.  Ahmet Tomor Hocaefendi
  Konu bilgedede tarafından (26-12-2017 Saat 00:34 ) değiştirilmiştir.

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 Son

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

135<span style="color:#b10202;font-weight:bold;">421kt</span>or2548 Kırmızı alandaki rakam ve harfleri girin

Benzer Konular

 1. Noel nedir, Noel ağacı, Noel baba
  By master in forum Dini Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-10-2017, 11:27
 2. Yeni yıla girerken noel kutlamaları
  By KAPTAN in forum Dini Bilgiler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 04-03-2017, 12:42
 3. Ayıdan Dost Olur Mu?
  By bilgedede in forum Hz Mevlana ve Mesnevi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 21-06-2015, 16:59
 4. Noel baba kimdir,Noel baba veya aziz nikola
  By okuryazar in forum Güncel haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31-12-2013, 13:43
 5. Mitra, Hz. İsa ve NOEL
  By bilgedede in forum Peygamberler-Din Büyükleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-02-2013, 18:54

Bu Konudaki Etiketler

Giriş

Giriş