Sponsonlu Bağlantılar
İyi bir laptop almak isteyen kişiler yüksek fiyatlar ile karşılaştığında genellikle ikinci el laptoplara yöneliyor. Yüksek performanslı, hem donanımsal hem de tasarımlar özellikleri ile fark yaratan iyi kalite laptoplar ikinci el fiyatları sayesinde çok daha ekonomik fiyatlar ile alıcıların karşısına çıkıyor. Düzgün kullanılmış, herhangi arıza ve hasarı olmayan ikinci el laptop bilgisayarlar bu konuda oldukça cazip fiyatlara yeni alıcıları ile buluşuyor. İkinci el laptop fiyat avantajları yalnızca üst segment bilgisayarlar için değil, standart model bilgisayarlar için de geçerli oluyor. Günlük işlerini ve çalışmalarını kolay bir şekilde yürütmek için laptopa ihtiyaç duyan ve sıfır laptop bilgisayarlara yüksek ücretler ödemek istemeyen kişiler doğru incelemeler ile uygun fiyatlara istedikleri laptopa sahip olabiliyor.

İkinci El Laptop Almanın Avantajları Neler?

İkinci el laptoplar ciddi hasar ve arızalar görmedikleri müddetçe, kullanıcılarına hiçbir sorun yaşatmadan, istenilen faaliyetleri donanımsal özellikleri kapsamında yerine getiriyor. Kullanıcılar genellikle ya daha üst bir model laptop almak için ya da kullandıkları laptop bilgisayarın donanımsal özellikleri kendisine fazla geldiği için satma ihtiyacı duyuyorlar. Bu durumda yüksek ücret ödemeden uygun fiyatlı laptop arayışında olan kişiler ikinci el laptop bilgisayarlara yöneliyorlar. İkinci el bilgisayarların kesinlikle en büyük avantajı, donanımsal özelliklerine rağmen ikinci el olmalarından dolayı daha uygun fiyata satılıyor olmaları. Bu sayede hem bilgisayarını satmak isteyen kişiler biçtikleri fiyata bilgisayarlarını satarken, uygun fiyatlı bilgisayar almak isteyen kişiler de diledikleri bilgisayara kavuşmuş oluyor.

İkinci El Laptop Bilgisayarların Özellikleri Neler?

İkinci el laptoplar tasarım ve donanımsal özelliklerinden ödün vermiyor. Ancak, yıpratılmış ve hasara uğramış olan bilgisayarlar çalışma prensiplerinden ödün verebiliyor. İster alt, ister orta isterse üst segment olsun, ikinci eli alınmak istenilen laptop bilgisayarlar mevcutlarında bulunan donanımsal ve tasarımlar özellikleri ile değerlendirilerek satın alınmaları gerekiyor.

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İkinci el laptop alırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Dış Görünüş: Bilgisayarın dış görünümü çok önemli olmamakla birlikte, yine de çok fazla hasarın ve çiziğin olmaması, incelemelerde yer alan önemli ayrıntılardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

HDD: Bilgisayarlarda en fazla sorun yaratan parçaların başında HDD'ler geliyor. Alınan bilgisayarın sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için HDD'lerinde meydana gelmiş bir hasar olmamasına özen göstermek gerekiyor. Bunun için imkan varsa bilgisayar servise götürülebiliyor ya da herhangi basit bir program ile badsector taraması yapılabiliyor.

Ekran: Laptopun önemli parçaları arasında yer alan ekranda, darbe ya da derin çiziklerin olmaması gerekiyor. Darbeler ve derin çizikler ekran üzerinde piksel kaybına neden oluyor. Bu durumda görüntü kalitesi olumsuz bir şekilde etkileniyor.

Yazılım ve Donanımlar; Laptopun vadedilen yazılım ve donanımlara sahip olup olmadığının mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor.

Kutu İçeriği; Laptopun kutusunda sıfır alındığında var olan ürünlerin (harici dvd okuyucu, faturası, kullanım kılavuzu vb.) ikinci el alıcıya teslim edilecek olması önemli detaylar arasında yer alıyor.

Fatura: Alınacak olan laptopun faturasının mutlaka bilgisayarı satan kişiye sorulması gerekiyor.

Doğru Laptop Seçimi Nasıl Yapılır?

Kişinin işine maksimum seviyede yarayacak olan bilgisayarı alması için, günlük kullanım ve iş faaliyetlerini göz önünde bulundurması ve bu kapsamda bilgisayar seçimi yapması gerekiyor. Daha uygun fiyatlı diye donanımsal özellikleri kişinin kullanımına uygun olmayan bilgisayarlar, nitelikli bir kullanımı kişiye sağlamadığı için kullanıcısının işine yaramıyor. Bu durumda da uygun fiyatlı dahi olsa kişiyi memnun eden bir alışveriş gerçekleşmiyor.