Sponsonlu Bağlantılar
Zühre Eşarp ModelleriBaş örtüsü dünya üzerinde Müslüman toplumlarda, İslam dininin gereği olan saçların kapatılması ve bu kapatma için kullanılan örtü ve örtünme şekli tarihten bu tarafa kültürlere, milletlere ve coğrafi koşullara göre farklılık göstermiştir.


Müslüman toplumlarda özellikle Arap kökenli devletlerde baş örtme genelde zorunluluk ve uyulmaması cezai müeyyideler gerektiren bir kuraldır. Ülkemizde ise bu konuda kanuni bir zorunluluk bulunmamaktadır. Konu kişilerin vicdanına ve yaşayış tarzına bırakılmıştır.Buna karşın ülkemiz bayanlarının önemli bir kısmı da kapalıdır ve bu grubun hatırı sayılır bir kısmı da şehir ve çalışma hayatının içindedir. Ülkemizde kapanmaya dair bir zorlama bulunmamasının yanında devlet kurumları ve düne kadar eğitim kurumlarında çalışan, eğitim gören, staj yapan tesettürlü bayanların baş örtüleriyle işlerini yapmaları yasaktı.Yeni düzenlemelerle bu mağduriyet ortadan kalmakta olmasına karşın hala bu durumun değişmemesi yönünde itirazları olanlar bulunmaktadır. Baş örtme ihtiyacı ve bu ihtiyacın karşılanmasına dair çözümler farklı ama sonuç aynıdır.


Köylerimizde, evlerimizde çalışma hayatında farklı tür baş örtüleri ve farklı baş örtme teknikleriyle bu karşılanmaktadır. En yaygın olan örtünme şekli birazda son dönem tesettür modasının getirdiği trendle eşarp ile örtünmedir. Saf ipek, ipek karışımı ve farklı kumaşlar üzerine değişik motif ve renklerin uygulanmasıyla elde edilen eşarplar yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.


Eşarp üretiminde ülkemizde önemli markalar yer almaktadır. Zühre ülkemizin önemli eşarp üreticilerindendir. Tesettürlü bayanların beğendiği ve tercih ettiği bir markadır. Zühre 2013 yeni sezon eşarpları ve bu eşarplarda ki renk seçenekleri ve üzerine uygulanan motiflerle son derece mükemmeldir. Zühre 2013 eşarp modelleri bu sene adından çok söz ettirecektir. Galerimizde Zühre eşarp modellerinin en özel örneklerini bir araya getirdik.