Sponsonlu Bağlantılar
Gözaltı morluklarının başlıca nedeni uykusuzluk olabilir. Özellikle geç saatlerde yatıyor ve gün içerisinde bilgisayar başında gözlerinizi yoruyorsanız morluklar ve halkalar kaçınılmaz olacaktır. Aşırı stres, dengesiz beslenme, az su içmek de yine gözaltı morluklarının nedeni olabilir. Göz kuruluğunuz varsa suni göz yaşı kullanmanızı önerebilirim. Çünkü göz kuruluğu da morluklara sebep olabilir.

Bu basit nedenler dışında göz altı morlukları bazı önemli hastalıkların habercisi de olabilir. Özellikle uzmanlar karaciğer rahatsızlıklarının göz altı morluklarına neden olabileceğini belirtmektedir. Maalesef bu morluklar genetik de olabiliyor.

Gözaltı morluklarına çözüm varmı:
Göz altı morlukları hem kadınlarda hem de erkeklerde her yaş grubunda görülebilen bir sağlık problemidir. göz altı morlukları fiziksel görüntümüzü etkilediği için de kişilerin ciddiye aldığı bir durumdur. Bu konuda biz kadınlar biraz daha şanslıyız. Kozmetik ürünleri Concealer, corrector gibileri sayesinde göz altı morluklarımızı başarılı bir şekilde saklayabiliyoruz. Tabii ki saklamak bu soruna bir çözüm olmuyor. Göz altı morluklarına bazen şişlik ve halkalar da eşlik edebiliyor.


Bu durumda yapabileceğiniz şeyler sınırlı. Eğer uzun süredir bu sorunla karşı karşıya iseniz bir doktora görünmeniz de fayda var. Ancak dönem dönem bu sorunla karşılaşıyorsanız evde hazırlayabileceğiniz bazı uygulamalar ile sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Gözaltı morlukları için doğal çözümler:

1. Soğuk kompres
Soğuk damarlarda büzüşmeye neden olur ve kılcal damarlarınızın geri çekilmesini sağlar. Soğuk kompresi birçok şekilde uygulayabilirsiniz. İlki temiz bir havlu ya da bezi buzlu suya batırarak gözünüze bir dakika boyunca bastırmanız. İkinci yöntem ise buzlukta beklettiğiniz kaşığın dış yüzeyini göz altlarınızda 1 dakika bekletmeniz. Üçüncü yöntem ise bakım ve güzellik marketlerinde bulabileceğiniz jel göz bantları. Bu jel bantları buzlukta tutuyorsunuz ve istediğiniz zaman çıkarıp gözünüze takabiliyorsunuz.


2. Patates
Evet yanlış okumadınız, patates! Patatesin içinde bulunan nişasta renk açıcı ve onarıcı etkiye sahip. Bu nedenle sabahları göz altı morluklarınızda çabucak kurtulmak için ince dilimler halinde kestiğiniz patatesleri 5-10 dakika boyunca gözlerinizde bekletebilirsiniz. Eğer vaktiniz varsa kabuğu soyulmuş bir patatesi rendeleyip ince bir tülbente koyarak gözlerinizde bekletebilirsiniz.

3. Çay poşetleri
Çay hem gözlerinizden günü yorgunluğunu alacak hem de torba ve morluk oluşumunu azaltmaya yardımcı olacak. Bu yüzden soğumuş siyah çay, papatya çayı ya da yeşil çay poşetini yatmadan önce 10 dakika boyunca gözlerinizde bekletebilirsiniz. Ya da demlenmiş çayı küçük bir kaseye alıp soğuttuktan sonra pamuğu çaya batırıp gözünüzde bekletebilirsiniz. Bu yöntem sadece morluk ve torbalar için değil tüm gün bilgisayara bakmaktan veya okumaktan kaynaklanan göz yorgunluğuna da çok iyi geliyor.

4. Salatalık
Salatalık içinde bulunan vitaminler ve potasyum nedeniyle cildi yumuşatır, kırışıklıkları önler ve onarır. Tüm bu etkileriyle gözünüze koyacağınız mümkünse soğuk salatalık dilimleri morlukları hafifletecek ve torbaların azalmasını sağlayacaktır.

5. Hindistan cevizi yağı masajı
Bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını bir yemek kaşığı badem yağıyla karıştırın ve bu karışımı bir kaba alın. Sabahları oluşan göz altı morlukları ve şişliklerinize masaj yaparak uygulayın. 20 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.

6. Aloe vera
Evinizde de yetiştirebileceğiniz aloe vera bitkisinin cilt sağlığı üzerinde çok büyük etkileri vardır. Yüzyıllardan beri de göz altında oluşan torba ve morluklar için kullanılır. Bitkiden keseceğiniz bir dalın içindeki jeli göz altlarınıza masaj yaparak uygulayın ve bir süre beklettikten sonra durulayın.

7. Elma kabukları
Elma kabuklarını soyup göz altlarınızda bekletebileceğiniz gibi elmanın suyunu sıkıp pamuğu elma suyuna batırarak da göz altlarınız da bekletebilirsiniz. Elma cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

8. Yüz yogası
Yüz yogasının birçok faydası olsa da göz çevresi için yapabileceğiniz bazı hareketler var. Bunlardan birini gözlerinizi iki yanında tutup hafif çapraz bir şekilde yukarı çekip alt göz kapağınızı kullanarak gözünüzü kırpmaya çalışarak yapabilirsiniz.