Sponsonlu Bağlantılar
terasta güvercin kümesi güvercinler, forum terasta prefabrik kümes, forum terasta güvercin kümesi, terasta kuş bakımı, terasta güvercin, güvercin kümesi,
Terasta kuş barınağı nasıl olmalı


1) Teras zemininden kaynaklanan nemden kurtulmak için Kümes zeminini terastan 20 cm yüksek yapardım.

2) Kumes ön yüzünün Güney'e gelmesine gikkat eder, doğu ve batıdan günes alabilecek gibi pencereler bırakırdım.

3) 4*3 metre yeriniz varsa bunun 4*2 metresine kumes yapın geri kalan 1 metreye tel salma kümesi ortadan telle bödüğünüzde 2*2 kümes + 1*2 tel salmalı 2 kümesiniz olacak.

4) Havalandırmaya azami önem verin, güney cepheden (ön alttan havalandırma menfezleri ve üstten havalandırma bacası bırakın.

*Salma tabanını ızgara ile kaplarsanız pek çok sağlık sorununu en baştan elemine etme şansınız olur.

*Kümese hava akımı yetersizliği sebebiyle baca koyamıyorsanız zaman ayarlı bir aspiratör koyabilirsiniz. İstediğiniz saatlerde çalıştırırsınız.
*Tuğla iyi bir seçim ancak mutlaka üzerini beton sıva veya alçı sıva kaplamanızı tavsiye ederim. Sıvasız duvarlarda tuğla aralarına parazitler veya değişik böcekler yuvalanabiliyor. Sıvadan önce duvara kümes teli yapıştırırsanız duvar delerek hırsızlık yapanlara karşı etkili bir önlem almış olursunuz.

*Rüzgar alan cepheye pencere açmayın.

*Kümes çatısına ısı izolasyonu uygulayın. Parazit tutmaması sebebiyle en uygunu izocam türü malzemelerdir.

*Duvarınızda mutlaka bir derece bulunsun. Bir yıl boyunca farklı ısı derecelerinde salmanızı gözleyin. Sonraki yıla yapıda değişiklikler yapmanız gerekebilir.

*Suluk altına mutlaka bir yükselti koyun. Güvercin tozlarından maksimum koruma sağlamış olursunuz.

*Salma içine elinizin altında bulunması gerekenleri koyabileceğiniz kapaklı bir bölüm yapın.

*Terasa çıktığınız noktaya içinde dezen solüsyon olan geniş ve alçak bir kap koyarsanız her giriş çıkışınızda ayakkabılarınızı dezenfekte etmiş olacağınızdan en etkili kuş gribi tedbirini almış olursunuz Ayrıca misafirlerinizden olabilecek tedirginliğinizi baştan hafifletirsiniz.öNCE İNSAN SAğLIğI ;

Yani sizin ve dolayısıyla Ailenizin sağlığı önemli bunu sağlamak için ne yapmalısınız ?

*Kümes in dışında yada yanında küçük bir soyunma-giyinme-malzeme yeri yapın !...
Burada;
-Tulum , çizme, eldiven , maske , temizlik malzemeleri , künyeler , kayıt defter , kova , fırça , yem , vitamin- ilaç ve ihtiyaç duyacağınız her türlü malzemenizi burada muhafaza edin LÜTFEN !...
*Kümes girişine yada uygun bir yere musluk ve lavoba yapın ;
-Sürekli sabun ve temiz havlu bulundurun ; Kümese girerken ve özellikle çıkarken mutlaka elinizi yıkayın.
*Kümes girişine dezenfektan ve/veya kireç için bir kab yaptırın, galvanize sacdan olabilir.
KUŞ BAKIMI

Kuş besleyen insanlar büyük paralar harcayarak aldıkları kuşları alırken gösterdikleri titizliği maalesef bakımı ve hastalıkları sırasında göstermiyorlar. Bu yüzden çok iyi damızlık kuşlarımız yok olup gidiyor.


Öncelikle kuş bakmak için sağlıklı bir kümese ihtiyaç vardır. Bu kümesin ahşap olması veya toprak üzerinde olması kuşlarımızı aşırı rutubetten koruyacaktır. Teras gibi yerde tuğla kümes yapan arkadaşlarımızın rutubet ortamından kurtulmaları için kümes içini strafor dediğimiz köpükle döşememiz gereklidir. Kümeslerimize bol oksijen girmesi için ufak dahi olsa bir pencere açılması ve sinek teli ile kapatılıp içeriye mikrop taşıyan sineklerin girmesini engellemeliyiz. Kapı ve pencere üzerindeki camlar kümes içine güneşin girmesine yardımcı olacağından tercih nedenidir. Kümesleri güneş alacak şekilde yapmamız sadece güneşte olan D vitamininin kuşlar üzerine gelmesine yardımcı olmamız gerekir.

Kümes içine yaptığımız yuvaların da kuru tahtadan yapılıp kuşların yumurtlaması için kuru çam yaprakları, kuru ot, kuru saman koymamız, yumurtanın hava almasını sağlayacağından yavrunun sağlıklı çıkmasını sağlayacaktır.

Beslemeyi düşündüğümüz kuşlarımızı kümesimize koyduğumuzda bunların bakımı gündeme geliyor. Günümüzde buğdayla beslediğimiz kuşları maalesef iki saatten fazla uçuramıyoruz. Veya kuşlar eskisi kadar zinde olmuyor. Bunların sebebi tek buğday veya mısırla beslenen hayvanlar, vücutlarına gerekli olan vitamin ve mineralleri yeteri kadar alamamaktadırlar. Oysa vitamin ve mineraller doğurganlık, parlak tüy yapısı, sağlam kas ve kemik yapısı, hastalıklara karşı direnç yönünden çok önemlidir. Bu yüzden kuşlarımıza buğday, mısır, fiğ, pirinç, kırmızı mercimek, kendir tohumu, kuru bezelye gibi karışımlar hayvanların bir nebze olsun ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu yemlerin tozsuz ve temiz olması gerekir. Hayvanlar yedikleri bu yemleri taşlıkları vasıtasıyla öğütürler. Bu yüzden taşlıklarına öğütücü kum parçaları gerekir. Bizler genellikle deniz veya dere kumu ile bu ihtiyacı gidermeye uğraşırız. Ancak bu tür kumlar yuvarlak olduğundan kesici görevi yapmaz. Kuşların kursağında boşuna şişlik yapar ve bu kumları yiyen kuşlar bir köşeye çekilir ve kabarık dururlar. Bu kum ihtiyaçları Avrupa'da istiridye kabuğu kırıklar, kırmızı kil, kömür, çakıl, kurutulmuş deniz yosunu ile giderilir. Ayrıca bu karışımlar 220 derecede fırınlanarak mikrop ve zararlı bakterilerden arındırılırlar.

Kuşlarımıza genelde hastalıklar sudan bulaşır. Suluklarımız çok temiz ve temizlenebilir şekilde olmalıdır. Genelde bu suluklarımıza kuşların tüyleri , vücuttan çıkan tozları, yem parçaları ve pislikler toplanır. Suda mikroorganizmalar (mikroplar, bakteriler- mantar , koli basili) çok çabuk ürerler. Böyle bir su çeşitli hastalıklar ve ishal ile kuşun sağlığını tehdit eder. Bu sebepten haftada en az bir kere dezenfektan ilaçları ile temizlenmeli, hatta su içine birkaç damla damlatılarak suyun dezenfekte olmasını sağlarız. Bunlar; Witte Molen Wime-San, su koruyucu Dezen, Mefarol, Vanodin gibi ilaçlardır.

Dezenfektan ilaçlarına sıra gelmişken bizler bu konuyu da maalesef göz ardı ediyoruz. Halbuki kümeslerimizi en az ayda bir kere dezenfektanlamamız gereklidir. Dezenfektan yapmadan önce kümes ve yuvalardaki pislikleri kazıyıp temizlememiz gerekir. Daha sonra içerideki tozlar temizlenir. Dezenfektan kuşların üzeri dahil kümesin her yerine sıkılır. Bu bir fitil pompa yardımıyla yapılabilir.

Kuşlarımız her gün banyo yapmalıdırlar. Banyo suları temiz olmalıdır. 5-6 kuş yıkandıktan sonra yeni su koyup diğerlerinin yıkanmasını sağlamalıyız. Kesinlikle yağmur veya birikinti sularında kuşların banyo yapmasına müsaade etmeyiniz.

Bazılarımız toprak dökerek kuşların buralarda eşinmesini, toprak üzerinde bir şeyler yemesini düşünürüz. Oysa bu toprak üzerine yağan yağmur ve uçuşan tozlar hastalık taşır. Bu yüzden haftada en az bir kere dezenfektanla toprak temizlenmelidir.

Kuşlarımıza ne kadar bakım yaparsak yapalım mineral ve vitamin yönünden gerekli ihtiyacını sağlayamayız. Oysa mineral ve vitaminler sağlık, doğurganlık, parlak tüy yapısı, sağlam kemik ve kas yapısı ve hastalıklara direnç yönünden çok önemlidir.

Wimoraal mineral karışımı, VM-Forte vitamin ve Muta-Vit gibi mineral veya vitaminler kullanılır. Kuşlarımızın yedikleri içtikleri her şeyden bağırsakları bozulabilir. Bunun için COXİ PULUS, solunum yolu hastalıkları için BAYTRİL, kabarma ve kurumaya giren kuşlar için OROPHARMA FORLAYT kullanırız. Bağırsak solucanları için bir litre suya 5 diş sarımsak koyulur bir gün sonra kuşlara verilir. Bit, pire içinse Ardap, Ecto Spray kullanılır.

Samsun Serinofil Derneği Başkanı
Sedat Genç


Alıntıdır