Sponsonlu Bağlantılar
Buharlı Ilıcalar
Buharlı ılıcalar, minerali suların buhar haline getirilerek solunum yollarına uygulanması şeklinde faaliyet gösterir. Doğal yer altı sularının çok sıcak olduğu ılıcalarda buhar yoluyla tedavi yöntemi günden güne artmaktadır. Buharlı kaplıcalar çok olmasa da birkaç tesiste uygulanmaktadır. Saunadan farkı, doğal kaynak sularının sıcaklığıyla ortaya çıkan buharın gösterdiği etkidir. Nem oranı yüzde yüze yakındır.

Ilıca suyu buharından faydalanarak gerçekleştirilen, vücut ısısının üzerinde sıcaklığa sahip su buharının içe çekilmesi şeklindedir. Ilıcalarda sıcak su buharı, tavan ya da zemindeki buhar delikleri aracılığı ile tedavi odasına ulaşır ve orada inhalasyon denilen soluma başlar.

Bu tür buharlı termallerde, üst solunum yolu olanlar, soluma yöntemiyle, deri ve deri altı hastalıkları olanlar, terleme yöntemiyle bu iltihaplardan kurtulurlar. Ayrıca ten üzerindeki gözeneklerin de doğal yolla açılmasıyla vücut bir nevi anlık yenilenmeye uğrar. Nabzı artıran buhar, kan dolaşımının artmasına ve damarların da genişlemesine neden olduğundan damar tıkanıklığı olanlar için de önerilen bir yöntemdir.

Buhar Kabinleri
Bazı termal otellerde, bir tedavi yöntemi de olan buhar kabinleri bulunur. Buralarda; dar alanda, donatılmış cihazlar, kan dolaşımı düzenleyici etkiye sahip, enerji arttırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı, vücut kilo kaybına ve şekillendirmeye yardımcı, derinlemesine cilt temizliği ile iyileştirici, toksinlerden arındırıcı yoğun buhar üreterek, kabindeki kişiye etki ediyor.

Tamamen doğal olan bu tedavi yöntemini günümüzde birçok doktor önermektedir. Sonuç olarak hem rahatlama, gevşemenin yanı sıra fizyolojik yararından başka, insanlarda büyük ölçüde stres giderici etki yapmaktadır.

Ülkemizin en ünlü buharlı kaplıcası Afyonkarahisar Gazlıgöl’dedir.