GÜNCELLEME 30-ARALIK-2015

Abdullah Dörtlemez (d. 17 Aralık 1950, Çamlıyayla) Türk bürokrat, Danıştay üyesi. Kültür ve Turizm Bakanlığında uzman ve Müşavir olarak görev yaptı. Ayrıca, 1999-2002 yılları arasında Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu Başkan Vekilliği, Türk Sinema Fonu Başkanlığı, Kültür Bakanlığını Temsilen Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği ve Başkan Vekilliği görevlerini üstlendi. 20 Eylül 2004 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Danıştay üyeliğine seçildi. 2004-2012 yıllarında Danıştay 1. Daire üyesi olarak görev yaptı. 2012 yılı itibariyle de Danıştay 11. daire üyesidir. Bir süre kurucu Başkan Vekili olduğu YARSAV'da Denetleme Kurulu asıl üyesi olarak da görev aldı. Halen Yargıçlar Sendikası Denetim Kurulu Başkanıdır. Çalışma yaşamı ve sosyal güvenlik mevzuatına ilişkin makaleleri bulunmaktadır. Evli ve iki çocukludur. 2015 yılında Danıştay üyeliğinden emekli olmuştur.
Ahmet Akkaya (11.10.1966, Mersin) Özellikle Doksanlı yıllarda popüler olmuş Türk şarkıcı ve Müzisyen. Ahmet Akkaya, 1996 yılında Dayanamam isimli ikinci albümünü yayınlamış, 1998 yılında ise Aşık isimli üçüncü albümünü yayınlamıştır. Aşık albümünde Aşık Veysel'in Uzun İnce Bir Yoldayım isimli Türküsünü yeniden yorumlamıştır. Bu albümde yer alan Aşık ve Uzun İnce Bir Yoldayım o dönemin sevilen şarkılarından olmuştur. Ahmet, 2010 yılında Metropol isminde bir albüm daha yayınladı. 2015 yılında ise BlaBla isimli bir Maxi Single yayınlamıştır.
Ahmet Antmen (12 Eylül 1979, Mersin) Türk şair, öykü yazarı.


Ahmet Ceylani Tuğrul (d. 21 Aralık 1950, Anamur, Mersin), Emekli Yargıtay üyesi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1973 yılında mezun olmuştur. Mersin hakim adayı olarak mesleğe başlayan Tuğrul; çeşitli ilçelerde hakimlik görevinde bulunmuş, Adalet Müfettişi olmuş, Adana ve Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı da dahil çeşitli görevlerde bulunmuştur.21 Mart 2000 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiş, Yargıtay Beşinci Ceza Dairesi Üyesi olarak görevini sürdürmekte iken, 10 Kasım 2009 tarihinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiş ve 4 yıl bu görevi yürütmüş ancak 2013 yılında tekrar seçilememiştir.Ayrıca 11 Mayıs 2007-5 Ocak 2009 tarihlerinde Yargıtay genel sekreterliği görevini yürütmüştür.

Ahmet Deniz (d. 1966, Erdemli, Mersin), Türk bürokrat.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1987 yılında bitirdikten sonra iki yıl Artvin Valiliğinde maiyet memurluğu yaptı. Bir yıl süre ile İngiltere'de dil eğitimi almış daha sonra sırasıyla Büyükorhan, Çamoluk Kaymakamlıkları, Şırnak Vali Yardımcılığı, Silvan, Espiye, Dalaman kaymakamlıkları ve en son İstanbul Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 23 Mayıs 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan valiler kararnamesi ile de Ardahan valiliğine atanmıştır.
Ahmet Besim Özek (1882, Tarsus, Mersin - 21 Ocak 1965), Türk siyasetçi.İstanbul Hukuk Mektebi mezunudur. Mersin Bidâyet Mahkemesi Üyeliği, Kilis Bidâyet Mahkemesi Başkanlığı, Ayıntab (Gaziantep) İstinâf Mahkemesi Üyeliği, Ayıntab 1.Sınıf Sulh Hâkimliği, Rumkale Bidâyet Hâkimliği, Dava Vekilliği, TBMM II.Dönem Mersin Milletvekilliği yapmıştır.
Ahmet Danyal Topatan (d. 1 Ocak 1916; Tarsus, Mersin - ö. 26 Eylül 1975, İstanbul), Türkiye Ermenisi [1][2] sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu.Gerçek ismi Danyel olan aktör ortaokul 1. sınıfta eğitimini yarım bırakarak seçimini Yeşilçam'dan yana yaptı ve sinemaya 1953 yılında çekilen Drakula İstanbul'da filmi ile giriş yaptı. Yüzlerce filmde karakter oyuncusu olarak rol aldı. Karaoğlan filmlerinde canlandırdığı Camoka karakteri ile kitleler tarafından tanındı. Topatan, 26 Eylül 1975 tarihinde akciğer kanserinden öldü.
Ali Ak (d. 1939, Tarsus, Mersin), Türk siyasetçi.Lise mezunudur. Ulukışla, Taşköprü, Daday ve Divriği Merkez Vaizlikleri, Yazarlık, Müftülük, TBMM 5.(XVI) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Ali Güngör (d. 1950, Tarsus, Mersin) - (ö. 16 Ekim 2014[1]) , Türk siyasetçi.Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zirai Ekonomi ve İşletmecilik Bölümü mezunudur. Tarım Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Proje Uygulama ve Değerlendirme Şube Müdürlüğü, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Genel Başkanlığı, Ülkü Ocakları Kurucu Başkanlığı, TBMM XXI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Ali Haydar Eyüboğlu (d. 1924, Tarsus, Mersin), Türk siyasetçi.İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunudur. Tarsus Ticaret Borsası başkanlığı, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı, çiftçilik, Tarsus Belediye Başkanlığı, TBMM 5.(XVI.) dönem İçel (Mersin) milletvekilliği yapmıştır.
Ali Menteşoğlu (d. 1903, Tarsus, Mersin) - (ö. 30 Eylül 1968), Türk siyasetçi.İstanbul Selimiye Yüksek Baytar Mektebi ve Fen Fakültesi ile İstanbul Darülfünun Tıbbiye mezunudur. Paris Pasteur Enstitüsü'nde İhtisas yapmıştır. Bakteriyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Mütehassısıdır. Kadıköy Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi Öğretmenliği, Bayburt, Bahçe Hükümet Tabîplikleri, Ankara Merkez Hıfzıssıhha Müessesesi Bakteriyoloji Asistanlığı, Hıfzıssıhha Mektebi Muallimliği, Sağlık Bakanlığı Seyyar Emraz-ı Sariye Mütehassıslığı, Merkez Hıfzıssıhha Müessesesi Serum ve Aşı Mütehassıslığı ve Müdür Muavinliği, Sümerbank Adana Mensucat Fabrikası Başhekimliği, Adana 5. Bölge Etibba Odası Başkanlığı, TBMM VIII. Dönem (Ara Seçim) İçel (Mersin), XI. Dönem Adana Milletvekilliği yapmıştır.
Arzu Özyiğit (d. 16 Ekim 1972, Tarsus, Mersin) Türkiye Kadın Millî Basketbol Takımı eski oyuncusudur. 1.88 metre boyundadır. Arzu Özyiğit, Fenerbahçe ,Galatasaray ve Beşiktaş olmak üzere 3 büyüklerde şampiyonluk yaşamış tek sporcudur.[1] Bunun yanı sıra Botaşspor forması altında da şampiyonluklar kazanmıştır.
Ayhan Taşkın (d. 1953), Türk güreşçi. Tarsus'ta doğan Ayhan Taşkın, güreşe 1972 yılında başladı. Demir Çelik Kulübü'nün formasını taşıyan Ayhan , Türkiye şampiyonlukları kazandı. Ağır sıklette güreşen Taşkın, 278 kez milli formayı giydi
Aziz Köksal (d. 1895, Tarsus, Mersin) - (ö. 26 Mart 1962), Türk siyasetçi.İstanbul Haydarpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. Dâhiliye Mütehassısıdır. Tarsus Hükümet Tabîpliği, Cenup Demiryolları Başhekimliği, Heybeliada Verem Sanatoryumu Asistanlığı, Çocuk Hastanesi Asistanlığı, Elazığ Memleket Hastanesi Dâhiliye Mütehassıslığı, Uşak Memleket Hastanesi Dâhiliye Mütehassıslığı ve Baştabîpliği, Haydarpaşa Emraz-ı Sariye Hastanesi Dâhiliye Mütehassıslığı, TBMM VIII., IX. ve X. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Ahmet Uçar (d. 1960, Mut, Mersin), Türk araştırmacı yazar ve tarihçi, Tarih ve Medeniyet, Tarih ve Düşünce, Toplumsal Tarih, Popüler Tarih, Hürriyet Tarih, Habertürk Tarih, Çerçeve, Yedi Kıta Dergileri ve Atlas Tarih Dergileri başta olmak üzere birçok dergide 200 civarında ilmî ve popüler makale yazdı. 1993 sonrası sürekli başta Başbakanlık Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivi olmak üzere çeşitli arşivlerde yakın tarihimizle ilgili araştırmalar yaptı. 2000 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “140 Yıllık Miras: Güney Afrika’da Osmanlılar” kitabı ile kendisine Araştırma dalında Yılın Yazarı ödülü verildi.
Ali Dursun Ulusoy (d. 20 Kasım 1968, Mut, Mersin) İdare Hukuku Profesörü, eski Danıştay üyesi. 1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Bordeaux – Montesquieu Üniversitesi'nde 1994 yılında tamamlamıştır. Doktorasını da aynı üniversitede yapmış ve 1998 yılında doktor olmuştur. 2002-2003 yıllarında EPDK Hukuk Dairesi Başkanlığı, 2003-2004 yıllarında BDDK Hukuk Danışmanlığı, 2008'de Başbakanlık Bilgi Edinme Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2006-2007 yıllarında Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticari Tahkim Avrupa Konvansiyonu (ECICA) Özel Komite Asil Üyesi, 2008-2011 yıllarında ICC Nezdinde Uluslararası Tahkim Hakemi olarak görev yapmıştır Yaşar Üniversitesi'nde Rektör Yardımcısı iken Mart 2011'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Danıştay üyeliğine seçilmiştir. 2011-2012 yıllarında Danıştay 10. daire üyesi, 2012'den itibaren ise 13. daire üyesi olarak görev yapmıştır. Ayrıca İdari Dava Daireleri Kurulu üyesi de olmuştur. Danıştay'da 3 yıl üye olarak görev yaptıktan sonra 2014'te ayrılmıştır.İdare hukuku alanında beş kitabı, ayrıca çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.
Ali Sabri Güney (d. 1885, Mut, Çömelek köyü - ö. 15 Eylül 1946, Mersin) TBMM 1. Dönem'de İçel (Silifke) milletvekilliği yapmış bir din adamı ve hukukçu. Ali Sabri Güney, Hacı Ahmet Efendi'nin oğludur. İlk ve orta öğrenimini Silifke'de tamamladıktan sonra İstanbul Darülfünun Hukuk Mektebi'ne devam ederek diploma aldı.11 Aralık 1912'de Beyazıt Camii dersiamlığı göreviyle memuriyete başladı. 30 Ağustos 1914'te Fetvahane yardımcılığına atandı. Bu arada Darülhilafe'nin dördüncü sınıfında fıkıh dersi vermek üzere görevlendirildi. Ancak I. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine ilan edilen umumî seferberlik dolayısıyla askere alındı. Sağlık nedeniyle terhis edilmesi üzerine 31 Aralık 1914'te Tarsus kadılığına tayin edildi. Bu görevi Ekim 1919 tarihine kadar yürütebildi. Millî Mücadele'ye katılması sebebiyle bu tarihte İstanbul hükümetince müstafi sayıldı.TBMM 1. Dönemi için yapılan seçimlerde İçel (Silifke) milletvekili olarak Meclise katıldı. Ankara Fetvası'nı "Silifke Mebusu Kuzattan Hacı Ali" ismiyle imzaladı.Meclis'te Adalet, Anayasa, Bütçe ve Defter-i Hakanî (Tapu-Kadastro) komisyonlarında çalıştı. Mecliste Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Grubu'nun kurulmasında muhalefetteki II. Grup'ta yer aldı. Dönem içinde biri gizli oturumda olmak üzere iki konuşma yaptı, yedi kanun önerisi verdi. Milletvekilliği bu dönemde sona erince memleketine döndü ve avukat olarak meslek yaşamını sürdürdü.1946 yılının başında Demokrat Parti'nin kuruluşunda bu partide yeniden politikaya girdi.
Ahmet Hamdi Ongun (d. 1894, Mersin) - (ö. 23 Eylül 1986), Türk siyasetçi.
Ahmet Kireççi (d. 27 Ekim 1914, Mersin - 17 Ağustos 1979, Mersin), Türk güreşçi. Olimpiyat tarihinde dereceye giren ilk iki Türk sporcudan biridir.
Ahmet Mete Işıkara (22 Ekim 1941, Mersin - 21 Ocak 2013), Türk bilim insanı, jeofizik mühendisi ve eğitimci. 1999 Gölcük depremi sonrasında toplumu bilinçlendirme konusunda çalışmalar yapmış ve Deprem Dede ismiyle tanınmıştır.
Hakan Albayrak (d. 22 Temmuz 1988, Mersin) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden İstanbul Güngörenspor'da oynamaktadır.
Aleaddin Yakan (d. 1955 - Mersin) Türk basketbol koçu. Birçok genç yetenegi Türk basketboluna kazandırdı(Ersan İlyasova, Ömer Aşık vb.)
Ali Cengiz Özbek (d. 8 Haziran 1948, Mersin) Yargıtay üyesi.
Ali Er (d. 10 Mart 1949, Mersin, Türkiye), Türk siyasetçi.
Ali Kahramanlı (d. Mersin), Türk işadamı, Mersin İdman Yurdu başkanı.
Ali Rıza Erten (1887, Mersin - 14 Mayıs 1964), Türk siyasetçi.
Arif Dirlik (1940, Mersin - ), özellikle 20. yüzyıl Çin toplumsal tarihiyle ilgili çalışmalarıyla tanınan Türk tarihçi
Ayberk Pekcan (d. 22 Mayıs 1970, Mersin), Türk sinema ve dizi oyuncudur.
Behlüldane Tor Türk, sahne sanatları tasarımcısı Tasarımını üstlendiği çok sayıda oyun ile ödüle layık bulunmuştur.
Behiç Çelik (d. 18 Şubat 1955, Anamur, Mersin), Türk siyasetçi. 1977 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını yerel yönetimler alanında tamamladı. Yerel yönetimler alanında TODAİE'de ders verdi. Bir kitabın sahibi olup, muhtelif makaleleri yayınlandı. Mersin XXIII. dönem milletvekilidir.
Birol Ünel (d. 18 Ağustos 1961, Silifke, Mersin), Türk kökenli Alman oyuncu.1968 yılında Almanya'ya göç eden bir ailenin çocuğudur. Almanya'nın Bremen kentinde büyüdü. Temel eğitiminden sonra parke döşemecisi olarak çıraklık eğitimi yaptı. Daha sonra Hannover'e giderek Tiyatro ve Müzik Yüksek Okulu'na kaydını yaptırdı. 1987 yılında Yolcu „Der Passagier“ filmiyle sinema kariyeri başladı. 1992 yılında Berlin Tiyatrosunda „Caligula“ rolüyle ilk olarak rol aldı. 1994 yılında Berlin Rosa Luxemburg Platz'da tekrar „Die Nibelungen – Born Bad“ oyununda sahneye çıktı. 2000 yılında Fatih Akın'ın yönettiği "Im Juli" filminde sinema dünyasında tanınmaya başladı
Behzat Ay (d. 1936, Mersin - ö. 9 Temmuz 1999, İstanbul) Türk Yazar ve ÖğretmenYazar Behzat Ay 9 Temmuz 1999'da İstanbul'da vefat etmiş Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Bergen Belgin Sarılmışer veya bilinen adıyla Bergen (15 Temmuz 1959; Mersin - 14 Ağustos 1989; Adana), Türk arabesk-fantezi şarkıcısı.
Berk Deniz (d. 1 Mayıs 1979, Mersin), Türk futbolcu. Tarsus İdman Yurdu'nda oynamaktadır.
Burhanettin Kocamaz (d. 27 Ocak 1955, Nacarlı, Tarsus), eski Tarsus Belediyesi ve mevcut Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Çukurova Belediyeler Birliği başkanı. 1977 yılında Gazi Üniversitesi'nden mezun olarak kimya öğretmeni olan Kocamaz Hatice Yılmaz ile evli ve 3 çocuk babasıdır.2014 Türkiye yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden aday olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi başkanı olmuştur.
Burhanettin Muz (1939, Anamur, Mersin), Türk büyükelçi ve şair.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1961'de Dışişleri Bakanlığında çalışmaya başladı, Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı görevlerinde bulundu. 1986-1990 arasında Karlsruhe Başkonsolosluğu, 1995-1999 yılları arasında Cezayir Büyükelçiliği, 1999-2001 ve 2003-2004 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu üyeliği ve 2001-2003 yıllarında Cezayir Başkonsolosluğu yaptı.
Bülent Eken (d. 26 Ekim 1923, Mersin), Türk eski millî futbolcu ve teknik direktör. Galatasaray'ın eski futbolcularındandır. Galatasaraylı eski futbolculardan Danyal Vuran ile Reha Eken'in kardeşidir.
Bülent Serim (d. 1948, Mersin), Türk bürokrat.
Cafer Sadık Kutlay (1912, Anamur, Mersin - 26 Temmuz 1988), Türk siyasetçi. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. Nâfıa Vekâleti Samsun Su İşleri 8. Şube Mühendisliği, Samsun Su İşleri Müdürlüğü, Nâfıa Vekâleti Su İşleri Reis Muavinliği, Müşavir Mühendislik, Müteahhitlik, TBMM 1.(XII) ve 2.(XIII) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği, 28. Hükümet İmar ve İskân Bakanlığı yapmıştır.
Cavit Orhan Tütengil (d. 1921 Tarsus, ö. 7 Aralık 1979 İstanbul) Türk akademisyen. Kepirtepe ve Aksu Köy Enstitülerinde çalıştı. MEB tarafından iki yıllığına incelemelerde bulunmak üzere İngiltere'ye gönderildi. 1953 yılında Sosyoloji asistanı olarak İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde akademik yaşamına başladı. Doktorasını "Montesquieu Siyasi ve İktisadi Düşünceleri" üzerine yaptı. 1960 yılında doçent oldu. Tütengil, yıllarca Cumhuriyet Gazetesi'nde denemeler yazmıştır.
Celal Kargılı (d. 1935, Tarsus, Mersin) - (ö. 18 Eylül 1976), Türk siyasetçi.Lise mezunudur. Çiftçilik, Tarsus Yeni Söz Gazetesi sahipliği, Çukurova Bölge Planlama Teşkilatı Turizm Uzmanlığı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğrenci Birliği Başkanlığı ve Kamu Kurul Üyeliği, Ankara Üniversitesi Kamu Kurul Üyeliği, Yazarlık, TBMM 3.(XIV) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır
Celal Ramazanoğlu (d. 1896, Tarsus, Mersin) - (ö. 12 Ağustos 1965), Türk siyasetçi.Tıp Fakültesi mezunudur. İç Hastalıkları Mütehassısıdır. Tarsus Rehberi Füyuz Okulu Doktorluğu, Adana Gurebâ Hastanesi Dâhiliye Tabîpliği, Adana Muhtelif Ortaokul Doktorluğu, Adana Erkek Lisesi Doktorluğu, Tarsus Hastanesi Tabîpliği, Tarsus Belediye Başkanlığı, İçel (Mersin) İl Genel Meclis Üyeliği, Serbest doktorluk, Çiftçilik, TBMM VIII. ve IX. Dönem İçel (Mersin), X. Dönem Hatay, XI. Dönem İstanbul Milletvekilliği yapmıştır.
Cemal Mersinli (d. 1875, Mersin - ö. 7 Ekim 1941, Ankara), Türk asker ve siyasetçi.
Celal Kılıç (d. 1926, Gülnar, Mersin) - (ö. 19 Ağustos 1980), Türk siyasetçi.Hukuk Fakültesi mezunudur. Savcılık, Hâkimlik, Serbest Avukatlık, Millî Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye Büyük Millet Meclisi 1.(XII) ve 2.(XIII) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Çetin Yılmaz (d. 1930, Gülnar, Mersin) - (ö. 1 Ağustos 2006), Türk siyasetçi.Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü mezunudur. İskenderun Sanat Enstitüsü Öğretmenliği, Erzincan, Zonguldak Liseleri, Fethiye, Dikili ve İzmir Ortaokulları Müdürlükleri, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Nakil Şubesi Müdürlüğü, Gazetecilik, Yazarlık, Sendikacılık, İmbat Sanat ve Düşün Dergisi sahipliği, TBMM 3.(XIV) ve 4.(XV) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Deniz Oral (d.14 Ekim 1963, Mersin) Türk oyuncu. 15 yıl boyunca profesyonel olarak futbol oynadı.1985’te Ankara'ya gittikten bir yıl sonra da TRT’de dublaj yapmaya başladı. Artık profesyonel tiyatro yaşamına da adım atmıştı böylelikle. çeşitli tiyatrolarda oyun oynamaya başladı. On parmağında 10 marifet olan ünlü oyuncunun ‘Kaçma Benden’ adlı bir de müzik albümü bulunuyor.

Durmuş Yalçın (d. 2 Aralık 1928 Mut, Mersin Türkiye), Türk bürokrat.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi'ni bitirdi.Mazıdağı, Halfeti kaymakamlıkları, Elazığ 3.Sınıf Emniyet Müdürlüğü, Zonguldak Emniyet Müdürlüğü, Ankara Emniyet Trafik Şube Müdürlüğü, Mülkiye Müfettişliği, Ağrı, Ankara Valilikleri, İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı yapmıştır. 2 Haziran 1981 tarihinde emekli olmuştur. 1984 yılında YÖK üyeliğine Bakanlar Kurulu kontenjanından seçilmiştir. bu görevini 1996 yılının Aralık ayına kadar sürdürmüş Süleyman Demirel tarafından Ocak 1997'de YÖK üyeliğine seçilmiştir ve 2001'de görev süresini doldurmuştur.
Edim Demir (d. 25 Ağustos 1985, Silifke, Mersin) Türk futbolcu. Futbola Silifke Belediyespor altyapısında başladı ve daha sonra Okurcularspor altyapısı için forma giydi 2008-09 sezonun başından beri 1. Lig takımlarından Boluspor için oynamaktadır. 25 Ağustos 2008'de Mayıs 2011 yılına kadar sözleşme imzalamıştır.[1] Futbol stili İsveçli futbolcu Zlatan Ibrahimović'e benzetilmektedir.
Edip Özgenç d. 1945, Tarsus, Mersin), Türk siyasetçi.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Serbest Avukatlık, Tarsus Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Üyeliği, Mersin Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi XVII. ve XXI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Emine Ülker Tarhan (d. 29 Kasım 1963; Tarsus, Mersin), Türk hakim, siyasetçi, Anadolu Partisi genel başkanı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde siyasi parti kuran ilk kadındır.TBMM 24. dönem Ankara milletvekili olan Tarhan, 29 Haziran 2011 tarihinden itibaren CHP Grup Başkanvekilliği yapmıştır. Siyasete atılmadan önce hakimlik yapmıştır; Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) kurucu üyeleri ve eski başkanlarındandır.
Etem Çalışkan (d. 1928, Göcük, Tarsus), Türk hattat, gazeteci, ressam.Yeni yazı ile hat yapan Etem Çalışkan, Türkiye'de ders kitaplarında yer alan Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve İstiklal Marşı'nın yazımını yapan kişidir; fonda yer alan meşhur Atatürk portresinin de çizeridir.[1] Anıtkabir'in inşası sırasında kitabelerin yazılmasında emeği geçen sanatçının en önemli çalışmaları arasında Atatürk'ün imzasını, Atatürk'e ait imzalara bakarak stilize etmesi; Kuran-ı Kerim'in Türkçe mealini yeni yazı ile yazması; Nutuk'u kaligrafik olarak iki cilt halinde yazması yer alır.
Efe Halil Özarslan (d. 29 Mart 1990, Mersin), Türk futbolcu. Süper Lig ekiplerinden Mersin İdmanyurdu'da oynamaktadır.
Emek Ege (d. 20/10/1977 Ankara), Türk sunucu ve spor spikeri. NTV Spor kanalını kuran ekip içinde yer almış ve kanalın kurulma aşamasında editörlük görevini üstlenmiştir. Sonrasında hafta içi her gece NTV Spor kanalında yayınlanan Spor Gecesi programını Irmak Kazuk ile beraber hazırlayıp sunmaktadır. Aynı Programı daha önceki yıllarda Özgür Buzbaş ve Burcu Esmersoy ile birlikte sunmuş, 2014 yılından itibaren programı Irmak Kazuk ile birlikte sunmaya başlamıştır. Ayrıca yine NTV Spor'da Haftasonları yayınlanan GOL programını Güntekin Onay ile beraber sunmaktadır.
Emine Gümüş (d. 12 Temmuz 1992), Adana İdman Yurdu'nda forvet olarak görev yapan Türk kadın futbolcu. 2014 yılından beri Türkiye kadın millî takımında yer almaktadır.
Eren Güvener (d. 1943, Mersin) - (ö. 1 Kasım 2012, İstanbul), Türtk gazeteci, yazar, Gazeteciliğe 1967 yılında Yeni İstanbul gazetesinde muhabir olarak başladı. Yeni Ortam, Vatan, Ayrıntılı Haber gazetelerinde çalıştı. 1976 yılından itibaren Milliyet ’te sayfa sekreterliği, ekip sorumlusu olarak hizmet verdi. Uzun yıllar Milliyet gazetesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Güvener’in bir başka özelliği de meslek sendikacılığında verdiği hizmetler oldu. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) çeşitli kademelerinde çalışan Güvener, 1986 yılında TGS Genel Başkanı seçildi.
Erman Toroğlu (d. 24 Kasım 1948, Mersin), Türk eski futbolcu ve hakem, futbol yorumcusu, televizyoncu ve spor yazarı. Cavit Çağlar'ın davetiyle siyasete girdi ve 1991 seçimlerinde, hocası Aydın Güven Gürkan'ın karşısına Mersin'de DYP'den aday oldu. Şansal Büyüka ile uzun yıllardır önce Show TV ve ardından Lig TV'de yayınlanan Maraton adlı programda yorumculuk yaptı. Hürriyet gazetesinde yazarlık yapan Erman Toroğlu, 2010-2013 yılları arasında Telegol'de futbol yorumculuğu yaptı.
Rober Eryol (d. 21 Aralık 1930, Mersin - ö. 2000, İstanbul), Türk futbolcu. Futbola 1947'de Galatasaray'da başladı. Galatasaray'da sol açık ve sol bek mevkilerinde oynadı. 1954-55, 1955-56, 1957-58 sezonlarında İstanbul Profesyonel Ligi şampiyonlukları yaşadı. 1953-1954 yılları arasında 9 kez A Milli formayı giydi, 1954 FIFA Dünya Kupası'nda Türk millî takımının yaptığı üç maçta da forma giydi. 2 kez de B Millî oldu.
Evlin Bahceban (1928, Mersin, † 31 Ekim 2010, İstanbul), Türk müzisyen, şarkıcı, Tahran operasının kurucularından biri, İran'da toplu yorumculuğun (Koro) öncülerinden ve piyano ustası.
Fatih Kaldan (d. 2 Nisan 1990, Mersin), Türk futbolcu. 3. Lig ekiplerinden Çorum Belediyespor'da oynamaktadır.
Fatma Toptaş (d 1982, Mersin), Türk sinema ve dizi oyuncusu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde tiyatro bölümünde eğitim aldı. 2007'de Kanal D'nin Bıçak Sırtı ve Show TV'nin Doktorlar adlı televizyon dizilerinde konuk oyuncu olarak yer aldı. Aynı yılda Avanak Kuzenler adlı komedi filminde yer aldı. TRT'de yayınlanan 'Başrolde Aşk' adlı dizide ve 2011'de atv'de yayına giren 'Hayat devam ediyor' dizisinde de oynamıştır. Daha sonra atv'nin yeni dizisi Cesur Hemşire'de Serpil karakterini canlandırdı. Şu an Fox TV'de yayınlanan Kiraz Mevsimi'nde Sibel karakterini canlandırmaktadır.
Fikret Kayaalp Turhangil ( 1918, Mersin - 29 Ekim 1984), Türk siyasetçi. (15 Ekim 1961 – 2 Haziran 1968), TBMM 3.(XIV) Dönem Aydın Milletvekilliği ile Cumhuriyet Senatosu Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, Başkanvekilliği ve 3.(XIV) Dönem Millet Meclisi Başkanvekilliği yapmıştır.
Fikri Sağlar (1953, Mut, Mersin), Türk siyasetçi ve yazar. Galatasaray Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. Önce Sosyaldemokrat Halkçı Parti'yi ardından Cumhuriyet Halk Partisi'ni XVII., XVIII., XIX., XX Dönemlerde İçel Milletvekili olarak temsil etti. SHP'de çok genç yaşta genel sekreterlik yaptı. 49. 50. ve 52. Hükümetlerde Kültür Bakanlığı yaptı ve 50. Hükümet'te revizyon sonucu Kültür Bakanlığı'ndan Devlet Bakanlığı'na getirildi. Susurluk Kazasının ardından kurulan TBMM Susurluk Komisyonunda üyelik yaptı. 2004 Türkiye yerel seçimlerinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını koyduysa da seçilemedi.2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 25. dönemde tekrar Mersin milletvekili olarak meclise girdi.Tiyatro sanatçısı Serap Sağlar ile olup Yankı Sağlar ve tiyatro sanatçısı Gerçek Sağlar'ın babasıdır. Toros Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir. Birgün gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

Hafız Emin İnankur (d. 1876, Silifke, Mersin) - (ö 30 Eylül 1944), Türk siyaset adamı.Medrese mezunudur. Silifke Meclisi İdare Azalığı ve Belediye Başkanlığı, Anamur Kaymakamlığı, Adana İl Genel Meclis Üyeliği, Selanik Kongresi Adana Delegeliği, İçel Maarif Müfettişliği, Çiftçilik, Tüccarlık, Silifke Müdafaa-yı Hukuk ve Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Başkanlıkları, Osmanlı Meclis-i Mebusan III. Dönem İçel Mebusluğu, TBMM II.,III., IV. İçel (Silifke), V., VI. ve VII. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği ile II. Dönem Umûru Tasarrufiye Encümeni Başkanlığı yapmıştır. Evli ve altı çocuk babasıdır
Halil Atalay (d. 1901, Anamur, Mersin) - (ö. 22 Nisan 1972), Türk siyasetçi.İdadi mezunudur. Kereste Tüccarlığı, İl Genel Meclis Üyeliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi VIII. ve IX. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği, IX. Dönem TBMM Başkanlık Divânı İdare Amirliği,
Halil Cin (d. 1942, Gülnar, Mersin), Türk hukukçu, akademisyen, siyasetçi.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi, aynı fakültede doktora yaptı. Öğretim üyeliği, Diyarbakır Dicle Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi Rektörlükleri, 20. Dönem İçel Milletvekilliği ile TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı yaptı. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Görevini Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı olarak sürdürmekte ve KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliği görevini yürütmektedir. Ayrıca Zirve Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Misafir Öğretim üyesi olarak ders vermektedir.
Haldun Dormen (d. 5 Nisan 1928[2], Mersin), Türk oyuncu ve yönetmen. Dormen, 1959’da halkla ilişkiler alanında dünyaca tanınan bir isim olan Betül Mardin ile evlenmiş, sekiz yıl süren bu evliliğinden Ömer adlı bir oğlu dünyaya gelmiştir. Haldun Dormen, anılarını "Sürç-ü Lisan Ettikse", "Antrakt", "İkinci Perde" adlı kitaplarında toplamıştır. Bulvar komedisi ve vodvil türünde uzmanlaşmış bir tiyatro yönetmenidir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.
Haydar Arslan (d. 1885, Silifke, Mersin) - (ö. 20 Nisan 1963), Türk siyasetçi.İstanbul Darülfünun Hukuk Fakültesi mezunudur. Kosova İli Yenipazar ve Salt İlçeleri Müddeî-i Umûmi Yardımcılıkları, Humus ve Hayfa Bidâyet Mahkemesi Başkanlıkları, Beyrut Sulh Hâkimliği, Dava Vekilliği, Müdafaa-i Hukuk Teskilatı Üyeliği, Silifke Hazine Avukatlığı, TBMM I. Dönem İçel (Silifke)[1] ve VIII. Dönem İçel Milletvekilliği yapmıştır
Hidayet Sinanoğlu (d. 1916, Anamur, Mersin) - (ö. 27 Şubat 2002), Türk siyasetçi.Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunudur. Çiftçlik, Serbest Yüksek Ziraat Mühendisliği, Genel Meclis ve İçel İl Daimî Komisyon Üyelikleri, TBMM X. ve XI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Hikmet Baloğlu (d. 1919, Anamur, Mersin) - (ö. 28 Haziran 2000), Türk siyasetçi.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Kaymakamlık, Kırklareli Valiliği, Başbakanlık Devlet Personel Dairesi Genel Sekreterliği, İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürlüğü, Yazarlık, Serbest Avukatlık, TBMM 4.(XV) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Hikmet Biçentürk (d. 1931, Mersin) (ö. 29 Ağustos 2000), Türk siyasetçi.
Hilmi Türkmen (d. 1937, Tarsus) - (ö 10 Haziran 2006), Türk siyaset adamı.İlkokul mezunudur. Vaizlik, Müftülük, İskenderun, İçel ve Tokat Merkez Vaizlikleri, TBMM 3.(XIV) Dönem İçel (Mersin), 4.(XV) Dönem Samsun Milletvekilliği yapmıştır.
Hüseyin Gezer (1920 - 27 Aralık 2013), Türk heykeltıraş. 1920 yılında Mersin'in Mut ilçesinin Kıravga Köyü'nde doğdu.İlkokulu Mut'ta, ortaokulu Silifke'de okuduktan sonra, Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu'nu bitirdi (1940). 1 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, askerlik hizmetini tamamladı. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel'in emriyle, mecburi hizmeti ertelenerek Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'ne girmesi sağlandı (1944). Belling'in öğrencisi oldu ve 1948'de okulu bitirdi.Burslu olarak Paris'e gitti ve burada Julian Akademisi'nde Prof. Gimond'un atölyesinde çalıştı. Yurda dönünce, Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'ne asistan olarak girdi (1950). Modlaj öğretmenliği, atölye öğretmenliği, müdür yardımcılığı, müdürlük (daha sonra başkanlık), ayrıca 1969-1976 yılları arasında Resim ve Heykel Müzesi müdürlüğü yaptı. Okulla ilgili kanun uyarınca "profesör" unvanını aldı.

İbrahim Göktepe (d. 1938, Silifke, Mersin), Türk siyasetçi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. İçel Maiyet Memurluğu, Gülnar, Kumluca, Çal Kaymakam Vekillikleri, Yayladağı, Silopi, Mazıdağı ve Eşme Kaymakamlıkları, T.C. Emekli Sandığı Müdürler Kurulu Üyeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Müşavirliği, Türkiye İktisat Gazetesi Yazarlığı, TBMM 4.(XV) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği, Danışma Meclisi İçel Üyeliği (15 Ekim 1981 – 6 Aralık 1983) yapmıştır.
İbrahim Gürgen (d. 1909, Silifke, Mersin) - (ö 3 Eylül 1976), Türk siyaset adamı.İstanbul Büyükdere Yüksek Orman Mektebi mezunudur. Almanya Tharandt Orman Fakültesinde Master yapmıştır. Mut Merkez Okulu Öğretmenliği, Tarsus Orman Mühendisliği, Zingan Orman Anonim Şirketi Orman İşleri Amirliği, Ankara 2. Sınıf Orman Mühendisliği, Serbest Ticaret, Silifke Belediye Başkanlığı, TBMM X. ve XI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
İlhan Ummak (d. 5 Şubat 1979, Mersin), Türk futbolcu. 2010-11 sezonunun başında 2. Lig ekiplerinden Elazığspor'a transfer oldu. Elazığspor'la ilk sezonunda 2. Lig şampiyonluğu yaşayarak 1. Lig'e yükselmeyi başardı.
İhsan Önal (d. 1914, Tarsus, Mersin) - (ö. 2 Şubat 2005), Türk siyasetçi.Askerî Tıp Fakültesi mezunudur. Hariciye Mütehassısıdır. Gülhane Askerî Hastanesi Hariciye Mütehassıslığı, Adana Askerî Hastanesi Operatör Doktorluğu, Serbest Doktorluk, İhsan Önal Hastanesi ve Doğum Kliniği sahipliği, Tıp Tarihi Asistanlığı, Seyhan Verem Savaş Derneği İdare Heyeti Üyeliği, Tabip Odaları İdare Heyeti Üyeliği ve Delegeliği, Amerikan Şirketleri Doktorluğu ve Sıhhi Müşavirliği, Adana Genel Meclis Üyeliği, Adalet Partisi Kurucu Üyeliği, Mersin Rafinerisi İnşaatı Sıhhi Müşavirliği, TBMM 1.(XII) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
İlhan Egemen Darendelioğlu (1921 - 19 Kasım 1979), Sarı Basın Kartı sahibi gazeteci, yazar, tarih araştırmacısı.Mersin'in Tarsus ilçesinin Kürkçüler köyünde 1921 yılında dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okudu. Tarsus’ta Çukurova Orta Okulunu bitirdi. Adana Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Yüksek tahsil için İstanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü'nü bitirdi. 1948’de Yeni Bozkurt dergisini yayımladı. 1950’de askere gitti. Askerlik görevini yedek subay olarak tamamladı. Askerlik sonrasında İstanbul’da Türkçe öğretmenliği yaptı. Basın hayatına atıldı. Bayezid’de Toprak Matbaası’nı kurdu. 1954 yılında Toprak - Aylık Ülkü dergisi isimli mecmuayı yayımlamaya başladı. Bu mecmuayı öldürüldüğü 1979 yılına kadar yayımladı. Öğrenciliğinden beri milliyetçi teşekküllerde çalışan Darendelioğlu, 1965 yılında Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği genel başkanlığına seçildi. 1969 seçimlerinde Adalet Partisi’nden İstanbul milletvekili oldu. Partide milliyetçilerin tasfiyesi üzerine, tasfiye edilenlerin Ferruh Bozbeyli başkanlığında kurdukları Demokratik Parti’nin kurucularındandı. Bu partinin Adalet Partisi tarafından yutulması üzerine Milliyetçi Hareket Partisi’ne katıldı. MHP İstanbul il teşkilatında görev alarak faal siyasî hayatını sürdürdü. Değişik gazete ve dergilerde yazar olarak görev ifa eden Darendelioğlu Bizim Anadolu gazetesi başyazarlığında bulundu. 19 Kasım 1979 tarihinde yayınlamakta olduğu Toprak Dergisi’nden çıkıp arabasına binerken birden fazla kişi tarafından düzenlenen suikastte çapraz ateş sonucu öldürüldü. Cenazesi doğduğu Kürkçüler Köyü’nde toprağa verildi.
İmren Aykut (1940) Türk siyasetçi ve akademisyen.Tarsus doğumludur. Türkiye'nin halk oyuyla seçilmiş ilk kadın bakanıdır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Türkiye Kâğıt Sanayi İşverenler Sendikası Genel Sekreterliği yaptı. Danışma Meclisi Milli Güvenlik Konseyince Seçilen Üyesi (5 Ocak 1982 - 6 Aralık 1983), 17, 18 ve 19. Dönemde İstanbul, XX. Dönem Adana Milletvekili olarak TBMM'de bulundu. Danışma Meclisi Başkanlık Divanı kâtip üyeliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Devlet Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı görevlerinde bulundu.
İnanç Ömer Benlioğlu (d. 24 Şubat 1984 Tarsus, Mersin), Türk tiyatrocu ve dizi oyuncusu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuar Oyunculuk Bölümü'nden mezun oldu. Bazı televizyon dizilerinde rol aldı:Rüzgar,Son Bahar (Saadettin),Aşk-ı Memnu,Arka Sokaklar,Akasya Durağı,Kanıt ,İnsan Aldandı,İki dünya arasında (Öğretmen Selim),
İsmail Hakkı Ramazanoğlu (d. 1885, Tarsus, Mersin) - (ö. 20 Şubat 1936), Türksiyasetçi.Mülkiye Mektebi mezunudur. Mahalli Maarif Komisyonu Üyeliği, Ziraat Odası Başkanlığı, Mersin Belediye Başkanlığı, Mersin Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti Başkanlığı, Tarsus Belediye Başkanlığı, Türk Ocağı Başkanlığı, TBMM III.Dönem Mersin Milletvekilliği yapmıştır.

İsmail Çataloğlu (d. 1912, Tarsus, Mersin) - (ö. 11 Temmuz 1988), Türk siyasetçi.Harp Okulu mezunudur. Lüleburgaz 2.Süvari Tümen Tank Taburu Komutanlığı Subaylığı, Ankara Tank Okulu, Yüksek Levazım Okulu ve Harp Akademileri Tercümanlıkları, Zırhlı Birlikler Okulu Komutanlığı Subaylığı, Birleşmiş Milletler Türk Tugayı Komutanlığı Subaylığı, Ankara 2.Zırhlı Tugay 2.Tank Alayı Subaylığı, Erzurum-Kandilli Zırhlı Tugayı Subaylığı, Genelkurmay NATO Bürosu Subaylığı, İzmir NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanı Emir Subaylığı, Zırhlı Birlikler Okulu Silah Grubu Başöğretmenliği, TBMM 2.(XIII) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği ile Cumhuriyet Senatosu İçel (Mersin) Üyeliği (5 Haziran 1977 – 12 Eylül 1980) yapmıştır.
İsa Gök (d. 15 Şubat 1963, Mersin), Türk siyasetçi.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmiştir. Serbest Avukatlık, Mersin Barosu Başkanlığı yapmıştır. Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve TEMA Vakfı Üyesidir. 23.ve 24. Dönem Mersin Milletvekilidir
İzzet Safer Branşı: 100 /200 metre En iyi dereceleri: 100 m :10.26 / 200m : 20.86 200 metrede 20 saniye koşan ilk türk sporcu olarak tarihe geçti...
Kadir Çetin (d. 1928, Tarsus, Mersin), Türk siyasetçi.Lise mezunudur. Tüccarlık, Fabrikatörlük, Türkiye Büyük Millet Meclisi 2.(XIII) ve 3.(XIV) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Kadir Özkaya (d. 1963, Tarsus) Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi üyesi Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1985 yılında mezun oldu. 2002 yılında Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programını bitirdi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nde memurluk, Tarım Kredi Kooperatifleri'nde kontrolörlük görevlerinde bulundu. 1991'de başladığı İdari Yargı Hakimlik Stajını tamamladıktan sonra, 1993'te Danıştay tetkik hakimi olarak atandı. 2005 yılına kadar bu görevini sürdürdü ve Ekim 2005'te Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü'ne atandı. 2011 yılında Danıştay üyeliğine seçildi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atandı
Kemal Tarsuslugil (d. 6 Haziran 1927 Tarsus, Mersin),Türk bürokrat.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olmuştur. Kemaliye kaymakamlığı yapmıştır. 1 Temmuz 1960 tarihinde Danıştay'da göreve başlamıştır. 27 Aralık 1973 tarihinde Danıştay Üyeliğine,[1] 10 Ocak 1989 tarihinde Danıştay Dokuzuncu Daire Başkanlığına seçilmiştir. 6 Haziran 1992 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmıştır
Kubilay Taşdemir (d. 11 Ekim 1953, Tarsus) Yargıtay üyesi.Bursa Erkek Lisesi'ni bitirmiş ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1975 yılında mezun olmuştur. Tarsus hakim adayı olarak mesleğe başlamış, savcı yardımcılığı, savcılık ve hakimlik yapmış, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı iken, 2002 yılında Yargıtay üyeliğine seçilip, Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır.2011 yılında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine aday olmuştur. Halen Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanvekilidir.[4] Almanca bilmektedir. Çok sayıda yayımlanmış makalesi ve eseri vardır.
Kurtuluş Türkgüven (d. 1 Ocak 1954, Tarsus, Mersin - ö. 4 Temmuz 2009, Adana), Türk müzisyen."İstanbul Sokakları" ve "Keskin Bıçak" gibi şarkılarla 35 yıldır sahnelerde olan şarkıcı Kurtuluş Türkgüven, 54 yaşında yakalandığı Pankreas kanseri,hastalığı sonucu 2009'yılında hayatını kaybetmiştir.Sanat yaşamı boyunca toplam 13 albüm yapmıştır

Kadir Doğulu (d. 19 Nisan 1982; Mersin, Türkiye), oyuncu. Müzisyen ve modacı olan Kemal Doğulu'nun kardeşidir. İlk olarak 2010'da Kanal D'de başlayan ve ardından Star TV'de yayınlanan Küçük Sırlar dizisinin başrollerinden birini oynadı. 2011'de sona eren dizi ile oyunculuğa tam anlamıyla adım atmış oldu. Show TV'de yayınlanan Gani Müjde'nin yazmış olduğu Pis Yedili adlı dizide yine başrol oynadı. Ancak diziden ayrıldı ve FOX'ta başlayan ve ardından Show TV'de yayınlanan Fatih-Harbiye adlı dizide Macit rolünü canlandırdı. 2015 yılının Şubat ayında ATV'de başlayan Sevdam Alabora dizisinde Gökhan rolünü canlandırdı. Kasım 2015'te Star TV'de yayınlanmaya başlayan Muhteşem Yüzyıl: Kösem adlı dizide Mehmet Giray Han'ı canlandırmaktadır.

Kahraman Karataş (d. 1 Kasım 1954, Mersin) Türk teknik direktör. Ocak 2011'den beri Adana Bölgesel Amatör Lig ekiplerinden Toroslar Belediyespor'da genel menajer olarak çalıştırmaktadır. Mersin İdmanyurdu'na yakınlığıyla tanınır ve ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesinin ekiplerinde görev almakta.
Kerim Zengin (d. 13 Nisan 1985; Mersin), Türk futbolcu. PTT 1. Lig takımlarından Kardemir Karabükspor formasını giymektedir.
Koray Şanlı (d. 26 Aralık 1989 Mersin) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Yeni Malatyaspor'da oynamaktadır.
Kutsiye Bozoklar (d. 1953, Mersin - ö. 16 Temmuz 2009, Ankara), Türk yazar, gazeteci, köşe yazarı ve şair. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olan Bozoklar, gençlik yıllarında Türkiye İşçi Partisi üyesi oldu. Çeşitli politik dergilerde "Işık Kutlu" takma adıyla köşe yazıları yazdı.
Tevfik Lav (11 Temmuz 1959, Mersin, İçel - 4 Nisan 2004, Konya), Türk teknik direktör.
Levent Arıkdoğan (d. 23 Ağustos 1953, İçel, Mersin) Türk eski futbolcu, teknik direktör.
Mabel Matiz (d. 31 Ağustos 1985, Erdemli, Mersin), Mabel Matiz olarak bilinen Türk pop müzik şarkıcısı, şarkı yazarı, eski diş hekimi.[1] Adı, Kumral Ada Mavi Tuna romanında yer alan "Tuna" karakterinin takma adı "Mabel" ve çok sarhoş, düşkün kimse anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli kelime matizin birleşiminden oluşur
Mahmut Yılbaş (d. 1941; Tarsus, Mersin, Türkiye), Türk bürokrat ve siyasetçi. 2006'da kurulan ve kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Müdafaa-i Hukuk Partisi'nin başkanlığını yapmaktadır.1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mali Şube bölümünü bitirmiştir. Maliye Bakanlığı Vergiler Temyiz Komisyonu Raportörlüğü, Ağın, Of, İmranlı Kaymakamlıkları, Mülkiye Müfettişliği, Mülkiye Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Başkanvekilliği, Van Valiliği, XX.Dönem Van Milletvekilliği yapmıştır.
Mehmet Emin Karamehmet (d. 1 Nisan 1944; Tarsus, Mersin), Çukurova Holding'in sahibi, iş adamı ve Forbes Dergisinin 2010 yılında açıkladığı Dünyanın en zenginleri sıralamasında 4 milyar dolar ile en zengin Türk iş adamı olmuştur. 2011'de ise bu sıralamada en zengin 10. Türk iş adamı 2012 de açıklanan sıralamada ise en zengin 16. iş adamı olmuştur. Dünyanın en zengin 268. kişisidir.
Mehmet Niyazi Ramazanoğlu (d. 1889, Tarsus, Mersin) - (ö. 20 Mayıs 1965), Türksiyasetçi.Mülkiye Mektebi ve İstanbul Hukuk Mektebi mezunudur. Adana Sultanisi Tarih Öğretmenliği, Adana İli Maiyet Memurluğu, Adana Sultanisi Müdürlüğü, Londra Konferansı Heyeti Müşavirliği, Lozan Konferansı Müşavirliği, Hariciye Vekaleti Müşavirliği, TBMM II. Dönem Mersin Milletvekilliği yapmıştır.

Mansur Ark (d. 26 Kasım 1965, Mersin), Afrika kökenli Türk şarkıcı, şarkı sözü yazarı, besteci ve oyuncu. Türk pop ağırlıklı olmak üzere Blues, R&B, Caz gibi değişik türlerde şarkıları vardır.
Mazhar Arıkan (d. 1923, Mut, Mersin) - (ö. 14 Ocak 1978), Türk siyasetçi.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Sarıkamış, Finike Cumhuriyet Savcı Yardımcılıkları, Ermenek Cumhuriyet Savcılığı, Mersin Cumhuriyet Savcılığı ve Ceza Hâkimliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi 1.(XII), 2.(XIII) ve 3.(XIV) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Mehmet Mutlugil (d. 1916 Hacıahmetli, Mut) - (ö. 17 Ekim 1992), Türk siyasetçi.İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Serbest Doktorluk, Mut Belediye Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi X. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır.
Musa Eroğlu (d. 1946, Kumaçukuru Köyü, Kıravga, Mut, Mersin). Türk Halk Müziği sanatçısı. Kendisini Karacaoğlan'a yakın hissettiğini söylemektedir. Türkü çevrelerinde 'Çağdaş Karacaoğlan' diye de anılan sanatçı Karacaoğlan'ın şiirlerini bestelemiştir.Kendi adını taşıyan müzik okulunda 1982'den bu yana 5000'den fazla öğrenci eğitim almıştır.1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını alan Musa Eroğlu, müzik çalışmalarına devam etmekte ve Kültür Bakanlığı'nda Halk Kültürleri ve Oyunları konusunda uzman ve araştırmacı olarak görev yapmaktadır.
Mehmet Çolak (d. 17 Mart 1979, Mersin) Türk futbolcu.
Mehmet Sami Arkan (d. 1887, Silifke, Mersin) - (ö. 2 Aralık 1963), Türk siyasetçi.İdadi mezunudur. İzmir Yüksek Ticaret Okulu terktir. Ziraatçlık, Serbest Ticaret, Milli Mücadele'de Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti çalışanlığı, TBMM I. Dönem İçel (Silifke) Milletvekilliği yapmıştır
Metin Özülkü (d. 15 Temmuz 1962, Mersin) Türk müzisyen. Erol Büyükburç ve Edip Akbayram orkestralarında enstrüman çaldı. Yedi yüzün üzerinde şarkı besteledi. Sahte Gülücük adıyla ilk solo albümünü 1982 yılında yayınladı. Ayrıca müzisyen olan Eda Özülkü ile evlidir ve Volkan ve Baran adlı ikiz çocukları vardır. [2]
Muhammed Rıza Altıntaş (d. 20 Mayıs 1990), Türk kaleci. 2010 yılından beri Kocaelispor'da forma giymektedir.
Muhittin Mıhçak (d. 30 Eylül 1945, Mersin) Türk hakim, kamu denetçisi.

Mustafa Üstündağ (d. 11 Şubat 1977, Mersin) Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü'nde tiyatro eğitimi alan oyuncu Kocaeli Bölge Tiyatrosu, Kartal Sanat İşliği, MSM Oyuncuları sahnelerinde görev aldı. Pervasız Tiyatro'da devam etti. Atv’de yayınlanan Yersiz Yurtsuz dizisinde Ferdi Tayfur’un oğlunu, Zincirbozan filminde ülkücü Talat’ı oynadı. Zeynep’in Sekiz Günü'nde (2007) Ali rolüyle bir üçkâğıtçıyı canlandırdı. Kurtlar Vadisi Pusu adlı tv dizisinde Muro karakterini canlandırdı. Muro: Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine adlı filmde büyük ilgi gördü.

Mustafa Kıcalıoğlu (d. 7 Şubat 1946 Silifke, Mersin), Türk hukukçu.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Silifke Hakimi olarak mesleğe başladıktan sonra sırasıyla Aralık, Giresun Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Baskil, Çankırı, Kocaeli ve Ankara Hakimliği görevlerinde bulunmuştur. 2001 yılında Yargıtay Üyeliğine seçilen Kıcalıoğlu, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde ”Kamu Yönetimi Lisans Üstü Uzmanlık Programı”nı bitirmiştir. 27 Eylül 2010 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulu'nca Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı seçilmiş ve 7 Şubat 2011'de yaş haddinden emekliye ayrılmıştır. Evli ve iki çocuk babası olan Kıcalıoğlu, 31 Mart 2011 ve 28 Mart 2014 tarihlerinde Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir.
Mustafa Şen Türk film yapımcısı. Baharın Bittiği Yer, TV dizisi .Kurtuluş, TV dizisi. Kurtlar Sofrası, TV dizisi
Muğdat Çelik (d. 3 Ocak 1990, Mersin), Türk futbolcu. Forvet pozisyonunda oynamaktadır. 2012-13 sezonunda 2. Lig'de gol krallığı yaşamıştır. Şu anda 1. Lig ekiplerinden Balıkesirspor'da forma giymektedir.
Nadir Mutluay (d. 1879 - ö. 4 Mayıs 1945) İstiklâl Savaşı'nda Anadolu'da çıkan iç isyanları bastırmada ve işgale direnen Türk güçlerine silah temin etmede önemli hizmetleri geçmiş Müftü. 11 Eylül 1919 tarihinde sonuçlanan Sivas Kongresi'nde Türkiye’de her vilayet ve kaza merkezleri ile her köyde Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk cemiyet'lerinin teşkil edilmesi kararı alınmıştı. Nadir Bey 1 Kasım 1919 tarihinde Mut Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini kuruculuğunu yaptı. Mut'un çevre köylerini dolaşarak Kuvayı Milliye örgütlenmesini yaptı. Konya'da 12. kolordunun milislere tahsis ettiği silahları teslim alıp Kuvayı Milliyecilere dağıttı.
Naim Ulusal (ya da Naim Efendi) (d. 1874 Anamur, Mersin) - (ö. 14 Ocak 1938), Türk siyasetçi.Medrese mezunudur. Dava Vekilliği, TBMM I. Dönem İçel (Silifke)Milletvekilliği yapmıştır.
Namık Güner Erpul (d. 28 Kasım 1957, Silifke) Türk büyükelçi.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden 1983 yılında mezun olmuştur. 1984 yılında Dışişleri Bakanlığı'na girmiştir. Çeşitli görevlerin ardından 2010-2014 yılları arasında Lima Büyükelçiliği görevinde bulunmuş, 2014 yılı itibariyle de Taşkent Büyükelçiliği görevindedir.
Nazım Baş (d. 1943, Silifke, Mersin), Türk siyasetçi.İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanıdır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Talebe Birliği ve Millî Türk Talebe Birliği Tıp Derneği Başkanlığı, Numune Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Asistanlığı, Serbest Doktorluk, Türkiye Büyük Millet Meclisi 4.(XV) ve 5.(XVI) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır
Necat Tunçsiper (d. 1927, Mersin) - (ö. 11 Mart 2013, Balıkesir), Türk siyasetçi. Serbest Avukatlık, TBMM XVII. ve XVIII. Dönem Balıkesir Milletvekilliği ve XVII. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.
Necmettin Erdoğdu bilinen adıyla : Torik Necmi d. 1925 – ö. 8 Ekim 2002), GS'li eski futbolcu. 1925 yılında Tarsus’ta doğan Necmettin Erdoğdu 1938 – 1948 yılları arasında Galatasaray Lisesi’nde okumuştur.1945 – 1955 yıllarında Galatasaray Spor Kulübü A Takımı 'nda futbol oynayan ve bir kez millî olan Necmettin Erdoğdu’nun cenazesi 08 Ekim 2002 Salı günü Teşvikiye Camii'nde kılınan öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi
Numan Hazar (d. 24 Eylül 1945 Tarsus, Mersin) Türk diplomat.1966 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. Nijerya büyükelçiliği (1995-1998), Dışişleri Bakanlığı müşavirliği (1998-2000), İkili Siyasi İşler genel müdürlüğü (2000-2001), Avrupa Konseyi daimi temsilciliği (2001-2004) ve UNESCO daimi temsilciliği (2004-2006) gibi önemli görevlerde bulundu. Dışişleri Bakanlığı Müşavirliği, Milli Savunma Bakanlığı Dış Politika danışmanlığı (2007-2009) görevlerini; ayrıca 1998 yılında kısa bir süre ve 2009-2010 yıllarında da Dışişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu üyeliği görevini yürüttü, 2010 yılında emekli oldu.
Nuri Ok (d. 10 Kasım 1942, Tarsus, Mersin, Türkiye - ö. 5 Ağustos 2015, Ankara), Türk hukukçu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1965 yılında mezun oldu. Ankara Hakim Adayı olarak mesleğe başladı, sırasıyla Tomarza Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı, Karataş Cumhuriyet Savcılığı, Gaziantep Cumhuriyet Savcı Yardımcılığı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcılığı görevlerinde bulundu.16 Ağustos 1991'de Yargıtay Üyeliğine seçildi, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 24 Ocak 2001 tarihinde Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Yargıtay Onbirinci Ceza Dairesi Başkanı iken, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar arasından 29 Nisan 2003 tarihinde Cumhurbaşkanınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçildi ve 21 Mayıs 2003 tarihinde görevine başladı.
Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetim Uzmanlık programını tamamlamış olup, Ceza Mahkemelerinin Görevine Giren Vergi Kaçakcılık Suçları adlı ortak bir eseri ve Adalet Bakanlığı'nın Noterler Üzerindeki Denetimi adlı inceleme yazısı bulunmaktadır

Nevit Kodallı (d. 12 Ocak 1925, Mersin - ö. 1 Eylül 2009, Mersin) Türk besteci, kompozitör, müzik eğitmeni. Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşı Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e taşınırken seslendirilen Atatürk Oratoryosu'nun bestecisidir. Gılgamış Operası, Van Gogh Operası, Hürrem Sultan Balesi tanınmış eserlerinden bazılarıdır.
Nur Tuğba Algül (d. 15 Haziran 1983, Mersin), Türk haber sunucusu. Balıkesir Üniversitesi mezunudur. Var mısın Yok musun yarışmasında keşfedildikten sonra Gülgün Feyman'dan sunuculuk dersleri aldı. 3 yıldır NTVde haber sunan spiker Nur Tuğba Algül bu görevinden ayrılarak 20 Kasım 2014'te Acun Ilıcalı'nın kanalı Tv8 'e transfer olmuştur.Tv8 yayınlanan Ütopya Panorama adlı programın sunuculuğunu yapmaktadır.
Nurettin Rençber (d. 12 Şubat 1960) Türk halk müziği sanatçısı ve öğretmen.
Oral Çalışlar (d. 14 Aralık 1946, Tarsus) Türk gazeteci ve yazar. Eski Cumhuriyet yazarıdır. Taraf gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni.Halen Radikal gazetesinde yazıyor. Demokratik açılım ve çözüm süreci kapsamında 4 Nisan 2013 Tarihinde oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi üyesi seçilmiştir.
Orhan Altay (d. 1 Mayıs 1978 Silifke, Mersin) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Güngören Belediyespor'da oynamaktadır.
Osman Turhan (1976, Mersin), Türk karikatürist, illüstratör. Çocukların dünyasına hitap eden illüstrasyonlar konusunda Türkiye de önemli isimlerdendir. Bu minvalde bazı yayın guruplarına sanat danışmanlığı yapmaktadır. 2015 Ocak ayı itibarıyla Turkish Airlines'in çıkardığı ingilizce ve Türkçe olarak aylık yayınlanan Heroes Çocuk Dergisi'nin yayın yönetmenliğini yürütmektedir. Dünya gündemine dair çizgi analizlerini Yenişafak Gazetesi'nin 'düşünce günlüğü' sayfasında okurları ile paylaşmaya devam etmekte, Lisân-ı Hâl ve Türkofobi adında "çizgi albüm" türünde yayımlanmış iki eseri bulunmaktadır.
Osman Öztürk (d. 1944 ; Tarsus ; ö. 1 Aralık 2014 ; İstanbul), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de hocası olan Eski YÖK üyesi profesör, akademisyen ve yazar. Hacettepe, Marmara, Sakarya, Dokuz Eylül, Kırklareli Üniversitelerinde görev yapan Öztürk'ün yayınlanmış 15 kitabı, 120 civarında Türkçe-Arapça-İngilizce makalesi ve milletlerarası bilimsel toplantılara sunulmuş tebliğleri bulunuyor.[2] Mart 2013'te Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK Genel Kurulu üyeliğine seçilmiştir.
Ömer Biçer (d. 1894, Tarsus, Mersin) - (ö. 6 Mart 1950), Türk siyasetçi.Adana Ziraat Ameliyat Mektebi mezunudur. Çiftçilik, TBMM IV. Dönem Adana, V. Dönem Seyhan Milletvekilliği yapmıştır.
Pınar Eren (d. 12 Aralık 1986 - Mersin), Türk voleybolcudur. Voleybola ilk olarak İller Bankası başladı. 2008 yılında Beşiktaş ile 3 yıllık sözleşme imzalamıştır. 2011 yılında ise sözleşmesi yenilenmiştir.4 Sezon Beşiktaş Kadın Voleybol Takımı'nda oynadıktan sonra, 2012 yılında Türkiye Kadınlar Voleybol 2.Ligi takımlarından Maltepe Yalı Spor'a transfer oldu.2013-2014 sezonu için Bayanlar Voleybol 2. Ligi'nin yeni ekiplerinden Seramiksan Spor Kulübü'ne transfer olmuştur.
Rüştü Çetin (d. 1922, Tarsus, Mersin) - (ö. 23 Ocak 1996), Türk siyasetçi.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Tarsus Özel Lisesi Müdürlüğü, Serbest Avukatlık, Şairlik, TBMM X. ve XI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yapmıştır
Rüştü Kazım Yücelen (1948, Anamur, Mersin - 2 Şubat 2014, Ankara) Türk siyasetçi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Serbest Muhasebecilik, Ticaret ve Sanayi Odası Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliği, Yücelen Ticaret Kolektif Şirketi Ortaklığı ve İdareciliği, TBMM XVII., XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği, 48. Hükümet Sanayi ve Ticaret Bakanı, 55. ve 57. Hükümet Devlet Bakanı, 57. Hükümet İçişleri Bakanlığı yapmıştır.
Resul Aslanköylü (d. 10 Temmuz 1938, Arslanköy, Mersin) Yargıtay ve YSK üyesi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1961 yılında mezun olmuştur. Mersin hakim adayı olarak mesleğe başlamış çeşitli ilçelerde hakimlik görevinde bulunmuş, Mersin hakimi iken 1982 yılında Yargıtay Üyeliğine seçilmiştir. 1993'te Yargıtay Bü*yük Genel Kurulunca YSK üyeliğine seçilmiş, 2000 yılında ise Yargıtay Onuncu Hukuk Dairesi Başkanlığına seçilmiş olup, bu görevinden yaş sınırı nedeniyle emekliye ayrılmıştır.
Salih İnankur (d. 1904, Silifke, Mersin) - (ö. 8 Mart 1980), Türk siyasetçi.Öğretmen Okulu mezunudur. Çiftçilik, Silifke Okulu, Silifke Erkek Okulu, Silifke Cumhuriyet Okulu Öğretmenlikleri, İnönü Okulu Başöğretmenliği, İçel İl Daimî Encümen Üyeliği, TBMM VIII. ve IX. Dönem İçel Milletvekilliği yapmıştır.
Sait Özdemir (d. 24 Eylül 1984 - Mersin), Türk futbolcu. Mersin Amatör Ligi takımlarından İçel Yolspor'da oynamaktadır.
Sait Rezaki (d. 23 Eylül 1934, Tarsus - ö. 2 Mayıs 1999, Ankara) Eski Yargıtay üyesi.Tarsus Amerikan Koleji'ni bitirmiş ve 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlamıştır. Çeşitli il ve ilçelerde savcı yardımcılığı görevi olmuş, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdür yardımcılığı, Adalet Bakanlığı müşavirliği ve başmüşavirliği ve Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü başmüşavirliği görevlerini üstlenmiş, 1983 yılında Yargıtay üyeliğine, 1987 yılında Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçilmiş, 1991 yılından ölünceye dek Yargıtay 18. Hukuk Dairesi başkanlığı görevinde bulunmuştur.
Seyfi Doğanay (d. 4 Haziran 1964 - ö. 30 Ocak 2015), Türk halk ve arabesk müzik sanatçısı. 1987 yılında İstanbul'da Aylarla Selam isimli ilk kasetini yapmış ancak maddi imkansızlıktan kendini yeterince tanıtamayan sanatçı sayısız mekanda müzik icra etmiştir.Dırdır Etme, Kimbilir Nerdesin, Çilekeş, Doğma Güneş, Aşkı Çekene Sor gibi eserlere imza atan şarkıcı

Selahattin Çobanoğlu (d. 20 Ağustos 1985, Mersin), Türk atlet. Kısa ve orta mesafelerde yarışmıştır. Çobanoğlu Atina'daki 2004 Yaz Olimpiyatları'nda ülkesini temsil etti. 800 metrenin ilk turunda altıncı seride yarışan sporcu 1:47.83 ile serisinde altıncı olarak elendi. 2005'te ülkesinde düzenlenen Üniversite Oyunları'nda gümüş madalya kazanmayı başardı.Çobanoğlu 600 metrede 2004 yılında İstanbul'daki Yılmaz Sazak Yarışları'nda kaydettiği 1:17.23'lik derecesiyle Türkiye rekorunun sahibidir.
Sera Tokdemir (d. 11 Nisan 1981, Mersin), Türk oyuncu. Bilkent Üniversitesi (TOMYO) mezunu olan Tokdemir, Zirve Sanat Merkezi'nde tiyatro, şan ve diksiyon eğitimi alarak tiyatroya başladı. 2009 yılında Plato Film Okulu'nda Ayla Algan yönetiminde oyuncu yönetimi, beden dili, dublaj, sinema-dizi-reklam oyunculuğu eğitimi aldı. Birçok sinema, dizi, reklam ve klip çalışmalarında yer alan oyuncu, 2010 yılında Elbiseler Fora ekibine katılmıştır. 2013 yılında Ben de Özledim dizisinde rol almıştır. 2014 sonbaharında başlayan Kertenkele dizisinde "Zehra" karakterini canlandırmaktadır.
Serkan Özver (d. 11 Temmuz 1990, Mersin), Türk basketbolcu. 2.07 metre boyundaki oyuncu forvet pozisyonunda oynamaktadır. 1990 Mersin doğumlu olan power forward mevkisinde görev almaktadır ve Beşiktaş Altyapsı'ndan yetişmiştir. Beşiktaş'ın 3 kupa kazanan kadrosunda yer almıştır.2012-13 sezonu ortasında Final Gençlik'e kiralanmıştır. 2012-13 sezonu sonunda takımdan ayrılmıştır. 2013-14 sezonu öncesinde Türkiye Erkekler Basketbol 2. Ligi takımlarından Gamateks Pamukkale Üniversitesi'ne transfer olmuştur.
Sevda Demirel 1972 Mersin doğumlu Türk model, şarkıcı , sinema oyuncusu ve program sunucusudur.Silikonlarının patlaması ve Hande Ataizi'ye attığı tokat gibi sansasyonel olaylarla gündeme gelmiştir. Sevda Gibi (2002), Sus (2005) ve Uyanma Vakti (2008) adlı albümleri vardır.
Sevim Sinmez Serbest (d. 20 Nisan 1987, Mersin), Türk uzun ve üç adım atlamacı. Enka sporcusudur. Serbest halen, 13,95'lik açık hava ve 13,64'lük salon atlayışlarıyla üç adım atlama Türkiye rekorlarının sahibidir
Seyfi Alanya (d. 5 Eylül 1928, Mersin - ö. 21 Haziran 2005, Mersin) Türk sporcu ve spor idarecisi. Birçok atlet yetiştirdi. Kurduğu Mersin atletizm takımı 1960'lı ve 1970'li yıllarda ülke çapında adından çok bahsettirdi; birçok Türkiye şampiyonluğu ve derece aldı. Nurullah İvak, İbrahim Kabal, Osman Çiftçikara, Cengiz Akıncı, Nurullah Candan, Işıl Özışveık Tayfur Saybaşlı gibi isimleri Türk atletizmine kazandırdı. Aynı zamanda Beden Terbiyesi Mersin İl Müdürlüğü yaptı.
Suna Tanaltay (d. 1933 Mersin), Türk eğitmen, yazar, televizyoncu. Ayrıca, Flash TV, NTV, TRT, Show TV, Kanal D, atv, TGRT ve çeşitli kanallarda söyleşileri devam etmektedir. Radyo I Ortak Yayın’da yıllarca Gececi ’lerine seslenen Tanaltay, Radyo Kulüp ve çeşitli özel radyolarda da sık sık konuşmaya devam etmiştir.Yıllar yılı çeşitli gazete ve dergilerde yazan Suna Tanaltay, Günaydın Gazetesi yanı sıra, eski Posta Gazetesi’nde günlük, Meydan Gazetesi’nde de haftalık köşe yazarlığı yapmıştır.Yirmi yıldır Sanat Çevresi ve Size dergilerinde devamlı olarak yazan Tanaltay, Bebek Dergisi’nin de köşe yazarıdır.Türkiye’nin hemen her yöresinde eşi Erdoğan Tanaltay’la birlikte bin beş yüzü aşkın söyleşinin yanı sıra Şırnak'ta da bir seminer vermiştir. 23. Jandarma Tümen Komutanı Ömer Keçecigil’den eşi ile birlikte Takdir belgesi almışlardır.Dikili ve Akçakoca Belediye Meclisleri'nden Fahri Hemşehrilik Beratı alan Tanaltay’ların Dikili ve Balıkesir ’de bir de Sevgi Sokakları bulunmaktadır: Suna - Erdoğan Tanaltay Sokağı Suna Tanaltay, Oriflame firmasının yaptığı bir Halk Araştırması sonucunda 1997 yılında sağlık hizmetleri konusunda Yılın en Başarılı Kadını seçilmiştir.
Süleyman Fikri Mutlu (d. 1893, Mersin) - (ö. 29 Temmuz 1977), Türksiyasetçi. Adana Öğretmen Okulu mezunudur. Yedek Subay Talimgahı Öğretmenliği, 1. Depo Alayı Teğmenliği, 48. Fırka 151. Alay Subaylığı, Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti Aza ve Katipliği, Türk İdare Heyeti Üyeliği, Kafkas, Filitsin, Mersin ve Tarsus Cephelerinde Subaylık, Mersin Liman İşleri İnhisar Şirketi Atölyesi Müdürlüğü, Kuva-yi Milliye Teşkilatı Cemiyeti Başkanlığı, TBMM IV. Dönem Mersin, V. Dönem İçel Milletvekilliği yapmıştır. Kırmızı Harp Madalyası sahibidir.
Süleyman Şimşek (d. 1923, Mersin) - (ö. 18 Ekim 2006), Türk siyasetçi.Düziçi Öğretmen Okulu mezunudur. Öğretmenlik, Halk Eğitim Müdürlüğü, Ankara Radyosu Program Yöneticiliği ve Yazarlığı, TBMM 4.(XV) ve 5.(XVI) Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği, 4.(XV) Dönem Dilekçe Karma Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.
Şemsettin Yapar
Şenol Erol (d. 10 Nisan 1981 Tarsus, Mersin) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Güngören Belediyespor'da oynamaktadır.
Tevfik Fikret Saygılı (d. 1934, Silifke, Mersin), Türk bürokrat. 1957 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezuniyetini müteakip Mersin Kaymakam Adaylığına atandı.Adaylıktan sonra ilk olarak Gürün Kaymakamlığı, daha sonra sırasıyla Kozluk, Yomra , Kadınhanı , Germencik, Serik, Karacabey , Kilis, İskenderun , Kırıkkale Kaymakamlıkları, Kırıkkale Belediye Başkanlığı , Konya Vali Yardımcılığı, Bakanlık Hukuk Müşavirliği ve Çankaya Kaymakamlığı görevlerini ifa etti.
Talip Atalay 1968 yılında Mersin'in Erdemli ilçesinde dünyaya geldi. 1975'de ailesiyle birlikte Kıbrıs'a gelip, göçmen olarak Gazimağusa'nın Maraş bölgesine yerleştiler. 1990’da Konya'da bulunan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını da din eğitimi üzerine yapan Atalay, yüksek lisans tezinde Geçmişten Günümüze Kıbrıs - İdari Yapılanma ve Din Eğitimi, doçentlik tezinde ise Kuzey Kıbrıs’ta Yaygın Din Eğitimi ve Cami Hizmetleri konularını ele aldı. Yayınlanmış birçok araştırması, kitabı ve eseri bulunmaktadır. Evli ve 3 çocuk babası olan Atalay 23 Aralık 2010 tarihinde KKTC Din İşleri Başkanı olarak atandı.
Tayfun Türkmen (d. 12 Nisan 1978, Anamur, Mersin) Türk futbolcu. Bugsaş Spor'a oynamaktadir.
Tarık tam adıyla Tarık Ata Şimşek (d. 13 Haziran 1971; Mersin), BBG Türkiye'nin birinci sezon yarışmacısı ve Türk pop müziği şarkıcısı. "Of Deli Gönül", "Suna" ve "Gümbür Gümbür" gibi şarkılarıyla tanınmaktadır.
Tibet Ağırtan (d. 12 Temmuz 1965 Mersin) Türk rock müzik sanatçısı. Liseyi Tarsus Amerikan Koleji'nde bitirdi. Müzikle tanışması da burada Echo adındaki okulun geleneksel müzik gruplarına girmesiyle oldu
Tufan Esin (d. 7 Ağustos 1980, Silifke, Mersin) Türk futbolcu. 2. Lig ekiplerinden İskenderun Demir Çelikspor'da oynamaktadır.
Tuğçe Şahutoğlu (1 Mayıs 1988, Mersin), Türk atlet. Çekiç atma dalında faaliyet gösterdi. Fenerbahçe forması giydi ve altyapı kategorilerinden itibaren birçok Türkiye rekoru kırdı. 2012 yılında 74.17'lik sonuca ulaşarak Sviatlana Sudak Torun'un 2008 yılından beri geçilemeyen Türkiye rekorunu geride bıraktı.2004 yılında Grosetto'da düzenlenen 10. Dünya Yıldızlar Şampiyonası'nda ilk kez ulusal formayı giydi. 2004 yılında 56.90 metre olan olan kişisel performansını 2012 yılında İzmir'de düzenlenen Türkiye Atletizm Süper Ligi final müsabakalarında 74.17'lik derecesiyle bir diğer Fenerbahçeli atlet Kıvılcım Kaya ile birlikte 2012 Yaz Olimpiyatlarında çekiç atmada dalında Türkiye'yi temsil etme hakkı kazandı.2012 yılında Helsinki’de düzenlenen 21. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 70.21’lik derecesiyle Avrupa beşincisi oldu.
Tunç Murat Behram (d. 21 Temmuz 1990, Mersin), Türk futbolcu. Şanlıurfaspor'dan kiralık olarak 2. Lig ekiplerinden Göztepe'de oynamaktadır.

Turgut Doğan Şahin (d. 2 Şubat 1988; Tarsus, Mersin), Türk futbolcu. 2014-15 transfer döneminin son günlerinde ise 250.000 Euro bonservis bedeliyle Kayserispor'a transfer oldu, Milli takımlar düzeyinde sadece bir kez forma giyebilen Şahin, Ümit Milli takıma ilk kez 2008 yılının sonunda çağrıldı. U-21 Milli takımıyla ilk maçına ise 10 Şubat 2009'da Ukrayna U-21 ile oynanılan maçta çıktı
Ümit Yaşar Oğuzcan (22 Ağustos 1926, Tarsus - 4 Kasım 1984), Türk şair.22 Ağustos 1926 tarihinde Tarsus’ta doğdu. Eskişehir Ticaret Lisesi’ni bitirdi (1946). Türkiye İş Bankası’na girerek Adana, Ankara ve İstanbul’da çalıştı. Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı görevinde iken, hizmette otuz yılını doldurunca kendi isteğiyle emekliye ayrıldı (Haziran 1977). İstanbul’da kendi adını taşıyan bir sanat galerisi kurdu.Şiire 1940’da Yedigün şairleri arasında başlayan; 1975’te 33 şiir, 4 düzyazı kitabı, 13 antoloji ve biyografik eser, toplam 50 kitap çıkarmış bulunan, şiir plakları, şarkı sözleri ve yergileriyle tanınan Oğuzcan, günümüzün en popüler şairlerinden biridir. Genellikle Faruk Nafiz Çamlıbel duyarlılığında ve aşk, ayrılık, özlem temaları ekseninde çoğalttığı şiirini, 1973’te büyük oğlu Vedat’ın ölmesi üzerine, hayatın boşluğu, ölüm ve acı gibi derinliklere, öz ve biçim yoğunlaştırmalarına yöneltti. Şairlik başarısını, daha etkili, aruzla yazdığı rubailerinde gösterdi
Ulaç Çağlayan (d. 9 Şubat 1983, Mersin) Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Göztepe'de oynamaktadır.
Vahap Seçer (d. 5 Ekim 1963 Tarsus, Mersin), Türk siyasetçi.Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü mezunudur. Tarım, sanayi ve dış ticaret alanlarında faaliyeti olan şirketlerde yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği ile Ziraat Mühendisleri Odası Üyelikleri, Tarsus Güç Birliği Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi XXIII.ve XXIV. Dönem Mersin Milletvekilliği yapmıştır.
Yaşar Bilgin ( 12. Nisan 1950, Mersin, Türkiye) Türk asıllı Alman doktor ve politikacı. Dahiliye dalında Doçent. 2002 yılından beri CDU Hessen yönetim kurulunda üye.
Yağmur Tanrısevsin (d. 24 Ağustos 1990, Mersin), Türk oyuncu. "Aşk Ağlatır" adlı sinema filminde oynadı.Adını Feriha Koydum ve Pis Yedili dizilerinde konuk oyuncu olarak bulundu. Güneşi Beklerken dizisinde Melis Güzel karakterine hayat verdi. 2014 sonbaharı itibari ile Kaçak isimli dizide Haluk Bilginer'in kızı olarak Tülay Mengen karakterini canlandırdı.Şu anda Bana Baba Dedi dizisinde Didem karakterini canlandırdı.Show tv'de ekrana gelecek Mayıs Kraliçesi adlı dizide başrol oynayacaktır.
Yusuf Fevzi Arıcı (d. 1940, Gülnar, Mersin), Türk siyasetçi.Ankara İktisadî ve Ticari İlimler Akademisi Sanayi İşletmesi Bölümü'nü bitirdi. Numune Hastanesi Kütüphane Memurluğu, Eczacıbaşı İlaç Fabrikası Ankara Mümessilliği, Farmitalia, İbrahim Etem Ulugay İlaç Fabrikaları Anadolu Müdürlükleri, Anka İlaç Fabrikası Orta Anadolu Müdürlüğü, Bakanlık İşleri Müşavirliği, İthalatçılık, Serbest Tüccarlık, 5.(XVI), XIX. ve XX. Dönem İçel (Mersin) Milletvekilliği yaptı
Yusuf Ziya Eraydın (d. 1892, Mersin) - (ö. 19 Mayıs 1952), Türk siyasetçi. Yüksek Ziraat Okulu mezunudur. Ziraat, Ticaret, Ziraat Muallimliği, Mersin Grup Müfrezesi Kumandanlığı, TBMM I. Dönem Mersin Milletvekilliği yapmıştır.
Zafer Üskül (d. 30 Ağustos 1944, Silifke, Türkiye), Türk siyasetçi. Türk Anayasa Hukuku profesörlüğünü üstlendi. Avrupa Birliği'nin desteklediği "Göç ve Kalkınma" konulu projede çalıştı. İnsan Hakları Yüksek Danışma Kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı, Kültür Bakanlığı danışmanı olarak görev aldı. Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHAK) kurucu üyesidir.
l