+ Cevap Ver
Sayfa 1/4 123 ... Son
 1. #1
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  5.436

  Sponsonlu Bağlantılar
  bilgisayar soru ve cevapları,bilgisayar işletmenliği soru ve cevap,pc sorunları,pc rehberi,soru ve veapları ile windows,
  Eklenti 41244
  Pc sorunlarınızda rehber


  Bilgisayarda çalışırken, film seyrederken, İnternet'te sörf yaparken yada yeni aldığınız bir donanımı takarken en çok karşılaştığınız kronik sorunların çözümlerini bu belgede bulabilirsiniz.

  Bilgisayarlar, donanım ve kullandığımız yazılımların bütününden oluşuyor. Bir bilgisayarın donanımı kusursuz çalışsa bile, yüklenen yazılımların hataları ya da donanımla uyumları sorun yaratabiliyor. Kusursuz, tıkır tıkır çalışan bir bilgisayar idealden başka bir şey değildir. Bilgisayar kullanırken sorunlarla karşılaşmak çok doğaldır.Sorunlarla karşılaştığınızda paniğe kapılmayın, verilerinizi kaybetmediğiniz sürece bilgisayarınıza zarar verecek ya da çözülmeyecek hiçbir sorun yoktur. işte yazılım, donanım, internet ve Windows'la ilgili en çok karşılaşılan 25 sorunun 25 çözümü:

  1) Bilgisayarım açılırken, eksik DLL dosyası olduğunu belirten bir hata ile karşılaşıyorum. Sorunumu nasıl çözebilirim?
  DLL dosyaları Windows ve yüklediğiniz yazılımlarla ortak olarak kullanılan dinamik kütüphane dosyalarıdır. Sistemden bir yazılım kaldırıldığında, DLL dosyalarından bir ya da birkaçı silinebilir. Bu durumda, hata mesajında belirtilen DLL dosyasını www.drd. dyndns.org/search.html adresinde aratarak indirin. Bu dosyayı Windows altındaki System klasörüne kopyalamanız sorunu çözecektir.

  2) Sabit diskimde tek bir bölüm var. Varolan verilerimi kaybetmeden nasıl yeni bölüm oluşturabilirim?
  FDISK kullanarak bunu yapmak olanaksız. Sabit disk bölüm yöneticisi yazılımına ihtiyacınız var. Bu gibi yazılımlar arasında kullanımı en kolay olanı Partition Magic Pro'dur. Bu yazılımı NORTON? - Antivirus Software and Spyware Removal adresinden temin edebilirsiniz.

  3) Windows XP kullanıyorum ve sistemimde bolca RAM var. Bu belleğin bir kısmını sabit disk gibi kullanabilir miyim?
  Yeterli miktarda RAM olduğu sürece yeni bir sabit disk sahibi olmanın en ucuz yolu, bir sanal sürücü yazılımıdır. Bu işi yapabilen araçlar arasında en iyi örneklerden biri RamDisk'tir. Ramdisk, Windows XP Home/Professional, Windows 2000 ve NT sürümlerinde çalışabiliyor. Bu yazılımı ***.superspeed.com adresinden indirebilirsiniz.

  4) USB portuna bağladığım bazı donanımlar, sürücüleri hatasız olmalarına rağmen çalışmıyor ya da keyfine göre çalışmayı reddediyor.NEDEN?
  USB yeterliliğine sahip cihazlar çalışmalarını sağlayacak elektrik enerjisini de USB portundan sağlarlar. İşletim sistemi ve sürücülerde bir sorun olmadığı halde bazı USB cihazların çalışmaması ya da belirli USB cihazların çalışmamalarının nedeni güç eksikliği olabilir.

  5) Bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna göndermeden yanlışlıkla silsem ya da yanlış dosyayı aynı isimle kaydetsem, nasıl geri çağırırım?
  Windows altında normal yollarla bu gibi kayıpları gidermek mümkün değil. Bir veri kurtarma yazılımı kullanmanız gerekir. En iyi veri kurtarma yazılımlarından Media Tools (????????????????????????????????) ya da Easy Recovery Proffessional'ı (Data Recovery - Kroll Ontrack) kullanabilirsiniz. Bu iki yazılımdan birini çalıştırdığınızda kurtarabileceğiniz yüzlerce dosya göreceksiniz. Dosyanın ismini bilmeniz, kurtarma işleminin süresini oldukça kısaltacaktır.

  6) Windows 95/98/Me altında sorun çıkarmayan harici modemimi Windows XP'de kullanıyorum. Sistemi yeniden başlattığımda modem ortadan kayboluyor,neden?
  Bunun sebebi, Windows XP sürücülerinin yüklenmemesi ya da yüklenen sürücülerin problemli olmasıdır. Sistemi yeniden başlattığınızda modemi düğme ya da anahtarından açıp kapatın. Sistem altında Donanım yöneticisine girip Bilgisayarım üzerinde sağ tıklayıp 'Donanım değişikliklerini tara'ya girin. Windows XP modemi tanıyacaktır. Yaramazsa, bir de modemin kablosunu çıkartıp takmayı deneyebilirsiniz.

  7)Windows XP kurulum sırasında bileşen seçimine izin vermiyor ve kurduktan sonra Program Ekle/Kaldır altında kaldırılacak doğru düzgün bir Windows bileşeni göremiyorum. En azından yüklü bileşenlerin hepsini görmenin yolu var mı?
  Evet bunun bir yolu var. Windows XP'yi kurduğunuz klasöre (C:Windows gibi) girerek INF klasörünü açın. Sysoc.inf dosyasını bulun ve sağ tuşla tıklayarak Notepad ile açın. CTRL+H tuşuyla Bul/Değiştir kutusunu açın. Değiştirilecek kelime kutusuna 'hide' girin. Diğer kutuyu boş bırakarak tüm 'hide' kelimelerini kaldırın. Sistemi yeniden başlatınca Program Ekle/Kaldır altında daha fazla bileşen olacaktır. Dikkat! Bilmediğiniz bileşenleri kaldırmayın, sonradan çok üzülebilirsiniz.

  8) Sistemi açtığımda BIOS sıfırlanıyor,neden?
  Anakart üzerinde BlOS'un üzerine yazılan bilgilerin saklanması amaçlı bir pil bulunur. Diğer şarj edilebilen piller gibi BIOS pilinin de belirli bir ömrü olmasına ek olarak, güç kaynağına uzun süre elektrik gelmezse pil şarj edilemediği için BIOS sıfırlanır. Elektrik kesintisi gibi kısa süreli güç kaybı BIOS'u sıfırlıyorsa, pil sorunludur ve değişmesi gerekir. Eğer güç kaybı olmadan sistem açılışında BIOS sıfırlanıyorsa, anakart kullanım kılavuzuna başvurarak BIOS sıfırlamak için kullanılan jumper ayarlarını kontrol edin.

  9) İkiye bölünmüş, üzerinde Windows 98 kurulu bir sabit diskim ve bolca bos alanım var. Bu sabit disk üzerinde 98'e ek olarak Windows XP ve Süse Linux de kullanmak istiyorum, nasıl yaparım?
  Varolan işletim sistemini de kullanmaya devam ederek Windows XP ve Linux kurmak için ilk olarak yeni bir bölüm yaratmanız gerekir. FDISK ile mevcut bölümü silmeden yeni bölüm açmayacağınız için, ilk olarak sabit disk bölümlendirme yazılımı kullanarak diski üçe ayırın. Windows XP'yi ikinci bölüme kurduğunuzda açılışta işletim sistemi seçenekleri çıkacaktır. Son bölüm üzerine Linux kurduğunuzda ise Lilo'yu MBR'ye yazdırın. Açılışta ilk olarak Lilo yüklenecek ve Linux/Windows geçiş seçeneği sunulacaktır.

  10) Outlook Express kullanıyorum. Elektronik posta mesajlarımda | bolca yazım hatası var. Bunu nasıl engellerim?
  Eğer sisteminizde Türkçe Microsoft Office yüklüyse, elektronik postaları yazım hatalarına karşı denetleyebilirsiniz. Bunun için Tools>Options>Spelling altından Always Check Spelling kutusunu işaretleyin. Daha sonra da alt
  kısımda bulunan Dictionary kutucuğundan Türkçe'yi seçin. Bu işlemden sonra Outlook Express her elektronik posta yolladığınızda otomatik olarak yazım hatalarını kontrol etmeye başlayacaktır.

  11) Windows KP'nin CD yazma işlemini nasıl hızlandırabilirim?
  Windows XP yazılacak verileri belirli bir klasöre kopyaladıktan sonra CD'ye yazar. Eğer CD'ye kopyalayacağınız dosya ve klasörler Windows XP'nin kurulu olduğu bölümdeyse, sözkonusu veriyi kesip (CTRL+X), Cocuments and Settings(Kullanıcı Adı)Local SettingsVApplication DataMicrosoftCD Burning klasörü altına yapıştırın (CTRL+V). Dikkat! CD yazma işlemi bitince XP size bu dosyaları ne yapacağınızı soracaktır, işletim sisteminin bu dosyaları saklamasını istemezseniz, silineceklerdir.

  12) IE 6.0 kurdum. IE, sayfadan daha büyük bir resim görüntülemek istediğimde otomatik olarak pencereye sığdırıyor. Bunu nasıl engellerim?
  Resim tam olarak yüklenip sayfaya sığdırılacak boyutlara indirildiğinde fareyi resmin üzerinde kısa bir süre bekletin.
  Fare imlecinin yanında beliren buton ile resmi orijinal boyutlarına getirebildiğiniz gibi, aynı butonu kullanarak IE 6.0'ın 'Enable Automatic Image Resizing' özelliğini kapatabilirsiniz.

  13) Aynı evde ya da apartmanda bulunan iki bilgisayarı birbirine bağlayarak üreticiliği artıran uygulamalar (Quake 3 gibi) çalıştırmak istiyorum. Bunu ne şekilde ve hangi parçalarla yapabilirim?
  Bunun en kolay yolu, ilk olarak ağ yapılandırması daha basit olan Windows XP Professional kurmaktan geçer. Daha sonra ise iki adet Ethernet kartı ve hub'sız bağlantı için Category 5 Crossover kablosuna ihtiyacınız olacak. Bu malzemeleri bir bilgisayar mağazasından bulabilirsiniz.
  Accesories-Communications-Setup Small Office Home Networking sihirbazını çalıştırın. Ayrıntılarını vermeye gerek olmayan birkaç basit adımdan sonra, yaratılan disketi diğer bilgisayarda çalıştırarak kısa bir süre içinde iki sistemi birbirini görebilir hale getirebilirsiniz.

  14) İki bilgisayarı Ethernet ve Icablo ile birbirine bağladım. Sistemlerin birinde modem yok. Her iki PC'den de İnternet'e girilebilmesi için ne yapmam gerekiyor?
  Önceki çözümde (13) bulunan açıklama bu soru için de geçerlidir. Tek fark, sözkonusu disketin modem bulunan sistemde hazırlanması zorunluluğu olacaktır. Yarattığınız bu disketi Windows XP, Windows ME ve Windows 98 SE çalıştıran sistemlerde kullanabilirsiniz.

  15) Linux için sürücü aramaktan yoruldum. Bu sürücülerin ya da en azından linklerinin bulunduğu bir site var mı?
  Evet, bu hizmeti veren birçok site mevcut. İşte en meşhurlarından biri: Linux Drivers: Graphics Audio Network Internet Printer Scanner DVD Video ... Yine de, her donanım sürücüsünü üretici firmanın sitesinden indirmek en iyi yoldur. Farklı bir siteden indirdiğiniz dosyaların içinde donanım sürücülerinden daha fazlasının olmadığı garantisini kimse vermez.

  16) Windows 95/98/Me ve kablo modem kullanıyorum. Bazen bağlantı kısa bir süreden sonra kopuyor. Modem tekrar online olduğunda ise veri transferi yapmamaya başlıyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca bile sorun çözülmüyor,sorun nedir?
  Temel sorun bilgisayarınızın İP alıp almamasıdır. İşletim sisteminiz NT ya da üstü olsaydı DHPC sunucusundan kolaylıkla bir İP alabilirdi, ancak Windows 95/98/Me'de bu sorunla karşılaşmak bazen kaçınılmazdır. Modemin fişini çekin ve bilgisayarınızı kapattıktan sonra modemi açın. Modemin online olmasını bekleyin ve Activity lambasında bir hareket gördüğünüzde bilgisayarınızı açın. Bağlantınız yenilenmiş ve geçerli bir İP aldığınızı göreceksiniz. İşletim sisteminizi Windows XP ya da 2000 Professional'e yükseltmeniz ise kökten çözümdür.

  17) Windows XP kurduğumdan bu yana bir çok IE güncellemesi yapmıştım. XP'yi yeniden kurduğumda, IE için bu güncellemeleri yüklemek için daha kolay bir yol var mı?
  Microsoft 15 Mayıs'ta internet Explorer için şu güne kadar çıkartılan tüm güncellemeleri tek bir dosya olarak toplayarak yayınladı. 5.0 dan 6.0'a kadar eksiksiz güncelleme yapan bu dosyayı tek başına indirmeniz ve kurmanız yeterli. Dosyayı aşağıdaki adreste bulabilirsiniz: Download Web Browser - Internet Explorer

  18) Windows ME üzerinde lE'yi her açtığımda 'An Error Occurs in Mshtml.dll in internet Explorer 6' mesajı alıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
  Bu sorun tek bir dosyadan kaynaklanan basit bir hata ancak internet Explorer'ı kullanmanızı tümüyle etkiliyor.
  Sorun şu; IE 6.0 mshtml.dll dosyasının 6.0.2600.0 sürüm numaralı derlemesine ihtiyaç duyuyor fakat sizin yüklediğiniz 6.0 paketi biraz eski bir derleme. Bu durumda sürümü daha yeni bir internet Explorer paketi ile güncellerseniz, sorun giderilecektir.

  19) Windows 98 SE çalıştıran sistemimdeki bir yazılımı kaldırdıktan sonra yeniden başlattım. Sistem açılırken bir VXD hatası veriyor ve kilitleniyor,ne yapmalıyım?
  Bilgisayarın öncelikle neden kilitlendiğini bulmalıyız. Bunun için Windows'u F8 ile başlatarak listede Adım Adım Onayla seçeneğini seçip devam ederek, hepsine Evet diyerek sistemin hangi işlemden sonra kilitlendiğini bulmalısınız.
  Sistemi kilitleyen işlemi belirledikten sonra Windows'u Güvenli Kip ile başlatın. 'Başlat'tan 'Çalıştır'ı seçin ve kutucuğa 'msconfig' girin. Açılacak pencerenin en sağdaki tabında başlangıçta çalıştırılan yazılımların listesini göreceksiniz. Sorunlu yazılımla ilgili satırdaki işareti kaldırın ve Tamam diyerek çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda problem çözülecektir.

  20) Windows 2000 Professional kullanıyorum. DVD seyretmek istediğimde winDVD 'Create Overlay failed. Please lower screen resolution ör color depth and try again' hatası verdi,neden ?
  Problem büyük ölçüde yazılımda bulunan bir Windows 2000 Pro hatasından kaynaklanıyor. Öncelikle başka bir kullanıcı hesabı ile sisteme girmeyi ve WinDVD'yi çalıştırmayı deneyin. Yazılım çalışırsa, bilgisayarı yeniden başlatarak eski kullanıcı adınızla giriş yaptığınızda sorun çözülecektir.
  Bu işe yaramazsa, bir önceki problemdeki adımları izleyin. Böylece 3D oyunları oynayamasanız bile, DVD izleyebilirsiniz.

  21) Windows 98 altında ne zaman Dreamweaver yüklesem, bilgisayar donuyor ve sistemi yeniden başlatmak gerekiyor. Program başka bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor. Bunu nasıl hallederiz?
  İlk olarak ekran kartı sürücünüzü güncelleyin. Sorun çözülmezse, 'Bilgisayarım' simgesi üstüne sağ tuşa tıklayın, 'Özellikler'! seçin ve açılan pencereden Performans sekmesine geçin. Dört kademeli hızlandırıcı barını öncelikle bir kademe düşürüp sisteminizi yeniden başlatın. Bu işe yaramazsa daha düşük kademeleri deneyin. Unutmayın, bu ayafl düşürmek ya da kapatmak ekran kartınızın birçok özelliğinden yararlanmanızı engelleyecektir.

  22) Windows 98 ve IE 5.5 kullanıyorum. Bazı sayfaları açmaya çalıştığımda 'A Runtime Error has occurred. Do you wish to DEBUG Line=0 Error = Object Expected' hatasını alıyorum,neden olabilir?
  Bu sorun çoğunlukla popup reklamları engelleyen programlar kullanıldığında oluşan bir hatadır. Yapmanız gereken, IE Araçlar mönüsü içinden internet seçeneklerine girmek ve Gelişmiş sekmesindeki listeden 'Komut dizini hata ayıklamasını devreden çıkart1 seçeneğini işaretlemek. Tüm açık tarayıcı pencerelerini kapatıp yeniden çalıştırdığınızda sorun çözülecektir.

  23) Bu Messenger programının açılışta başlamasından sıkıldım. Bundan kurtulmanın bir yolu var mı?
  Messanger'ı kaldırmak için Başlat'tan Çalıştır'ı tıklayın ve aşağıdaki satırı aynen kopyalayın. Tamam tuşuna basın. Yazılım kaldırılacaktır. Bilgisayarınızı yeniden başlatıp başarılı olup olmadığını test edebilirsiniz. Diğer yandan bu karışık komutu girerken hata yapmaktan korkuyorsanız bu işi sizin yerine yapabilecek olan Tweaking Toolbox XP yazılımını kullanabilirsiniz: www.windowshelp.net/ttwxp
  RunDlBl advpack.dll,LaunchINFSection %windir%INFmsmsgs.inf, BLC.Remove

  24) Sabit disklerim FAT32 formatlı ve Windows 98 kurulu. |Windows XP yüklesem, ama Çbunu sadece birinci bölümde lyapsam, yani sadece orayı j NTFS'e dönüştürsem, XP açılınca Win32 dizinleri de görür mü?
  Sadece ilk dizini formatlayıp, buraya XP kurmanız ve diğer dizinleri taramanız mümkün. Windows XP FAT16 ve FAT32'yi destekliyor. Ama, eğer düşünceniz NTFS'in daha güvenli olduğu ise, evet haklısınız; tümüyle NTFS'e geçmenizi öneririz.

  25) Sörf yaparken girdiğim bir sitedeki web sayfasında ya da pencerede sabit diskimin içindeki dosyalar görünüyor. Bu dosyaların kopyalanmaları ya da silinmeleri mümkün mü?
  Sabit diskinizi kopyaladık demeleri tamamen yalan. Bu sitedeki düğmelere tıkladığınızda tek yapılan şey, tarayıcı penceresinde sabit diskinizin gösterilmesi, ancak bunu sadece siz görebilirsiniz. O siteyi hazırlayan kişi ya da başkabiri göremez. Yine de içinizin rahat etmesini istiyorsanız, ZoneAlarnm Pro (***.zonelabs.com) gibi bir kişisel güvenlik duvarı yazılımı kullanmanızı öneririz.


  Soru:
  Windows 98 kullanıyorum. 'Program Ekle/Kaldır' bölümünde görünen programları kaldırmak istediğimde başarısız oluyorum ve sürekli hata mesajları alıyorum Programları kaldırabilmem ıhın ne yapmam gerekiyor?

  Cevap:

  1- Başlat Tuşuna Basın.
  2- Çalıştıra basıp Regedit yazın ve Enter'a Basın
  3- Sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHİNE /Software / Microsoft / Windows / Current Version / Uninstall'ı seçin
  4- Burada Bulunan Programlar Ekle/Kaldır Listesindekilerdir. Dilediğinizi Silin
  5- Ekle/Kaldır Menusuna Giderek Durumu Kontrol Edin.  Soru:

  S3 yonga setli bir grafik kartında Nasıl Delphi çalıştırabilirim?

  Cevap:

  Delphi'yi hangi konfigürasyonları dahil ederek kurmuş olursanız olun Delphi'nin sadece başlangıç resmini görebilirsiniz, çünkü S3'lerle olan bir uyuşmazlık sonucu Delphi S3 çipsetli bilgisayarlarda tek bir şekilde çalışabiliyor. Grafik yeteneğini düşürerek.Bunu yapmak için Denetim Masasındaki Görüntü seçeneğini tıklayın. Ayarlar/Gelişmiş/Başarım tuşlarına tıklayarak ilerleyin. Buradaki barı Tam seçeneğinden Yok seçeneğine getirin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Sorununuzun çözüldüğünü sizde göreceksiniz.


  Soru:

  Nedir Bu BadSectör?

  Cevap:

  Disk bir darbe aldığı zaman okuma-yazma kafası zıplayıp disk yüzeyine çarparak disk yüzeyinde bulunan mikro-partiküllerin kopmasına neden oluyor.Ama kafa zamanla disk yüzeyindeki bu parçacıklara rastlayarak bunları dağıtır ve yeni bad sectörler oluşturur. Böylelikle bunlar zamanla daha da fazlalaşır. Bu nedenle hard diskinize dikkat edin.Ufacık bir bad sectör oluştuğunda bile bir daha zarar görmese de hard disk çalıştıkça bu bad sectörlerin devam etmesinin önüne geçilmez.


  Soru:

  IDE Ve SCSI Arabirimli Hard Disklerin Farkı Nedir?

  Cevap:

  IDE arabiriminin maliyeti oldukça azdır.Bu bağlantı yoluyla CD-Rom ve Sabit disk beraber bağlanıyor.SCSI'ler ise daha çok farkı okumada ve yazma da beliriyor.Bu nedenle Serverların vazgeçilmez Sabit diski oluyor.Bu Sabit diskler ayni anda okuma ve yazma işlemlerini yüksek transfer hızlarında gerçekleştirebiliyor.


  Soru:

  ISA ve PCI arasındaki fark nedir?

  Cevap:

  ISA kart veri yolu 16 bit, PCI kart veri yolu 32 bit olarak çalışmaktadır.


  Soru:

  Slot1 ile Slot A arasında fark var mıdır?

  Cevap:

  Slot-A,Slot-1'in tam tersidir. Slot-1 bağlantı ayak sayısı 24 Slot-1'dede 24 ayak var ama tersidir.Burada AMD'nin amacı K7 (Athlon Serisi)'leri piyasada bir patent sahibi yapmak ve yine AMD'nin yaptığı açıklamaya göre yakında çok değişik yonga setli AMD ana kartı çıkaracakmış.Buradan anlaşıldığı gibi AMD firması rekabeti sadece CPU'da değil, ana kart sınıfında da yapmak istiyor.


  Soru:

  Acpi Nedir?

  Cevap:

  İşlemci, işletim sistemi ve çevre bilimleri (yazıcı, tarayıcı kamera...v.s.) arasında güç yönetimini belirleyen bir yöntemdir. Bu arabirim minimum güç harcamayı sağlar. Böylece kullanılmayan araçlar acpi sayesinde kapanır.


  Soru:

  Madem bu kadar yararlı bir şey nasıl kullanabiliriz?

  Cevap:

  1. win98 kurulurken :setup/pj yazarak.
  2. Registry yardımıyla. Şimdi bunu açıklayalım.

  a. regedit'i çalıştırın.
  b. hkey_local_machine/software/microsoft/Windows/current version/detect i takip edin.
  c. buraya ACPIOption satirini ekleyip değerini 1 yapın.
  d. REGEDIT'I kapa.
  e. denetim masasından yeni donanım ekle deyin.
  f. ileri tekrar ileri deyin onun kısa bir arama yapmasını sağlayın.
  g. Bu arama sonun da bulunan sürücü size en uygun acpi sürücüsüdür.
  burada Dikkat edilmesi gereken: Sunu yükleyim mi gibi sorularına evet deyin yoksa acpi'yi eksik kurar ve win98 'i göçertir. Restart yaptığınız zaman makineniz açılmaz.


  Soru:

  Icq'ya invisible bağlanan birini görebilir miyim?

  Cevap:

  İlk önce sunu söylemeliyim ki hiç bir program birinin nete invisible bağlandığını göstermez. Ancak online ya da offline olduğunu gösterir. Bu şekilde aradığınız userin size invisible olup olmadığını anlayabilirsiniz. Buna program da gerekmiyor zaten. Add find users a girip aratırsanız o numarayı ayni fonksiyonu sizde uygulayabilirsiniz. Fakat simdi size söyleyeceğim yöntemle fazla kesin olmayan bir şekilde karşıdakinin invisible olduğunu anlayabilirsiniz. "Scan ip" adli program ile istediğiniz numarayı aratın. Eğer ipsi çıkıyorsa o user nettedir ve icq programı açıktır, kısacası invisibledir ama unutmayın bu program bazen yanlış bilgi verebiliyor.


  Soru:

  Icq programının bir çok versiyonu var sizce hangisini kullanmalıyım?

  Cevap:

  2 gün öncesine kadar icq99byi tavsiye ederdim. Fakat elime yeni gecen isoaq programının son versiyonuyla kararım değişti. 2000byi tavsiye ederim. 2000a 99a ve diğer versiyonlar çok gereksiz versiyonlar bence. En kısa zamanda isoaqin en yeni versiyonunu sitedeki programlar bölümünde bulabilirsiniz.


  Soru:

  Kendime port scan yapabilir miyim?

  Cevap:

  Evet ve bunu programa gerek duymadan ms dos da 1 komutla yapabilirsiniz. Port scan programlarını local host a kullanmak aptallıktır. Internet'te olmadığınız bir zamanda ms dos komut istemine gidip netstat -a -n yazın. Bu komut local host (bilgisayarınızda) ki bütün açıkları size belirtecektir.


  Soru:

  Bilgisayarıma Trojan girip girmediğini nereden anlayabilirim?

  Cevap:

  En kolay yolu TheCleaner adli programı download etmeniz. Bu program piyasadaki en ünlü en ünlü Trojan/virüsleri bulup silebiliyor. Ayrıca diğer anti virüs programlarda bu konuda size yaralı olabilir. Bir başka yöntem ise trojani deactive yapmak. Start a gelip run bölümüne msconfig yazıyoruz ve en sağ bölümde trojani iptal ediyoruz.


  Soru:

  Download yapmak istiyorum ama dosya çok yavaş geliyor?

  Cevap:

  Eğer modeminiz hızlı bir modelse bunun nedeni dosyayı çektiğiniz serverdir. Ya server çok yoğundur ya da çok dandikdir. Ayni dosyayı başka bir serverdan download etmeyi deneyin.


  Soru:

  Icq'da bazı kişilere mesajım çok gidiyor bunun sebebi nedir ?

  Cevap:

  Eğer diğer kişilere mesaj atarken sorun yaşamıyorsanız bunun sebebi sorun yaşadığınız kişidedir. Muhtemelen bağlantısı çok kötüdür. Add find usersa girin ve mesaj atarken sorun yasadığınız kişinin icqsunu searchleyin sonra sağ tuş tıklayıp message seçeneğini tıkladıktan sonra mesajınızı yazıp send e basın. Bu kesin çözümdür.


  Soru:

  Internetken yurt dışındaki yakınlarımı arayabilir miyim?

  Cevap:

  Hem evet hem hayır. Internetken sadece Amerika'yı bedavaya arayabilirsiniz. Emin değilim ama diğer ülkeleri aradığınız zaman belirli bir ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz. Fakat Amerika'yla paşa paşa sabahlara kadar konuşun.


  Soru:

  Peki Amerika'yla nasıl bedava konuşacağım?

  Cevap:

  Bunu ister Messengerlarla ister beleş servis veren sitelerle yapabilirsiniz. Örneğin ben http://www.dialpad.com/ aracılığıyla yapıyorum. Yapmanız gereken tek şey siteye girip sign up formunu doldurmanız.  Soru:Şu anda Windows kullanıyorum. Ancak bazı eski Windows 3.1 programlarım var ve bunları da yeni sistemimde kullanmam gerekiyor. Ancak bu programların çoğu eski zamanda kaldığı için bazılarının kurulum programları bulunmuyor, bu yüzden sadece eski yedeklerden geriye kopyalayınca çalışabiliyor. Kurulum programı olanların da bazıları programı çalıştıracak bir kısa yolu Başlat menüsüne eklemiyor. Bu programları diğer Windows programları gibi Başlat menüsüne eklemek için ne yapmalıyım?


  İyi bir noktaya parmak bastınız. Çoğu yeni programın kurulum rutinleri kurulum işlemini yaptıktan sonra Başlat menüsünden bir grup açıyor ve programı çalıştıracak bir kısa yolu bu gruba ekliyor. Ancak eski programlarda bu tür bir şey söz konusu değil. Bu yüzden herhangi bir programı sabit diskinize kopyaladıktan sonra programı Başlat menüsünden çalıştıracak bir kısa yol oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin:
  1. BAŞLAT menüsüne sağ fare düğmesi ile tıklayın ve ARAŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan Windows gezgini penceresinin içinde START MENU klasörünü göreceksiniz. Başlat menüsü de sabit diskinizde aynen bir klasör gibi durur, sadece içeriği BAŞLAT menüsünde görüntülenir.
  2. Windows Gezgininin içerisinde sağ tarafta PROGRAMLAR üzerine çift tıklayın.
  3. Sağdaki boş alana sağ fare düğmesi ile tıklayın ve YENİ * KLASÖR komutunu çalıştırın.
  4. Oluşturulacak olan yeni klasör aynı zamanda yeni programınızın içinde yer alacağı menü grubunun adını da gösterecektir. Bu yüzden program grubunun adını uygun seçin.
  5. Klasörü adlandırdıktan sonra üzerine çift tıklayın ve içine girin.
  6. Sağdaki boş alanda sağ fare düğmesine basın ve YENİ * KISAYOL komutunu çalıştırın.
  7. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde ARAŞTIR düğmesine basın. Açılacak olan diyalog kutusunu kullanarak programın EXE dosyasını bulun ve üzerine çift tıklayın.
  8. Programı seçtikten sonra İLERİ düğmesine basın. Bundan sonraki adımda programın BAŞLAT menüsünde çalıştırılacak olan menü öğesinin adını belirleyin. Uzun bir isim kullanabilirsiniz.
  9. SON düğmesine basın ve Windows gezginini kapatın. Bundan sonra BAŞLAT menüsünü açın ve
  Programlar kısmına gelin. Burada yeni menü öğenizin ve Kısa yolunuzun kuzu kuzu sizi beklemekte olduğunu göreceksiniz. aynı yöntemi uygulayarak diğer eski Windows programlarınızı da Başlat menüsüne dahil edebilirsiniz.


  Soru:Geçenlerde Denetim Masamda bir problem olduğunu keşfettim. Ne zaman Denetim Masasını açmak istesem ekranda herhangi bir simge görünmüyor. Onun yerine Denetim Masası penceresi içerisinde bir el feneri dönüp duruyor. Daha sonra da ekranda bir hata mesajı görüntüleniyor. Pencereyi kapatınca da masaüstündeki bütün simgelerin silindiğini görüyorum. Bilgisayarı boot edince düzeliyor ama Denetim masası yine aynı problemi çıkartıyor. Denetim Masamı geri almak için Windows'u bir daha yüklemekten başka bir çare var mıdır?


  Bu konuda bayağı fazla soru gelmeye başladı. Problem büyük ihtimalle Denetim Masası öğelerinden birinin bozulmasından dolayı kaynaklanıyor. Denetim masası ne zaman açılsa, Windows\System klasörünü tarar ve soyadı CPL olan dosyalara bakar. Bu dosyalardan yararlanarak da penceresinin içerisindeki Denetim Masası simgelerini oluşturur. Eğer bozuk bir CPL dosyası varsa bu tür takılmalar yapabilir. Hangi dosyanın bozuk olduğunu öğrenmek yapmanız gerekecek. Bir DOS penceresi açın ve
  Windows\System klasörüne gelin. Burada komut satırında REN *.CPL *.CPX Komutunu çalıştırın. Daha sonra tekrar Denetim Masasını açın. Eğer Denetim masasını şimdi açarsanız ekranda herhangi bir simgenin bulunmadığını göreceksiniz ama en azında takılma olmayacaktır. Şimdi sıra ile bütün CPX soyadlı dosyaları teker teker CPL soyadına dönüştür. Ve her isimlendirmeden sonra Denetim Masasını F5 ile tazeleyin. Simgeler bir bir belirmeye başlayacaktır. Eğer bir adımda yine ayın takılma gerçekleşirse en son adını değiştirdiğiniz CPL dosyası bozuk demektir. O dosyayı silin. Bu tür bozukluklar genelde kötü planlanmış UNINSTALL programları yüzünde yanlışlıkla silinen DLL dosyaları yüzünden olur. Denetim masasının geri kalan elemanlarını isim değiştirerek geri kurtarın. Artık Denetim Masası problemsiz simgelerle açılacaktır.


  Soru:SCANDISK OTOMATİK OLARAK ÇALIŞMASIN
  Windows osr2 ve sonrasında bir özellik var. Eğer sistem herhangi bir şekilde SHUTDOWN komutu kullanılmadan kapatılırsa, bir sonraki sefere bilgisayar açıldığında sistem açılmadan önce SCANDISK otomatik olarak çalıştırılıyor, diskte kırık çıkık olmadığını araştırıyor. Bazı kullanıcılar bunu sıkıcı buluyorlar ve sürekli olarak bu özelliği iptal etmenin bir yolu olup olmadığını soruyorlar. Bunu birkaç kere açıklamıştık ama bir daha kısaca değinelim.

  Bu özelliği kapatmak için aşağıdaki adımları takip edin:
  1. Bir DOS oturumu açın. Sabit diskin C:\> klasörüne gelin.
  2. Bu adımda MSDOS.SYS dosyasını düzenlemek için üzerindeki korumayı kaldırmanız gerekli. Bunun için komut satırında attrib -h -r -s msdos.sys komutunu çalıştırın.
  3.Sonra dosyayı düzenlemek için EDIT MSDOS.SYS Komutunu çalıştırarak MSDOS.SYS dosyasının içeriğini ekrana getirin.
  4. Burada dosyanın altına doğru [Options] bölümüne gelin ve buraya AutoScan=0 Satırını ekleyin.
  5. Dosyayı kaydedin ve EDIT uygulamasından çıkın. Tekrar komut satırında attrib +h +r +s msdos.sys yazıp dosyanın özniteliklerini eskisi gibi ayarlayın. Bundan sonra bilgisayarı boot edin ve normal çalışmanıza devam edin. Herhangi bir problem olup da Windows'u düzgün kapatamazsanız artık boot ettiğinizde SCANDISK otomatik olarak çalışmayacaktır. Ancak isterseniz bu seçeneği ileride kapatabilirsiniz. Yine aynı adımları takip edeceksiniz fakat 4. adımda AutoScan=1 Satırını kullanacaksınız.

  Soru:Ben arada bir bilgisayarımı formatlayıp yeniden kuruyorum. Ancak ayarlarımı geri alırken zorlanıyorum. Sizin verdiğiniz püf noktalarından birini kullanarak APPLICATION DATA klasörümü yedekleyip Windows 98'i tekrar kurduğumda e-mail'lerime ve adres defterime tekrar kavuşabiliyorum. Ancak beni sık sık e-mail ile rahatsız eden servislere karşı koymuş olduğum filtreler bu yöntemle yedeklenmiyor sanırım çünkü her seferinde baştan kurmak zorunda kalıyorum.
  Aslında bu konuya daha önce değinmiştik ama bir kere daha bir hatırlatma yapmaktan zarar gelmez diye düşünüyorum. Böylece kaçırmış olan okurlarımız da öğrenmiş olurlar. Gelen kutusu yardımcısını kullanarak e-mail sisteminize koymuş olduğunuz filtreleri yedeklemek için ufak bir REGISTRY numarası yeterli. Aşağıdaki adımları takip edin:
  1. Başlat menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda
  REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
  2. HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Outlook Express \ Mail \ Inbox Rules bölümüne gidin.
  3. Sol tarafta INBOX RULES seçili (mavi) durumdayken REGISTRY menüsünden EXPORT REGISTRY FILE komutunu çalıştırın.
  4. Dosyayı bir diskete veya ikinci sabit diskinize kaydedin.
  5. REGISTRY editörünü kapatın Bundan böyle Windows 98'i tekrar kurduğunuzda normal adımları takip ederek Outlook Express'i yükleyin, e-mail mesajlarınızı ve adres defterinizi geri alın. Daha sonra ikinci sabit diskinize REGISTRY dosyasını kaydettiğiniz klasöre gelin ve üzerine çift tıklayın. Ekranda bu kaydın Windows 98'in REGISTRY kaydına başarı ile eklendiğini söyleyen bir diyalog kutusu ile karşılaşacaksınız. Artık filtrelerinizi geri almış durumdasınız.


  Soru:BU DOSYA NEDİR?
  Default ayarında kurulduğunda Windows 98 ekranda klasör görüntüsü içindeyken dosyaları soyadlarını görüntülemez. Oysa biz biliyoruz ki bir dosyayı diğerinden ayırt etmek için kullanılan en iyi yöntem dosyanın soyadıdır. Böylece bir GIF görüntüsü ile bir JPG görüntüsü arasındaki farkı, bir metin dosyası ile bir program arasındaki farkı fark edebiliriz. Bu yüzden en iyisi Windows 98'i kurar kurmaz dosya soyadlarını görünür yapmaktır. Bunun için önce Bilgisayarım simgesine çift tıklayın. açılan pencerede GÖRÜNÜM menüsünden KLASÖR SEÇENEKLERİ komutunu çalıştırın.
  Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun GÖRÜNÜM bölümüne gelin. Burada aşağıdaki listede aşağı doğru kayın ve "bilinen dosya türlerinin dosya uzantılarını gizle" seçeneğini kapatın. TAMAM düğmesine basarak diyalog kutusunu kapatın. Bundan böyle bir klasöre girdiğinizde aynı isimdeki seksen dosyadan hangisinin GIF, hangisinin TXT hangisinin DOC olduğunu kolayca anlayabileceksiniz.


  Soru:Bir dosyayı bazen bir programla bazen bir başka programla açmak isteyebilirsiniz.
  Biliyorsunuz, normalde bir dosyanın bir programı olur ve bu dosyaya çift tıklandığında o program açılır ve dosyayı işletir. Ancak şöyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. HTML dosyalarını düzenleyen bir kimsesiniz diyelim. Bir HTML dosyasının üzerine çift tıkladığında Internet Explorer açılıyor, buraya kadar bir problem yok. Ama varsayalım ki bazı durumlarda bu dosyayı ailenizin metin editörü NOTEPAD ile açmak ve içeriğini düzenlemek istiyorsunuz. Bu durumda bir HTML dosyasına sağ fare düğmesi ile tıklasanız da açılacak olan menüden NOTEPAD komutunu çalıştırsanız da dosya otomatik olarak Notepad ile açılsa fena mı olur?
  Soyadı HTM olan dosyaların üzerine gidip sağ fare düğmesine bastığınızda NOTEPAD uygulaması ile bu dosyayı açacak olan bir menü komutu eklemek için aşağıdaki adımları takip edin:
  1. Herhangi bir klasör penceresini açın.
  2. GÖRÜNÜM menüsünden KLASÖR SEÇENEKLERİ komutunu çalıştırın.
  3. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun DOSYA TÜRLERİ bölümüne gelin.
  4. Listeden aşağı doğru kayarak MICROSOFT HTML DOCUMENT seçeneğini bulun ve seçili duruma getirin.
  5. EDIT düğmesine basın.
  6. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda YENİ düğmesine basın.
  7. EYLEM bölümüne NOTEPAD, uygulama bölümüne de NOTEPAD.EXE yazın ve ENTER tuşuna basın.
  8. İki kere KAPAT düğmesine basarak diyalog kutularını kapatın.
  Bundan sonra herhangi bir klasör penceresinde soyadı HTM olan herhangi bir dosya gidip sağ fare düğmesine bastığınızda ekrana gelecek olan menüde NOTEPAD komutunu göreceksiniz. Bu komutu çalıştırdığınızda ekrana NOTEPAD uygulaması gelecek ve dosyanın içeriğini düzenlemek üzere ekranda gösterecek. Oysa dosyaya çift tıklarsanız ekrana Internet Explorer uygulaması gelecek ve dosyayı ekranda görüntüleyecek.


  Soru:EKRAN AYARLARINA HIZLI ERİŞİM
  Ekran modunu, çözünürlüğünü ve renk derinliğini sık sık değiştiren bir kullanıcı iseniz, araç çubuğuna ekran çözünürlüğü ve renk derinliğini tek tıklama ile değiştirebileceğiniz bir menünün açılması sağlayan bir simgecik ekleyebilirsiniz. Bunun için ekranda masaüstünde boş bir yere gelin. Sağ fare düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun SETTINGS bölümüne gelin. Burada ADVANCED düğmesine basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun GENERAL bölümünde SHOW SETTINGS ICON ON TASKBAR seçeneğini aktif hale getirin. Yapılacak olan değişikliklerin anında uygulanması için de APPLY THE NEW COLOR SETTINGS WITHOUT RESTARTING seçeneğini aktif hale getirin ve OK düğmesine basın. Artık araç çubuğunuzun sağ alt tarafında minik bir monitör simgesi göreceksiniz. Bu simgeye tıkladığınızda bir menü açılacak. Bu menüyü kullanarak ekran kartınızın desteklediği renk derinliği ve çözünürlüklere anında atlayabilirsiniz.


  Soru:LOGOFF DA NE İŞE YARARMIŞ
  Eğer bilgisayarınızı sadece siz kullanıyorsanız BAŞLAT menüsündeki "xxx oturumunu kapat" seçeneğini silerek BAŞLAT menüsünde gereksiz yer kaplamasını engelleyebilirsiniz. Bunun için minik bir REGISTRY ayarı gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip edin:
  1. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda
  REGEDIT yazıp ENTER tuşuna basın.
  2. HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer bölümüne gidin.
  3. Sağ taraftaki alanda boş bir yere sağ fare düğmesi ile tıklayın. NEW * DWORD Value komutunu çalıştırın.
  4. Adını NoLogOff yapın.
  5. Üzerine çift tıklayın ve değerini 1 yapın. Örnek için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.
  6. REGEDIT programını kapatın ve Windows'u kapatıp açın. Artık Başlat menünüzde "xxx oturumunu kapat" seçeneği görülmeyecektir. Bu seçeneği tekrar görünür hale getirmek için NoLogOff değerini 0 yapmanız yeterlidir.


  Soru:GEÇMİŞ BAŞLAT MENÜSÜNE
  Internet Explorer'ın oldukça faydalı bir özelliği olan ziyaret edilen siteleri GEÇMİŞ (HISTORY) şeklinde gösterme özelliğini BAŞLAT menüsüne bir Menü olarak ekleyebilirsiniz. Böylece daha önce ziyaret etmiş olduğunuz Web sitelerinin çetelesine hızlı yoldan erişmiş olursunuz.
  Bunun için aşağıdaki adımları takip edin.
  1. BAŞLAT düğmesine gelin ve üzerinde sağ fare düğmesine tıklayın.
  2. Açılacak olan menüden AÇ komutunu çalıştırın.
  3. Ekrana gelecek olan pencerede DOSYA menüsünden YENİ * KLASÖR komutunu çalıştırın.
  4. Yeni klasörün adını aynen aşağıdaki gibi yapın.
  WEB TARİHÇESİ.{FF393560-C2A7-11CF-BFF4-444553540000}
  5. ENTER tuşuna basın ve bu klasör penceresini kapatın. Artık Başlat menünüzde açtığınızda aşağıdaki örnek ekran görüntüsünde olduğu gibi Web Tarihçesi adı altında bir klasör göreceksiniz. Bu klasörün içinde bütün sörf geçmişiniz yatacaktır. Eskiden gitmiş olduğunuz sitelere buradan hızlıca erişebilirsiniz.
  Not: Yukarıdaki satırı aynen girmeye dikkat edin, sonunda da boşluk yoktur, unutmayın. Aksi takdirde klasör görevini görmeyecektir.


  Soru:Geçenlerde sistemime yeni bir modem ekledim ve faks çekmek için beraberinde gelen Bitware yazılımını kurdum. Ancak nedendir bilinmez, artık Windows’u her açtığımda Bitware’nin faks alma programı otomatik olarak yükleniyor. Windows’un Startup menüsüne gittim baktım, hiçbir şey yok. Ama program inatla yükleniyor ve Windows’un açılmasını yavaşlatıyor. Bu programı iptal etmek için ne yapmam gerekir.?
  Windows ilk açılışında otomatik olarak yüklenen programlar sadece Startup grubunda bulunmazlar. Bazı eski programlar (ki Bitware de bunlardan biridir) WIN.INI dosyasının LOAD= satırını da kullanıyor olabilirler. Windows açılırken otomatik olarak yüklenen programların en sağlıklı listesini Windows ile gelen MSCONFIG programını kullanarak alabilirsiniz. Programı çalıştırmak için Başlat menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın. MSCONFIG yazıp Enter tuşuna basın. Ekrana gelecek olan pencerenin Startup bölümüne gelin. Burada sisteminiz açılırken otomatik olarak yüklenen bütün programları göreceksiniz. Yanlarındaki Check işaretini kaldırarak programların otomatik olarak yüklenmesini engelleyebilirsiniz. Tekrar otomatik olarak yüklenmelerini sağlamak için aynı yerden aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bu diyalog kutusundaki diğer bölmelerdeki seçeneklerden de yararlanabilirsiniz.


  Soru:WINDOWS UN DİSKET SÜRÜCÜ PROBLEMİ
  Bazı Windows 95 kullanıcıları 98’e terfi ettikten sonra daha önceden kuzu kuzu çalışan disket sürücüleri ile problem yaşadıklarını söylüyorlar. Bu püf noktamız bazı sorunların giderilmesi için kullanılabilir. Alt tuşuna basın ve Basılı tutun, My Computer üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Performance bölümüne gelin, File System düğmesine basın. Floppy Disk üzerine tıklayın ve eğer Search for New Floppy Drives Each Time Your Computer Starts seçeneği aktifse pasif hale getirin. Daha sonra Removable Disk bölümüne gelin ve write-back caching seçeneğinin pasif olup olmadığını kontrol edin, eğer aktifse pasif hale getirin. Tamam, düğmesine basın ve Windows’u yeniden başlatın. Bu püf noktasını uygulamak sadece disketlerle değil Zip sürücüler ve teyp yedekleme üniteleri, CD-ROM sürücüler ile problem yaşayan kullanıcıların da işine yarayabilir, bir denemekte fayda var.


  Soru:Windows'un açılış müziği olarak wave dosyalarını seçebileceğinizi kesinlikle biliyorsunuzdur. Ama wave dossyası yerine midi dosyalarını da çalabileceğinizi biliyor muydunuz?
  1. BAŞLAT AYARLAR DENETİM MASASI yolunu izleyin.
  2. Denetim Masasında SES simgesine tııklayın.
  3. "Windows'u Başlat" olayı için seçili bir ses dosyası varsa, (Yok) seçeneğini seçin.
  4. Windows'un başlangıcında çalmasını istediğinz midi dosyası için :
  \Windows\Start Menu\Programs\StartUp klasöründe bir kısayol oluşturun.
  5. Yeni oluşturduğunuz kısayola sağ tuşla tıklayıp ÖZELLİKLER'i seçin.
  6. KISAYOL basamağındaki HEDEF metin kutusuna aşağıdaki komutu yazın:
  c:\windows\mplayer.exe /play /close \dosyaadı.mid
  7. ÇALIŞTIR bölümündeki açılır menüden SİMGE DURUMUNA KÜÇÜLTÜLMÜŞ' ü seçin.


  Soru:Daha önce çeşitli dergiler Denetim Masasının elemanlarını başlat menüsüne eklemek için bir püf noktası vermişlerdi. Ama ben nasıl yapılacağını unuttum. Bunu bir daha anlatır mısınız?
  Hem sizin sorunuzu yanıtlamak hem de aynı dertten muzdarip diğer okurlarımızın hafızalarını tazelemek için bu püf noktasını bir kere daha yayınlıyoruz. Denetim Masasını başlat menüsüne eklemek için aşağıdaki adımları takip edin:
  1. Başlat düğmesinin üzerine gelin, sağ fare düğmesine tıklayın, Aç komutunu çalıştırın.
  2. Dosya menüsünden Yeni * Klasör komutunu çalıştırın.
  3. Yeni klasöre Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} ismini verin (noktayı yazmayı unutmayın). Artık Denetim Masası simgelerini başlat menüsünde görebileceksiniz. Aynı püf noktası Yazıcılar klasörü için de geçerlidir. Bunun için de yine yeni bir klasör yaratıp adını Printers.{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D} Olarak değiştirmeniz yeterlidir.
  Tekrar ediyoruz, nokta önemli. Noktayı atlamamaya özen göstermelisiniz.


  Soru:Windows’u kapatmak için genellikle Start/Shut Down seçeneğini seçerek açılan diyalog kutusundan Shut Down seçeneğini işaretleyip OK butonuna tıklamanız gerekir. Eğer aktif bir uygulama yoksa normalde uygulamaları kapatmak için kullandığımız ALT+F4 klavye kısa yolu da diyalog kutusunu açmak için kullanılabilir. Tek bir tıklamayla Windows’u kapatabilmeyi ister misiniz?
  Bunu gerçekleştirmek için masaüstüne bir kısa yol eklememiz gerekli. Fare imleci masaüstündeyken farenin sağ tuşuna basın ve kısa yol menüsünden New/Shortcut’ı seçin. Komut satırı kısmına "RUNDLL32.EXE user, ExitWindows" yazın ve Next butonuna tıklayın. Kısa yolunuza bir isim verin ve işlemi sonlandırın. Bu kısa yola tıklamak artık Windows’un hemen kapanmasını sağlayacaktır. Ama işinizi biraz daha kolaylaştırarak bu kısa yola bir de klavye vuruşu tanımlayalım. Oluşturduğunuz kısa yol üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayarak menüden Properties’i seçin. Burada Shortcut sekmesi altında Shortcut Key alanına istediğiniz tuş kombinasyonunu girin.


  Soru:Windows’da olaylara ses efekti verip bir isim altında kayıt ediyorum. Bu ismini verdiğim dosya ve ayarlar nereye kayıt ediliyor? Bazen Windows’u siliyorum tabii her şey gidiyor. Hadi ses efektlerini bütün olaylara bir daha ver, uzun iş…
  Dediğiniz ayarlar REGISTRY’de tutuluyor. Önce yaptığınız ayarları bir tema olarak kaydedin. Bunun için Denetim Masasından sesler üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda temayı belirleyin ve Farklı Kaydet düğmesine basıp bir isim verin. Daha sonra REGISTRY editörünü çalıştırın. HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes bölümüne gelin. SCHEMES’ seçili durumda tutun ve REGISTRY menüsünden EXPORT REGISTRY FILE komutunu çalıştırın. Selected Branch seçeneğinin aktif halde olduğunu kontrol edin ve dosyayı bir diskete kaydedin. Artık Windows’u bir daha kurduğunuzda disketten bu dosyaya çift tıklayınca çıkan diyalog kutuna TAMAM dediğinizde eski ses ayarlarınız geri alınacak.


  Soru:Bildiğim kadarı ile Windows bellek yetmediği zaman bilgileri geçici olarak sabit diske yazıyor, bilgileri yazdığı dosyaya da takas dosyası adı veriliyor. Genelde bu takas dosyasının boyutunun ayarlanması Windows’un keyfine bırakılırmış. Ama ben boyutu kendim ayarlamak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ve bu dosyanın boyutu ne olmalıdır?
  Windows’un keyfine bırakılmasını tavsiye ediyoruz. Ancak siz ille de boyutu sabit tutmak istiyorsanız elbette kimse sizi engelleyemez. Özellikle sabit diski ağzına kadar dolu olan kullanıcılar bu değerli megabaytları Windows kaptırmamak için takas dosyasının boyutunu sınırlamayı tercih ediyorlar. Bunun için yapacağınız işlem aşağıdaki adımları takip etmek:
  1. Denetim Masasını açın, Sistem üzerine çift tıklayın (Control Panel*System).
  2. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Başarım (Performance) bölümüne gelin.
  3. Sanal Bellek (Virtual Memory) düğmesine basın.
  4. Kendi ayarlarımı kendim belirleyeyim; (Let me specify my own setting) seçeneğini aktif hale getirin.
  5. Takas dosyasının boyutunu belirleyin. Bu boyut belleğinizin en az iki katı olmalıdır. Tamam, düğmesine basın ve Windows’u yeniden başlatın. Yeni takas dosyanız hayırlı uğurlu olsun.  Soru:Windows/98’İ YENİDEN BAŞLATMAK
  Bilgisayarı boot etmeden sadece Windows veya Windows 98’i yeniden başlatmak istiyorsanız bunu komut satırından tek bir satırla yapabilirsiniz. Başlat menüsünden çalıştır komutunu çalıştırın. C:\WINDOWS\RUNDLL.EXEuser.exe,ExitWindowsExec Yazıp Enter tuşuna basın. Windows/98 yeniden başlayacaktır. Eğer her seferinde bu satırı yazmak yerine bu komutu bir simge olarak Başlat menüsüne eklemek istiyorsanız da aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli.
  1. Başlat menüsüne sağ fare düğmesi ile tıklayın. Ekrana gelecek olan menüden Aç komutunu çalıştırın. Başlat menüsünün klasörü açılacaktır.
  2. Dosya menüsünden Yeni * Kısa yol komutunu çalıştırın.
  3. Kısa yolun komut satırı olarak C:\WINDOWS\RUNDLL.EXE user.exe,ExitWindowsExec yazın. İleri düğmesine basın.
  4. Kısa yolun ismini Windows’u Yeniden Başlat yapın ve Tamam düğmesine basın.
  5. Başlat menüsü klasörünü kapatın. Artık Başlat menünüzde Windows’u Yeniden Başlat komutu bulunacak. Bu komutu çalıştırıp Windows/98’i yeniden başlatabilirsiniz.


  Soru:BİR DOSYALAR GRUBUNU KOLAYCA ÇALIŞTIRMAK
  İşte size birden fazla programı aynı anda çalıştırmayı kolaylaştıran bir Windows ipucu:
  Sabit diskinizde bir klasör yaratın, (örneğin c:\HBN) ve program kısa yollarınızı bunun içine yerleştirin. Sonra masaüstünüze farenin sağ tuşu ile tıklayıp, açılan menüden New/Shortcut'ı seçin. Create Shorcut diyalog kutusunda komut satırı olarak şunları yazın:
  COMMAND /C FOR %%V IN (C:\HBN\*.*)DO START %%V Next'e tıkladıktan sonra bu kısa yola
  bir isim verin ve Finish düğmesine basın. Burada "START c:\HBN\*.*" komutunun FOR komutu yerine kullanılabileceğini düşünebilirsiniz. Fakat START komutu *.* gibi joker karakterleri desteklemiyor. START komutu ile çalıştırılacak dosyanın adının tam olarak belirtilmesi gereklidir. Bu dosya bir program ya da herhangi bir programla ilişkili bir dosya olabilir. Örneğin birçok sistemde "START README.TXT" komutu Not Defteri uygulamasıyla README.TXT dosyasının açılmasını sağlayacaktır. Eğer dosya bir kısa yolsa (.LNK uzantılı bir dosya), START bu kısa yolun yöneltildiği dosyayı çalıştıracaktır.


  Soru:SİSTEMDEN YAZILIM KALDIRMAK
  Bilgisayarınıza bir program kurduğunuzda, programın çalışması için gerekli olan dosyaların tamamı programın kendi dizinine değil, bazıları Windows ve altındaki dizinlere yüklenirler. Ayrıca, kurulan her uygulama sistemde kendine göre değişiklikler yapar. Bilgisayarınıza yüklediğiniz bir programdan silip atarak kurtulmak bu yüzden o kadar da kolay değil. Her ne kadar pek çok program kendi Uninstall programıyla birlikte geliyorsa da, bazı programlar için bu geçerli değildir. Sisteminize yüklediğiniz bir program 16 bitlik bir uygulama ise, babadan kalma yöntemleri ya da üçüncü parti programları kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer bir Windows/98 programı kurduysanız, Windows'un içindeki program ekleme/kaldırma özelliğini kullanabilirsiniz. Control Panel içinde bulabileceğiniz Add/Remove Programs sayesinde daha önce kurmuş olduğunuz yazılımları sisteminizden rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Hatta eğer Windows'un kurulumu sırasında size tavsiye edildiği gibi eski sistem dosyalarını sakladıysanız, yine bu denetim masası bileşeni aracılığıyla Windows'u silebilirsiniz. Ayrıca Windows'un kurulumu sırasında yüklemediğiniz bileşenleri de buradan ekleyebilir, gerekmeyenleri kaldırabilirsiniz. Burada bir sorun, kurduğunuz 32 bitlik bir programı elle sildiğinizde ortaya çıkıyor. Programın kurulum bilgileri hala Windows Registry'sinde yer aldığı için, Add/Remove Programs'a baktığınızda programı hala yüklüymüş gibi görürsünüz. Hatta kaldırmak istediğinizde dosyaları bulamadığından hata mesajı ile karşılaşacaksınız. Bundan da
  Registry Editor'ı kullanarak kurtulabilirsiniz. bunun için Windows klasöründeki REGEDIT.EXE programını çalıştırın ve
  MyComputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\W indows\CurrentVersion\Uninstall'ın altında programınızın adını arayın ve bulursanız, anahtarı silin.


  Soru:GİZLİ DİZİN YARATMAK
  Bir dizine Windows içinden erişimi engellemek, fakat yine de bu dizine DOS üzerinde erişilmesine izin vermek mümkün. Yapmanız gereken klavyeden ALT tuşunu basılı tutarak, sayısal tuş takımından üç karakterli bir sayı girmek ve ALT tuşunu bırakmak. DOS komut isteminde, örneğin ALT-255 bileşeniyle ortaya çıkan karakter bir boşluk olacaktır. Bu boşluk karakteriyle klavyedeki SPACE tuşuna bastığınızda çıkan karakter aynı değildir (SPACE tuşunun karşılığı ALT-032). İçinde böyle bir karakter taşıyan bir klasörü Windows Gezgini'nden açmaya çalıştığınızda, " adlı bir klasör yok" gibisinden bir mesaj verilecektir. Gizli klasör oluşturmak için ALT tuşu ile basabileceğiniz karakterler, 158, 159, 169, 176..224, 226..229, 231..240, 242..245, 247, 249, 251, 252, 254 ve 255 numaralı karakterlerdir. Windows 3.1, bu karakterlerden 221 ile 249 arasındakileri görebilir


  Soru:GÖREV ÇUBUĞUNUN AYARLARI
  Windows’un sağladığı en büyük kolaylıklardan biri de görev çubuğudur. Özellikle aynı anda açık çok fazla programla çalışanlar için bir can simidi olan görev çubuğunu, ayarlarıyla oynayarak daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Start menüsündeki Settings seçeneğinin altında yer alan Taskbar seçeneğine tıklayarak ya da görev çubuğu üzerine farenin sağ tuşu ile tıklayıp Properties'i seçerek görev çubuğunun ayarlarının yapıldığı diyalog kutusuna erişebilirsiniz. Buradaki seçenekler şunlardır:
  Always on top: Görev çubuğunun diğer pencerelere göre ön planda durmasını sağlar. Böylece görev çubuğu her zaman tıklayabileceğiniz bir konumda bulunur.
  Auto hide: Fare işaretçisi görev çubuğunun üzerinde değilken görev çubuğunun otomatik olarak gizlenmesini sağlar. Fareyi görev çubuğunun bulunduğu yere götürürseniz kendiliğinden görünür hale gelir. Bu sayede bir miktar yer kazancınız olur. Dezavantajı ise kimi zaman çalıştırdığınız uygulamaların alt kısımlarındaki buton ya da ikonlara tıklamak istediğinizde bir anda kendinizi görev çubuğuna tıklarken bulabilmeniz. Show small icons in Start menu: Start menüsündeki ikonların daha küçük görüntülenmesini sağlar.
  Böylece eğer Programs menünüzün çok fazla dalı varsa yer kaybından kurtulursunuz.
  Show clock: Görev çubuğunun en sağ altında saatin görüntülenmesini sağlar. Görev çubuğunu daha etkin kullanmanın bir yolu, onu ekranda daha rahat kullanabileceğiniz bir yere taşımaktır. Bunu yapmak için, görev çubuğunu boş bir yerinden tutup, ekranın istediğiniz kenarına sürüklemelisiniz. İsterseniz, görev çubuğunu çekip genişletebilirsiniz.


  Soru: EVDEN İŞE DOSYA ALIŞVERİŞİ
  Eğer bir bilgisayardan diğerine çok sık dosya aktarıyorsanız, şunlardan birisini mutlaka yaşamışsınızdır: Tüm dosyaları aktardığınızı sanırsınız ama eve geldiğinizde en önemlisini unuttuğunuzu görürsünüz; öyle çok getir-götür olmuştur ki en güncelinin hangisi olduğunu karıştırırsınız; evdeki dosya üzerinde değişiklik yaparsınız ama işe geldiğinizde evde düzelttiğiniz dosyadan daha yeni bir versiyonla karşılaşırsınız...
  Windows ve 98'de bu tür sorunlarınızı çözecek bir masaüstü bileşeni var: Briefcase. Bu evrak çantası çok basit bir mantıkla çalışıyor. Sık taşıdığınız dosyaları evrak çantanızın üzerine bırakıyorsunuz, böylece birer kopyalarını çantanıza atmış oluyorsunuz. Bundan sonra her taşımanızdan önce Briefcase'in içindeki Briefcase menüsünden Update All'u seçerek çantadaki tüm dosyaların güncellenmesini sağlıyorsunuz. Artık tek yapmanız gereken ister diskete, ister taşınabilir bilgisayarınıza evrak çantanızı götürmek. Tabii hala çantanızı evde unutabilirsiniz.


  Soru:Uygulamaları Tuşlarla Çalıştırmak
  Windows altında programları Başlat menüsünde aramak bulmak ve çalıştırmak bazen oldukça can sıkıcı bir hale gelebiliyor. Özellikle de kullanmakta olduğunuz programların sayısı arttığında ve menüler iç içe geçmeye başladığında hayatınızdan bezebiliyorsunuz. Bir uygulamaya bir kısa yol tuş kombinasyonu atamak için önce uygulamanın simgesini bulmanız gerekli. Bunun için Başlat * Ayarlar * Görev çubuğu * Başlat Menüsü Programları * Gelişmiş komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan Gezgin penceresinde aradığınız simgeyi bulun ve tuşuna basılı tutarak simgeye çift tıklayın. Böylece o simgenin Özellikler diyalog kutusu ekrana gelecektir. Bu diyalog kutusunun kısa yol sekmesine gelin. Bu sekmede yer alan Kısa yol Tuşu bölümünde programı çalıştırmak istediğiniz kısa yol tuş kombinasyonuna basın. Bu diyalog kutusunda esc, enter, tab, space, print screen veya backspace dışındaki bütün tuşları kullanabilirsiniz.
  Not: Uygulamaların hangi şekilde açılacağını (ekranı kaplamak, simge durumuna küçülmek vs..) da bu sekmedeki diğer ayarları kullanarak belirleyebilirsiniz


  Soru:Windows Gezgininde Dosyalar Sıralamak
  Windows gezgininin Ayrıntılar görüntü modunda (Görünüm menüsünden Ayrıntılar komutunu çalıştırınca ekrana gelen görüntü) dosyaları tek bir fare tıklaması ile istediğiniz gibi sıralayabileceğinizi biliyor musunuz? Bunun için Gezgin penceresinin üst tarafındaki bölüm başlıklarını (Adı, Boyut, Tür, Değiştirme gibi) kullanacaksınız. Bu başlıklara fare ile tıkladığınızda üzerinde yazan dosya özelliğine göre dosyalar sıraya sokulurlar. Aynı yere bir kere daha tıklarsanız, bu kez de sıralama tersten yapılır. Örneğin Boyut üzerine tıklarsanız dosyalar pencere içerisinde küçükten büyüğe doğru sıralanacaktır. Aynı yere bir defa daha tıklarsanız bu sefer de dosyalar büyükten küçüğe sıralanacaklar. Böylece bir gezgin penceresinin içerisindeki dosyaları istediğiniz kriterlere göre (Adının ilk harfi, dosyanın büyüklüğü, harf sırasına göre dosya türü veya dosyanın son değiştirilme tarihi gibi) sıralamanız, mümkün olmakta, dolayısıyla da aradığınız dosyayı bulmanız kolaylaşmaktadır.
  Soru: Gezgin Penceresinin Sütun Genişliklerini Ayarlamak
  Windows gezgininin Ayrıntılı görüntüsünde sütun genişliğinin az olmasından dolayı uzun dosya isimlerinin tamamını görmekte zorlanıyorsanız sütun genişliğini en uzun dosya ismini de tam gösterecek şekilde en uygun boyuta otomatik olarak getirebilirsiniz.
  Bunun için bütün yapacağınız sütun başlıklarını ayıran sağ taraftaki çizgi üzerine fare imlecini getirip çift tıklamak. Sütun genişliği otomatik olarak ayarlanacaktır. Aynı püf noktası Boyut, Tür ve Değiştirilme Tarihi gibi sütunlar için de geçerlidir elbette.
  Soru: Sabit Diskin Ne Kadarı Boş Sabit diskinizin boşluk/doluluk oranını grafiksel olarak görmek istiyorsanız;
  Bilgisayarım üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan pencerede shift tuşuna basılı tutarak istediğiniz sabit disk simgesinin üzerine çift tıklayın. Bir diyalog kutusu açılacak ve sabit diskinizin boşluk/doluluk oranı hem rakamsal hem de grafiksel olarak gözünüzün önüne serilecektir. Artık siz de sabit diskinizde ne kadar az yer kaldığını görüp paniğe kapılabilirsiniz.


  Soru: Sistem Araçlarına Hızlı Erişim Başlat menüsünün Programlar
  Donatılar Sistem Araçları menüsünden erişebileceğiniz sistem araçlarından scandisk yardımı ile sabit diskinizin durumunu kontrol edebilir, defrag ile onu defragmante edebilir veya backup ile bir yedeğini alabilirsiniz. Bir sabit diske sistem araçlarını uygulamak için tek yol bu değildir elbette.
  Bilgisayarım simgesine çift tıklayın. Fare imlecini üzerinde sistem araçlarını çalıştırmak istediğiniz sabit diskin üzerine getirin ve sağ fare düğmesine basın. Ekrana gelecek olan menüden Özellikleri seçin. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Araçlar bölümünden istediğiniz seçeneği tercih edip onu bu diske uygulayabilirsiniz


  Soru: Takas Dosyasının Boyutu Ne Kadar Olmalı (1)
  Windows bilgisayarın fiziksel belleği kendisine yetmediği zaman takas dosyasına başvurur.
  Takas dosyasını basitçe, bellekteki bilgilerin geçici olarak sabit diske atıldığı bir yer olarak düşünebiliriz. Windows altında takas dosyasının boyutunun ne olduğuna gelince.
  Windows takas dosyasının boyutunu dinamik olarak ayarlama yeteneğine sahiptir. Böylece programlara istediği kadar bellek verebilir. Siz siz olun, takas dosyasının boyutuna karışmayın. Ama alttaki püf noktasını da okumadan geçmeyin.


  Soru:Takas Dosyasının Boyutu Ne Kadar Olmalı (2)
  Windows kurulum aşamasında birinci diskte dinamik bir takas dosyası yaratır ve size değiştirmezseniz ölene kadar onu kullanır. Ancak iki tane diskiniz varsa, ikinci diskinizin kapasitesi birinci diskten daha yüksek veya performansı daha fazla olabilir. Bu durumda aklın yolu takas dosyasını en hızlı ve kapasitesi en yüksek sabit diske yerleştirmeyi öneriyor. Alt tuşuna basın ve basılı tutarak Bilgisayarım üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan pencerenin başarım bölümüne gidin. Burada üzerinde Sanal Bellek yazan düğmeye basın. Ekrana takas dosyası ile ilgili ayarları yapabileceğiniz sanal bellek diyalog kutusu gelecektir. Bu diyalog kutusunda kendi sanal bellek ayarlarımı kendim belirleyeyim seçeneğini tercih edin. Listelerden sabit diskinizi, takas dosyasının en küçük ve en büyük boyutlarını belirleyin. Takas dosyasının minimum boyutunun fiziksel belleğinizin en az iki katı kadar olmasında sonsuz yarar var. Tamam, düğmesine basın. Diyalog kutusunu kapattıktan sonra Windows’u yeniden başlatın. Bu şekilde en uygun sabit diskinizi Windows’un takas dosyası için ayarlamış oldunuz, tebrikler.


  Soru:Dosyaları Uygulamalara Göndermek
  Bir dosyanın simgesine gelip sağ fare düğmesine bastığınızda açılan menüde Gönder komutu çıkar. Default Windows kurulumunda bu Gönder komutunu kullanarak dosyaları sadece diskete veya evrak çantasına gönderebilirsiniz. Peki dosyaları aynı şekilde başka bir klasöre veya sıkça kullandığınız bir programa göndermek seçeneğiniz yok mu?
  Elbette var. Aslında Gönder komutunu kullandığınızda açılan menü Windows’un altındaki Sendto klasörünün bir görüntüsüdür. Yani sendto klasörüne koyacağınız kısa yollar ile dosyaları bu kısa yolların işaret ettiği uygulama veya klasörlere göndermeniz mümkündür. Bir örnekle bu püf noktasını biraz açmak istiyorum. Diyelim ki GIF, JPG, BMP gibi resim dosyalarını görüntülemek için PaintShop Pro programını kullanıyorsunuz (diğer tüm Windows kullanıcıları gibi yani). İşe önce Windows Gezginini çalıştırmakla başlayacağız. Windows gezginini çalıştırın ve Windows rehberinin altındaki Sendto klasörüne gelin. Bu klasörün içinde boş bir alana sağ fare düğmesi ile tıklayın, ekrana gelen menüden Yeni * Kısa yol komutunu çalıştırın. Burada ekrana gelecek olan kısa yol sihirbazını kullanarak Sendto klasöründe PaintShop Pro uygulaması için bir kısa yol yaratın. Artık herhangi bir resim dosyasının üzerine gelip sağ fare düğmesine bastığınızda açılan menüden Gönder’e geldiğinizde ekrana açılacak olan menünün içinde PaintShop Pro için hazırlamış olduğunuz kısa yol da yer alacak. Bu seçeneği tercih ettiğinizde PaintShop Pro programı çalıştırılacak ve üzerine sağ fare düğmesi ile tıklamış olduğunuz resim dosyası PaintShop Pro programına yüklenecektir.


  Soru: Tüm Pencereleri Simgeleştirmek
  Ekranda pek çok uygulama açık ama bir anda masaüstünü görmek mi istiyorsunuz?
  Bütün programları bir anda simge durumuna küçültmek için, görev çubuğunu tıklayın. Ekrana gelecek olan menüden Tüm pencereleri simgeleştir komutunu çalıştırın.
  Bütün pencereler simge durumuna küçültülecek ve masaüstü tertemiz önünüze çıkacaktır. Başınız sıkıştığında yardım almak istediğinizde hemen F1 tuşuna basın. Bu tuşu aklınızın bir köşeciğine yazmak her seferinde görev çubuğunu kullanmaktan çok daha kolaydır.


  Soru:
  Dosya veya Klasörlerin İsimlerini Değiştirmek
  Bir rehberin veya dosyanın adını değiştirmek istediğinizde dosyanın veya rehberin üzerine gelin ve sağ fare düğmesini açın. Ekrana gelecek olan menüden Yeniden Adlandır komutunu çalıştırın. Aynı işlemin klavye kestirmesi simgeyi seçili duruma getirerek ve F2 tuşuna basmaktır.

  Soru:Görev Çubuğunu Gizlemek
  Ekranınız kalabalıksa ve görev çubuğunu görmek istemiyorsanız, görev çubuğunun Otomatik gizleme (auto hide) özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özellik açıkken görev çubuğunu görüntülemek için fare imlecini ekranın alt taraflarına getirmek yeterlidir. Bu ayarı aktif yapmak için başlat menüsünden Ayarlar * Görev Çubuğu komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Otomatik gizle seçeneğini aktif yapın. Görev çubuğunu fare ile/ sol / sağ köşelerinden herhangi birine alabilirsiniz. Windows uyumlu bir klavyeniz varsa, üzerinde Windows arması bulunan minik tuşa basarak Başlat
  Menüsünü açabilirsiniz.

  Soru:F6 ile atlayın.
  Windows Gezgini size zaman kazandıracak güzel kısa yollar barındırın. F6 tuşu da bunlardan biridir. Bu tuşu Gezgin pencereleri arasında geçiş yapmak için kullanabilirsiniz. Fare kullanmaktan daha iyi değil mi?

  Soru:Sürükle-Bırak Ayrıntıları
  Fare ile bir dosyayı taşırken fare imlecinin kenarında bazen ufak bir simge belirir. Bu simgeye bakarak o dosyaya ne işlem yapılacağını anlayabilirsiniz. Eğer imlecin kenarında herhangi bir işaret belirmiyorsa dosyayı bulunduğu yerden taşıyorsunuz demektir. Eğer imlecin kenarında bir "+" işareti beliriyorsa dosyayı kopyalıyor içe doğru kıvrık bir ok işareti görüyorsanız dosya için bir kısa yol yaratıyorsunuz demektir. Eğer dosyayı taşımak değil de kopyalamak istiyorsanız o anda Ctrl tuşuna. Kısa yol yaratmak yerine taşımak için Shift tuşuna basmalısınız.

  Soru:Tüm Pencereleri simgeleştirmek
  Bir sürü pencere açtınız bu yüzden masaüstündeki belgelerinize bir türlü ulaşamıyorsunuz. Bu yüzden tüm pencereleri tek tek kapatmak durumundasınız. Boşuna uğraşmayın çünkü Windows bunu yapmanız için birbirinden kolay 3 yol barındırıyor.
  1) Windows uyumlu klavyesi olanlar için, klavyenizdeki Windows tuşuna basılı tutarken M tuşuna basın tüm pencereler simgeleşir.
  2) Ctrl+Esc basarak başlat menüsünü açın ve Alt'a basarken M tuşlayın.
  3) Görev çubuğunda boş bir yere sağ fare tuşu ile tıklayın ve açılan menüden "Tüm Pencereleri Simgeleştir"i seçin.

  Soru: Fare'ye kimin ihtiyacı var?
  Windows'in özellikler kutularında, bölmeler arasında geçiş yapmak çok kolaydır. Bunun için farenizi kullanarak bölmelere tıklamanıza gerek yok. Ctrl+Tab tuşlarını kullanarak bir sonraki bölmeye Ctrl+Shift+Tab kullanarak bir önceki bölmeye gidebilirsiniz.

  Soru:Açıl Susam Açıl
  Dosya veya klasörlere sağ tıkladığınızda karşınıza gelen menüden "Gönder" menüsüne dilediğiniz birçok seçeneği ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ctrl+Esc'e basarak başlat menüsünü açın ve çalıştır komutunu verip kutucuğa "sendto" yazın. Buraya istediğiniz klasör, program ya da sürücünün kısa yolunu yaratarak "Gönder" menüsüne eklenmesini sağlayabilirsiniz.

  Soru: Boyutlandırma düğmeleri Windows'te her pencerenin başlık çubuğunda beliren boyutlandırma düğmelerinin büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz.
  Bunu yapmak için masaüstünde boş bir yere sağ fare düğmesi ile tıklayıp menüden Özellikler'i seçin. Görünüm bölümüne geçin ve Öğe bölümünden Resim Yazısı Düğmeleri seçeneğini seçerek boyutu ile istediğiniz gibi oynayıp Tamam düğmesine tıklayın. İşte bu kadar!

  Soru: Sihirli Windows Programları
  Windows'unuz ile birlikte gelen programları (Gezgin, Wordpad gibi.) DOS komut satırından çağırabilirsiniz. Örneğin Not Defterini açmak için DOS komut satırından Notepad yazabilirsiniz. Bu programı açmak belirmek zorunda değilsiniz. Diğer Windows programlarını çalıştırmak için ise tam klasör ismi vermelisiniz. Örneğin Word kelime işlemcisini açmak için C:\WINWORD\WINWORD.EXE gibi bir komut kullanmalısınız.

  Soru: Teması Olmayan Şemalar Sisteminize Microsoft Plus yüklediniz mi? Yüklediğiniz masaüstü şemalarını masaüstünü tamamen bu düzene sokmadan kullanmak ister miydiniz?
  Öncelikle kullanmak istediğiniz masaüstü şemasını açın. Denetim Masasına gidin ve Desktop Themes simgesine çift tıklayın istediğiniz düzeni kutucuktan seçin ve Tamam'a tıklayın. Şimdi seçtiğiniz şemayı seçtiğiniz bir isimle kaydedin. Denetim Masasındaki Ses simgesine çift tıklayın. Farklı kaydet düğmesine tıklayın ve şema ismini verin. Tamam, tuşuna basın şemalar kaydedilecektir. Şimdi sıra masaüstüne seçtiğiniz şemayı uygulamaya geldi. Ses diyalog kutusunu açın. Seçtiğiniz şemayı açın ve Tamam düğmesine tıklayın

  Soru:Varsayılan Klasörü Değiştirmek
  Hemen hemen tüm Windows uygulamaları varsayılan klasörünü yani Aç" ve "Farklı kaydet" diyalog kutuları açıldığında karşınıza gelen klasörü değiştirmenize izin verir. Bu özelliğe izin vermeyenleri ise kandırıp istediğiniz klasörü görmesini sağlayabilirsiniz. Programın varsayılan klasörünü değiştirmek için ilgili programın kısa yol dosyasını bulun, sağ fare düğmesi ile üzerine tıklayın. Özellikleri seçin, sekmelerden "Kısa yol'u" seçin. Programın başlamasını istediğiniz yeri "Başlama Yeri" kısmına yazın. Tamam, tuşuna basın işiniz hallolacaktır.

  Soru:Sabit Diskinizi "Hafifletin" Sabit diskinizde birkaç mb boş yer daha ister misiniz? İşte size 7 mb'a kadar boş yer kazandıracak bir yol.
  Windows Gezginini açın ve Windows\Help klasörüne geçin Görünüm*Simgeleri Yerleştir*Türe Göre komutlarını çalıştırın ve \help klasöründe hlp uzantılı dosyaları uçurun. Sonra Windows'in sabit diskinize kurmuş olabileceği AVI dosyalarını aratıp teker teker silin. Eğer Windows'i uzun süredir kullanıyorsanız bu dosyalara hiç mi hiç ihtiyacınız yok.

  Soru:Tek satırda uzun dosya isimleri Simgelerinizin altındaki metinlerin katlanmamasını ya da sınırlı bir metin uzunluğundan sonra katlanmasını ister miydiniz?
  Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:
  Masaüstüne sağ fare tuşuyla tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin. Görünüm sekmesine gelin ve "Öğe" başlığı altından "Simge Aralığı (Yatay)" seçeneğini seçerek yandaki değer kutucuğuyla oynayın. Her seferinde "Uygula" tuşuna basarak yaptığınız değişikliği gözleyebilirsiniz. Simge aralığı uygun bir değere geldikten sonra "Tamam" tuşuna basarak değişikliklerin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

  Soru:Pencere Rengini Değiştirme
  Püf noktamızı uygulamak için masaüstüne sağ fare ile tıkladıktan sonra menüden Özellikleri seçin ve karşınıza gelecek olan diyalog kutusunda Görünüm bölümüne geçin. Öğe başlığı altından "3B Nesneler" Seçeneğini seçin ve yandan dilediğiniz bir renk seçin. Pencerelerin renklerinin tamamen değiştiğini göreceksiniz. Windows'unuzun yeni görünümünden rahatsız olmuyorsanız "Tamam" tuşuna basarak değişiklikleri kalıcı kılabilirsiniz.

  Soru: Daha az bekleyin...
  Windows'in açılma hızını arttırmak için elinizde iyi bir seçenek var. Bu püf noktamızı uygulayarak "Windows başlıyor..." mesajından sonra gelen 2 saniye arayı kaldırabilirsiniz.
  Öncelikle C: klasörünü açın ve MSDOS.SYS dosyasını bulup "salt-okunur" özelliğini kaldırın. Dosyayı Not Defteri ile açın [Options] bölümünde gidin ve BootDelay=0 satırını ekleyin. Bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda Windows'a 2 saniye erken gireceksiniz.

  Soru: Şu Windows Açılmasa..
  Bu püf noktasını uygulayarak bilgisayarınızın otomatik olarak Windows'tan değil de DOS'tan açılmasını sağlayabilirsiniz.
  Öncelikle C: klasörünü açın ve MSDOS.SYS dosyasını bulup "salt-okunur" özelliğini kaldırın.
  Dosyayı Not Defteri ile açın ve içerisinde bulunan BootGUI=1 satırını BootGUI=0 ile değiştirin. Dosyayı kaydedin ve bilgisayarınızı tekrar başlatın. Bilgisayarınızın DOS'tan açıldığını göreceksiniz. Başlatmak için sadece WIN yazmanız yeterlidir.

  Soru:Masaüstünüzü Parçalayın
  Windows kullanıcıları bilirler. Belli bir zaman bilgisayarınızı kullandıktan sonra, masaüstü bir anda içinden çıkılmaz bir keşmekeşe dönüşüverir.uzun yollar, simgeler vs.. ortalığı kasıp kavurmaya başlar.İşte size minik bir tavsiye. Masaüstünüzü parçalayın. Nasıl mı yapacaksınız?
  Elbette, duvar kâğıdı olarak şirin bir bitmap dosyası kullanarak. Bu iş için her türlü resim programını kullanabilirsiniz, ne de olsa arka plan alt tarafı bir bitmap. Örnek resimde görülen ekranın duvar kâğıdı Windows ile birlikte gelen Paint Uygulaması kullanılarak yapılmış ve hizmetinize sunulmuştur. Paint uygulamasını açın ve ekranda kullanacağınız bitmap görüntüyü çiziktirmeye başlayın.
  Arada bir kaydedin. Ekranda nasıl göründüğünü test etmek de son derece kolay. Bütün yapacağınız resmi kaydettikten sonra Paint uygulamasının Dosya menüsünden "Duvar Kâğıdı Olarak Ayarla (ortalanmış)" komutunu çalıştırmak ve bütün programları simge durumuna küçültmek. Böylece birkaç deneme yanılma yaparak (ve sanatçılık yeteneğinizi kullanarak) hem nefis hem de işlevli bir masaüstüne sahip olabilirsiniz. Kolay gelsin.

  Soru: Program İzlerini Silin
  Windows’a kurduğunuz uygulamalar özel olarak Windows için geliştirilmişlerse "Uninstall" programları ile birlikte gelirler. Böylece Denetim Masası*Dosya Ekle/Kaldır bölümünden bu programları kolayca silebilirsiniz. Ancak bu uygulamaları yanlışlıkla bu yolla değil de Del tuşu ile klasörlerini silerek temizlemişseniz, veya uygulamanın "Uninstall" programı işlevini tam yerine getirememişse, uygulamanın kalıntıları Registry’de kalır. Böylece hem Registry şişer, hem de Dosya Ekle/Kaldır bölümünde uygulamanın adı kalır. Bu son kalıntıları da temizlemek için Dosya Çalıştır ile REGEDIT programını çalıştırın. Bilgisayarım klasörünü seçin ve Düzen Bul komutunu çalıştırın. Aranan kısmına programınızın ismini girin (Dosya Ekle/Kaldır bölümünde yazan isim). Bulduğunuz uygulama ile ilgili değerleri silin. F3 tuşuna basarak sonraki değeri bulabilirsiniz. Bu işlemleri Windows’u tekrar başlatın.
  Programın hiçbir izinin kalmadığını göreceksiniz. Ancak bu işlemleri yaparken yanlışlıkla başka şeyleri silmeyin. Registry’de değişiklikler yapmanın riskleri ve bu nedenle çıkan sorunların giderilmesi ile ilgili açıklamaları dergimizin SOS/Windows bölümünde bulacaksınız.

  Soru:Aç Listesinin Silinmesi
  Başlat Çalıştır komutu programlarınızı Aç komut satırından çalıştırabilmenizi sağlar. Üstelik her yazdığınız komutu Aç listesine kaydederek daha sonra bu komutları listeden seçebilmenize olanak tanır. Ancak zamanla bu listenin gerekli gereksiz her tür komutla uzadığını ve aradığınız komutu listeden bulmanın zorlaştığını görürsünüz. Böyle durumlarda Aç listesini temizlemenin bir yolu var.
  REGEDIT’i çalıştırın ve sol bölmeden
  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows \CurrentVersion\Explorer\RunMRU
  Klasörünü seçin. Sağ bölmede daha önce girdiğiniz komutları göreceksiniz

  Soru: Gönder menüsüne Masaüstünü eklemek Gönder menüsü dokümanları bir yerden başka bir yere taşımak için çok güzel bir yoldur. Peki masaüstünüzü gönder menüsüne ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz?
  Böylece dosyaları masaüstüne sürüklemektense sağ fare menüsünden gönder'i seçip buradan masaüstünü seçebilirdiniz. Bunu yapmak için iki tane Windows gezgini açın. Gezginlerden birinde Windows klasöründe "Send to" klasörüne (c:\windows\send to gibi...) diğerinde ise sadece Windows klasörüne gelin. Windows klasörünün altında Desktop adlı bir klasör vardır bu klasörü seçerek "sağ" fare tuşuyla send to klasörünün üzerine taşıyın ve bırakın. Karşınıza gelen minik menüden
  "Burada Kısa yol(lar) Yarat seçeneğini" seçin. Bundan sonra gönder menüsünü açtığınızda seçeneklere bir de Desktop eklenecektir.

  Soru:MSN MESSENGER' KALDIRMAK
  a: C:/WINDOWS/inf/ dizininde(bu gizli bir klasör) sysoc.inf dosyasının içinde "msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7" satırındaki " hide" kaldırıp save edersek control panel / add remove program içinde msn Messenger görülür hale gelir uninstall edebilirsiniz.
  b:Start/Run satırına aşağıdaki komutu yazarsak aynı işi görür.
  "RunDll32advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\ INF\msmsgs.inf, BLC.Remove"
  Bir diğer yol :
  Windows Messenger 4.0 veya üst versiyonları için : Click Start, click Run, gpedit.msc yaz ve ENTER bas. Aşağıdaki unsurlara Double-click yap:
  Local Computer Policy
  Computer Configuration
  Administrative Templates
  Windows Components
  Windows Messenger
  Double-click Do not allow Windows Messenger to run ve Enabled
  işaretle.
  Click OK

  Soru:Windows XP Home Edition için Windows Messenger 4.0 'ı kaldırmak
  Windows Messenger çalıştır.. Tools menu de Click Options Click Preferences tab, click Run this program when Windows starts check box, click OK.

  Soru: Outlook express açışlında çalışmasını önlemez. Outlook Express in her çalışmasında Windows Messenger çalışmasına mani olmak için:
  Outlook Express çalıştır. Click Tools / Options General tab, click Automatically logon to Windows Messenger check box. Click OK.

  Soru: Windows XP Home Edition da Windows Messenger 4.5 veya sonrasını kaldırmak
  Start run / Registry Editor (Regedit.exe).
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft Edit menu,New, click Key, name kısmına "Messenger" yaz.
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Mes senger Edit menu,New, click Key, name kısmına "Client" yaz.
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Mes senger\Client Edit menu, New, click DWORD Value, adı kısmına "PreventRun " yaz.
  Right-click PreventRun , click Modify, Value data içine değer olarak "1" yaz, click OK. Quit Windows Messenger

  Soru: Driver bir önceki versiyonunu geri yükleme:
  Sisteme yeni bir driver ın yeni versiyonunu yüklediniz. Ancak sistem uygun çalışmıyor istediğiniz verimi alamıyorsunuz eskiden daha iyiydi diyorsanız XP de eski direver ı yeniden yükleme seçeneğiniz var: Click Start, click Control Panel. Click Performance and Maintenance,click Administrative Tools. Double click Computer Management, sol taraftaki Device Manager’a click . Geriye almak istediğiniz donanımın driver üzerine Sağ click drivers, click Properties. Properties in Driver tab ında ,
  click Roll Back Driver, ve verilen talimatları uygulayın.

  Soru: Windows Firewall Açık konum yapılması Windows XP firewall internette sörf esnasında bilgisayara başkaları tarafından girilmesine bilgi çalınmasına mani olur. Firewall aktif hale getirmek biz internette iken çalışmasını sağlamak için Control Panel , click Network and internet Connections icon , click Network Connections .Açılan sayfada dial-up, DSL, veya cable connection bilgilerini görürsünüz. İnternete bağlantı yaptığınız connections sağ tarfına status sütununa bakınız burada halen internete bağlı olup olmadığınızı ve firewall varmı yokmu görürsünüz.. " firewall " yazısı varsa firewall çalışıyor, yoksa çalışmıyor demektir. Çalıştırmak için bağlantının üzerine right click , click "advanced " tab ve "internet connection firewall "önündeki check box'ı işaretleyip okeyleyin.

  Soru: System Recovery özelliğinin kaldırılması
  Right click o My Computer and Properties. Click System Restore tab , Turn off System Restore check box işaretle.

  Soru: Bilgisayarın otomatik kapanmasını sağlamak
  Control Panel, Performance and maintenance , Power Options. Click APM Tab, "Enable Advanced Power Management support." işaretle

  Soru: JAVA oyunları ve Java tabanlı sayfalar açılmıyor?
  Download et bu adresten:
  http://www.download.support.safetec....6/msjavx86.exe
  Ne sorarsa yüklerken Evet'i tıklayın artık sorunsuz açılacaktır.


  Soru: Ntfs formatlanmış hdd 80 gb ama sadece 10 gb görüyor. ve 98 cd si ile açtığımda c yi de görmüyor yani hdd yi hiç görmüyor fdisk çekmek istedim ama silmiyor da ne yapmak gerek?
  fdisk de bölüm silmeye gel ve dos olmayan bölümü sil, o zaman problem kalmaz. partitionları yeniden oluştur, etkin bölümü ata, c ye format at ve işletim sistemini kur.


  Soru:SİSTEM SAATİNİN GÖRÜNTÜSÜNÜ DEĞİŞTİRMEK
  Sistem saatim saati 23:32 gibi gösteriyor, yani 24 sat formatını kullanıyor. Oysa ben kol saatimdeki gibi 11:32 PM gibisinden bir sistem saati görüntüsü elde etmek istiyorum. Bu ayarı Windows'un neresinden yapacağım?
  Denetim masasından yapacaksınız. BAŞLAT menüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde CONTROL yazıp ENTER tuşuna basın. REGIONAL SETTINGS simgesinin üzerine çift tıklayın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun TIME bölümüne gelin. Burada TIME STYLE ayarını H:mm:ss tt şeklinde değiştirin. APPLY düğmesine basın. Artık saat sizin de istemiş olduğunuz gibi AM ve Pm ile gösterilecektir.

 2. #2
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  5.436
  Bilgisayarım Sürekli Güvenli Modda Açılıyor Diyenler İçin Çözüm

  Başlat --> Arama Çubuğuna msconfig yazın ve enter yapın --> Gelen pencerede "Önyükleme" sekmesine tıklayın ve gelen ekranda "Güvenli Önyükleme" seçeneği seçili durumda ise devre dışı bırakın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

  İnternet Explorer da giriş sayfası değişmiyor diyenler:
  Başlat / Çalıştır / Regedit / HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Internet Explorer / Main anahtarında bulunan adresi değiştirin.

  yada, HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Internet Explorer \ Control Panel

  Dizinini takip ederek git. Yan Tarafta Bulunan Homepage’e sağ tıklayıp Değiştir i seç “1″ olan değeri “0″ olarak değiştir.

  yada, (.1ADAWARE programını indirip yükleyin ve çalıştırın temizleyecektir)

  Başlat / çalıştır
  gpedit.msc
  kullanıcı yapılandırması
  Windows ayarları
  internet Explorer bakımı
  url ler
  önemli url ler
  burada 1. seçenek ana sayfanız olmasını istediğiniz url yi yazıyorsunuz arkadaşlar.

  Hotmail Hesabını Türkçeleştirmek :

  Hotmail hesabının içindeyken aşağıdaki linki adres çubuğuna yapıştırın ve enter a basın.

  http://by19fd.bay19.hotmail.msn.com/...n/tos?ac=yes&u nified=done&li=1&curmbox=F000000001&a=3a95b41e8a d40fe2a362bee4827517dc&_lang=tr

  kullanım şartları Türkçe olarak açılacak. "kabul ediyorum" butonuna tıklayın sonraki sayfalarda "devam" butonlarına tıklayın. Hotmail Türkçe karşınızda.
  2.Yol

  Önce hotmailimize giriş yapıyoruz ve hesabımızı kapatıyoruz .Hesabımızı kapatmak için link http://co123w.col123.mail.live.com/d...u=accountclose
  linkini adres çubuğuna yapıştırıp "ENTER" a basıyoruz. Sonra Şekildede görülen "Close My Account (Hesabımı Kapat)" Butonuna basıp Hesabımızı kapatıyoruz. tekrar hotmail.com adresine girerek kullanıcı adımızı şifremizi giriyoruz ve "Activate My Account(Hesabımı etkinleştir)" Butonuna Tıklıyoruz. ve karşımıza kullanım koşulları çıkıyor kullanım konuşulları sayfasındayken adres çubuğu satırının sonuna &_lang=tr yi kopyalayıp yapıştırıyoruz.Sonra entera basın.Sayfa Türkçe olucak ondan sonra üyeliğinizi aktif edersiniz Sonra Kullanım şartları Türkçe oluyor. Burdan Kabul Ediyorum’a Tıklıyoruz. Daha sonra çıkan sayfada Devam’a tıklıyoruz. Ve hotmail hesabımız türkçe

  Boot etmek : Bilgisayarın açma kapama düğmesine basarak açılması durumunda makina, kendi kendini kontrol ettikten sonra harddisk veya floppy veya CD'den çalışma sistemini arar ve bulduğunda o sistemi çalıştırarak hizmete hazır hale gelir. Bu işleme boot etmek denir.

  Reset etmek : Çalışmakta olan bir bilgisayarı kapatıp yeniden açmaya Reset etmek denir. Bu birkaç değişik yoldan olabilir. a)Hard Reset b)Soft Reset. Hard Reset, Kasa üzerindeki Reset düğmesina basıldığında gerçekleşir. Bu düğme artık kullanılmıyor çünkü hard reset bilgisayarınızın harddiskine ve orada kayıtlı proğramlara, bilgilere zarar verebilir. Soft reset ise Ctrl, Alt ve Del düğmelerinin üçüne birden basılarak buradan yeniden başla tuşuna basarak yapılır. DOS sisteminde böyle bir ikinci seçenek olmadan direk olarak reset olurdu. Tabii bu sadece Microsoft tarafından üretilen işletim sistemleri için geçerli diyebiliriz. Hatta Ms bile NT işletim sistemine login yaparken (password yazıp sisteme girmek) bu düğmelere basmanızı ister.Windows 95.98.2000. NT işletim sistemlerinde sol alt köşedeki Start düğmesine basıp bilgisayarınızı kapatırken gördüğünüz Yeniden başlat emiri de Soft Reset yaptırır.

  Hesabınızı kapatmak için izlenecek yollar ;

  1 / Hiç işlem yapmadan kapatmak için, hesabınıza 90 gün boyunca girmemeniz gerekmektedir. 90 boyunca giriş yapmadıgınız taktirde hesabınız otomatikmen kapanacaktır.

  2 / Direk kapatmak için aşağıdaki yolu takip ediyoruz ; http://memberservices.passport.net/m...=1055&cbid=486 Adrese giriyoruz.

  Solda Hesap Hizmetleri butonuna basıyoruz. Kapatmak istedigimiz hesabı ve şifresini yazarak giriş yapıyoruz. En alttaki Müşteri Hizmetleri butona tıklıyoruz. Buradan Hesabınızı Kapatın seçenegine tıklıyoruz. Devam butonuna basıyoruz. Hesabımızı kapatabiliriz artık.

  Çalınan Msn & Hotmail Şifresini Geri Almak

  UYARI : İnternet üzerindeki bazı websitelerinde MSN veya Hotmail şifresini geri alan programlar diye açılan başlıklar yalan ve sahtedir. Bu tür programlar içinde sadece virus ve trojan bulunmakta ve bilgilerinizi çalmak isteyen kişiler tarafından yapılmaktadır. Kısacası MSN veya Hotmail şifresini geri alan bir program yoktur. Bu tür programları yükleyerek diğer bilgilerinizi de çaldırmayınız.

  Çalınan Msn veya hotmail şifresini geri almak için yapmanız gerekenleri maddeler halinde görmeden önce bazı hatırlatmaları yapmakta yarar var. Çalınan mail veya msn hesabınızı geri almak için hotmail ile yapacağınız yazışmalar ileride ingilizce olabilir bu yüzden ilk önce ingilizce türkçe çevirisi yapan bir program bulun veya ingilizcesi olan bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Diğer bir önemli konu ise bu yazdığım dökümanın tam ve detaylı olarak okunmayışı. Eğer çaldırdığınız e-mail veya msn hesabı sizin için önemli ise biraz çaba ve özen gösterip yazdığım dökümanı detaylı olarak satır satır ve madde madde okuyun. Yine de anlamadıysanız google üzerinde daha önceden şifresini çaldırmış olan kişilerin neler yaptıklarını veya nerelerde hata yaptıklarını araştırın.

  1) Evet Şimdi … Bir adet çalınmış Msn veya Hotmail adresiniz varsa aşağıdakileri okumaya ve uygulamaya başlayabilirsiniz.

  —————————- Çalınan hotmail veya MSN adresi için Form dolduralım ——————————-

  ———- 1. Yöntem ———-

  Aşağıda vermiş olduğum video biraz eskidir fakat size fikir vermesi açısından seyretmelisiniz.Eğer form üzerindeki soruların cevaplarını eksiksiz olarak biliyor ve hatırlıyorsanız bu yöntemi kullanarak çalınan mailinizi geri alabilirsiniz. Bu form üzerindeki sorulara vereceğiniz cevapların net ve kesin olmasına özen gösteriniz.

  Sorular arasında bulunan ” What are the email addresses of some of the contacts you’ve recently sent mail to? (Enter one email address per text box.) bölümünü doldururken Hotmail veya Msn kişi listenizde bulunan arkadaşlarınızın e-mail adreslerini tam olarak yazmaya özen gösterin. Sadece isim ve soyad yazmak bazen yeterli olmayabilir. Ayrıca ilgili bölümde her kutuya bir adet mail adresi yazmalısınız.

  Formun başlangıç sayfası Türkçe’dir. Daha sonrasında karşınıza ingilizce form çıkacaktır

  Link Türkçe: Msn veya Hotmail Kurtarmak İçin Türkçe Form

  Link İngilizce: Msn veya Hotmail Kurtarmak İçin İngilizce Form

  Link İngilizce – 2: Msn veya Hotmail Kurtarmak İçin Başka Bir İngilizce Form

  IRQ = Interrupt ReQuest (merkezi işlemcide işlem yapılırken araya girme isteği)

  Her aygıt mutlaka kendine ayrılan hafıza bloklarında ve IRQ sınırları içinde çalışır. Mesela Yazıcı Printer aygıtları normalde LPT1’e bağlanır. LPT1 ise IRQ 7’yi kullanır. Akılda kalması için şöyle diyebiliriz. Com portlarının kullandıkları IRQ ile Com numarasının toplamın 5 olduğunu hatırlarsak,

  COM1 ----IRQ4 ----- 1 + 4 = 5

  COM2 ----IRQ3 ----- 2 + 3 = 5

  COM3 ----IRQ4 ----- COM1 ıle aynı IRQ kullanır ama hafıza adres blokları ayrılır. Yoksa çakışma meydana gelir.

  COM4 ----IRQ3 ----- COM2 ile aynı IRQ kullanır ama hafıza adres blokları ayrılır. Yoksa çakışma meydana gelir.

  LPT1 ----IRQ7

  Ses Kartları, jumper ayarlarına göre genellikle IRQ5 ya da IRQ9 ‘u kullanırlar. Ses kartlarında ses çıkışı ile mixer çıkışı başka adreslere yerlesir.

  Ethernet (=Network, LAN) kartları da eğer Plug&Play (Tak /çalıstır özellikli değil ise Jumperlar ile ayarlanır.

  Hem IRQ hem de Adres ayarları mesela IRQ2, Adres 220 yapıldıktan sonra Windowsun Kontrol Panel-sistem ayarlarından Network kartının özelliklerine bakarak çakısma olup olmadıgı kontrol edilmeli. Tak /çalıstır olsa bile yani windows kendisi bulup sürücülerini yüklese bile yine de buradan kontrol ederek emin olmak lazım Aksi takdirde defalarca sistemi açıp kapadığınız halde niye çalışmadığını düşünüp durursunuz. Windows 2000 in en güzel özelliklerinden birisi bu her ayardan sonra yeniden açıp kapama işinin en aza indirilmiş olması.

  Aygıtların sistem içindeki durumlarıyla ilgili bilgiler, Kontrol Panel’deki sistem bilgilerinde görülebilir. Addres blokları da orada Input-output range (giriş-çıkış bölümü) olarak yazar. Elinizden geldiği kadar bu ayarları bozmamaya dikkat etmelisiniz. En azından ayarları değiştirirken orijinal ayarları bir kağıda yazmakta büyük fayda olabilir.

  İki aygıt aynı IRQ ve aynı hafıza adres bloklarını kullanarak aynı sistemde aynı anda asla çalışmaz.

  Eger takılan kartlar (ethernet kartı veya scanner kartı vs.) Tak-çalıştır (Plug / play) değilse üzerlerindeki jumper’lardan onların IRQ ve Address ayarları yapılır. En iyisi hiç değiştirmeden fabrika ayarları ile denemek. Eğer fabrika ayarlarıyla kullanıldığında başka aygıtlarla çakışıyorsa jumper ayarları değiştirilip başka IRQ ve adresler denenebilir. Fakat artık jumper fazla kullanılmıyor ve çoğunlukla bu aygıtlar problemsizce çalışabiliyor. Eğer IRQ veya Afıza adreslerini değişirmek işe yaramadıysa internetten bunların en son sürücülerünü bularak deneyebilir veya üreticinin internet sitesindeki eğer varsa servis bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

  FDISK

  Eğer makina açıldığında BIOS harddiski tanıyor fakat sistem : "Geçersiz sürücü" hata mesajı veriyorsa :

  1) Harddiskin üzerindeki Head, Cylinder ve sector değerleri ile BIOS’un tanıyıp verdiği değerleri karşılaştırın. Aynı değilse BIOS ayarlarına girip "User" ayarları olarak bu değerleri kendiniz girip yeniden deneyebilirsiniz. BIOS hiç bir şekilde harddiskinizi bulamıyor ise kablo bağlantılarını ve harddiskin master-slave-cable select jumper ayarını kontrol edin. Harddisk kabloları, yanlış takılmasını önlemek için özellikle bir tarafı çıkıntılı olarak imal edilirler. Yine de şerit kablonun kırmızı renginin harddisk üzerindeki bir numaralı pine denk geldiğine emin olun. Sadece bir harddiskiniz varsa jumper , Master; bir kabloya bağlı iki harddiskiniz var ise birisi Master diğeri de Slave olmalıdır.

  2) Floppy ile sistemi çalıştırıp (Disket virüssüz Boot edilebilir olmalı ve içinde en azından Fdisk.com, sys.com ve format.com olmalı) FDISK yazıp enter’a basarak girdikten sonra şu ekran görülür:

  1 – Create DOS Partition or Logical DOS Drive (Partition ) Bölümleme yaratmak icin kullanılır. Eğer Bir harddisk de partition yapılmamışsa onu format yapmak imkansızdır. Invalid Driver (Gecersiz sürücü) mesajı verir.

  2 – Set Active Partition (Yapilan partition’u aktif hale getirmek icin. Eger bir harddiski ikiye bolup C ve D yapmis isen veya iki tane harddisk takmis isen mutlaka boot edilecek olan Aktif olmali. Yoksa "No BOOT Rom" seklinde bir mesaj verir hic bir sekilde boot etmez.)

  3 – Delete Partition or Logical DOS Drive (= Harddisk in partition’unu silmek icin)

  4 – Display Prtition information (=Harddik (ler) in partition bilgilerini gosterir)

  5 – Eger iki tane harddisk takili ise gorunur hangisini sececegini sorar.

  Buraya girdikten sonra 4’e basarak harddiskin partition (Bölümleme) yapılıp yapılmadığı, aktif olup olmadığını görürsünüz. Ona göre de gereken işlemlere devam edilir. Partition yapıldıktan sonra veya silindikten sonra sistem ESC’e basarak Fdisk programından çıktıktan sonra boot edilecektir.

  Dikkat :

  1) FDISK ile Partition Silindikten sonra o harddiskteki bilgileri geri getiremezsin.

  2) Partition silindikten sonra boot edip tekrar disketten okuyup yine Fdisk programi ile 1 secilkip Create DOS Partition ile yeniden yapilmali. Bir harddisk Fdisk yardimi ile C, D, E gibi birkac parcaya bolunebilir. Olculerini sana sorar. Birkac parcaya ayrilan harddisk in her bolumu ayri ayri formatlanir.

  2) Partition yapildiktan sonra ancak Format yapabilirsin. (Partition yapilip format yapilmayan harddiskten boot etmek istersen "Invalid media " mesaji verir.

  FORMAT

  Harddisk veya floppy disketler kullanmadan önce formatlanır. Yani operasyon sistemi’nin tanıdıgı bir şekle koyulur. Floppy formatlarken daha hızlı yapması için Format a:/q seklinde kullanılabilir. Fakat disketin sağlam olması lazım. Zaten hızlı format yapılamaz ise sistem, bir mesaj ile normal format yapmak isteyip istemediğinizi sorar.

  Format a:/s veya Format c:/s emri kullanılınca format yapıldıktan sonra hedefe sistem dosyaları yüklenir. Bilgisayar, sistem dosyaları yüklenen disket veya disk ile boot edilebilir yani çalıştırılabilir hale gelir. Sistem dosyalari =IO.sys (gizli), Msdos.sys (gizli) ve command.com’dur.

  Wındows altnda iken diskete format yapmak için Windows gezgini (Windows explorer) da floppy A simgesinin üzerine fare ile gelindikten sonra sağ tuşa basılarak gelen popup menuden Format seçilir. Aynı işlemi Bilgisayarım simgesinin üzerine tıkladıktan sonra göreceğiniz Disket simgesinin üzerinde sağ tuşa basmak yoluyla da yapabilirsiniz.

  Config.sys ve Autoexec.bat Dosyaları

  Sistem dosyaları kopyalanan harddisk veya disket ile bilgisayar açılış yaparken önce Config.sys (Configuration.system = sistemin hangi şekilde açılıp devam edeceğinin belirtildigi dosya) dosyasının olup olmadığına bakar. Eger Config.sys dosyası var ise onu okur, gereğini yapar ve sonra Autoexec.bat dosyasını arar. Bulursa onu da okuyup gereğini yapar. Eğer bu iki dosya yok ise sistem en basit şekliyle acilis yapar ve o andaki zaman ve saati gösterip yeni ayar sorar.

  Config.sys

  Bu dosya herhangi bir metin yazan program ile yazılabilen normal text dosyasıdır. En basit sekliyle EDIT.com kullanılarak yazılır. Config.sys dosyasinda sistemin alt kaynaklari belirtilir. Mesela hafiza ile ilgili programlar çalıstırılarak sistemin calisirken hafızayı nasıl kullanacağı karara bağlanır. Cd sürücünün kullanacaği MSCDEX.exe programi arkasina eklenen parametrelerle çalıştırılarak CD surucusune ortam hazirlanir.

  Küçük bir Config.sys örneği :

  DEVICE=c:\dos\himem.sys /testmem=off

  DEVICE=c:\dos\emm386.exe

  DOS=High,Umb

  Device=c:\dos\mscdex.exe /D:mscd001 /I:10

  (veya (Devicehigh=c:\dos\mscdex.exe /D:mscd001 /I:10 ))

  Açıklamasını şöyle yapalım

  Device alet, sürücü veya aygıt manasında. Bu emir verilirken sisteme "Device= " diyerek kullanacağı aygıt gösteriliyor.
  Bundan sonra gelen altı çizgili ise bu hedefin yerini gösteriyor. Bunun şu anda c:\dos olduğunu varsayarak yazdık. C:\Windows, d:\alet, a: gibi herhangi bir Klasor olabilir. Yeter ki kullanılacak surucu veya diğer program burada bulunsun.
  Koyu renkli olan ise bu Klasörun icindeki programın adi.
  Hedef programın peşinden gelen ters slash ise o programın hangi sekilde çalışacağını gösteren parametresi. Buradaki, Testmem=off ile hafiza test edilmeden devam edecek biraz hız kazanmış oluyoruz. Gerekmiyorsa kullanmamalı. Dos altinda C:\> Help Himem yazip entera basinca bu program ve parametreleri hakkında yardım alabilirsiniz. Bu yardım, aşağı yukarı bütün DOS komutları icin bulunur.

  Kisacası Ilk satır, Operasyon sistemine çalısırken HIMEM.sys adındaki hafiza ayarlayıcı programı çalıstırmasını söylüyor. Wın 95’den ziyade DOS programlari bu ayarlamalara muhtactir. Wındows 95 hafiza ile ilgili düzenlemeleri kendisi yapar.

  1) Ikinci satır yine aynı şekilde hareketle EMM386 adındaki diğer bir hafiza programını çalıştırır. Bu daha derin düzenlemeler yapabilir. Bazı programlar install edildiğinde bunun arkasına birtakım parametreler koyarak kendi çalışmasını garantiye alır. Mesela bu parametrelerle hafizanin bir bolumunu ayırır, kullandırmaz veya kullanmaz.. Bu şekilde çakışmaları önlemeye çalısır.

  2) Config sys’teki bu satırların sırasını kafanıza göre değistiremezsiniz. Emm386, Himem.sys’ten önce gelmez. Bunların altındakiler de bunlara muhtac oldugu için daha sonraki emirler olarak çalıstırılmalıdırlar. Çünkü Config.sys ve Autoexec.bat dosyaları satır satır okunur. Hepsi birden degil.

  3) Cdrom’ un muhtac oldugu MSCDEX yukarıda görüldüğü gibi "Device=" veya "Devicehigh=" diyerek çalıstırılabilir. Farkı ne? Bunun üstündeki satıra da bakınca Dos’un da High ve UMB komutları ile High (Yüksek) hafiza bloklarına ve UMB (Upper memory block) Yukari hafiza bloklarina yerlestirildiğini görürsünğz. Mscdex’de aynı şekilde "Devicehigh=" komutu ile yukarı hafizaya taşınıyor.

  SEBEP?

  DOS isletim sistemi kıçını yırtsa yine de 640 kb’dan daha yukarıya çıkamıyor. Sadece bu şekilde bazı programlar 640’in üstündeki bölgeye taşinarak 640’in boşalması, programlar için daha kapasiteli bir halde beklemesi sağlanıyor. Bir bilgisayarın 4 mb hafızası (yani 4096 kb ) var ise bunun 640 kb’lik bölümü Main memory (ana hafıza) olarak kullanılır. Diğeri eklenmiş hafiza (extended) veya yayılmış hafıza (Expanded memory) olarak kullanılır.

  Autoexec.bat

  Bu dosya (Autoexecutable.batch file = otomatik olarak işletilen komutlar yığını) , Sistem Config.sys dosyasını okuduktan sonra okunur. Karakter olarak da Config.sys’ten farklidir. Autoexec.bat dosyasının içinde çalıştırılan programlar, Dos altında da tek tek isimleri yazılarak çalıştırılabilir. Fakat Config.sys’deki mesela himem.sys, dos altında yazıp da enter’a bassanız çalışmaz.

  Fakat mesela mscdex yazıp da enter’a bassanız program çalışıyor gibi görünür. Bu çalısan bir program deyip de Autoexec.bat dosyasına koyarsanız farkı görürsünüz. Bu program konfigürasyonu düzenlediği icin config.sys’de bulunur.

  Autoexec.bat dosyasında satırların sırayla çalıstırılması diye bir mecburiyet yok. Fakat yine de çalıstırılan programa göre bu değişebilir.

  Bir tene de Autoexec.bat örneği :

  @echo off = alt satırlardaki emirler işletilirken ekranda görünmeyecek

  c:\dos\atapicd.sys /falan filan = C:\dos altindaki Cd-rom’un surucusunu calistiracak

  c:\dos\turkcekb.com = C:\dos altındaki Türkce keybord programı çalışacak. (Sizin bilgisayarınızda bu Turkcekb.com olmayabilir, baska bir isimle aynı işi yapan bir program bulunabilir.)

  cls = ekranı silecek

  @echo Oldumu yani = ekrana Oldu mu yani yazacak

  pause = Press any key to continue yazıp bekleyecek

  cls = bir tusa basınca da ekranı silecek

  BIOS

  Bıos, Anakartın üzerinde takılı, İçerisinde Anakartın kendi kendısini kontrol etmesini sağlayan, zamanı, tarihi, Anakarta takılan diğer aygıtların özelliklerini kontrol eden, düzenli çalışabilmeleri için gerekli ayarlamaların yapıldığı bir program bulunduran bir chipsettir. Built In Operation System kelimelerinin kısaltmasıdır. BIOS olmadan Anakart çalışmadığı gibi bir çok uyumsuzluk problemleri de BIOS programlarının yüzünden gerçekleşir. Her üretici ve her değişik model Anakartın kendine göre yazılmış proğramını taşıyan BIOSu bulunur. Üreticiler bazı problemleri ortadan kaldırmak veya Anakartın performansında düzenlemeler yapmak için BIOSun yenilenmesi yoluna sık sık başvururlar. Buna BIOS Upgrade denir.

  Eger BIOS da Harddiski tanımıyorsa.

  1) Kabloları kontrol etmelisiniz. Mainbord üzerinde herzaman ilk harddisk "Primary Harddisk Controller" olan sokete bağlanır. Kablonun kırmızı tarafı, soketin 1 numaralı pin’ine takılır.Harddisk üzerine gelen kısmında da aynı sekilde kırmızı kablo, 1 numaralı pine gelmeli.

  2) Harddisk üzerindeki Jumper ayarının doğru olup olmadığını kontrol edin. Genellikle her marka harddiskin üzerinde Jumper ayarlarını gösteren bir resim bulunur.

  3) Eğer iki harddisk kullanıyorsanız bu Jumper ayarlarına daha çok dikkat etmelisiniz. ikisini de aynı kablo ile bir sokete bağlıyorsanız birisinin Master. diğerinin Slave olarak jumperlanması gerekir. Yine de bazı harddisk modellerinde birbirlerine uyumsuzluk görülebilir.

  4) Baska bir harddisk ile ve sonra baska bir kablo ile hatanın nerede olduğu araştırılır. Hatta Güc kaynağından gelen kabloyu da değistirip denemeli. Eğer değistirip denenen herşey saglam fakat yine de çalışmamış ise geriye kalan sadece mainbord olur.

  BIOS’a Password Koymak/Silmek

  Kullanıcılar sistem açılış yaparken DEL veya bazı Mainboardlarda F1 tusuna basar da BIOS’un icine girerse hele bir de kafasına göre degiştirirlerse başlarına bela arıyorlar demektir. Eğer evde çocuklara veya meraklılara karşı koruma istiyorsanız bunu önlemenin yolu Bioslara Supervisor passwordu koymaktır. Sonradan BIOS ayarlarına girmenız gerekirse fakat Passwordu unuttuysanız,

  1) Kasayı açıp mainbordun pilini söküp birkaç saniye sonra geri takabilirsiniz. O zaman Mainboard. BIOS ayarlarını hatırlamak için kullandığı gücü kaybedince Password dahil bütün ayarları unutacaktır. Yani daha sonra bütün BIOS ayarlamalarını yeniden yapmanız gerekecektir. Tabii ki Bios Default ayarları da eğer özel ayarlar yapmadıysanız işinizi görür. Yalnızca Hardisk, Zaman,Tarih ayarlarıyla da işi savuşturabilirsiniz.

  2) Password silmek icin yapılan jumper’ları kullanabilirsiniz. Bu sadece passwordu siler. Jumper numarası üreticiye göre değişir. Daha detay için Anakartın el kitabına bakmalısınız.

  3) Bios ayarlarında problem çıkarsa "Bios Default" ayarlarını kullanın. Bu şekilde hafiza, chipset, PCI IRQ ayarları gibi ayarlar, üreticinin standard ayarlarına güre düzenlenir.

  Windows için Bazı Önemli Bilgiler ve ipuçları...

  Sevdiğiniz bir şarkının Mp3'ünü buldunuz ve çektiğiniz dosya Mp3Pro.Siz de Winamp'a encoder yüklemek yada başka bir player kullanmak istemiyorsunuz.

  Çektiğiniz bu dosyayı diğer Mp3'ler gibi kullanmak için önce Nero Burning Room programına ihtiyacınız olacak. Bu programın Extras-File Encoding özelliği sayesinde,çektiğiniz Mp3'ü Cd kalitesinde wave dosyasına çevirdikten sonra herhangi bir Mp3 yapma programı ile bu wave dosyasını 128 ve daha üstü kalitede normal bir mp3 dosyasına dönüştürebilirsiniz.

  Outlook express'e gelen bir e-mailimi yazıcıdan çıkarmak istediğimde sadece to , from ve de subject bölümleri çıkıyor ama geri kalan bölümler neden çıkmıyor?

  Outlook Express 5.5 ve de 6.0 versiyonlarında karşılaşılan bu problem için çözüm çok basit; bir internet explorer açın ve de view(görünüm) menusunden encodingin auto-select butonunu kontrol edin ,çekli ise tıklayın vede çek işaretini kaldırın. Artik E-mailinizin tamami yazicidan cikacaktir. Daha fazla bilgi için Web Page or E-mail Message Does Not Print or Preview Correctly in Internet Explorer 5.5 and Outlook Express 5.5 .

  (Internet Explorer için) Sık kullanılanlar listenizi printerdan çıktı olarak almak istiyorsunuz.Ama Explorer bunu direk yapmıyor.

  Önce yeni bir internet sayfası açın.Dosya/Alma ve Verme'yi seçin.İleriye tıklayın.Sık kullanılanları Ver seçeneğini seçin ve ileriye tıklayın.Listenin istediğiniz bölümlerini seçin,hepsi için hiç birşey yapmayın.Daha sonra Dosya veya Adrese ver seçeneği seçili iken default olarak C:\Belgelerim\bookmark.htm olan dosya adını istediğiniz gibi değiştirip kaydedin.Artık bu HTML dosyasını IE açabilir ve print edebilir.

  Makinemde Linux işletim sistemi kurulu. Fakat ben bu işletim sistemini kaldırıp Win98 veya benzeri FAT32 bir işletim sistemi kurmak istiyorum..

  Linux kurulmuş olan harddiskimzin bölümlerini (partition) DOS ortamında kullandığınız FDISK komutu ile silememekteyiz. Bunun için Linux kurulum cdsi ile sistemi açıp mevcut bölümleri silmemiz gerekiyor. Sitemizin Download bölümünde " Aefidsk" adlı bir program aracılığı ile bu bölümleri silebilirsiniz. Aefdisk programını indirdikten sonra windows açılış disketi yada cd si ile açtığınız bilgisayarınıza daha önceden bir diskete kopyalamış oldugunuz Aefdisk programını çalıştırmalısınız. c:\> aefdisk /delall komutu ile mevcut harddiskinizin tüm bölümlerini silebilirsiniz. Daha sonra isterseniz aynı programla dos bölümleride oluşturmanız mümkün. Daha ayrıntılı bilgi için programın readme.txt dosyasını okuyabilirsiniz.

  Mevcut işletim sistemimiz Windows2000 yada Win XP fakat biz Win98 açılış disketi oluşturmak istiyoruz. Elimizde Win98 CD si var. Win2000 üzerinde Win98 açılış disketini nasıl oluştururuz?

  Boş bir disketi disket sürücüsüne taktıktan sonra win98 cd sinin içerisindeki Tools dizininin altında, Mtsutil'in altında, fat32ebd klasörünün altında fat32ebd.exe programını çalıştırarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz..

  REGISTRY (REGEDIT)

  Windows'un çalışmasında birinci sırada önem taşıyan dosyalardan birisi de Registry olarak bilinen kayıt veritabanıdır. Burada, kurulu yazılım ve donanımın yani sıra kullanıcıların bireysel ayarları hakkında da gerekli bilgiler saklanır.
  Eğer Windows'u hızlandırmak istiyorsanız yolunuz mutlaka Registry'den de geçecektir. Artık ihtiyaç duyulmayan kayıtların temizlenmesi de sisteminize hız konusunda artılar getirir. Ancak sonuçlarından kesin olarak emin değilseniz Registry'de değişiklik yapmamaya dikkat etmelisiniz. Sistem kayıtları yani Registry, "System.dat" ve "User.dat" adı altında iki dosyadan oluşur. İlk dosyada sistemden alınan bilgiler, ikinci dosyada ise bireysel kullanıcı profili saklanır. Registry'yi oluşturan her iki dosya da sabit diskinizde Windows klasörü altında bulunur. Bu dosyalar gizli olarak belirtildikleri için default ayarları kullanarak Windows Gezgini ile klasöre göz attığınızda görünmezler. Ancak aşağıdaki işlemleri yaparak bu ve diğer bütün saklı dosyaları görünür hale getirebilirsiniz.
  1- Önce Windows Gezgini'nde "Görünüm" menüsü altında yer alan "Klasör Seçenekleri..." ne tıklayın. (Windows Me'de ise Klasör Seçeneklerine Denetim Masası'ndan ulaşabilirsiniz)

  2- Daha sonra açılan pencerede "Görünüm" kartına tıklayın ve listede "Gizli Dosyalar" altında yer alan "Tüm dosyaları göster" seçeneğini aktif hale getirin.

  Windows'un güçlü ama tehlikeli kayıt düzenleyicisi ile çalışmak Eğer bu dosyaları normal bir metin düzenleyicisi ile açmak isterseniz karşınıza sadece karmaşık ve tanımlanamayan işaretler çıkacaktır. Kayıt veritabanının özel görüntüleme biçimine ise sadece Windows tarafından özel olarak geliştirilmiş düzenleyici ile ulaşabilirsiniz. Ancak bu araç, hatalı kullanımlarda gerçekten Windows için tehlike oluşturabileceğinden Microsoft tarafından gözlerden saklanmıştır. Dolayısıyla çalıştırmak için "Başlat" menüsünden "Çalıştır..."i kullanmanız gerekecektir.

  Karşınıza çıkacak alana Win98/Me/XP için regedit, Windows NT/2000 için ise regedit32 yazın ve "Tamam" tuşuna tıklayın.

  Bu düzenleyicinin yapısının Windows Gezgini'ne büyük benzerlik gösterdiğini hemen fark edeceksiniz. Burada pencere iki bölümden oluşur. Sol pencerede kayıtların ana sütunu ve sağ pencerede ise bir kayda ait olan daha doğrusu alt bölümlere ait olan verileri görebiliriniz. Windows terminolojisinde bu bölümler "Anahtar" olarak adlandırılır. Bu tür bir anahtarın önünde yer alan artı işaretine tıklayarak diğer alt anahtarlara ulaşabilirsiniz. Böylelikle kompleks bir yapıya sahip kayıt veritabanının temellerine ulaşabilir ve kayıtları silip yenilerini de ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Windows'a önceden girdiğiniz kullanıcı adini değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyerek değiştirebilirsiniz.

  1- Önce yukarıda anlatıldığı gibi kayıt düzenleyicisini (Regedit) başlatın.
  2- Daha sonra sırayla "HKEY_LOCAL_MACHINE" ana anahtarı altında yer alan "Software", "Microsoft" ve son olarak da "Windows" anahtarlarının önündeki artı (+) işaretine tıklayın.
  3- Fare ile "Current Version" anahtarına tıklayın.
  4- Gezginin sağ penceresinde "RegisteredOwner" tanımını arayın. Burada Windows'un başlatılması sırasında tanımladığınız adi bulacaksınız.
  5- Bu adin üzerine çift tıkladığınızda küçük bir pencere açılır. Bu penceredeki alana yeni adi girebilirsiniz.
  Kayıt düzenleyicisi ile çalışırken her zaman bir işlemi yapmadan önce 2 kere düşünün. Çünkü burada yapılacak hatalar oldukça tehlikelidir ve kayıt düzenleyicide bir işlemi gerçekleştirdiyseniz bir daha geriye dönüş yoktur. Bu da yanlışlıkla bir anahtar sildiğinizde artık onu ömür boyu unutabilirsiniz anlamında gelir. Düzenleme yaparken de her şey eski kayıtlar üzerine zamanlı olarak yazılır. Dolayısıyla bir hata durumunda eskisini geri yükleme gibi bir şansınız hiç yoktur. Son olarak hiç bir zaman da bir yanlış yaptığınızı anlama şansınız yoktur. Kayıt düzenleyici bu konuda hiçbir uyarı vermez. Sonuçları görmek için tek şans bilgisayarı bastan başlatmaktır. Ancak bu durumda da eğer daha önce yaptığınız giriş hatalı ise sistem bir daha açılmayabilir.

  Kayıt içinde aradığınız bir anahtara hızlı bir şekilde ulaşılması

  Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz yazılım ya da Windows ile bir özelliği değiştirmek için kullanacağınız anahtarların Registry içindeki tam yerini bilmiyorsanız aratıp kolayca bulabilirsiniz. Ancak özellikle yavaş bir sisteme sahipseniz bu arama işlemi oldukça uzun zaman alabilir. Ayrıca değiştirmeden önce bulduğunuz anahtarın aradığınız olup olmadığına da iyice emin olmanız gerekir. Arama yapabilmek için kayıt editörünü çalıştırdıktan sonra Düzen menüsünden Bul seçeneğine tıklayın (Ctrl - F kısa yolunu da kullanabilirsiniz).
  Açılacak pencerede aranan alanına aradığınız anahtar kelimeyi yazın. Bakılacaklar kısmında is aramanın nerede gerçekleştirilmesini istiyorsanız o seçenekleri işaretleyin. Daha sonrada Sonrakini bul tuşuna basarak aramayı başlatabilirsiniz. Aradığınız sonuca ulaştıktan sonra, başka benzer anahtar olup olmadığını kontrol etmek için ise yine düzen menüsünden ulaşıp bu sefer Sonrakini Bul seçeneğini seçebilir ya da F3 kısa yol tuşunu kullanabilirsiniz.
  Örneğin bilgisayarınızda daha önceden yüklü bir yazılımı bilgisayarınızdan kaldırıp, ilgili tüm parçalarını da sildiğinizi farz edin. Ancak bilgisayarınızı buna rağmen ilgili referansların halen Registry'de yer aldığını iddia ediyor ve hata veriyor. Üstelik bu kaydın Registry'nin neresinde olduğunu da bilmiyorsunuz. İşte bu durumda Registry'de programın ismi ile ilgili aramalar yapıp ilgili aramalar yapıp ilgili anahtarları bulup silmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bulduğunuz sol tarafta ise yer alan bir anahtar yada bir değer ise güvenle silebilirsiniz.
  Tabii ki bu işlemi yapmadan önce kaydın bir yedeğini almayı unutmayın. Ayrıca çok fazla değer silmeden önce arada bilgisayarı bastan başlatıp sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmekte de faydalı olacaktır. Eğer problem daha da büyüdüyse yedeğinden Registry'i geri yükleyip başka bir anahtar silmeyi deneyin.
  Karışık gözükse de aslında Registry oldukça düzenlidir.

  Window'un kayıt veritabanı basta "HKEY_CLASSES_ROOT" olmak üzere altı ana anahtardan oluşur.

  HKEY_CLASSES_ROOT Sürükle bırak işlemleri ile ilgili yazılım ayarları, kısa yol ve tüm diğer kullanıcı ara birimi ile ilgili bilgileri içerir. Burada ilişkilendirilmiş her dosya için bir alt anahtar daha bulunur.

  HKEY_CURRENT_USER O an oturumu açık onun kullanıcı ile ilgili bilgileri içerir. Burada 7 alt anahtar daha bulunur.
  AppEvents: Sistem ve uygulamalarda kullanılmak üzere atanmış sesler ile ilgili ayarlar burada yer alir.
  Control Panel: Burada Windows 3.x'deki System.i ni, Win.ini ve Control.ini dosyalarının içeriğine benzeyen denetim masası ayarları yer alir.
  InstallLocationsMRU: Başlangıç klasöründe yer alan programların sabit diskteki yollarını belirler.
  Keyboard layout: O an kullanılan klavye düzenine buradan da ulaşılabilir.
  Network: Ağ bağlantı bilgileri burada yer alır.
  Remote Access : Eğer çevirmeli ağ üzerinde ağ bağlantısı kullanılıyorsa o anki bağlantı bilgileri burada bulunur.
  Software: Bilgisayara bağlı kullanıcının yazılım konfigürasyon ayarlarına buradan ulaşılabilir.

  HKEY_LOCAL_MACHINE Her kullanıcı için ayni olan bu değerler bilgisayarda yer alan donanım ve yazılım ayarları üzerine bilgiler içerir. bu anahtarın altında da 7 alt anahtar bulunur.
  Config: konfigürasyon bilgileri ve ayarlarına buradan ulaşmanız mümkün.
  Enum: Donanım aygıt bilgi ve ayarları burada bulunur.
  Hardware: Seri bağlantı noktaları ile bilgiler ve ayarları içerir.
  Network: Kullanıcının o an bağlı bulunduğu ağ yada ağlar üzerine bilgiler burada bulunur.
  Security: Ağ güvenlik ayarlarına buradan ulaşılabilir.
  Software: Yazılımlara has özel bilgiler ve ayarları içerir.
  System: Sistem başlangıç ve aygıt sürücüleri bilgileri ile işletim sistemi ayarları burada yer alır.

  HKEY_USER İşletim sistemlerine bağlanan her kullanıcı için masaüstü ve kullanıcı ayarlarını içerir. Bu başlık altında her kullanıcıya ait bir anahtar daha bulunur. Ancak sadece tek bir kullanıcı varsa, bu durumda sadece "default" altında tek anahtar olacaktır.

  HKEY_CURRENT_CONFIG HKEY_LOCAL_MACHINE ile bağlantılı olarak o anki donanım konfigürasyonu ile ilgili bilgileri içerir.

  HKEY_DYN_DATA Bu anahtar Windows'un çalışması sırasında sık değişen veri kavramının anahtarını oluşturur. Bir USB aygıt bağladığınızda yada sistem çalışırken yapabileceğiniz bir değişiklikte Registry'nin bu alanındaki veriler değişir


  Registry'nin bakımı ve yedeklenmesi

  Registry Windows'un sorunsuz olarak çalışması için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Bu yüzden işletim sistemi her gün sistemin çalıştırılmasıyla birlikte bir güvenlik kopyası alır. Bu güvenlik dosyası Windows klasörleri içerisinde gizli bulunan "Sysbckup" klasöründe bulunur. Güvenlik dosyası otomatik olarak paketlenir ve "rbxxx.cab" biçimine getirilir (burada xxx duruma göre değişen üç basamaklı bir sayıdır . Buna ek olarak Windows bu Backup dosyalarından beş tanesini de arşivler.İsterseniz Registry'de bir değişiklik yaptıktan sonra bunu geri alabilmek için bu güvenliği kendinizde yaptırabilirsiniz. Bunun için Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları menüleri altında yer alan "Sistem Bilgisi" ni çalıştırın. Daha sonrada burada "Araçlar" menüsünde yer alan "Kayıt Tarayıcı" sini çalıştırın. Windows başlangıçta otomatik olarak güvenlik sağladığı için işlemin sonunda tekrar yedekleme yapmak isteyip istemediğinizi sorar.

  Eğer bu soruyu doğrularsanız Windows güncel kayıt veritabanının yedeğini saklayacaktır. Bu güvenlik yöntemine ek olarak kullana bileceğiniz bir başka seçenek de Kayıt Düzenleyicisi altında Export fonksiyonudur. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için "Kayıt" menüsünden "Kayıt dosyası ver" seçeneğine tıklayın. Dosya adi ve saklanacağı konumu isteğinize göre belirleyebilirsiniz. Eğer ikinci bir sabit disk'iniz varsa bunu hedef olarak kullanabilirsiniz. Eğer bir CD yazıcınız varsa CD!leri yedekleme ortamı olarak kullanmak tabi ki çok daha iyi olacaktır. Ancak bir disket bu işlem için yeterli olmayacaktır. Çünkü kayıt veritabanının boyutu genellikle Megabyte'larca büyükte olabilir. Bu yüzden Windows'un otomatik olarak "Sysbckup" klasörüne yerleştirdiği güvenlik dosyası büyük şans oluşturur. Ancak sadece büyük kayıt veritabanı bir disketin kapasitesini aşacaktır.

  Kayıt dosyasının çalışmasında sorunlar ile karsılaştığınızda ve bu yüzden zor durumda kaldığınızda bu güvenlik kopyalarından birini geri yüklemek için bilgisayarınızı DOS kipinde başlatmanız gerekir. Win95 ve Win98 işletim sistemlerinde bunu "Başlat" ve "Bilgisayarı Kapat" menülerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Windows Me sürümünde açılış disketine ihtiyacınız olacak. DOS-Prompt karşınıza geldiğinde scanreg/restore yazın. Simdi karşınıza Windows'ta yer alan güvenlik kaydından seçim yapacağınız bir ekran gelir. Yeni kayıt veritabanını oluşturacağınız güvenliği seçin. Eğer kayıt düzenleyicisinde bir kayıt dosyası kaydettiyseniz bunu ayni sekilde alabilirsiniz. Yukarıda anlatıldığı gibi Windows'un "Kayıt Düzenleyici" sini çalıştırın ve "Kayıt" menüsünden "Kayıt Dosyası Al"ı seçin. Dosyayı kaydettiğiniz klasörü ve dosya adini belirterek kayıt dosyasını Registry'e geri almış olursunuz.

  Sistem performansının artırılması için kayıt dosyasının düzenlenmesi

  Kayıtta saklanan verilerin artısı dosya boyutunun artmasını da beraberinde getirir. Bilgisayarınıza kurduğunuz ek donanımlar, yazılımlar ve sürücüler arkanızda kalan veriler ile iz bırakırlar. gerektiği gibi yerine getirilen bir program kaldırma sonrasında veri çöplüğü oluşturacaktır. Bu gereksiz kayıtların aranıp bulunması ve kayıt düzenleyicisi yardımıyla silinmesi çok zahmetli bir işlemdir. Ancak tüm bunlar özellikle bu işlem için hazırlanmış yazılımlar ile kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Internet üzerinden Registry Cleaner başlığı altında bu tür ücretsiz Freeware ve ücretli Shareware olmak üzere sayısız programa ulaşmak da mümkündür. Bazı programlar gereksiz kayıtların otomatik olarak silinmesinin yani sıra kayıt dosyasının daha konforlu düzenlenmesi için ek fonksiyonlarda sunuyorlar. Bazı programlar ise kayıt veritabanını bastan oluşturabiliyorlar. Tabi ki bu tür programlar çok işlevli olmaları sayesinde de bir üstünlük sağlıyorlar. Kayıt dosyasını bastan oluşturmak için isterseniz Windows'un dahili araçlarına da başvurabilirsiniz. Windows 95'de kayıt düzenleyicisini çalıştırın ve kayıt veritabanını kaydedin. Daha sonra sistemi DOS kipinde başlatın. Komut satırına regedit /c ve ardından da kayıt dosyasının yerini, klasörünü ve dosya adini yazın. Windows 98'de ise "Başlat" menüsünden "Bilgisayarı kapat"a tıklayın. Daha sonra "MS Dos Kipinde Başlat"ı seçin.

  Klasik Dos komut satırına düştüğünüzde scanreg /fix yazıp Enter'e basın. Windows Me'de sisteminde Dos kipi bulunmadığı için açılış disketi kullanmanız gerekmektedir. Daha sonraki İslamlar ise Windows 98'deki gibi gerçekleşir. Kayıt düzenleyici programlar olan Registry Cleaner'larin ise Windows ortamında çalışması gibi bir avantajı vardır ve Undo (Geri Al) seçenekleri ile daha güvenlidirler. Ancak yinede tekrar dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Her türlü güvenlik tedbirini almadan işlemlere başlamayın.

  Çeşitli Windows problemlerine registry ile çözüm bulabilirsiniz
  Windows veri kayıt tabanı üzerinde işlem yapan programların çoğu genel registry problemleri yada performans artırıcı bazı tedbirler üzerinde dururlar. Eğer daha spesifik problemlere çözüm arıyorsanız bu durumda kayda müdahale edip gerekli anahtarları elle değiştirmeniz gerekecektir. Bu şekilde normal kullanımda herhangi bir araç ile düzeltemeyeceğimiz ayarları düzeltebilir ve çalışması gerektiği gibi çalışmayan programlar ile araçlar için de çözüm üretebilirsiniz. En sik rastlanan sorunlar için aşağıdaki kısa ipuçlarına bir göz atin. Tabi ki anlatılan değişiklikleri yapmadan önce registry'nizin mutlaka bir yedeğini almayı unutmayın.

  1- Registry'i sıkıştırmak
  Eğer sizin bilgisayarınızdaki kayıt dosyası da çok fazla yer kaplıyorsa onu biraz daha kompakt bir hale sokmak isteyebilirsiniz. Bunun için öncelikle bilgisayarınızı gerçek DOS modunda başlatmanız gerekir. Windows altındaki DOS modu ise yaramayacaktır. Daha sonra regedit'i çalıştırıp kayıt dosyası ver seçeneği ile o anki kaydı örnek olarak Compact.reg adi altında kaydedin. Daha sonra regeditten çıkın ve "regedit /c compact.reg" (tırnaksız olarak) parametreleri ile çalıştırın. Sıkıştırma gerçekleşecektir.

  2- Bir kayit anahtarinin otomatik olarak silinmesi
  Normal olarak bir reg dosyasından registry anahtarını otomatik olarak silemezsiniz. Ancak bunun içinde bir yol bulunmaktadır. Ana anahtarın hemen basında yer alan parantezler içine bir eksi (-) işareti koymak yeterli olacaktır. Örneğin eğer HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Office\8.0\C ommon\Assistans anahtarını silmek istiyorsanız anahtarı -HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Office\8.0\C ommon\Assistans seklinde değiştirin. Sonuç olarak o ve altındaki diğer tüm alt anahtarlar da silinecektir.

  3- Sabitdiskinizi başka bir bilgisayara taşımak
  Eğer bilgisayarınızdaki sabit diskinizi donanımları tamamen farklı başka bir bilgisayara taşıdıysanız, daha sonradan sistemi başlatmanız sırasında problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunu engellemek için önceden aygit yöneticisinden aygıtları kaldırmanız gerekir. Tek tek elle yapmaktansa regedit'i kullanabilirsiniz. Önce regedit'i çalıştırın ve HKEY_LOCAL_MACHINE anahtarına gidin. Buradaki Enum bölümünü sildiğinizde donanımlara ait tüm ayarlarda silinecektir.

  4- CD'lerin Autorun sorunlarını çözümlemek
  Bilgisayarınıza taktığınız Cd'leriniz artık otomatik başlama özelliğine cevap vermiyorsa ve gereken tüm ayarları değiştirmenize rağmen bir fayda sağlamadıysanız çözümü registry'de bulabilirsiniz.
  Bunun için kayıt içinde HKEY_CURRENT_USERS\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer anahtarına ulaşın ve buradaki NoDriveTypeAutoRun'in değerinin 95 00 00 00 olduğundan emin olun değilse değiştirin. Sorun düzelecektir.

  5- Başlat menülerinin açılış hızlarını değiştirmek
  İşletim sistemi üzerinde Başlat menüsünde gezinirken alt menüler belli bir süre sonra otomatik olarak açılacaktır. Ancak alt menülerin eğer sadece tıkladığınızda açılmasını istiyorsanız bu düzenlemeyi de registry altından yapabilirsiniz. Bunun için Registry içinde HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarı altına gelin. Burada sağ tarafta MenuShowDelay seklinde bir dize bulunması gerekir. Eğer yoksa yeni bir tane oluşturun ve değer olarak da 65534 yazın. Artık siz tıklamadan hiçbir menü açılmayacaktır. Bu değeri sıfır (0) yaptığınız takdirde ise menüler hiç beklemeden açılacaktır.

+ Cevap Ver
Sayfa 1/4 123 ... Son

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen aşağıdaki boşluğa "421kt" yazın.

Benzer Konular

 1. Evde İşinize Yarayacak Pratik Bilgiler
  By yaseminabla in forum Pratik Bilgiler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 19-12-2014, 21:03
 2. Pratik azeri kurabiyesi tarifi
  By meltem in forum Kek ve Pasta Tarifleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-11-2013, 18:03
 3. Pratik Tahinli kurabiye tarifi
  By meltem in forum Kek ve Pasta Tarifleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30-11-2013, 17:54
 4. E-Bordro Giriş ve Genel Bilgiler
  By okur in forum İş dünyası -İşçi Memur alımları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20-11-2013, 21:07
 5. Dünyadaki ülkeler hakkında kısa bilgiler
  By okur in forum Kıtalar ve Ülkeler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13-11-2013, 20:03

Giriş

Giriş