1. #1
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  5.569

  Sponsonlu Bağlantılar
  Canım Kardeşim, yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in üstlendiği, 1973 yapımı bir Türk dram filmidir. Türk Filmlerinin başyapıtları arasında gösterilmektedir. Filmin müzikleri ve senaryosu yayınlandığı döneme damga vurmuştur. Dram türündeki sinema filminin başrollerini Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kahraman Kıral paylaşmıştır. Vizyona girdiğinde büyük başarı elde edememiştir. Fakat, Türk sinemasının en iyi dram filmlerinden birisi olarak kabul edilir.


  Konusu

  Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin sadık arkadaşı Halit'le birlikte yoksul ama neşeli bir hayat sürdürmektedir. İlerleyen zamanlarda evde gece çıkan bir yangın sonrası babaları dumandan zehirlenir ve hayatını kaybeder. Kahraman, abisi Murat'a kalır. Murat'ın arkadaşı Halit evden kovulur ve Murat'ın yanına yerleşir. Kahraman'ın tek hayali eve bir televizyon alınmasıdır. Abisine kalan Kahraman'ın okuldan sürekli öğretmeni abisini çağırır ve kardeşinin temizliğine dikkat etmesini söyler. Daha sonra Kahraman halsizleşir. Abisi ve arkadaşı doktora götürürler ve doktor kardeşinin kanser olduğunu söyler. Murat ve arkadaşı kanser hastası olan Kahraman'ın haberini alınca çok şaşırırlar ve üzülürler. Doktor, kardeşinin her isteğinin yerine getirmelerini söyler. Daha sonra, Kahraman'ın öğretmeni ile görüşürler ve o da hastalığı geçene kadar izin verir. Murat ve Halit, Kahraman'ın her isteğini yerine getirmeye çalışırlar.

  Kötü durumlarına rağmen restoranlarda yemekler yedirirler, lunaparka götürürler ve her isteğini yerine getirirler. Sadece, Kahraman'ın çok istediği televizyonu alamazlar. Televizyonu almak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar ama bir türlü alamazlar. Bir gece eve dönerlerken bir mağaza vitrininde gördükleri televizyonu çalarlar ve eve getirirler. Murat ve Halit, Kahraman’ın en büyük arzusu olan televizyonu söz verdikleri tarihin son gününde çalarak temin ederler. Çaresizliğe bir başkaldırı sergilerler ve sisteme karşı bu kez şiddetin uygulayıcısı olurlar. Çünkü filmin başından beri işlenen bir sistem şiddeti vardır. Televizyonu çaldıktan sonra evde otururlarken gülerler, bu tarifi olmayan bir mutluluk anıdır onlar ve seyirci için. Sistem yenilmiş ve dayatması aşılmıştır. Nihayetinde istediklerini elde etmişlerdir fakat Kahraman için artık çok geçtir.

  Oyuncular

  Tarık Akan · Murat
  Halit Akçatepe · Halit
  Kahraman Kıral · Kahraman
  Metin Akpınar · Kancı Mehmet
  Adile Naşit · Öğretmen
  Kemal Sunal · Yolcu
  Sıtkı Akçatepe · Musta
  Ali Yağız · Doktor
  Renan Fosforoğlu · Lokanta Sahibi
  Ahmet Turgutlu · Kasap
  Kamer Sadık · Ziya Efendi

  Prodüksiyon

  Yılmaz Güney, çektiği ve yapımcılığını üstlenip oynadığı ve hatta yönettiği filmlerde her sene ödülleri toplar. O senelere damgasını vuran filmleriyle Tarık Akan’ı etkiler Güney. Hem düşünsel hem de eylemsel olarak etkilenen Tarık Akan, babası gibi sevdiği Ertem Eğilmez’den bir dramada başrol oynamayı rica eder. Eğilmez, 1970’li yıllara aile temalı filmlerle damga vurmuş, Yeşilçam’ın en unutulmaz filmlerine imza atmış bir yapımcı ve yönetmendir. Kadrosunda, Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal, Şener Şen, İhsan Yüce ve Halit Akçatepe gibi neredeyse her biri efsane olmuş tüm oyuncular Eğilmez’in kamerasının önündedir. Fakat artık o da toplumun temeline inip "umutsuzluk" ve "kaybetmişlik" temalı filmler çekmek ister. En azından niyetli ve isteklidir. Hatta Canım Kardeşim’le alakalı kendisine sunulan eleştirilere ve çekincelere kulak asmaz. Ertem Eğilmez, filmle alakalı kendisine çekincelerini ileten Halit Akçatepe'ye şu yanıtı verir, "Film gösterime girdiğinde, yalnız ben, sen ve Tarık olacağını bilsem bile salonda, yine de çekeceğim filmi" der.

  Ertem Eğilmez, Sadık Şendil'den toplumcu ve gerçekçi bir senaryo ister. Ertem Eğilmez gelen senaryoyu okur, çok beğenir. Virgülüne dahi dokunmadan kamera önüne koyar filmi. İstediği gibi olan senaryoda Tarık Akan ve Halit Akçatepe, filmde kusursuz oynar.

  Müzik

  Filmin müziklerini Cahit Oben yapmıştır. Canım Kardeşim müziğiyle o sene Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film Müziği Ödülü dalında ödül alır.


  Gişe

  Arzu Film tarafından vizyona giren film beyaz perdede başarı sağlayamadı. Ancak Türk sinema tarihinin en iyi film listelerinde yer aldı.


  Ödülleri
  Altın Koza Film Festivali
  • En İyi Yönetmen: Ertem Eğilmez
  • En iyi Müzik: Cahit Oben
  • En İyi Görüntü Yönetmeni: Erdoğan Engin
  • En İyi İkinci Film: Canım Kardeşim


  Genel bilgiler
  Canım Kardeşim
  Yönetmen Ertem Eğilmez
  Yapımcı Ertem Eğilmez
  Senarist Sadık Şendil
  Oyuncular Tarık Akan
  Halit Akçatepe
  Kahraman Kıral
  Metin Akpınar
  Adile Naşit
  Kemal Sunal
  Sıtkı Akçatepe
  Müzik Cahit Oben
  Görüntü yönetmeni Erdoğan Engin
  Stüdyo Arzu Film
  Cinsi Sinema filmi
  Türü Dram
  Renk Renkli
  Çıkış tarih(ler)i 1 Mart 1973
  Süre 90 dakika
  Ülke Türkiye
  Dil Türkçe
  Hasılat 1,147,600 ₺ (tahmini)
  Her şeye doğru demek ahmaklıktır, ama her şeyin yanlış olduğunu söyleyen de zorbadır.
  Hz Mevlana

 2. #2
  master - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Mesajlar
  5.569

  "Canım Kardeşim"de bu kez mutlu son (LÖSEV'in 20.yılına özel)08.11.2018

  Kuruluşunun 20. yılını kutlayan LÖSEV, anlamlı bir projeye imza attı. Başrollerini Tarık Akan ve Halit Akçatepe'nin paylaştığı 'Canım Kardeşim' isimli sinema filminin sonu değiştirilerek kısa film haline getirildi. Projede, usta oyuncu Tarık Akan'ı, oğlu Barış Üregül canlandırdı. Filmin orijinalinde Kahraman'ın son isteği olan televizyonu alabilmek için her yolu deniyor ancak küçük çocuk televizyonu göremeden hayatını kaybediyordu. Ancak LÖSEV'in yüreklere dokunan finalinde, lösemiden kurtulan kahraman bu kez ağabeyinin kollarında uyanıyor ve birlikte televizyon izliyor. Lösemili çocuklara umut aşılamak adına yeniden canlandırılan efsane filmin sonunda olduğu gibi, LÖSEV sayesinde çocuklar yüzde 98 oranla lösemiyi yenebiliyor.

  Konu master tarafından (09-11-2018 Saat 10:47 ) değiştirilmiştir.
  Her şeye doğru demek ahmaklıktır, ama her şeyin yanlış olduğunu söyleyen de zorbadır.
  Hz Mevlana

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen aşağıdaki boşluğa "421kt" yazın.

Benzer Konular

 1. İftarlık Gazoz filmi oyuncuları ve konusu,
  By master in forum Türk Sineması
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-09-2018, 09:27
 2. At Gözlüğü konusu ve oyuncuları,
  By bilgedede in forum Türk Tv Dizileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-12-2017, 16:06
 3. En İyi Arkadaşım konusu ve oyuncuları
  By master in forum Türk Tv Dizileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-12-2017, 18:19
 4. Söz (dizi) konusu ve oyuncuları
  By okur in forum Türk Tv Dizileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-12-2017, 11:25
 5. İlk Aşk (dizi) konusu ve oyuncuları
  By KAPTAN in forum Türk Tv Dizileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-12-2017, 16:54

Giriş

Giriş